Dziewczyna w stroju sportowym wykonująca ćwiczenie martwy ciąg

Czy martwy ciąg to ćwiczenie dla dziewczyn? Sprawdź i przekonaj się!

Martwy ciąg to ćwiczenie siłowe. Prawidłowo wykonywane angażuje między innymi pośladki. Sprawdź, czy to dobre ćwiczenie także dla kobiet.

Martwy ciąg jest jednym z ćwiczeń siłowych, które często możemy zobaczyć na siłowniach. Prawidłowo wykonywany może dawać naprawdę dobre efekty dla kobiecej sylwetki. Jakie? Czy martwy ciąg to dobre ćwiczenie dla pań? Jak powinien wyglądać martwy ciąg wykonywany przez kobiety? Sprawdź i przekonaj się, co to ćwiczenie może dać w kobiecym treningu siłowym!

Martwy ciąg dla kobiet – czy to dobry wybór?

Wiele kobiet zaczynających swoją przygodę z siłownią obawia się dużych ciężarów i ćwiczeń, które je wykorzystują. Często nie wierzą w to, że są w stanie tyle udźwignąć lub martwią się, że ich sylwetka stanie się zbyt muskularna. Martwy ciąg to jednak jedno z tych ćwiczeń z obciążeniem, które może przynieść paniom naprawdę dużo dobrego! To zdecydowanie element treningowy, który warto wpleść w swój plan, niezależnie od tego, czy jesteśmy początkującymi, czy bardziej zaawansowanymi miłośnikami treningu siłowego.

Co przemawia za martwym ciągiem w planach treningowych dla kobiet? Przede wszystkim to, że wpływa on na partie mięśni, na których paniom zwykle bardzo zależy, a mianowicie angażuje przede wszystkim mięśnie pośladków, mięśnie tylnej części ud, a także mięśnie grzbietu. Dzięki ćwiczeniu martwego ciągu możemy liczyć na pięknie wymodelowane uda, ujędrnione i uniesione pośladki, a także wzmocnione plecy.

Martwy ciąg dla dziewczyn – ile kg może udźwignąć kobieta? Nie bójmy się dużych obciążeń! Duże partie mięśni potrzebują równie dużego bodźca do wzrostu w postaci właśnie ciężaru. Jeśli dopiero zaczynasz swoje treningi, warto skonsultować się z trenerem personalnym, który pomoże dobrać właściwy ciężar i będzie nadzorował prawidłową technikę. Możesz przykładowo zacząć od 10 kg, by po niedługim czasie móc już unieść 30, 60, a nawet 80 kg i więcej!

Kobiety w strojach sportowych wykonujące martwy ciąg na siłwoni

Jak prawidłowo wykonać martwy ciąg? Zasady dla pań

Martwy ciąg jest ćwiczeniem wielostawowym, czyli angażującym kilka partii mięśni na raz, w którym kluczowym aspektem jest technika wykonania. Tylko prawidłowo robiony martwy ciąg może dać oczekiwane rezultaty i przede wszystkim pozwoli uniknąć nieprzyjemnych urazów na przykład kręgosłupa. To niezwykle ważne, zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet, by skupić się na wyprowadzaniu właściwych ruchów podczas dźwigania sztangi w martwym ciągu. Jak go właściwie wykonać?

1. Stań przodem do leżącej na ziemi sztangi, stopy rozstaw prosto na szerokości bioder.
2. Ugnij kolana i biodra, a następnie chwyć sztangę nieco szerzej niż rozstaw nóg. Ręce są cały czas wyprostowane, podobnie jak plecy.
3. Weź wdech, napnij pośladki, brzuch i ściągnij łopatki, a następnie miarowym, spokojnym ruchem prostuj się, skupiając cały ruch na stawach biodrowych i kolanowych. To bardzo ważne, byś czuła podczas podnoszenia pracę pośladków i ud, nie zaś głównie pleców.
4. Następnie, robiąc wydech, opuść sztangę tym samym torem ruchu. Utrzymuj cały czas proste plecy, a głowa powinna być przedłużeniem kręgosłupa.

