Kobieta w ciąży w stroju sportowym ćwicząca w basenie

Ćwiczenia w ciąży – jak zadbać o aktywność fizyczną?

Ćwiczenia w ciąży są bezpieczne, pod warunkiem, że odpowiednio je dobierzesz do trymestru. Sprawdź, jak wygląda trening dla kobiet w ciąży!

W trakcie ciąży wiele kobiet nie chce rezygnować ze sportu. Warto jednak pamiętać, że nie każdy trening będzie w tym czasie bezpieczny. Czy i jakie ćwiczenia można wykonywać w ciąży? Oto kilka wskazówek dla kobiet!

Czy można ćwiczyć w ciąży?

Ćwiczenia w ciąży w domu są zazwyczaj bezpieczne i korzystne dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka, ale zawsze należy je wykonywać z rozwagą i najpierw skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Zazwyczaj można trenować, jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie występują żadne komplikacje, a także gdy przyszła mama nie ma historii poronień, porodów przedwczesnych czy innych powikłań. Jeśli lekarz ginekolog nie zatwierdził żadnych przeciwwskazań, również możesz zadbać o regularną aktywność.

Wysiłek fizyczny pomaga utrzymać dobrą kondycję, poprawia nastrój, może redukować dolegliwości bólowe związane z ciążą oraz ułatwia przygotowanie ciała do porodu. Jednak istnieją sytuacje, w których ćwiczenia są niewskazane:

– zagrożenie poronieniem lub przedwczesnym porodem,
– ciąża bliźniacza lub mnoga, jeśli istnieje ryzyko komplikacji,
– problemy z łożyskiem,
– nadciśnienie tętnicze wywołane ciążą,
– niewydolność szyjki macicy,
– występowanie krwawień z dróg rodnych.

Kobiety w ciąży spacerujące po lesie

Bezpieczne ćwiczenia dla ciężarnych – jak je wybierać?

Ćwiczenia należy dobierać w zależności od trymestru ciąży.

Pierwszy trymestr (1-13 tydzień) – ze względu na duże zmiany hormonalne i ryzyko poronienia, ćwiczenia powinny być łagodne. Warto chodzić na spacery, jogę dla ciężarnych, czy postawić na lekkie ćwiczenia wzmacniające. Ważne jest unikanie sportów kontaktowych i podnoszenia ciężarów.

Drugi trymestr (14-26 tydzień) – jest to czas, gdy wiele kobiet czuje się lepiej. Ćwiczenia mogą być nieco bardziej intensywne, na przykład pilates, pływanie czy nordic walking. Trzeba jednak unikać pozycji leżących na plecach (ze względu na ucisk na żyłę główną dolną) oraz ćwiczeń wymagających równowagi, która w tym czasie może być zaburzona.

Trzeci trymestr (27-40 tydzień) – w tym okresie ćwiczenia powinny być spokojniejsze, na przykład spacery, stretching, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Dobrze sprawdzają się też ćwiczenia przygotowujące do porodu, takie jak trening dna miednicy.

Ćwiczenia w 1 trymestrze ciąży

Trening w ciąży w pierwszym trymestrze może obejmować takie aktywności jak:

spacery – jest to jedna z najbezpieczniejszych form aktywności w pierwszych tygodniach ciąży. Poprawia krążenie, dotlenia organizm i wspiera kondycję bez ryzyka nadmiernego przeciążenia,

joga prenatalna – dla ciężarnych kobiet, pomoże w rozluźnieniu napięć mięśniowych, poprawie elastyczności i przygotowaniu ciała na zmiany. Asany są delikatne i skupiają się głównie na oddechu i relaksacji, a nie na intensywności. Ważne jest, aby unikać pozycji odwróconych i skrętów,

ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne – nauka oddechu pomoże w radzeniu sobie ze stresem. Warto praktykować w okresie ciąży głębokie wdechy i wydechy oraz techniki relaksacyjne. Będą one przydatne również podczas porodu,

lekkie ćwiczenia wzmacniające – można wykonywać proste ćwiczenia, takie jak unoszenie nóg w pozycji leżącej na boku i lekkie przysiady bez obciążenia. Warto też włączyć ćwiczenia na ramiona. W ciąży nie powinno używać się ciężkich hantli. Powinny ważyć maksymalnie od 0,5 do 2 kg. Możesz ćwiczyć uginanie ramion z hantlami, unoszenie rąk na boki czy wyciskanie nad głowę,

pływanie i aqua aerobik – woda odciąża stawy, jednocześnie wzmacniając mięśnie całego ciała,

ćwiczenia mięśni dna miednicy – pomagają zapobiec problemom z nietrzymaniem moczu w późniejszych etapach ciąży i po porodzie.

