Mężczyzna masujący nogę po wykonaniu ćwiczeń na żylaki

Jakie ćwiczenia na żylaki robić warto, a jakich lepiej unikać?

W przypadku żylaków na nogach warto skupić się na umiarkowanych ćwiczeniach, które zmniejszają obrzęk i uczucie ciężkości nóg. Jak je wykonywać?

Z jednej strony, ruch jest niezaprzeczalnym sprzymierzeńcem w profilaktyce żylaków i wygaszaniu ich objawów. Z drugiej, nie wszystkie formy aktywności są jednakowo bezpieczne dla osób borykających się z przewlekłą niewydolnością żylną. Zatem jakie ćwiczenia na żylaki kończyn dolnych poprawiają krążenie krwi i zmniejszają obrzęki nóg, a nie obciążają mięśni i naczyń? 

Żylaki kończyn dolnych – dlaczego powstają i jakie są ich objawy?

Powstawanie żylaków jest efektem niewydolności żylnej, która prowadzi do zastojów krwi w naczyniach krwionośnych. Żylaki rozwijają się zarówno w łatwo widocznych pod skórą żyłach powierzchownych, jak i w żyłach głębokich, które zazwyczaj są mniej podatne na zmiany, ale mogą wpływać na żyły powierzchowne przy zaburzeniach krążenia.

Do głównych czynników sprzyjających ich rozwoju należą: genetyka, wiek, płeć (szczególnie kobiety), ciąża, otyłość, a także siedzący tryb życia i długotrwałe stanie.

Objawy żylaków to przede wszystkim:

– uczucie ciężkości nóg, 
– obrzęki,
– skurcze łydek,
– w późniejszych stadiach – widoczne, zniekształcenie żył, ból i pieczenie. 

Kobieta w odzieży sportowej spacerująca po mieście z kubkiem w ręku

Dlaczego ćwiczenia są ważne dla osób z żylakami nóg?

Choć mogłoby się wydawać, że aktywność fizyczna w przypadku zastojów żylnych może być ryzykowna, to odpowiednio dobrane ćwiczenia są jednym z najskuteczniejszych sposobów wspierania zdrowia układu żylnego. Ruch stymuluje mięśnie kończyn dolnych, które pełnią funkcję tak zwanej pompy mięśniowej, pomagając wypychać krew ku górze i przeciwdziałając jej zastojom w naczyniach.

Regularne ćwiczenia fizyczne, które są dopasowane do stanu zdrowia osoby z żylakami:

zmniejszają uczucie ciężkości w nogach,
– łagodzą obrzęki,
poprawiają krążenie krwi w układzie żylnym,
– zmniejszają ból nóg,
– wspierają elastyczność i wytrzymałość ścian naczyń krwionośnych.

Jakich ćwiczeń unikać przy żylakach?

Wybór aktywności fizycznej w przypadku zastojów żylnych wymaga rozwagi. Niektóre formy ruchu mogą bowiem nadmiernie obciążać układ żylny, pogarszając stan naczyń i nasilać objawy ich niewydolności. 

Jakich ćwiczeń unikać przy żylakach? 

1. Intensywnych ćwiczeń siłowych z wykorzystaniem dużych ciężarów, np. przysiadów ze sztangą czy wyciskania nóg na maszynie. Prowadzą one do zwiększenia siły nacisku na naczynia krwionośne w jamie brzusznej, co powoduje zjawisko tak zwanego „odbijania" ciśnienia w stronę nóg i zwiększa ryzyko powstawania nowych żylaków.
2. Ćwiczeń izometrycznych, np. długotrwałego utrzymywanie pozycji deski. Mogą wywołać zastój krwi w nogach, zwiększając obciążenie dla osłabionych naczyń żylnych. 
3. Uprawiania dyscyplin wymagających gwałtownych ruchów, jak tenis czy biegi interwałowe – nagłe przyspieszenia i zmiany kierunku osłabiają naczynia żylne.
4. Długodystansowego biegania po twardych nawierzchniach, które może doprowadzać do mikrourazów naczyń. 

Mężczyzna w czepku i w okularach pływający na basenie pod wodą

Niewydolność żylna kończyn dolnych – ćwiczenia, które są bezpieczne

Zalecane ćwiczenia na niewydolność żylną nóg to między innymi jazda na rowerze, pływanie (w tym aerobik), gimnastyka oraz nordic walking. Angażują one mięśnie nóg i wspomagają przepływ krwi. Jednocześnie stanowią bezpieczny wybór dla osób otyłych i z nadwagą, które mogą zyskać dodatkową korzyść w postaci redukcji nadmiaru kilogramów – istotnego czynnika ryzyka dla niewydolności żylnej. 

