Kobieta ćwicząca mięśnie kegla po skończonej jodze

Ćwiczenia mięśni Kegla – wzmocnij mięśnie dna miednicy!

Ćwiczenia mięśni Kegla mogą pomóc przy problemie nietrzymania moczu. Jest też ważną partią mięśniową w ciele kobiety. Dowiedz się, jak je trenować.

Mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy, odgrywają ważną rolę zarówno w ciele mężczyzny, jak i kobiety. Niestety, ta grupa mięśni może z czasem ulec osłabieniu. Z naszego tekstu dowiesz się, w jaki sposób możesz je wzmocnić.

Czym są i gdzie znajdują się mięśnie dna miednicy?

Tych mięśni nie da się zobaczyć gołym okiem. Znajdziesz je pomiędzy guzami kulszowymi, kością ogonową i spojeniem łonowym. Można powiedzieć, że przyjmują one kształt hamaka. Mięśnie dna miednicy są zbudowane z dwóch rodzajów włókien. Pierwsze z nich to włókna glikolityczne, które dają możliwość wykonania szybkiego i silnego skurczu. Z kolei włókna oksydacyjne mają na celu umożliwienie jednostajnego napięcia przez długi czas.

Jeśli chcesz, możesz spróbować wyczuć mięśnie Kegla. Najłatwiej zrobić to podczas oddawania strumienia moczu. Postaraj się zatrzymać strumień poprzez napięcie mięśni. Prawdopodobnie od razu poczujesz, która część ciała za to odpowiada. To właśnie mięśnie dna miednicy. 

Kobiety ćwiczące mięśnie kegla

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla?

Z wiekiem może dojść do rozluźnienia mięśni Kegla. Nieprzyjemności, które mogą z tego wyniknąć, potrafią wymiernie zaburzyć komfort życia. Początkowe problemy to nietrzymanie moczu, stolca czy gazów. Jednak z czasem może dojść do poważniejszych zaburzeń, takich jak ból podczas współżycia czy ból pęcherza moczowego bądź kręgosłupa.

Problemy z tą częścią ciała mogą pojawić się w wyniku:

– Nadmiernego picia alkoholu;
– Niewłaściwej diety;
– Palenia papierosów;
– Chronicznego stresu;
– Braku ćwiczeń fizycznych lub trenowaniu w nieodpowiedni sposób;
– Następstw operacji brzusznych.

Co daje ćwiczenie mięśni Kegla? Jest to między innymi:

Większa kontrola nad pęcherzem moczowym – lepsze napinanie mięśni dna miednicy pozwoli Ci na kontrolowanie oddawania moczu.

Lepsze samopoczucie – trening mięśni Kegla przyczynia się również do obniżenia poziomu stresu. Co więcej, może dojść także do obniżenia napięcia mięśniowego w okolicy miednicy. Jeśli odczuwasz ból w tych okolicach, to ćwiczenia mogą przynieść Ci ulgę.

Zwiększona wydolność fizyczna – lepsza koordynacja ruchowa oraz zwiększona siła mięśni również mogą być następstwem pracy nad mięśniami Kegla.

Korzyści seksualne – mięśnie Kegla intensywnie pracują podczas stosunku seksualnego. Ich wzmocnienie może przełożyć się na lepsze doznania w trakcie seksu.

Poprawa jakości życia – jeśli borykasz się z problemem nietrzymania moczu lub musisz często udawać się do toalety, to takie ćwiczenia mogą przełożyć się na poprawę komfortu Twojego życia.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy – kto powinien je wykonywać?

Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy mogą pomóc różnym osobom. Szczególną uwagę powinny poświęcić im:

Kobiety w ciąży – w trakcie ciąży czasami pojawiają się problemy z nietrzymaniem moczu. Dlatego wzmocnienie mięśni dna macicy może okazać się pomocne. Co więcej, odpowiedni trening może zminimalizować ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu.

Kobiety po porodzie – osłabienie mięśni dna miednicy po porodzie to częste zjawisko.

Kobiety z bolesnym miesiączkowaniem – ćwiczenia na rozluźnienie dna miednicy mogą złagodzić bóle, które towarzyszą kobiecie podczas miesiączki. Trening sprawdza się również w przypadku dyskomfortu podczas stosunku seksualnego.

