Kobieta w stroju sportowym wykonująca ćwiczenia dla początkujących w domu bez kondycji

Ćwiczenia dla początkujących w domu bez kondycji – jakie wybrać?

Chcesz ćwiczyć w domu, jednak nie masz kondycji? Jakie lekkie ćwiczenia się sprawdzą? Oto wskazówki treningu dla osób bez kondycji!

Aktywność fizyczna niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia i psychiki. Chcesz zacząć trenować w zaciszu własnych 4 kątów? Zastanawiasz się, jakie wybrać ćwiczenia dla początkujących w domu bez kondycji? Oto wskazówki!

Ćwiczenia dla początkujących w domu – od czego zacząć?

Na samym początku, zanim jeszcze zaczniesz trening dla osób bez kondycji, określ swój cel. Czy będzie to zwiększenie ogólnej sprawności i zdrowia? A może redukcja wagi lub wzrost siły mięśniowej? Dzięki temu będziesz mieć większą motywację, gdy zobaczysz rezultaty. Pomoże Ci to też lepiej dobrać odpowiednie ćwiczenia i ich intensywność. 

Pamiętaj też, aby przygotować odpowiednie miejsce. Warto wybrać takie, w którym masz sporą przestrzeń na trening. Osoby początkujące nie muszą inwestować w specjalne sprzęty. Wystarczy mata do ćwiczeń, a zamiast hantli butelki z wodą. Dobrym pomysłem będzie też zainwestowanie w gumę oporową oraz wygodny strój i obuwie do treningu. 

Mając już odpowiedni sprzęt i miejsce, zastanów się nad częstotliwością. Na początku wystarczy trening 20-30 minut ćwiczeń 2-3 razy w tygodniu. Z czasem zwiększaj intensywność oraz liczbę dni treningowych. Nie przemęczaj się i rób przerwy, kiedy jest to konieczne. Pamiętaj także o prawidłowej technice ćwiczeń, by nie nabawić się kontuzji. Osoby bez kondycji powinny robić mniej powtórzeń, ale poprawnie. 

Mężczyzna trenujący z hantlami podczas jazdy na rowerze stacjonarnym w domu

Jak wygląda rozgrzewka dla początkujących?

Rozgrzewka to najważniejsza część treningu, niezależnie od tego, czy jesteś osobą początkującą bez kondycji, czy też zaawansowaną. Warto ją wykonywać niezależnie od rodzaju aktywności. Rozgrzewka dla początkujących powinna trwać około 10-15 minut. Oto kilka lekkich ćwiczeń, które warto wykonać na początek treningu. Każde z nich rób 1-2 minuty.

Marsz w miejscu – stań w lekkim rozkroku, unosząc kolana na wysokość bioder, na tyle, na ile jest to wygodne.

Krążenia ramion – wyprostuj się, rozłóż ręce proste w łokciach na boki i wykonuj krążenia do przodu, a potem do tyłu; zacznij od małych kółek, stopniowo rozszerzając ich rozmiar.

Krążenia bioder – rozstaw stopy na szerokość bioder i wykonuj krążenia bioder na boki, najpierw w jednym, a potem w drugim kierunku.

Pajacyki – na początku możesz wykonywać kroki w bok i jednocześnie unosząc ramiona nad głowę, później, jak już nabierzesz kondycji, rób klasyczne.

Skłony do boku – przesuwaj ręką w dół uda, a drugą unieś nad głowę, potwórz na obie strony po kilka razy.

Jaki trening siłowy dla osób bez kondycji?

Poniższe ćwiczenia w domu dla osób początkujących można wykonać z masą własnego ciała lub z lekkimi hantelkami. Dzięki nim skutecznie wzmocnisz mięśnie i przygotujesz się do bardziej zaawansowanych treningów. Pamiętaj, aby najpierw odpowiednio się rozgrzać! Poniżej przykładowy trening dla początkujących.

Przysiady: 3 x 8-10 powtórzeń – stań w lekkim rozkroku, stopy na szerokość bioder, palce skierowane lekko na zewnątrz. Napnij brzuch, trzymaj plecy prosto. Uginaj kolana, schodząc w dół, aż uda będą równolegle do podłoża. Wróć do pozycji pierwotnej, wypychając pięty w podłoże.

Wykroki: 3 x 6-8 powtórzeń na nogę – stań prosto, zrób duży krok do przodu jedną nogą, ugnij oba kolana, aż tylne kolano będzie niemal dotykać podłogi, a przednie kolano nie przekroczyło linii stóp. Wróć do wyjściowej pozycji, odpychając się piętą przedniej nogi. Powtórz na drugą stronę.

Pompki na kolanach: 3 x 5-8 powtórzeń – przyjmij pozycję podporu na kolanach i rękach, dłonie ustawione na szerokość barków, kolana na podłodze. Uginaj łokcie, obniżając klatkę piersiową do podłogi, utrzymując prostą linię od głowy do bioder. Wyprostuj ramiona i powtórz.

Plank: 3 x 10-15 sekund – połóż się na brzuchu, oprzyj się na przedramionach i palcach stóp. Ciało powinno tworzyć linię prostą od głowy do pięt. Napnij rdzeń, unikaj opadania bioder lub unoszenia ich zbyt wysoko. Utrzymuj pozycję.

Mostek biodrowy: 3 x 8-10 powtórzeń – połóż się na plecach, kolana zgięte, stopy płasko na podłodze, ręce wzdłuż ciała. Unieś biodra do góry, napinając pośladki, aż ciało utworzy linię prostą od kolan do ramion. Powoli wróć do pozycji wyjściowej.

