Trenerka masująca plecy dziewczynie przed ćwiczeniami na rwę kulszową, które wykonana na macie w domu

Ćwiczenia na rwę kulszową – przykładowe zestawy, dzięki którym zapomnisz o bólu!

Czy ćwiczenia na rwę kulszową są konieczne? Tak, jeśli chcesz skutecznie zmniejszyć ból. Poznaj i wypróbuj te proste ćwiczenia!

Ze względu na silne objawy, rwa kulszowa wymaga dużych pokładów cierpliwości i wytrzymałości od osoby, którą dotyka. Już samo kichnięcie lub pochylenie się może drażnić nerw kulszowy, co powoduje paraliżujący ból. Dlatego trzeba zrobić wszystko, aby tak błahe czynności przestały być wyzwaniem. Co powiesz na proste i lekkie ćwiczenia, dzięki którym w końcu poczujesz, że możesz normalnie funkcjonować na co dzień? 

Czy można ćwiczyć przy rwie kulszowej?

W przypadku rwy kulszowej aktywność fizyczna jest bezsprzecznie wskazana. Przemawia za tym między innymi fakt, że schorzenie występuje częściej u osób przepracowanych, które:

– nie uwzględniają aktywności fizycznej w swoim planie dnia lub jej jest bardzo mało, 
– spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej w pracy,
– mają nadwagę lub otyłość. 

Regularne ćwiczenia pomagają w łagodzeniu objawów rwy kulszowej, na przykład bólu dolnej części kręgosłupa. Ważne jest jednak, aby wybrać takie, które nie nasilą dolegliwości lub w ogóle ich nie spowodują

Rodzina wykonująca ćwiczenia na rwę kulszową na matach w domu

Kiedy ćwiczenia w rwie kulszowej nie są wskazane?

Ćwiczenia nie są zalecane w ostrym ataku rwy kulszowej. To stan, który wymaga bezzwłocznej konsultacji z fizjoterapeutą i/lub lekarzem. Ostry ból trzeba najpierw uśmierzyć. Dopiero później warto wprowadzić proste ćwiczenia z perspektywą zwiększania ich stopnia trudności. 

Jakie ćwiczenia na rwę kulszową można wykonywać?

Pod względem aktywności fizycznej, nawet tak uciążliwe schorzenie daje duże możliwości. W rwie kulszowej możesz wykonywać ćwiczenia:

– rozciągające pośladki i spięte mięśnie pleców,
– wzmacniające dolną część pleców, brzuch i mięśnie pośladkowe,
– poprawiające ruchomość kręgosłupa,
– aerobowe o niskiej intensywności,
– korygujące postawę ciała.

Co dają ćwiczenia na ból rwy kulszowej?

Regularnie wykonywane ćwiczenia w bólu kręgosłupa związanym z rwą kulszową mają wiele korzyści. To najważniejsze z nich:

łagodzą ból kulszowy poprzez zmniejszenie napięcia mięśniowego i poprawę krążenia krwi,

wzmacniają mięśnie brzucha i pośladków, wspierając odcinek lędźwiowy i stabilizując postawę ciała,

zwiększają elastyczność mięśni, co zmniejsza uczucie sztywności ciała,

pomagają w korekcji nieprawidłowego ustawienia ciała, a dzięki temu zmniejszają ryzyko drażnienia nerwu kulszowego,

zwiększają zakres ruchu kręgosłupa, ułatwiając wykonywanie codziennych czynności bez bólu.

Kobiety wykonujące ćwiczenia na rwę kulszową bez wychodzenia z domu

Ćwiczenia rozciągające na rwę kulszową

Poniżej przygotowałam dla Ciebie zestaw ćwiczeń, które pozwolą Ci rozciągnąć spięte mięśnie pleców i pośladków. Z powodzeniem możesz je wykonywać w domu nawet codziennie. 

1. Połóż się na plecach. Zbliż stopy do pośladków, a następnie połóż prawą stopę na lewym kolanie. Nie odrywając pleców od maty, przyciągaj udo do klatki piersiowej obiema rękami. Ćwiczenie wykonuj raz na prawą raz na lewą stronę po 8 powtórzeń w 3 seriach.

