Kobieta w odzieży sportowej wykonująca gimnastykę poranną na macie do ćwiczeń

Gimnastyka poranna – poranne ćwiczenia na pobudzenie. Sprawdź, jak dobrze zacząć dzień!

By dobrze zacząć dzień i się przebudzić, warto wykonać gimnastykę poranną. Poznaj wpływ porannych ćwiczeń na pobudzenie i sprawdź zestaw ćwiczeń.

Ile razy po przebudzeniu czułeś sztywne mięśnie i brak sił? Gimnastyka poranna to świetny sposób na szybkie rozbudzenie i poprawę samopoczucia. Dobrze skomponowany trening dodaje energii i polepsza świadomość własnego ciała oraz przyspiesza metabolizm. Wystarczy dosłownie kilka minut porannych ćwiczeń, żeby dobrze się nastroić na cały dzień. Jakie jeszcze zalety ma poranna gimnastyka? Jak robić poranny trening w domu i jakie ćwiczenia na rano zdadzą egzamin?

Zalety gimnastyki porannej. Dlaczego warto robić poranny trening w domu?

Gimnastykę poranną praktykowali jeszcze nasi dziadkowie, dzięki czemu przez długi czas zachowywali dobrą kondycję. Obecnie mamy dostęp do wielu interesujących aktywności – od siłowni zaczynając, a na fitnessie kończąc, ale to właśnie poranne ćwiczenia mogą okazać się rozwiązaniem wielu problemów. Dlaczego warto nastawić budzik, wstać z łóżka kilka minut wcześniej niż zwykle i zrobić szybkie poranne ćwiczenia?

Poranne ćwiczenia wykonywane w domu powodują, że przez resztę dnia czujemy się lekko i zwinnie.

– Mniejszy stres – nie da się ukryć, że niepokój negatywnie wpływa na nasze ciało. Napięcie mięśni prowadzi do bólów kręgosłupa i głowy, a nasz organizm nie zawsze potrafi sam sobie z tym poradzić. Poranna gimnastyka sprawia, że pozbywamy się kortyzolu (hormon stresu), który źle oddziałuje na przepływ krwi. Obniżenie ciśnienia krwi zmniejsza także ryzyko zawału serca, udaru mózgu i powstawania zakrzepów żylnych.

– Lepsza koncentracja – poranne ćwiczenia pozwalają nam lepiej skupić się w pracy, szkole czy po prostu na zadaniach w ciągu dnia.

– Poprawa humoru – poranny trening sprawia, że wydzielają się endorfiny, które poprawiają nastrój i dodają energii.

– Zachowanie prawidłowej postawy ciała oraz wzmocnienie mięśnie kręgosłupa i wspieranie stawów.

– Wyrobienie dobrych nawyków. Poranna rutyna i regularność sprawiają, że w naszym organizmie wyrabiają się dobre nawyki.

– Lepsza przemiana materii – wczesne poranne ćwiczenia przed śniadaniem szybko spalają tkankę tłuszczową i kalorie. To „kopnięcie” dla samego układu wewnętrznego rozpoczyna wysiłek organizmu do szybkiej jego pracy, aktywuje pracę jelit, a także polepsza ich perystaltykę. Dzięki temu możesz redukować nadmierne kilogramy, a także poczuć się zdrowo!

– Większa elastyczność ciała i wzmocnienie mięśni – rozpoczęcie dnia od dobrej sesji treningowej pozwoli twojemu ciału poruszać się przez cały dzień na wysokich obrotach.

– Lepsza jakość snu – choć mowa o ćwiczeniach po przebudzeniu, warto wspomnieć o ich istocie dla samego snu. Gimnastyka o poranku, podobnie jak każdy wysiłek fizyczny – dotlenia mózgu, a co za tym idzie, szybciej zasypiamy i jeszcze lepiej śpimy. Gorzej, gdy ćwiczymy późnym popołudniem lub wieczorem – wówczas zasypianie może być nieco utrudnione.