Jak wiadomo, istnieje kilka rodzajów martwego ciągu i można go wykonywać na kilka sposobów. Jeśli chcesz jeszcze bardziej zaangażować swoje pośladki i uda, możesz zdecydować się na martwy ciąg na prostych nogach lub z wykorzystaniem stepów. To pogłębi ruch i wymusi większą pracę na tych partiach ciała.

Kobieta w stroju sportowym trzymająca sztangę z cieżarami

Korzyści i efekty martwego ciągu – po co podnosić ciężary?

Poza główną i najbardziej przez wielu pożądaną zaletą tego elementu treningowego, czyli rozbudowie i modelowaniu mięśni tylnej taśmy, dużą korzyścią jest także znaczny wzrost siły mięśniowej. Z każdym treningiem będziesz przekonywała się o tym, że możesz naprawdę sporo unieść! To wpływa nie tylko na efektywność treningu, ale także własną pewność siebie. W kobietach drzemie naprawdę wielka moc!

Czego jeszcze możesz oczekiwać po martwym ciągu? Tego, że poprawie ulegną także inne partie, pośrednio zaangażowane w to ćwiczenie. Dostrzeżesz na przykład wzmocnienie mięśni brzucha i usprawnienie całego ciała. Przełoży się to między innymi na utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, co będzie szczególnie ważne u pań prowadzących siedzący tryb życia. 

Na to zwróć uwagę – częste błędy w tym ćwiczeniu

Jak mówiliśmy już wcześniej, martwy ciąg to przede wszystkim poprawna technika. Warto mieć świadomość najczęściej popełnianych błędów w tym ćwiczeniu, by móc się przed nimi zawczasu ustrzec. Czego nie robić podczas martwego ciągu?

– Unikaj przeprostów w kolanach i plecach. To całkowicie zmienia tor ruchu i zaburza właściwe oddziaływanie na konkretne grupy mięśni, a dodatkowo może skończyć się urazem pleców.
– Unikaj nieprawidłowej postawy, czyli garbienia się, niewłaściwego rozstawu nóg czy rozłożenia ciężaru.
– Wykonuj pełny ruch i staraj się, by nie był on szarpany. Powinien być płynny i spokojny.
– Nie zapominaj o oddychaniu! To także bardzo ważna część ćwiczenia.

Z uwagi na swoje zalety, martwy ciąg polecany jest zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Angażuje trzy grupy mięśni, na których ujędrnieniu i wyrzeźbieniu paniom bardzo często zależy. Martwy ciąg kobiety powinny śmiało wprowadzać do swojego planu treningowego, by móc cieszyć się jego zachwycającymi rezultatami.

Przeczytaj także:

Ludzie na siłowni ćwiczący martwy ciąg trap bar

Martwy ciąg trap bar, czyli martwy ciąg ze sztangą heksagonalną

Martwy ciąg to popularne ćwiczenie na wypracowanie siły. Jednak czym jest martwy ciąg ze sztangą heksagonalną, czyli inaczej trap bar?

Jak wykonać martwy ciąg na prostych nogach? Technika ćwiczenia

Jak wykonać martwy ciąg na prostych nogach? Technika ćwiczenia

Martwy ciąg na prostych nogach to ćwiczenie, które angażuje wiele mięśni – pośladki, uda czy grzbiet. Sprawdź, jak prawidłowo wykonywać martwy ciąg.

Para w strojach sportowych ćwicząca z obciążeniem zmieniony plan treningowy

Co ile zmieniać plan treningowy? Wskazówki

Zmiana treningów jest niezbędna, by przełamać rutynę. Jak to robić? Sprawdź, co ile należy zmieniać plan treningowy!

Kobieta w stroju sportowym podnosząca sztangę z ciężarem wykonująca trening góra dół

Trening góra dół – na czym polega? Przykładowy plan treningowy

Szukasz pomysłu na plan treningowy? Sprawdź trening góra dół i zwiększ masę mięśniową oraz siłę. Zobacz, jak trenować!

Kobieta próbująca zrobić muscle up na drążku

Muscle up – jak zrobić wejście siłowe na drążek? Trening

Muscle up to trudne ćwiczenie, które jest połączeniem podciagania i dipów, wymagające siły i techniki. Dowiedz się, jak wykonać wejście siłowe na drąż