2. Połóż się na brzuchu na macie z wyprostowanymi nogami. Głowę połóż na dowolnym boku. Przyciągnij lewą stopę do pośladka i dociśnij ją za pomocą ręki. Utrzymaj rozciągnięcie przez 4 sekundy. Zrób tak samo z prawą nogą. Wykonaj 8 powtórzeń w 3 seriach. 

3. Stań przed krzesłem i połóż piętę około 3 cm dalej niż krawędź siedzenia. Powoli pochylaj tułów w kierunku stopy, kierując do niej rękę tej samej strony. Pozostań w rozciągnięciu przez 5 sekund i zmień nogę. Zrób 10 powtórzeń w 2 seriach.

4. Usiądź w siadzie skrzyżnym. Następnie wyciągnij ręce przed siebie i powoli zbliżaj tułów do podłogi. Głowę schowaj między rękami. Wytrzymaj w tej pozycji przez 5-6 sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 10 razy. 

Ćwiczenia wzmacniające na rwę kulszową

Poniższe ćwiczenia pomogą Ci wzmocnić dolny odcinek kręgosłupa, brzuch i pośladki. 

1. Twoją pozycją początkową jest podpór przodem. Ręce rozstaw na szerokość barków, a kolana na szerokość bioder. Głowę ustaw tak, abyś patrzył wprost na podłoże. Teraz unieś prawą rękę i lewą nogę. Delikatnie podnieś je wyżej niż linia ciała. Wytrzymaj w takiej pozycji przez 3 sekundy. To samo powtórz z lewą ręką i prawą nogą. Wykonaj 10 powtórzeń na każdą stronę w 2 seriach.

2. Przyjmij pozycję leżenia na plecach. Pozostaw ramiona wzdłuż tułowia i zgięte w kolanach nogi. Unieś biodra, napnij pośladki i pozostań w tej pozycji na 4 sekundy. Następnie opuść miednicę. Zrób 10 powtórzeń w 3 seriach.

3. Połóż się na plecach. Plecy powinny być mocno dociśnięte do podłoża tak, aby pomiędzy lędźwiami a matą nie można było wsadzić płaskiej dłoni. Unieś i utrzymaj kolana pod kątem prostym. Następnie wyprostuj jedną nogę, trzymając ją równolegle do drugiej. Wytrzymaj 3 sekundy i zmień strony. Zrób 5 powtórzeń na każdą stronę w 2 seriach. 

4. Połóż się na brzuchu. Ręce podłóż pod czoło. Naprzemiennie podnoś wyprostowaną raz jedną, raz drugą nogę. Wykonaj 12 powtórzeń na każdą stronę w 2 seriach.

Rwa kulszowa – ćwiczenia McKenziego

Ćwiczenia wykonywane metodą McKenziego polegają na wykonywaniu przeprostów kręgosłupa i zgięć bocznych. Sprawdzą się szczególnie wówczas, jeśli drażnienie nerwu kulszowego powoduje u Ciebie przepuklina. Wówczas mają za zadanie częściowo ją cofnąć i zmniejszyć ucisk na nerw. Ponadto zwiększają ruchomość kręgosłupa.

Ich największą zaletą jest prostota wykonania. Nie można ich jednak wykonywać ich bez konsultacji z fizjoterapeutą. Przed przystąpieniem do ćwiczeń potrzebujesz diagnostyki, aby nie pogorszyć swojego stanu.

Para siedząca na macie rozciągająca się przed ćwiczeniami na rwę kulszową

Przykładowe ćwiczenia McKenziego

Poniżej znajdziesz przykładowe ćwiczenia metodą McKenziego. 

1. Połóż się płasko na brzuchu. Najlepiej na macie do ćwiczeń. Następnie powoli unoś tułów poprzez całkowite wyprostowanie rąk w łokciach. Ręce trzymaj blisko tułowia na szerokość barków. Nie odrywaj bioder od maty. Powtórz ćwiczenie 10 razy w 3 seriach. 

2. Pozostań w leżeniu przodem. Ramiona ułóż wzdłuż tułowia. Głowę obróć w prawą stronę. W takiej pozycji pozostań przez 3-4 minuty, a następnie obróć głowę w lewą stronę.