Pamiętaj, że gimnastykę poranną może wykonywać każdy! Wiek nie gra roli – gimnastyka poranna dla dorosłych i dzieci przyniesie takie same, cenne korzyści. Płeć także nie ma znaczenia – zarówno poranne ćwiczenia dla mężczyzn, jak i kobiet będą dobrym wyborem. Nie jest to wymagająca aktywność fizyczna, chociaż nie da się ukryć, że przy niej również można się spocić. Poza tym poranne ćwiczenia nie powinny być bardzo obciążające, a raczej lekkie i przyjemne, tak aby nasz organizm mógł się powoli obudzić po długiej nocy.

Mężczyzna wykonujący poranne ćwiczenia gimnastyczne na macie

Poranne ćwiczenia na pobudzenie – jak wykonywać?

Gimnastyka poranna powinna odbywać się oczywiście rano i to zaraz po przebudzeniu. Zazwyczaj ćwiczenia wykonujemy na czczo, przed zjedzeniem śniadania i wypiciem pobudzającej kawy. Pamiętaj, że w gimnastyce porannej zestaw ćwiczeń nie musi być długi, wystarczy dosłownie 10 minut, żeby dobrze się rozgrzać. Taki trening powinien stać się dla Ciebie rutyną, taką jak poranna toaleta. Dobrze, żeby ćwiczenia nie angażowały żadnego dodatkowego sprzętu sportowego – tym sposobem wykonasz je w każdym miejscu poza domem. Nie masz motywacji do porannego treningu? Zacznij od ćwiczeń w łóżku! Uwierz, że szybko zauważysz różnicę.

Zestaw ćwiczeń porannych, aby dobrze zacząć dzień

Jakie ćwiczenia rano wykonywać? Oto kilka porannych ćwiczeń, które możesz wykonać po przebudzeniu, aby pobudzić mięśnie całego ciała, a także umysł i dobrze rozpocząć dzień. Wstań więc z łóżka i do dzieła! Gdy tylko uda ci się wyrobić nawyk, poranne ćwiczenia w domu staną się coraz łatwiejsze. 

1. Rozciąganie – poranne rozciąganie możesz wykonać, leżąc wygodnie w łóżku. Zacznij się przeciągać we wszystkie strony, aż poczujesz przyjemne uczucie rozluźnienia. Następnie wykonaj skręty ciała z rękami złączonymi nad głową. 

2. Prostowanie nóg – leżąc na plecach, unieś jedną nogą do góry i wytrzymaj w takiej pozycji 15-20 sekund. Opuść nogę i powtórz to samo z drugą kończyną. Wykonaj kilka powtórzeń.

3. Unoszenie tułowia – zmień pozycję i połóż się na brzuchu, podeprzyj na przedramionach i powoli unieś tułów do góry, ściągając jednocześnie łopatki i napinając mięśnie grzbietu. Głęboko oddychaj.

4. Pajacyki – to ćwiczenie kojarzone jest głównie z aktywnością szkolną. Pajacyki zwiększają przepływ krwi. Jak je wykonywać? Unieś ręce do góry nad głowę, stopy zachowaj równolegle. Podskakuj, rozkładając ręce i nogi do boku. Powtórz kilka razy.

5. Pompki – push-up to jedno z najprostszych porannych ćwiczeń, które można wykonać w domu. To ćwiczenie pomoże ci wzmocnić mięśnie klatki piersiowej, tułowia, obręcz barkową oraz ustabilizować ciało. Zrób podpór przodem, zegnij kolana i przesuń ciężar do przodu, zginając łokcie w pozycji pełnej push-up.

