Jak wykonać ćwiczenia Kegla?
Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy? Systematycznie, ale krótko. Przyjmuje się, że codzienny trening nie powinien być dłuższy niż 10-15 minut. Pamiętaj również, że pierwsze efekty pojawią się dopiero po około 6 tygodniach. Nie martw się więc, gdy nie uświadczysz ich od razu.
Oto przykłady ćwiczenia na rozluźnienie mięśni dna miednicy, które możesz wykonywać:
1. Naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni Kegla. Każdą z czynności wykonuj przez maksymalnie 2 sekundy. Jeśli chodzi o ilość serii, to wszystko zależy od Twoich preferencji. Zasadniczo jednak im więcej, tym lepiej. Możesz spróbować powtarzać to ćwiczenie przez minutę.
2. Teraz nieco trudniejsze ćwiczenie. Wydłuż czas zaciskania i rozluźniania mięśni do 5 sekund. Po każdym rozluźnieniu wykonaj jedno dodatkowe zaciśnięcie, które powinno trwać nawet minutę. To ćwiczenie wykonaj od 5 do 10 razy.
3. Ćwiczenia na rozluźnienie dna miednicy to również wykonywanie mostka. Połóż się na plecach, a następnie wypchnij biodra do góry. Trzymając je w powietrzu, napinaj mięśnie brzucha i miednicy. Zostań w tej pozycji kilka sekund, a następnie zejdź na dół. Całość powtórz 10 razy.
4. Uklęknij prawym kolanie, a lewe wysuń do przodu (kolano trzymaj na wysokości stopy). Połóż ręce na lewym udzie. Pogłębiaj wykrok do momentu, gdy poczujesz, że Twoje udo zaczyna się rozciągać. W tym momencie zatrzymaj ruch i wytrzymaj w nim od kilku do 30 sekund (to zależy od Twojej sprawności fizycznej). Następnie zmień nogę i powtórz ćwiczenie. Wykonaj po 5 serii na każdą nogę. Aby zapewnić sobie wygodę podczas treningu, oprzyj kolano o matę.
5. Jak ćwiczyć mięśnie kegla na siedząco To proste! Usiądź w pozycji siadu skrzyżnego (po turecku). Jeśli chcesz, możesz oprzeć plecy o ścianę, aby na pewno były proste. Wciągnij powietrze nosem, a następnie napnij mięśnie dna miednicy. Przy czym nie napinaj mięśni brzucha czy pośladków. Teraz możesz powoli wypuszczać oddech przez usta. W trakcie wydechu rozluźniaj również mięśnie. Na wdech i wydech poświęć około 3 sekund. Powtórz 10-15 razy.
Pamiętaj, że przy poważniejszych problemach zdrowotnych ćwiczenia mięśni dna miednicy (fizjoterapeutyczne) mogą być wskazane. Pomoc specjalisty wskaże Ci, w jaki sposób powinno się w Twoim przypadku trenować.