3. Stań bokiem do ściany. Tułów i biodra do niej zbliż, a stopy ustaw tak, aby znajdowały się poza osią reszty ciała, czyli nieco dalej niż powierzchnia ściany. Naprzemiennie przybliżaj i oddalaj biodra. Zrób 12 powtórzeń w 3 seriach.

4. Połóż się na plecach. Zegnij nogi w kolanach i przyciągnij je do brzucha, pomagając sobie rękami. Utrzymaj rozciągnięcie przez 5 sekund i połóż stopy na macie. Powtórz ćwiczenia 10 razy w 2 seriach. 

Gimnastyka na rwę kulszową przed snem

Gimnastyka przed snem powinna być wykonywana powoli, aby wyciszyć organizm przed odpoczynkiem. Skup się na lekkich ćwiczeniach rozciągających i relaksacyjnych

Przykładowe ćwiczenia idealne przed snem to:

– delikatne skręty tułowia w pozycji siedzącej lub leżącej,
– pozycja dziecka zaczerpnięta z jogi, 
– powolne wykonywanie kółek miednicą w klęku podpartym,
– skłon do przodu w siadzie na piętach.

Rwa kulszowa a spacery

Kręgosłup dotknięty rwą kulszową bardzo dobrze reaguje na lekkie aktywności aerobowe, między innymi spacery. Na samym początku spróbuj chodzić wolnym tempem na krótkie dystanse. Z każdym kolejnym spacerem stopniowo zwiększaj szybkość chodzenia i liczbę pokonywanych kilometrów

Zadowolona kobieta uprawiająca nordic walking jako ćwiczenie na rwę kulszową

Jak przygotować się do spaceru?

Do nawet tak prostej formy ruchu warto podejść z dbałością o szczegóły, na przykład wyposażyć się w wygodne buty do chodzenia.

Niezobowiązująco polecam Ci również konsultację z fizjoterapeutą wad stóp. Wielu specjalistów zajmuje się nie tylko ich diagnozowaniem, ale również tworzeniem indywidualnie dostosowanych wkładek do butów. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ustawienie stóp podczas chodzenia może wpływać na wystąpienie bólu w dolnej części pleców. 

Aby uatrakcyjnić spacer, a do tego zaangażować podczas niego całe ciało, pomyśl o kijkach trekkingowych. Korzystając z nich zobaczysz, że przechadzka po lesie nabierze zupełnie nowego wymiaru. 

Podnoszenie ciężarów – tak czy nie? Rwa kulszowa a siłownia

Zważywszy na to, że ból przy rwie kulszowej może pojawić się nawet podczas zwykłego schylenia się, to o ćwiczeniach na siłowni należy myśleć z dużą rozwagą.

Czego nie robić na siłowni, mając ból kulszowy?

W przypadku silnych epizodów bólu kulszowego, zapomnij na jakiś czas o dźwiganiu wolnych ciężarów. Mam na myśli przede wszystkim martwy ciąg, wyciskanie sztangi lub hantli leżąc lub siedząc czy przysiady z obciążeniem. Powodują zbyt duże napięcie mięśni kręgosłupa, co prowadzi do drażnienia nerwu kulszowego.

W pierwszych fazach choroby należy skupić się przede wszystkim na eliminowaniu napięcia mięśni kręgosłupa, a później na wdrażaniu ćwiczeń wzmacniających kręgosłup, ale go nie obciążających. Po wyleczeniu rwy kulszowej nie ma przeciwwskazań do uczęszczania na siłownię, jednak po uzyskaniu zielonego światła od fizjoterapeuty oraz wykonywaniu treningów pod nadzorem trenera.

Rwa kulszowa – masaż i ćwiczenia. Połączenie idealne?

Połączenie masażu i ćwiczeń w leczeniu bólu kręgosłupa lędźwiowego i kulszowego może działać na zasadzie synergii, czyli współdziałania. Masaż stanowi doskonałe przygotowanie ciała do ćwiczeń. Mięśnie są rozluźnione i elastyczne, co przekłada się na zadowolenie z rehabilitacji i jej efektywność. 

