kobieta ćwicząca na stepperze w domu

Co daje stepper i regularny trening na tym urządzeniu? Poznaj efekty ćwiczeń na stepperze

Stepper to urządzenie treningowe, które pozwala wykonywać ćwiczenia na pośladki i łydki. Sprawdź, jakie efekty dają ćwiczenia na stepperze. 

Stepper to jedno z najprostszych i najmniejszych urządzeń treningowych. Małe rozmiary nie powinny cię jednak zmylić. Potrafi on być bowiem bardzo użytecznym sprzętem w domowej siłowni. Jakie są więc przykładowe ćwiczenia na stepperze? Sprawdź, co daje stepper, czy na stepperze można schudnąć i ile ćwiczyć na stepperze, by dostrzec efekty.

Co to jest stepper?

Stepper należy do jednych z najbardziej niepozornych sprzętów treningowych. Z tego powodu jest on bardzo często pomijany na siłowniach przez osoby początkujące. Warto jednak zastanowić się nad włączeniem ćwiczeń na nim do swojego planu treningowego, gdyż jest ich naprawdę wiele, a prawidłowo wykonywane mogą znacząco wzbogacić każdy trening i pozwolić na zrzucenie zbędnych kilogramów, czy też rozwój poszczególnych partii mięśniowych.

Stepper można opisać jako specjalny schodek, czy też stopień, który jest jednak niezwykle przydatnym, a jednocześnie prostym urządzeniem. Taki opis dotyczy jednak zaledwie jednego typu urządzenia. W tym wypadku tak właściwie nie mamy jednak ze stepperem, a ze stepem. Czasem bywa on jednak nazywany tak samo jak inny sprzęt do treningów.

Mianem steppera można bowiem określić również inny sprzęt do ćwiczeń. Ma on formę dwóch małych platform, które mają wyglądać jak pedały. Wystarczy wejść na nie, by rozpocząć trening imitujący wchodzenie po schodach, co naturalnie jest czynnością spalającą całkiem sporo kalorii. Istnieją nawet specjalne pełnowymiarowe steppery, które posiadają układ elektroniczny monitorujący trening. Na start warto pomyśleć jednak o kompaktowym mini stepperze.

kobieta w legginsach ćwicząca na stepperze

Rodzaje stepperów – stepper skrętny i stepper z linkami

Co ciekawe właściwe steppery można podzielić na dwa rodzaje. Wyróżnia się bowiem steppery proste, a także steppery skrętne. Te pierwsze to dość tradycyjna wersja urządzenia. Druga jest nieco bardziej skomplikowana i wymagająca podczas treningu. Jak ćwiczyć na stepperze skrętnym? Ruch naszego ciała podczas korzystania ze steppera skrętnego można porównać na przykład do jazdy na łyżwach. Pozwala on na świetną aktywację mięśni wewnętrznych i skośnych ud, które również ulegną znacznemu wzmocnieniu. 

Przy wyborze steppera można też trafić na urządzenia dla bardziej zaawansowanych. Są one wzbogacone o specjalne akcesoria, takie jak na przykład linki. Wybór takiego sprzętu do ćwiczeń może zapewnić nam nieco więcej różnorodności w trakcie regularnych ćwiczeń na stepperze, która sprawi, że nie będziemy tak szybko się nudzić, a jednocześnie rozwiniemy więcej partii mięśniowych.

Efekty ćwiczeń na stepperze – czy warto ćwiczyć na stepperze?

To, co sprawia, że warto zainteresować się używaniem steppera podczas treningów, to oczywiście efekty, które dają ćwiczenia na stepperze. Tych jest całkiem sporo i zapoznając się z nimi, możesz jeszcze bardziej zachęcić się do rozpoczęcia treningów z udziałem tego zajmującego mało miejsca urządzenia. Czy stepper odchudza? Jakie mięśnie pracują na stepperze? Pośladki, całe nogi, a może całe ciało? Poznaj zalety steppera!

– Przede wszystkim zachęcająca może być liczba spalonych kalorii. Regularne treningi na stepperze są w stanie poprawić nasz metabolizm i pomogą zrzucić zbędne kilogramy. Co ważne jest to dobra opcja również dla osób otyłych, które powinny unikać ćwiczeń o dużej intensywności, mocno obciążających stawy.

– Podczas takiego wysiłku nie tylko łatwo zgubić zbędne kilogramy, ale też można skutecznie zadbać o swoją kondycję. Nawyk regularnych ćwiczeń to sposób na poprawę wydolności swojego organizmu i nawet jeśli czas treningu jest niewielki i wynosi kilkanaście minut, to będzie on dla nas pomocny. To, jakie efekty daje stepper, zależy od typu urządzenia.

– W przypadku gdy mowa o sprzęcie mającym formę schodka, to pozwala on przede wszystkim na pracę nad mięśniami nóg i pośladków. Dobrze działa w trakcie różnych wykroków, wyskoków i różnych ćwiczeń mających na celu poprawę nie tylko masy mięśniowej, ale też motoryki. Dzięki stepperowi można znacząco rozwinąć uda i łydki, zadbać o jędrne pośladki, a nawet i pracować nad całym ciałem, gdy postawimy na stepper ze specjalnymi taśmami, które pozwalają angażować też mięśnie w górnej części ciała. Panie z pewnością docenią też fakt, iż stepper może wyraźnie pomóc w walce z cellulitem na pośladkach.

– Nie można również zapominać o tym, że na stepperze ryzyko kontuzji jest bardzo niskie. Regularne ćwiczenia nie obciążają stawów, co jest sporą zaletą dla osób, które chcą zacząć przygodę z regularnym uprawianiem aktywności fizycznej i najpierw muszą zrzucić trochę kilogramów, by przejść do regularnych ćwiczeń z wyższą intensywnością.

