Czy to w szkole, czy podczas takich zajęć jak gimnastyka, skok przez kozła wymaga odpowiedniego przygotowania. Pomocne mogą być ćwiczenia w parach, podczas których jedna osoba odbija się od podłoża, opierając dłonie na barkach drugiej, by poczuć stabilne podparcie i nauczyć się precyzyjnego odbicia. Kolejnym krokiem może być przyswojenie samego ruchu przez ćwiczenia z odskocznią, gdzie staje się z rękoma opartymi o kozła, jednak bez przeskoku. Dzięki temu można zbudować pewność siebie i nauczyć się prawidłowego ustawienia dłoni.
Jak wygląda dalsza nauka figury, jaką jest skok przez kozła? Metodyka wskazuje, że kolejnym krokiem jest opanowanie bezpiecznego lądowania. Warto je ćwiczyć na stabilnym podłożu, takim jak drewniana ławeczka gimnastyczna. Aby zrozumieć, jak bezpiecznie amortyzować ruch, można wchodzić na nią, odbijać się od niej i zeskakiwać w półprzysiadzie, co uczy łagodzenia lądowania. Kiedy opanuje się to ćwiczenie, można wprowadzić bardziej zaawansowaną wersję, w której podczas skoku wykonuje się rozkrok, a następnie ląduje w stabilnej pozycji.
Do wykonania pozycji niezbędne są także dobrze rozwinięte mięśnie ramion. By ćwiczyć ich siłę i kontrolę przydatny będzie antypoślizgowy materac zamocowany na drabinkach. Na nim można ćwiczyć intensywne odbicia dłońmi. Antypoślizgowa powierzchnia zminimalizuje ryzyko poślizgnięcia się, a miękka pianka zapewni bezpieczne lądowanie.