Równie wartościowe są ćwiczenia rozciągające, które poprawiają elastyczność mięśni i przeciwdziałają zastojom. Rozciąganie łydek lub delikatne wypady ciała w przód wspierają działanie tzw. pompy mięśniowej, dzięki której krew efektywniej krąży w kończynach dolnych. 

Ćwiczenia na żylaki nóg 

Oto siedem ćwiczeń na niewydylność żylną nóg o różnym stopniu zaawansowania, które możesz wykonywać w domu:

1. Spacer po pokoju na palcach i piętach. Przejdź się po pokoju najpierw na palcach przez 30 sekund, a następnie na piętach przez kolejne 30 sekund.
2. Nożyce pionowe w pozycji leżącej. Połóż się na plecach na macie do ćwiczeń i unieś obie nogi do góry. Naprzemiennie opuszczaj i podnoś nogi, wykonując ruch podobny do nożyczek. Powtórz 20 razy na każdą nogę. Pamietaj o tym, aby napiąć brzuch i zbliżyć odcinek lędźwiowy do podłoża.
3. Rozciąganie łydek w pozycji stojącej przy ścianie. Stań w lekkim rozkroku i oprzyj dłonie o ścianę. Jedną nogę ustaw z przodu, a drugą wyprostuj z tyłu. Delikatnie napnij łydkę w tylnej nodze, przytrzymując rozciąganie przez 15 sekund, a następnie zmień nogę. Powtórz 5 razy na każdą stronę.
4. Przysiady na palcach. Stań prosto, stopy ustaw równolegle do siebie i na szerokość bioder. Zrób przysiad, jednocześnie unosząc pięty. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz 15 razy.
5. Wspięcia na palce jednonóż. Stań prosto na jednej nodze, a drugą nogę lekko unieś. Wykonuj wspięcia na palce na jednej nodze, unosząc piętę, a następnie powoli ją opuszczając. Powtórz 10 razy na każdą nogę.
6. Unoszenie nóg w leżeniu na plecach. Połóż się na plecach, ręce ułóż wzdłuż ciała. Unieś jedną nogę pionowo do góry i przytrzymaj przez 10 sekund, a następnie zmień nogę. Wykonaj po 10 powtórzeń na każdą nogę.
7. Odwodzenie nóg w pozycji siedzącej. Usiądź na krześle z wyprostowanymi plecami. Unieś jedną nogę lekko do boku, przytrzymaj przez kilka sekund, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj po 15 powtórzeń na każdą nogę.

Ćwiczenia na żylaki dla kobiet w ciąży

Dla kobiet w ciąży, które zmagają się z żylakami, regularne i łagodne ćwiczenia mogą przynieść znaczną ulgę w obrzękach i uczuciu ciężkości nóg. Spójrz na poniższe propozycje:

– jazda na rowerku stacjonarnym,
– marsz w miejscu,
– joga,
– naprzemienne stawanie na palcach i piętach,
– rowerek w leżeniu na plecach,
– unoszenie bioder w leżeniu na plecach,
– naprzemienne zginanie i prostowanie stóp na siedząco lub na leżąco.

W formie dodatkowego wsparcia, przyszłe mamy mogą również rozważyć stosowanie ciążowych rajstop kompresyjnych lub skarpet kompresyjnych po konsultacji z lekarzem. 

Jakie ćwiczenia po operacji żylaków można wykonywać?

Po operacji żylaków bardzo ważne jest to, aby zacząć jak najwcześniej chodzić. Służy to zapobiegnięciu zakrzepów pooperacyjnych. Zalecenia wskazują na półgodzinny spacer bezpośrednio po operacji. Czas trwania spacerów można stopniowo wydłużać, pamiętając jednak o regularnych przerwach.

Jakie ćwiczenia na żylaki łydek i ud można wykonywać po operacji?

1. Przysiady przy ścianie. Stań przy ścianie, oprzyj się plecami i wykonaj lekki przysiad, zginając kolana do kąta nie większego niż 45 stopni, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie wzmacnia mięśnie nóg bez nadmiernego obciążania.

2. Unoszenie nóg na boku. Połóż się na boku i powoli unieś wyprostowaną nogę do góry, a następnie opuść. Wykonaj ćwiczenie na obie nogi, aby wzmocnić zewnętrzne mięśnie ud i poprawić krążenie.

3. Przeciąganie pięty po podłodze. Siedząc, powoli przesuwaj piętę jednej nogi po podłodze w kierunku pośladków, po czym wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz na drugą nogę. To ćwiczenie jest mało wymagające, ale skutecznie wspomaga przepływ krwi.

4. Unoszenie zgiętych nóg w kolanach. Leżąc na plecach unieś zgięte w stawach kolanowych i biodrowych. Podudzia powinny być ustawione równolegle do podłogi. Następnie zginaj i prostuj naprzemiennie
stopy.