–  Ćwiczenia na stepperze to zresztą forma aktywności fizycznej zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych osób. W wypadku tej drugiej grupy świetnie sprawdza się bowiem podczas rozgrzewki, pozwalając na dobre rozgrzanie mięśni nóg przed zwiększeniem intensywności ćwiczeń. 

Jak ćwiczyć na stepperze? Co daje trening? 

Jak prawidłowo ćwiczyć na stepperze?

Najważniejsze jest, by prawidłowo korzystać ze steppera. W ten sposób można uzyskać efekty. Podstawa to wyrobienie sobie nawyku regularnych ćwiczeń. Nie muszą one być długie. Jak często ćwiczyć na stepperze? Na samym starcie wystarczy, że na przykład 3 razy w tygodniu będziesz ćwiczyć przez kilkanaście minut na stepperze. Efekty po miesiącu będą już dostrzegalne, wówczas będziesz mógł przejść do bardziej intensywnych treningów.

Pora przejść jednak do prawidłowej techniki ćwiczenia na stepperze, która zredukuje maksymalnie ryzyko wystąpienia kontuzji. Jak ćwiczyć na stepperze? Na początku wystarczy postawić pewnie nogi na stopniach i rozpocząć ruszanie nimi na przemian tak, jak podczas wchodzenia po schodach. Regularnie więc prostujesz lewą nogę i uginasz prawą, by następnie wykonać odwrotny ruch. Trzeba jednak uważać na to, by w trakcie zmieniania nogi, która jest wyprostowana nie dokonać przeprostu, który jest niezdrowy dla kolan i kostek, czyli jednych z najważniejszych stawów w trakcie ćwiczeń. 

Aby bezpiecznie dołożyć do ćwiczeń inne partie i rozwijać nie tylko uda i pośladki, ale też na przykład plecy, ręce, czy barki można dołożyć do treningów linki.
W ten sposób najefektywniej powiększysz możliwości twojego ciała, rozwijając jak najwięcej jego partii. Stepper z linkami – jak ćwiczyć? Z linkami, by tego dokonać, możesz robić na przykład wymachy w bok poprzez spokojny i jednostajny ruch. Możliwe jest też ćwiczenie na przykład bicepsu. W tym celu łapie się uchwyty lin podchwytem, a następnie pięści przyciąga do swoich barków. 

Jak może wyglądać przykładowy trening na stepperze?

Stepper można wykorzystywać na całą masę sposobów w treningach. Szczególnie świetnie sprawdza się w domowych siłowniach, gdyż zajmuje mało miejsca i jednocześnie zapewnia naprawdę dużo możliwości. 

Stepper możesz dodać na przykład do treningu fitness w formie rozgrzewki, która przygotuje nogi do większego wysiłku. Oczywiście nie zapomnij o tym, że przed korzystaniem ze steppera i tak warto się nieco porozciągać, by mieć stuprocentową pewność, że żaden z mięśni nie odmówi posłuszeństwa po zbyt dużym zwiększeniu intensywności. 

Jak długo ćwiczyć na stepperze? Ile kroków na stepperze? Jeśli chcesz zacząć ćwiczyć ze stepperem, to powinieneś postawić na krótkie sesje trwające 5-10 minut.
Czas ten regularnie wydłużaj. Jeśli zachowasz regularność, szybko zaobserwujesz pierwsze efekty ćwiczeń na stepperze. Należą do nich wzmocnione nogi i pośladki, intensywne spalanie tkanki tłuszczowej, szybszy metabolizm czy też poprawiona wydolność. Są one często zauważalne już po kilku treningach. 

Stepper to przyrząd do ćwiczeń, który pozwala wyrzeźbić dolne partie ciała. Trening przypomina chodzenie po schodach, nie jest więc skomplikowany, a daje naprawdę dobre efekty. Stepper – plan treningowy powinien go uwzględniać, byś mógł osiągać efekty.

Przeczytaj także:

Jak ćwiczyć z zakwasami? Zdziwisz się, czym są zakwasy po treningu

Czy można ćwiczyć z zakwasami po treningu?

Głowisz się, czy ćwiczyć z zakwasami? Sprawdź, czym są zakwasy i jak przyspieszyć regenerację mięśni, aby nie musieć zrezygnować z treningu.

kobieta trenująca z hantlami

Ćwiczenia na pelikany lub tzw. motylki - trening na obwisłą skórę

Pelikany to obwisła skóra ramion. Sprawdź, co zrobić, aby się jej pozbyć. Jakie ćwiczenia na pelikany wykonywać, aby trening przyniósł efekt?

Ćwiczenia na nogi - najlepsze ćwiczenia na mięśnie nóg i pośladki

Ćwiczenia na nogi - najlepsze ćwiczenia na mięśnie nóg i pośladki

Jak przeprowadzić skuteczny trening mięśni nóg ? Jakie są najlepsze ćwiczenia na mięśnie nóg dzięki którym wyrzeźbisz łydki, uda i pośladki?

kobieta biegnąca na bieżni w odzieży i butach do biegania

Ćwiczenia na schudnięcie – skuteczny trening odchudzający

Planujesz odchudzanie? Sprawdź jak wykonywać najlepsze ćwiczenia na schudnięcie, by pozbyć się nadprogramowych kilogramów i zbędnej tkanki tłuszczowej

kobieta w stroju do biegania stojąca na jezdni

Bieganie a odchudzanie - jak bieganie pomaga schudnąć

Bieganie pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Ten rodzaj treningu to świetny sposób na odchudzanie i poprawę sylwetki. Dowiedz się więcej na ten temat!