Kobiety w ciąży ćwiczące pilates

Ćwiczenia w 2 trymestrze ciąży

II trymestr to dobry czas na kontynuację lub rozpoczęcie ćwiczeń, dostosowanych do rosnącego brzucha i zmieniającego się środka ciężkości. W tym okresie można skupić się na wzmocnieniu mięśni, poprawie postawy i przygotowywaniu ciała do porodu.

Pilates dla kobiet w ciąży – skoncentruj się na mięśniach głębokich brzucha, pleców i miednicy, co pomoże utrzymać dobrą postawę i zmniejszyć bóle pleców. Wykonuj ćwiczenia w pozycji stojącej, na czworakach lub siedząc, aby unikać leżenia na plecach.

Ćwiczenia na plecy i ramiona – wzmacniaj plecy i ramiona, aby przeciwdziałać bólom spowodowanym rosnącym brzuchem. Dobrym ćwiczeniem, które możesz wykonywać w ciąży, jest wiosłowanie w opadzie. Stań z lekkim ugięciem kolan, pochyl tułów do przodu i przyciągaj hantelki w kierunku klatki piersiowej. Kolejne ćwiczenie w ciąży na ramiona to unoszenie ich na boki i powolne opuszczanie.

Cardio o niskiej intensywności – spacery, nordic walking, jazda na rowerze stacjonarnym lub delikatny aerobik to świetne formy ćwiczeń kardio. Regularna aktywność fizyczna w ciąży tego typu, w umiarkowanym tempie, pomoże Ci uniknąć nadmiernego przyrostu masy ciała.

Przysiady – pomagają zwiększyć siłę nóg, pośladków i mięśni dna miednicy. Stań w lekkim rozkroku, stopy skieruj na zewnątrz. Powoli zniżaj się do pozycji przysiadu, pilnując, by kolana nie wychodziły poza linię palców. Wróć do pozycji wyjściowej.

Trening dla ciężarnych w 3 trymestrze

Jakie ćwiczenia można robić w ciąży w III trymestrze? Powinny być przede wszystkim bezpieczne i spokojne, dostosowane do zmieniającego się ciała i poziomu sprawności. Ćwicz regularnie, 3 razy w tygodniu, przez 20-30 minut. Oto kilka ćwiczeń, które możesz wykonywać w czasie ciąży w tym okresie. 

Przysiady ze wspięciem na palce – stań prosto, nogi rozstaw na szerokość bioder, palce stóp skieruj delikatnie na zewnątrz. Trzymaj się oparcia krzesła i wykonaj lekki przysiad, opuszczając biodra w dół i zginając kolana. Następnie unieś się na palcach stóp, napinając łydki.

Krążenia bioder na piłce gimnastycznej – usiądź na piłce, stopy ustaw płasko na podłodze i wykonuj powolne krążenia biodrami w jedną stronę, a potem w drugą, przez około 30 sekund każda. 

Odwodzenie nogi w bok w pozycji stojącej – stań prosto, trzymając się oparcia krzesła dla równowagi. Unieś wyprostowaną nogę w bok na wysokości 20-30 cm. Powoli ją opuść, powtórz kilka razy, a potem zmień stronę.

Ćwiczenia oddechowe z otwieraniem klatki piersiowej – usiądź na krześle lub piłce. Z wdechem otwieraj ramiona na boki, unosząc je na wysokość barków i delikatnie ściągając łopatki, otwieraj klatkę piersiową. Z wydechem zbliżaj ręce do siebie, zaokrąglając plecy. 

Ćwiczenia w 9 miesiącu ciąży – czy można?

Można wykonywać ćwiczenia w 9. miesiącu ciąży, o ile występuje prawidłowy jej przebieg i stan zdrowia na to pozwala. Aktywność w ostatnich tygodniach powinna być relaksacyjna i skoncentrowana na przygotowaniu ciała do porodu. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała i unikać wysokiej intensywności ćwiczeń. W tym okresie istotne jest zapewnienie sobie komfortu i wsparcie naturalnych procesów zachodzących w organizmie. Skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę, czy nie widzi przeciwwskazań do treningu. 

Kobieta w ciąży spacerująca po polach

Ćwiczenia na piłce w ciąży – od kiedy?

Ćwiczenia na gimnastycznej piłce można zacząć od drugiego trymestru ciąży pod warunkiem, że przebiega prawidłowo i nie ma przeciwwskazań od lekarza. W pierwszym lepiej jest unikać bardziej dynamicznych ruchów na tym akcesorium z uwagi na zmęczenie, większe ryzyko poronienia i potrzebę delikatniejszego traktowania organizmu. 