Kobieta w stroju sportowym stojąca na jednej nodze

Zapobieganie żylakom na nogach – ćwiczenia 

Oprócz unikania intensywnych i obciążających ćwiczeń, jednym ze sposobów zapobiegania zastojom krwi żylnej jest wprowadzanie prostych ćwiczeń ruchowych. Warto wykonywać je szczególnie wtedy, gdy spędza się dużo czasu w pozycji siedzącej. Oto cztery przykłady profilaktycznych ćwiczeń na pajączki na nogach:

1. Zginanie i prostowanie nóg. Siedząc, wyprostuj jedną nogę, a drugą pozostaw ugiętą. Wykonuj to ćwiczenie naprzemiennie. 

2. Unoszenie pięt i palców stóp na przemian. Usiądź wygodnie. Unosząc pięty, opieraj się na palcach, a następnie obniż pięty i unieś same palce.

3. Krążenie stóp. Wyciągnij jedną nogę przed siebie i wykonuj okrężne ruchy stopą w obie strony. Powtórz to samo drugą stopą.

4. Stojąc, przenoś ciężar z palców na pięty i na odwrót. 

Ćwiczenia na żylaki kończyn dolnych – podsumowanie

Osoby z żylakami często unikają ćwiczeń w obawie przed dodatkowym obciążeniem nóg. Tymczasem odpowiednio dobrana aktywność fizyczna jest bezpieczna lub w wielu przypadkach wręcz niezbędna dla zdrowia żył. W świadomym wyborze ćwiczeń może pomóc konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą. Warto także zastanowić się, czy istnieją modyfikowalne czynniki takie jak nadwaga, których kontrola mogłaby wspomóc walkę z objawami żylaków. W porozumieniu z lekarzem istnieje również możliwość wprowadzenia leczenia zachowawczego w postaci kompresjoterapii, która polega m.in. na stosowaniu specjalnych pończoch lub podkolanówek uciskowych.

Fizjoterapeuta Olga Rymarska

Autor: Olga Rymarska

Jestem fizjoterapeutką z ogromną pasją do pokazywania innym, jak dbać o zdrowie. Ukończyłam studia na Collegium Medicum w Bydgoszczy, z których zdobyta wiedza pomaga mi wspierać moich pacjentów na drodze do lepszego samopoczucia. Nie ograniczam się jednak tylko do pracy z pacjentami. Jako copywriter medyczny uwielbiam przenosić swoje doświadczenie na ekran komputera, tłumacząc medyczne zawiłości i inspirując do świadomej troski o zdrowie. Kiedy nie pracuję nad kolejnym artykułem lub nie pomagam pacjentom, w wolnych chwilach oddaję się swoim pasjom – grafice digitalowej, jeździe na rowerze i grze w tenisa.

Przeczytaj także:

Mężczyzna poprawiający skarpetke kompresyjną by zapobiec żylakom podczas jazdy na rowerze

Żylaki a jazda na rowerze – jaki sport uprawiać przy żylakach?

Żylaki a jazda na rowerze – podpowiemy, jak dbać o zdrowie i jak uprawiać sport przy tej dolegliwości. Żylaki a sport – co musisz wiedzieć?

Biegacze biegający w skarpetkach kompresyjnych by zapobiec żylakom

Żylaki a sport – czy z żylakami nóg można biegać?

Czy żylaki kończyn dolnych umożliwiają uprawianie sportu? Czy można biegać z żylakami nóg? Sprawdź, jak aktywność fizyczna wpływa na żylaki.

Kobieta ćwicząca figury gimnastyki artystycznej w powietrzu

Czy gimnastyka artystyczna szkodzi zdrowiu? Zalety i wady sportu

Gimnastyka artystyczna to dynamiczna dyscyplina sportowa, której trenowanie ma ogromny wpływ na zdrowie. Co warto wiedzieć? Podpowiadamy.

Pływanie żabką - zalety, oddychanie, jak nauczyć się pływać

Pływanie żabką - zalety, oddychanie, jak nauczyć się pływać

Żabka to inaczej styl klasyczny w pływaniu ⭐ Poznaj zasady pływania żabką oraz jej zalety ⭐ Sprawdź jak nauczyć się pływania żabką

Kobieta w odzieży sportowej wykonująca gimnastykę poranną na macie do ćwiczeń

Gimnastyka poranna – poranne ćwiczenia na pobudzenie

By dobrze zacząć dzień i się przebudzić, warto wykonać gimnastykę poranną. Poznaj wpływ porannych ćwiczeń na pobudzenie i sprawdź zestaw ćwiczeń.