Co robi terapeuta manualny, aby przygotować mięśnie do rehabilitacji?

W rwie kulszowej terapeuta ma duże pole do działania. Może wykonać masaż klasyczny, masaż głęboki, a także terapię punktów spustowych. Ostatnia metoda jest ważnym uzupełnieniem masażu. Dzięki specjalnym technikom manualnym, można wyeliminować bardzo bolesnych i często głęboko znajdujące się miejsca na przebiegu mięśni. 

Ponadto masaż działa antystresowo, co jest istotne w procesie leczenia, ponieważ stres może zwiększać dolegliwości bólowe. 

Kobieta siedząca na fotelu wykonująca masaż dolnego odcinka pleców rollerem podczas wizyty u fizjoterapeuty by zapobiec bólowi rwy kulszowej

Najpierw wizyta u fizjoterapeuty, a później ćwiczenia

Wszystkie powyższe ćwiczenia są bezpieczne i możesz je wykonywać samodzielnie w domu. Zanim jednak to zrobisz, skonsultuj się z fizjoterapeutą.

1. Po pierwsze – powie Ci, czy w Twoim konkretnym przypadku będą dla Ciebie odpowiednie.

2. Po drugie – skontroluje Twoją technikę.

3. Po trzecie – przygotuje dla Ciebie indywidualny zestaw ćwiczeń. Być może wiele z nich pokryje się z tymi, które to ja dla Ciebie przygotowałam. Jednak nie wszystkie mogą okazać się dla Ciebie komfortowe i wykonalne. I przede wszystkim dostosowane do Twojego aktualnego stanu. 

Dlatego – najpierw wizyta u fizjoterapeuty, potem ćwiczenia. Nie inaczej. 

Fizjoterapeuta Olga Rymarska

Autor Olga Rymarska

Jestem fizjoterapeutką z ogromną pasją do pokazywania innym, jak dbać o zdrowie. Ukończyłam studia na Collegium Medicum w Bydgoszczy, z których zdobyta wiedza pomaga mi wspierać moich pacjentów na drodze do lepszego samopoczucia. Nie ograniczam się jednak tylko do pracy z pacjentami. Jako copywriter medyczny uwielbiam przenosić swoje doświadczenie na ekran komputera, tłumacząc medyczne zawiłości i inspirując do świadomej troski o zdrowie. Kiedy nie pracuję nad kolejnym artykułem lub nie pomagam pacjentom, w wolnych chwilach oddaję się swoim pasjom – grafice digitalowej, jeździe na rowerze i grze w tenisa.

Przeczytaj także:

kobieta w legginsach uprawiająca sport na ból pleców na plaży

Jaki sport na ból pleców wybrać i jak utrzymać zdrowy kręgosłup?

Aktywność fizyczna i sport to najlepszy sposób na ból pleców. Poznaj najlepsze sporty na ból kręgosłupa i wspieraj eliminację wad postawy!

kobieta w odzieży sportowej trenująca pilates na macie do ćwiczeń

Pilates sposobem na ból pleców - ćwiczenia na zdrowy kręgosłup

Pilates to ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie oraz łagodzące ból pleców. Jakie ćwiczenia pilates na ból kręgosłupa i pleców warto wykonywać

Kobieta robiąca pozycję dziecka na ból kręgosłupa

Lumbago – jak radzić sobie z bólem kręgosłupa lędźwiowego?

Nagły i ostry ból kręgosłupa to dolegliwość dotykająca wiele osób. Czym jest lumbago? Jak unikać silnego bólu kręgosłupa lędźwiowego?

mężczyzna z kontuzją łokcia

Jak leczyć łokieć tenisisty? Rehabilitacja i ćwiczenia

Łokieć tenisisty to częste schorzenie wśród osób lubiących ruch. Ból w obrębie ręki można korygować za pomocą ćwiczeń. Jak leczyć łokieć tenisisty? Odpowiadamy!

mężczyzna z kontuzją barku

Naciągnięty mięsień barku - przyczyny, objawy i leczenie | Decablog

Czasem ból barku może być objawem naciągnięcia mięśni. Poznaj objawy i przyczyny naciągnięcia mięśnia barku. Wejdź i dowiedz się więcej!