6. Brzuszki – wzmocnij mięśnie brzucha dzięki temu łatwemu porannemu ćwiczeniu. Jest to jedno ze szczególnie efektywnych porannych ćwiczeń na wzmocnienie mięśni. Połóż się na plecach, zegnij kolana, trzymając stopy płasko na podłodze i rozstawiając biodra. Połóż ręce za głową i delikatnie unieś łopatki z maty do ćwiczeń, łokcie trzymaj otwarte na zewnątrz, broda powinna być oddalona od klatki piersiowej (wyobraź sobie, że między brodą, a klatką trzymasz jabłko, opuść się powolnym i stabilnym ruchem z powrotem).

7. Przysiady – to sposób na poranne ćwiczenie, które zna tak naprawdę każdy. Świetnie wzmacnia nogi i pośladki, a tym samym staw kolanowy. Przyjmij pozycję stojącą, stopy rozstaw na szerokość bioder, a potem wyciągnij ręce w przód na wysokość klatki piersiowej. Zginamy kolana i wykonujemy przysiad, schodząc w dół, napinając przy tym mięśnie brzucha i wypychając pośladki do tyłu (nie odrywając podeszwy od podłoża). Pamiętaj o ilości powtórzeń.

Kobieta w stroju sportowym wykonująca pompki na macie do ćwiczeń w domu

Świadomy oddech podczas porannej rutyny

Na koniec, po wykonanych ćwiczeniach warto się wyprostować i zrelaksować, spokojnie oddychając (wdech nosem i wydech ustami). Połóż się na plecach, zamknij oczy i skup się w stu procentach na tym, jak zachowuje się Twoje ciało.

Przedstawione ćwiczenia bez większych problemów wykonasz samemu w domu. Przekonaj się, jak z rana może poczuć się twoje ciało i umysł. Dzięki ćwiczeniom zyskasz energię, zdrowie, a także obudzisz się z innym nastawieniem i chęcią do życia oraz działania.

Jeśli chcesz poszerzyć swoje treningi o nowe techniki relaksacyjne i ćwiczenia, warto rozważyć zajęcia fitness, które pomogą Ci wzmocnić ciało i zrelaksować umysł. Odpowiednie zajęcia dostosowane do Twojego poziomu i potrzeb znajdziesz za pomocą Decathlon GO, co ułatwi Ci planowanie aktywności i dbanie o regularność treningów.

Przeczytaj także:

dziewczynka wykonująca mostek na macie do gimnastyki

Jak zrobić mostek krok po kroku? Poradnik dla początkujących

Wykonanie mostka wymaga odpowiedniego przygotowania. Dowiedz się jak zrobić mostek? Jakie ćwiczenia należy wykonać aby przygotować mięśnie kręgosłupa.

kobieta wykonująca ćwiczenia rozciągające na macie do ćwiczeń

Ćwiczenia rozciągające - jak wykonać trening rozciągania?

Ćwiczenia rozciągające ⭐ Sprawdź, jak bezpiecznie i efektywne wykonać trening rozciągania ⭐ Poznaj podstawowe ćwiczenia rozciągające.

mężczyzna i kobieta siedząca na macie gimnastycznej  ubrani  w stroje sportowe

Ćwiczenia gimnastyczne - jak wykonywać gimnastykę w domu?

Ćwiczenia gimnastyczne to najlepszy sposób na wzmocnienie mięśni i zadbanie o prawidłową postawę. Sprawdź jakie ćwiczenia gimnastyczne wykonasz w domu

kobieta pokazująca dzieciom ćwiczenia gimnastyczne z piłką

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci - na czym polega?

Gimnastyka korekcyjna pozwala zniwelować wady postawy u dzieci i młodzieży. Jakie ćwiczenia wykonywać na poprawę

Pilates - efekty ćwiczeń rozciągających

Pilates - efekty ćwiczeń rozciągających

Ćwiczenia pilates ⭐ Poznaj ćwiczenia rozciągające, aby wzmacniać kręgosłup, które pozwalają m.in. wyrzeźbić smukłą sylwetkę ⭐ Sprawdź