Unselected
Mężczyzna w odzieży sportowej siedzący na ziemi z ugiętą nogą cierpiąc na kolano biegacza

Kolano biegacza – przyczyny i ćwiczenia

Lubisz biegać, ale doskwiera Ci kolano biegacza? Zadbaj o swoje zdrowie, aby nie przytrafił Ci się niepotrzebny uraz!

Unselected

Kolano biegacza to potoczna nazwa na problemy z kolanami, które są charakterystyczne dla biegających osób. Na tę przypadłość mogą cierpieć zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Na szczęście istnieją ćwiczenia wzmacniające, które mogą pomóc Ci w uporaniu się z bólem.

Unselected

Kolano biegacza – przyczyny

Problem ten jest bezpośrednio związany z pasmem biodrowo-piszczelowym. Przebiega ono od miednicy aż do kości piszczelowej. Dodatkowy przyczep znajduje się na nadkłykciu bocznym kości udowej. Gdy dochodzi do przeciążenia pasma, wówczas tkanka łączna jest dociskana do kości, co powoduje ból.

Skąd bierze się ten problem? Najczęściej jest on spowodowany złą techniką biegu. Jeśli źle ustawiasz stopy lub Twoja pozycja sprawia, że kolano jest nadmiernie obciążone, wówczas ryzykujesz pojawieniem się urazu tego typu. Ból występujący z boku stawu kolanowego jest wyraźnym sygnałem odnośnie do tego, że coś jest nie tak. Jeśli takowy się pojawia, to powinieneś rozważyć przerwanie treningu, aby uniknąć niepożądanej kontuzji.

Zdarza się również, że przyczyną będą źle dobrane buty lub zbyt intensywne tempo biegu. To problemy, które znacznie łatwiej naprawić. Wzmocnienie mięśni również będzie pomocne.

Unselected
Mężczyzna wykonujący ucisk nogi w celu złagodzenia bólu spowodowanego kolanem biegacza

Leczenie kolana biegacza

Jeśli po zakończonym treningu czujesz, że ból ponownie się odzywa, możesz zastosować się do zasady R.I.C.E. Zakłada ona, że wykonasz następujące kroki:

1. Odpoczynek;
2. Schładzanie;
3. Ucisk (możesz wykorzystać bandaż lub opaskę uciskową), w sytuacji, gdy pojawiła się opuchlizna;
4. Uniesienie nogi i wyprostowanie jej.


Może się okazać, że ta metoda nie będzie skuteczna. Będzie tak w sytuacji, gdy problem z nogą będzie poważniejszy. Wówczas możesz potrzebować pomocy fizjoterapeuty, aby ustalić, jak powinna wyglądać rehabilitacja.

Unselected

Ćwiczenia na kolano biegacza – jak uporać się z bólem kolan?

Ćwiczenia na kolano biegacza mogą sprawić, że Twoje mięśnie zostaną odpowiednio wzmocnione. Dzięki temu będzie Ci łatwiej ćwiczyć, a po zakończonym treningu ból będzie zauważalnie mniejszy, a może nawet w ogóle się nie pojawi.

Unselected

Przysiady przy ścianie

Pierwszym ćwiczeniem, które warto wykonywać, są przysiady przy ścianie. Służy ono wzmocnieniu pasma biodrowo-piszczelowego, a do tego angażuje bezpośrednio mięśnie wokół kolan.

Na początek stań tyłem do ściany i rozstaw nogi na szerokość bioder. Następnie przesuwaj plecy i pośladki w dół, powoli zginając kolana. Ostatnim krokiem jest powrót do pozycji wyjściowej, przy jednoczesnym napinaniu pośladków.

Unselected
Mężczyzna w odzieży fitness wykonujący ćwiczenie na kolano biegacza przy użyciu hantli

Ćwiczenia z hantlami

Jeśli masz w domu hantelki lub chodzisz na siłownię, to warto wypróbować również to ćwiczenie. Robienie wypadów pozwoli Ci wzmocnić mięśnie nóg. Całość wygląda następująco:

1. Weź hantle w dłonie i daj ręką swobodnie zwisać;

2. Zrób dłuższy krok jedną nogą w taki sposób, aby zgiąć ją tak, żeby udo było równoległe do podłogi. Pamiętaj przy tym o prostych plecach, druga noga ułoży się naturalnie;


3. Wróć do pozycji wyjściowej i wykonaj technikę ponownie, tym razem zmieniając nogę.


W przypadku tego ćwiczenia możesz zrobić 2-3 serie po 10 powtórzeń. Zwróć uwagę na dobranie odpowiedniego ciężaru hantli. Nie powinny ważyć zbyt dużo, aby umożliwić poprawne wykonanie techniki.