Superman: 3 x 8-10 powtórzeń – połóż się na brzuchu, wyciągnij ręce przed siebie. Unieś jednocześnie ręce, klatkę piersiową i nogi kilka centymetrów nad podłogę, napinając dolne plecy i pośladki. Przytrzymaj przez chwilę, a następnie opuść ciało.

Brzuszki: 3 x 8-10 powtórzeń – połóż się na plecach, kolana zgięte, stopy płasko na podłodze. Ręce trzymaj za głową (bez ciągnięcia za kark) lub skrzyżowane na klatce. Napnij mięśnie brzucha i unieś górną część tułowia, zbliżając klatkę piersiową do kolan. Powoli wróć do pozycji wyjściowej brzuszków i powtórz.

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca na stepie w domu

Aerobowy trening w domu dla początkujących

Jeśli zależy Ci na zrzuceniu nadmiarowych kilogramów, możesz zacząć od ćwiczeń cardio. Jak może wyglądać trening dla początkujących?

Pajacyki: 2 minuty – proste ćwiczenie, które wykonywałeś już w rozgrzewce, jednak tym razem staraj się robić klasyczne lub z nieco mniejszym skokiem.

Burpees/krokodylki: 1 minuta – postaw na zmodyfikowaną wersję. Stań prosto, pochyl się do przodu i oprzyj ręce na podłodze. Następnie wyprostuj nogi do pozycji podporu. Wróć do pozycji stojącej, bez wyskoku.

Bieg w miejscu z unoszeniem pięt do pośladków: 1 minuta – ćwiczenie to angażuje tylne mięśnie nóg i pośladki. Możesz wykonywać je wolniej, zginając nogi w kolanach bez podskoku.

Wspinaczka górska (mountain climbers): 1 minuta – rób to ćwiczenie na początku wolno i bez biegu. Przyjmij pozycję jak do pompki i na przemian przyciągaj kolana do klatki.

Step up na stopień lub krzesło: 2 minuty na jedną nogę – wchodź na stopień jedną nogą, a następnie dostaw drugą, po czym schodź w ten sam sposób.

Skakanie na skakance: 1-2 minuty – możesz na początku skakać wolniej i naprzemiennie, zamiast obiema nogami.

Powtórz 3 razy powyższe ćwiczenia. W przypadku osób z dużą nadwagą lepiej zacząć od spacerów przeplatanych marszami. Intensywny trening fitness może być dla nich zbyt męczący i trudny. Warto sprawdzić też rowerek stacjonarny, który nie obciąża kolan, a skutecznie podniesie Twoje tętno i pomoże poprawić sylwetkę.

Jak się rozciągać po ćwiczeniach w domu?

Po każdym treningu zadbaj o rozciąganie. Jest to wymagane, aby uniknąć kontuzji i rozciągnąć mięśnie oraz stawy. Sprawdź przykładowe ćwiczenia poniżej.

Spokojny marsz w miejscu przez 1-2 minuty.

Skłony w przód, podczas których staraj się dotknąć palcami podłogi lub tak daleko, jak to możliwe.

Rozciąganie łydek opierając się o ścianę lub krzesło: zrób krok do przodu, oprzyj dłonie i wyprostuj jedną nogę; przytrzymaj i powtórz na drugą stronę.

Rozciąganie ramion zrób poprzez skrzyżowanie jednego ramienia przed klatką i przyciągnięcie go do siebie drugą ręką.

Wiesz już, jakie ćwiczenia dla początkujących w domu bez kondycji robić. Pamiętaj, aby zadbać o urozmaicenie, na przykład o ciekawe wyzwania z coraz większą ilością powtórzeń, aby zadbać o ciągły rozwój. Z czasem warto zainwestować też w akcesoria, takie jak kettlebells czy ciężarki. Regularny trening pomoże Ci poczuć się lepiej i poprawić sylwetkę.

Przeczytaj także:

dziewczynka wykonująca mostek na macie do gimnastyki

Jak zrobić mostek krok po kroku? Poradnik dla początkujących

Wykonanie mostka wymaga odpowiedniego przygotowania. Dowiedz się jak zrobić mostek? Jakie ćwiczenia należy wykonać aby przygotować mięśnie kręgosłupa.

kobieta na siłowni z hantlami

Ćwiczenia z hantlami w domu - brzuch, ramiona, pośladki

Ćwiczenia z hantlami w domu dla początkujących ✨ Poznaj ćwiczenia na brzuch, ramiona, pośladki aby zrobić formę na lato ⭐

 Ćwiczenia z hantlami dla początkujących - jak wykonać trening?

Ćwiczenia z hantlami dla początkujących - jak wykonać trening?

Ćwiczenia z hantlami stanowią podstawę treningu siłowego. Dobrze ułożony plan treningowy to klucz do sukcesu. Jakie są najbardziej efektywne ćwiczenia

Kobiety i mężczyzna skaczący na skakankach podczas treningu tabaty

Czym jest tabata? Trening dla początkujących w świecie fitness

Tabata to forma ćwiczeń sprzyjająca redukcji tkanki tłuszczowej i poprawie wydolności. Dlaczego warto wypróbować taki model treningowy? Sprawdź!

kobieta trenująca pilates na macie do pilatesu

Ćwiczenia pilates dla początkujących - czy warto zacząć trenować

Dlaczego warto ćwiczyć pilates w domu? Na czym polega trening pilates dla kobiety w ciąży? Sprawdź nasz zestaw ćwiczeń pilates dla początkujących!