kobieta w pomarańczowym stroju sportowym wykonująca ćwiczenie rozciągające

Ćwiczenia na gibkość – jak ją poprawić i po co mieć gibkie ciało?

Wiele osób podczas treningów skupia się głównie na aspekcie kondycyjnym i siłowym. Gibkość jest jednak równie istotna. Oto ćwiczenia na gibkość, dzięki którym nauczysz się rozciągać.

Elementy, które możemy wytrenować, można podzielić na trzy podstawowe grupy. Z reguły najczęściej skupiamy się na sile oraz wytrzymałości. To właśnie na nie jest najwięcej treningów i ćwiczeń. Równie ważna jest jednak gibkość ciała. Jakie ćwiczenia pomogą w jej nabyciu i utrzymaniu?

Gibkie ciało – dlaczego jest takie ważne przy regularnych treningach?

Gibkość ciała można określić jako elastyczność naszych mięśni oraz stawów. Im wyższa, tym wyższy zakres ruchu ma nasze ciało, co pozwala na przyjmowanie pozycji, które są nieosiągalne dla gorzej rozciągniętych osób. Co ważne, również wiek przyczynia się do większych przykurczy mięśni. Ciała dzieci są dużo bardziej elastyczne z natury i z wiekiem gibkość mięśni znacznie maleje, oczywiście, jeśli nie jest odpowiednio trenowana. 

Osoby, które regularnie trenują tak, by poprawić gibkość swojego ciała, mogą liczyć na mniejsze ryzyko kontuzji, znacznie szerszy zakres ruchów i wolniejsze starzenie się mięśni, które nie robią się sztywne. Gibkość ciała jest niezwykle istotna również w przypadku osób, które niczego nie trenują. Siedzący tryb życia ma bardzo negatywny wpływ na elastyczność mięśni, ścięgien, stawów i znajdujących się w nich więzadeł. Dlatego, gdy sporo czasu spędza się w pozycji siedzącej, warto poświęcić nieco czasu na rozciąganie, które poprawi sprawność ciała.

kobieta w fioletowym stroju sportowym wykonująca ćwiczenie rozciągające na macie do ćwiczeń

Regularne rozciąganie ciała podstawą gibkości

Tak w zasadzie najprostsze ćwiczenie, które wspomaga rozluźnienie mięśni, wykonuje praktycznie każda osoba na siłowni. Jest nim podstawowe rozciąganie, które wykonujemy w trakcie rozgrzewki. W ten sposób można przygotować swoje ciało do intensywnego treningu siłowego lub fitness i zmniejszyć ryzyko kontuzji. Same takie ćwiczenia rozciągające mięśnie są oczywiście potrzebne i przydatne. 

Trzeba pamiętać, że w trakcie kilkuminutowej rozgrzewki nie zdołamy jednak w pełni rozciągnąć ciała tak, by zwiększyć jego elastyczność. Zamiast tego lepiej organizować sobie regularne sesje stretchingu. Z takowych skorzysta praktycznie każdy od osób, które okazjonalnie odwiedzają siłownię, po zawodowców niezależnie od uprawianej dyscypliny sportu. W każdej gibkie ciało będzie bardzo przydatne.

Ćwiczenia na gibkość – popraw swój zakres ruchu

Z jakich ćwiczeń warto korzystać, gdy chcemy poprawić gibkość ciała? Możliwości jest naprawdę wiele i zwyczajne rozciąganie to jedna z nich. Aby ćwiczyć gibkość, przede wszystkim trzeba się dobrze przygotować. Potrzebujemy do tego nieco wolnej przestrzeni, w której będziemy mogli rozciągać swoje mięśnie i stawy w pozycji siedzącej, leżącej oraz stojącej w zależności od potrzeb i wybranego ćwiczenia. Oto prosty zestaw ćwiczeń:

- Nogi. Ich rozciąganie jest bardzo ważne szczególnie po treningach, które ich dotyczyły, czyli po bieganiu lub wykonywaniu ćwiczeń siłowych skupiających się właśnie na rozwoju dolnych partii mięśniowych. Rozciągając nogi, powinniśmy skupić się na mięśniu czworogłowym i dwugłowym uda oraz łydkach. Przykładowe ćwiczenie najlepiej zacząć od ugięcia jednej z nóg tak, by stopa stykała się z drugą nogą, która z kolei będzie wyprostowana. Następnie wykonujemy skłony w kierunku stopy tak, by dotknąć jej palców. Takie samo ćwiczenie równie dobrze można wykonać, omijając zgięcie nogi, czyli na obu wyprostowanych nogach. Dzięki temu rozciągniemy mięsień dwugłowy uda.
- Tułów. Jego rozciąganie jest niezwykle ważne dla zachowania pełnej sprawności. W tym przypadku powinniśmy skupić się głównie na rozciąganiu pleców – ich górnej oraz dolnej części. Do wykonania ćwiczenia potrzebna będzie mata. Połóż się na niej na brzuchu, wyprostuj ręce i postaraj się patrzeć wysoko za siebie, używając ramion do podnoszenia ciała. To ćwiczenie rozciąga odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
- Nadgarstki i przedramiona. Przy stretchingu nie można też zapominać o swoich nadgarstkach oraz przedramionach. Jednym z najprostszych sposobów na to jest rozprostowanie jednej z rąk, trzymając palce zwrócone ku dołowi. Druga ręka powinna z kolei napinać wyprostowane ramię z pomocą drugiego. Pozwoli to rozluźnić przedramiona.

2 tańczące kobiety w strojach do tańca

Sporty, które poprawiają gibkość ciała

Istnieją również dyscypliny, których uprawianie korzystnie wpływa na elastyczność całego ciała. Wtedy z reguły dodatkowe ćwiczenia nie są po prostu potrzebne, gdyż nad poprawą gibkości możesz pracować w trakcie uprawiania sportu. Bardzo pomocny jest na przykład taniec. W jego trakcie zakres ruchu w stawach musi być jak największy i regularne trenowanie tańca, szczególnie bardziej dynamicznego może pozwolić na znaczący wzrost gibkości.

Bardzo popularna jest też joga lub pilates. Takie treningi również pozwalają zwiększyć swój poziom gibkości i elastyczność poszczególnych grup mięśni. Do tego warto dołożyć wszelkie sporty wydolnościowe, takie jak bieganie czy pływanie, które rozciągają dane mięśnie, zwiększając tym samym zakres ruchu.

Jak często trenować gibkość?

Nad swoją gibkością warto popracować nawet 3 razy w tygodniu. Tyle wystarczy w wypadku, gdy nie zależy nam na ogromnym rozciągnięciu, a chcemy jedynie poprawić nieco elastyczność mięśni. Każdego z tych 3 wybranych dni tygodnia powinno się wykonać około 30-minutowy zestaw ćwiczeń rozciągających. Można to połączyć z czasem na odpoczynek i relaks. Sesja stretchingu połączona ze słuchaniem relaksacyjnej muzyki to świetny sposób na wyciszenie się i odpoczęcie po wymagającym dniu w pracy.

Osoby, dla których gibkość to klucz do sukcesów sportowych muszą nad nią pracować znacznie częściej, nawet 5 razy w tygodniu. Taka częstotliwość jest odpowiednia nie tylko, gdyż zwiększa gibkość ciała, ale też pozwala przyspieszyć regenerację tkanki mięśniowej, która jest mocno nadwyrężona po intensywnych treningach.

dziewczynka wykonująca ćwiczenie gimnastyczne w odzieży sportowej

Gimnastyka podstawowa — co to za dyscyplina?

Gimnastyka podstawowa to ćwiczenia ruchowe przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży. Dowiedz się jakie są rodzaje tej dyscypliny

kobieta wykonująca masaż pistoletem do masażu  siedząc na macie do ćwiczeń

Pistolet do masażu – jak używać? Czy warto go kupić?

Pistolet do masażu to niezwykle pomocne urządzenie, które przyda się nie tylko aktywnym fizycznie osobom. Czy wiesz, jak używać pistoletu do masażu?

dziewczynka wykonująca mostek na macie do gimnastyki

Jak zrobić mostek krok po kroku? Poradnik dla początkujących

Wykonanie mostka wymaga odpowiedniego przygotowania. Dowiedz się jak zrobić mostek? Jakie ćwiczenia należy wykonać aby przygotować mięśnie kręgosłupa.

dziewczyna w stroju gimnastycznym wykonująca figurę gimnastyczną  na plaży

Akrobatyka dla początkujących - jak zacząć uprawiać?

Akrobatyka to gimnastyka, która zawiera taneczne układy i figury, angażujące mięśnie całego ciała. Sprawdź jak zacząć treningi gimnastyczne!