Mężczyźni z problemami z prostatą – po operacji prostaty praca mięśni Kegla może nie odbywać się prawidłowo. W efekcie mogą wystąpić problemy z nietrzymaniem moczu. Ćwiczenia na wzmocnienie dna miednicy potrafią okazać się pomocne na tę dolegliwość. 

Kobieta robiąca trening jednocześnie ćwicząc mięśnie kegla

Jak wykonać ćwiczenia Kegla?

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy? Systematycznie, ale krótko. Przyjmuje się, że codzienny trening nie powinien być dłuższy niż 10-15 minut. Pamiętaj również, że pierwsze efekty pojawią się dopiero po około 6 tygodniach. Nie martw się więc, gdy nie uświadczysz ich od razu.

Oto przykłady ćwiczenia na rozluźnienie mięśni dna miednicy, które możesz wykonywać:


1. Naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni Kegla. Każdą z czynności wykonuj przez maksymalnie 2 sekundy. Jeśli chodzi o ilość serii, to wszystko zależy od Twoich preferencji. Zasadniczo jednak im więcej, tym lepiej. Możesz spróbować powtarzać to ćwiczenie przez minutę.

2. Teraz nieco trudniejsze ćwiczenie. Wydłuż czas zaciskania i rozluźniania mięśni do 5 sekund. Po każdym rozluźnieniu wykonaj jedno dodatkowe zaciśnięcie, które powinno trwać nawet minutę. To ćwiczenie wykonaj od 5 do 10 razy.

3. Ćwiczenia na rozluźnienie dna miednicy to również wykonywanie mostka. Połóż się na plecach, a następnie wypchnij biodra do góry. Trzymając je w powietrzu, napinaj mięśnie brzucha i miednicy. Zostań w tej pozycji kilka sekund, a następnie zejdź na dół. Całość powtórz 10 razy.

4. Uklęknij prawym kolanie, a lewe wysuń do przodu (kolano trzymaj na wysokości stopy). Połóż ręce na lewym udzie. Pogłębiaj wykrok do momentu, gdy poczujesz, że Twoje udo zaczyna się rozciągać. W tym momencie zatrzymaj ruch i wytrzymaj w nim od kilku do 30 sekund (to zależy od Twojej sprawności fizycznej). Następnie zmień nogę i powtórz ćwiczenie. Wykonaj po 5 serii na każdą nogę. Aby zapewnić sobie wygodę podczas treningu, oprzyj kolano o matę.

5. Jak ćwiczyć mięśnie kegla na siedząco To proste! Usiądź w pozycji siadu skrzyżnego (po turecku). Jeśli chcesz, możesz oprzeć plecy o ścianę, aby na pewno były proste. Wciągnij powietrze nosem, a następnie napnij mięśnie dna miednicy. Przy czym nie napinaj mięśni brzucha czy pośladków. Teraz możesz powoli wypuszczać oddech przez usta. W trakcie wydechu rozluźniaj również mięśnie. Na wdech i wydech poświęć około 3 sekund. Powtórz 10-15 razy.

Pamiętaj, że przy poważniejszych problemach zdrowotnych ćwiczenia mięśni dna miednicy (fizjoterapeutyczne) mogą być wskazane. Pomoc specjalisty wskaże Ci, w jaki sposób powinno się w Twoim przypadku trenować.

Te przyrządy mogą Ci pomóc

Ćwiczenia na mięśnie Kegla mogą być przeprowadzone z wykorzystaniem dodatkowych przyrządów. Kobiety mogą posłużyć się kulkami dopochwowymi. Smaruje się je lubrykantem, a następnie umieszcza w pochwie. W kulkach znajdują się ciężarki, które zaczynają drgać wskutek poruszania nimi. Wibracje są odczuwalne w pochwie i pobudzają do pracy mięśnie. Co jednak istotne, takie ćwiczenie nie powinno trwać dłużej niż pięć minut dziennie. Na początku zaleca się czas od dwóch do trzech minut, a po tygodniu można nieco wydłużyć trwanie treningu.