Unselected

Gumy treningowe

Dużo możliwości daje również guma oporowa. Jeśli jesteś początkującą osobą, wybierz bardziej rozciągliwy egzemplarz. Ćwiczenia wzmacniające kolana wykonuj następująco:

1. Ułóż się na boku, zegnij kolana i załóż na nie gumę;

2. Trzymając stopy razem, unoś jedno kolano do góry i przytrzymaj je przez kilka sekund. Następnie wróć do pozycji wyjściowej;


3. Wykonaj 10 powtórzeń, po czym zmień stronę i pracuj drugą nogą.

Unselected

Bułgarskie przysiady

Ćwiczeniem, które można wykonać w niemal dowolnej chwili, są bułgarskie przysiady. Angażują one nie tylko kolana, ale również uda i pośladki. Co więcej, pomogą Ci również w zapanowaniu nad odpowiednią stabilizacją ciała.

Na początku wykonaj krok jedną nogą, aby zrobić wypad. Następnie pomału zginaj drugą kończynę. Plecy trzymaj prosto, patrz się przed siebie. Pogłębiaj przysiad, a gdy dojdziesz do swojego maksimum, powoli wracaj do pozycji wyjściowej. Pamiętaj, aby po każdej wykonanej serii zmienić nogę.

Unselected
Kobieta w legginsach i staniku sportowym wykonująca ćwiczenie na kolano biegacza przy użyciu kettlebell

Na koniec bardziej skomplikowane ćwiczenie, które może jednak okazać się pomocne. Mowa o martwym ciągu wykonanym na jednej nodze. Do tej techniki przydadzą Ci się kettle, jednak zacznij od lżejszego ciężaru, aby najpierw nauczyć się poprawnego wykonywania ćwiczenia. Prezentuje się ono następująco:

1. Stojąc, weź kettla do lewej ręki. Następnie ugnij prawe kolano, a lewą nogę wyprostuj z tyłu;

2. W takiej pozycji Twój tułów pochyli się do przodu w sposób naturalny. Twoje lewe ramię, obciążone ciężarem, będzie prowadzić ciało w dół;


3. Teraz wróć do pozycji wyjściowej.


W ten sposób wykonaj kilka serii po 5-6 powtórzeń. Pamiętaj o tym, aby po każdej serii zmienić dłoń, w której będziesz trzymał kettla.

Unselected

Kiedy iść do fizjoterapeuty?

Fizjoterapia kolana może mieć miejsce nawet w sytuacji, gdy nie doszło do poważniejszej kontuzji. Specjalista pomoże Ci wyjaśnić przyczyny urazu. Następnie pokaże ćwiczenia na wzmocnienie nóg, które będą w Twoim przypadku odpowiednie.

Mięsień czworogłowy uda odgrywa ogromną rolę podczas biegania. Z tego powodu warto zadbać o to, aby funkcjonował on prawidłowo. Jeśli odczuwasz ból w okolicy rzepki po każdym treningu, to również jest to sygnał, że zaczyna dziać się coś niedobrego i warto zgłosić się do lekarza.

Pamiętaj również o tym, że ćwiczenia rozciągające przed bieganiem mogą zminimalizować ryzyko odniesienia najczęstszych kontuzji. Tak naprawdę amatorzy często mają problemy z nogami, ponieważ popełniają błędy, które można wyeliminować. Dlatego tak istotne jest zadbanie o odpowiednią rozgrzewkę, technikę biegu czy obuwie.

Ćwiczenia na kolana mogą okazać się pomocne. Mamy nadzieję, że dzięki nim uda Ci się odpowiednio wzmocnić nogi, dzięki czemu Twoje treningi staną się przyjemniejsze!

Unselected

Przeczytaj także:

Kobieta w stroju sportowym masująca masażerem bolącą łydkę po bieganiu

Bolące łydki po bieganiu – co oznaczają i jak im zaradzić?

Przyczyną bólu łydek po bieganiu może być naderwany mięsień, uszkodzone ścięgno lub inny uraz. Wiemy, jak zapobiegać i jak leczyć. Sprawdź!

Masowanie stawu skokowego piłką do mobility

Uraz stawu skokowego – objawy, leczenie i rehabilitacja

Jak leczyć skręcenie kostki? Wszystko zależy od stopnia urazu stawu skokowego. Czas na rehabilitację kostki to jednak zawsze przerwa w treningach.

Kobieta w odzieży do biegania rozciągająca nogi w celu uniknięcia naderwania mięśnia trzymając się poręczy

Leczenie naderwanego mięśnia – na czym polega?

Naderwanie mięśnia to bolesne doświadczenie. Taka kontuzja to zazwyczaj skutek intensywnego wysiłku. Sprawdź, jak zadbać o ten uraz mięśniowy.

Grupa ludzi biegnąca w sportowych ubraniach

Naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda

Naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda to kontuzja biegacza i nie tylko. Co powinieneś widzieć o tym urazie? Sprawdź!

Rowerzyści jadący na rowerze po rozgrzewce

Ból kolan a jazda rowerem. Dlaczego kolana bolą po rowerze?

Cierpisz na ból kolan po rowerze? Możliwe, że doszło do przeciążenia stawów kolanowych. Jak poradzić sobie z bólem kolan podczas jazdy na rowerze?