Co to są ćwiczenia izolowane? Dla kogo?
Ćwiczenia izolowane to te formy aktywności fizycznej, które skupiają się na pracy jednej partii mięśni, która zwykle zlokalizowana jest w obrębie jednego stawu, stąd też inna nazwa – ćwiczenia jednostawowe. Są one przeciwieństwem ćwiczeń wielostawowych, które angażują kilka partii i przewidują pracę dwóch lub więcej stawów. Można wykonywać je przy użyciu maszyn, a także zwykłych hantli – to pozwoli na zmaksymalizowanie czucia mięśniowego, które jest najistotniejsze w takim treningu.
Co mają na celu ćwiczenia izolowane? Przede wszystkim skupienie się na konkretnej partii mięśni, która podczas treningu pracuje i rozwija się najintensywniej, podczas gdy pozostałe partie nie są angażowane. Pomaga to w dopracowanie wyglądu poszczególnych mięśni, dokładniejszym ich zarysowaniu. Ćwiczenia izolowane często skupiają się nawet na samych głowach mięśni, co pokazuje, jak szczegółowo można pracować nad swoim ciałem, wykonując właśnie te ćwiczenia.
Dla kogo jest ten rodzaj treningu? Przede wszystkim dla osób, które mają już zbudowaną pewną masę mięśniową i mają już trochę doświadczenia na siłowni. Choć ćwiczenia izolowane mogą wydawać się proste, bardzo istotna w ich wykonywaniu jest poprawna technika, nad którą w większości przypadków początkujący bywalcy siłowni muszą trochę popracować. Ponadto powinni o nich pomyśleć także kulturyści, którym zależy na wyeksponowaniu konkretnych mięśni. Co ciekawe, często wykorzystuje się je także w... rehabilitacji! Dzięki angażowaniu dokładnie określonego mięśnia, można celowo wpływać na poprawienie jego kondycji.