Mężczyźni pomoc w napinaniu i rozluźnianiu mięśni mogą uzyskać za pomocą kulek analnych. Wyglądają one podobnie do opisanych powyżej modeli dla kobiet. Je również smaruje się lubrykantem, a następnie umieszcza w odbycie. Zaczynają one drgać, co powoduje naturalne zaciskanie mięśnie. Może to również doprowadzić do wzmocnienia się pośladków. W tym wypadku również trening powinien trwać maksymalnie pięć minut, zaczynając od jeszcze krótszego czasu.

Mięśnie dna miednicy – przeciwskazania

Ćwiczenia mięśni Kegla zazwyczaj są bezpieczne i korzystne dla wielu osób. Mimo to istnieją sytuacje, w których lepiej będzie, jeśli najpierw skonsultujesz się z lekarzem. Przeciwskazania mogą obejmować:

Poważne infekcje lub stany zapalne – infekcje dróg moczowych lub pochwy powinny zostać najpierw wyleczone. Dopiero później możesz myśleć nad ćwiczeniami mięśni Kegla.

Niektóre operacje – operacje prostaty lub inne zabiegi chirurgiczne w okolicy miednicy mogą na jakiś czas wykluczyć pracę nad mięśniami Kegla. Po pewnym czasie warto skonsultować ewentualną pracę nad nimi z fizjoterapeutą.

Niewłaściwe wykonywanie ćwiczeń – jeśli nie wiesz, w jaki sposób prawidłowo wykonać dane ćwiczenie, możesz doprowadzić do niepożądanego napięcia mięśniowego, a w efekcie bólu. 

Wiesz już, dlaczego warto ćwiczyć mięśnie Kegla. Pamiętaj, że ważna jest systematyczność, ale jednocześnie trening nie powinien być dłuższy niż 15 minut. Po tym czasie przestaje on być efektywny.

Ćwiczenia mięśni Kegla – trening mięśni dna miednicy

Trenerka personalna

Anna Wilk urodzona w Warszawie w 1990. Sport w jej życiu gości od zawsze. Swoje pierwsze kroki stawiała jako siatkarka w Klubie Volleyball. Od 10 lat trenerka personalna, aktywnie działająca w sieci. 

Sprawdź wypowiedź Anny o ćwiczeniach na mięśnie kegla.

Ćwiczenia mające na celu zapobieganie rozejściu mięśnia prostego brzucha powinny być wykonywane z umiarem i bez przeciążeń. Doświadczenie pokazuje, że zbyt intensywne treningi mogą pogłębić problem, zamiast go rozwiązać. Niestety większość osób zmagających się z tym problemem, chce szybkich efektów, często próbując wykonywać więcej ćwiczeń i powtórzeń, niż zalecane.

Przeczytaj także:

sphere media background sample

Najlepsze sposoby na trening pośladków na maszynie

Maszyny idealnie sprawdzają się do treningu pośladków. Poznaj najlepsze ćwiczenia, dzięki którym wzmocnisz tę partię i poprawisz jędrność.

mężczyzna w pozycji planka

Ćwiczenia izometryczne – na czym polegają? Przykładowe treningi!

Co to są ćwiczenia izometryczne? Jakie korzyści przynosi trening izometryczny? Poznaj specyfikę i typy tego rodzaju ćwiczeń. Zapraszamy na blog!

Kobieta robiąca przysiady z wyskokiem w trakcie treningu plyometrycznego

Co to są ćwiczenia plyometryczne i dla kogo trening plyometryczny?

Poznaj ćwiczenia plyometryczne. Rozwiń mięśnie i popraw swoje wyniki na siłowni. Wykonaj efektywnie trening plyometryczny z najlepszymi poradami.

Pilates - efekty ćwiczeń rozciągających

Pilates - efekty ćwiczeń rozciągających

Ćwiczenia pilates ⭐ Poznaj ćwiczenia rozciągające, aby wzmacniać kręgosłup, które pozwalają m.in. wyrzeźbić smukłą sylwetkę ⭐ Sprawdź

para osób ćwiczy równowagę

Ćwiczenia równoważne. Sprawdź ćwiczenia na równowagę!

Jakie ćwiczenia równoważne warto wykonywać w ramach treningu? Zobacz, co zrobić, aby poprawić swoją równowagę!