Kiedy należy stosować stretching?
Rozciąganie ma zbawienny wpływ na cały nasz organizm, a głównie na stan mięśni. Należy je wykonywać przede wszystkim regularnie – dzięki systematyczności w działaniu, mamy szansę osiągnąć naprawdę dobre efekty, które nie tylko będą dostrzegalne, ale również odczuwalne. Wykonywanie stretchingu rano pozwoli na przygotowanie mięśni na wyzwania codziennego dnia oraz na zyskanie sporej dozy energii. Wieczorne z kolei przyczyni się do redukcji napięć i stresu.
Stretching można wykonywać także na początku treningu. Jest to tak zwane rozciąganie dynamiczne, dzięki któremu zmniejszamy ryzyko kontuzji i wszelkich uszkodzeń podczas dalszych etapów treningu.
Zalecane jest także wykonywanie ćwiczeń rozciągających po zakończeniu treningu, (a szczególnie po treningu wzmacniającym mięśnie, jak ABT – brzuch-uda-pośladki) lub gdy chcesz w spokojny sposób rozciągnąć swoje ciało. Stretching po wysiłku pozwala zwiększyć giętkość. Dzieje się tak, ponieważ rozciąganie wydłuża mięśnie, a przez to pozwala im odzyskać ich pierwotną długość: rozciąga je i sprawia, że stawy zyskują na płynności.