Piłka do ćwiczeń wspiera kręgosłup i odciąża dolny odcinek pleców. Pozwala też bezpiecznie wzmacniać mięśnie brzucha, pleców i dna miednicy. Oprócz tego poprawia równowagę i stabilizację, a także pomaga w relaksacji i rozluźnieniu napięć mięśniowych. Oto kilka przykładowych ćwiczeń:

kołysanie bioder – usiądź na piłce, stopy ustaw na szerokość bioder, stabilnie na podłodze. Delikatnie kołysz biodrami w przód i w tył, a następnie wykonuj okrężne ruchy w jedną i drugą stronę,
przysiady z piłką – oprzyj piłkę o ścianę i plecy o piłkę. Powoli uginaj kolana, zniżając ciało do pozycji półprzysiadu, a następnie wracaj do góry,
rozciąganie pleców – uklęknij przed piłką, oprzyj na niej dłonie. Powoli tocz piłkę do przodu, rozciągając plecy i ramiona, następnie wróć do pozycji wyjściowej,
siedzenie z unoszeniem nóg – usiądź na piłce, stopy ustaw na podłodze. Unieś jedną nogę kilka centymetrów nad podłogę, utrzymując równowagę, a następnie zmień nogę.

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży – jakich unikać?

Podczas ciąży organizm kobiety przechodzi wiele zmian, które wpływają na wydolność, równowagę i elastyczność. Dlatego nie wszystkie ćwiczenia są bezpieczne. Niektóre aktywności mogą powodować nadmierne obciążenie, ryzyko upadków lub urazów, które mogą zaszkodzić zarówno matce, jak i dziecku. Oto, których należy unikać:

ćwiczenia z dużym ryzykiem upadku – takie jak jazda na nartach, snowboard, jazda konna, jazda na rolkach czy wspinaczka,
sporty kontaktowe – niewskazana jest w ciąży piłka nożna, koszykówka, siatkówka i sporty walki,
ćwiczenia wymagające dużego wysiłku – intensywne treningi interwałowe HIIT mogą spowodować przeciążenie organizmu i ryzyko urazów, nawet w pierwszym trymestrze ciąży,
ćwiczenia wymagające dużego wysiłku mięśni prostych brzucha – unikaj takich ćwiczeń jak deska, klasyczne brzuszki czy skłony boczne. Mogą one nadmiernie obciążać mięśnie brzucha, prowadząc do rozejścia się kresy białej,
ćwiczenia z obciążeniem w ciąży – nie podnoś ciężarów powyżej 5-10 kg i zrezygnuj z crossfitu. 

Ćwiczenia dla ciężarnych – dodatkowe wskazówki

W ciąży powinno unikać się ćwiczeń i gimnastyki, która powoduje ból, zawroty głowy, duszność lub nadmierne uczucie zmęczenia. Trening powinien być prowadzony w takim tempie, by można było swobodnie mówić podczas aktywności. Zawsze słuchaj swojego ciała. Jeśli czujesz dyskomfort, przerwij trening. Nie zapominaj także o piciu wody przed, w trakcie i po treningu, aby zapobiec odwodnieniu. 

Odpowiednio dobrane ćwiczenia w ciąży pomogą Ci zadbać o dobre samopoczucie i przygotować do porodu. Pamiętaj o regularności i niskiej intensywności, a z pewnością nie tylko poczujesz się lepiej, ale także wzmocnisz całe ciało i ułatwisz regenerację po porodzie.

Przeczytaj także:

Kobieta medytująca w ciąży siedząca na kamieniu w plenerze z plecakiem

Medytacja dla kobiet w ciąży – czy jest wskazana i jak medytować?

Medytacja w ciąży to doskonała praktyka dla przyszłej mamy. Dowiedz się, jak wpływa na ciało i umysł, jakie są przeciwskazania. Poznaj techniki.

kobieta w ciązy ubrana w odzież sportową idzie z plecakiem na plecach

Bieganie w ciąży - czy jest bezpieczne, argumenty "za" i "przeciw"

Bieganie w ciąży jest dozwolone. Wpływa ono pozytywnie na zdrowie i kondycję przyszłej mamy. Pamiętajmy, że ciąża to nie choroba.

Kobieta w ciąży stojąca na basenie w stroju kąpielowym dla ciężarnych trzymając się za brzuch

Pływanie w ciąży – co daje basen w ciąży, jak się zabezpieczyć?

Pływanie to świetny pomysł na aktywność fizyczną w ciąży - nie tylko pomoże w prawidłowym przebiegu ciąży, ale również przygotuje do porodu

kobieta siedząca obok roweru

Jazda rowerem w ciąży. Czy można jeździć rowerem w ciąży?

Rower w ciąży to kontrowersyjny temat. W wielu przypadkach nie można jeździć na rowerze w ciąży, ale wszystko zależy od stanu zdrowia ciężarnej.

kobieta w ciąży ćwicząca na macie

Pilates w ciąży - ćwiczenia dla kobiet w ciąży w pierwszym trymestrze

Pilates to świetne ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Aktywność fizyczna w ciąży i regularne treningi podniosą sprawność ciężarnej i rozciągnąć mięśnie.