Kobieta w stroju sportowym ćwicząca hip thrust z hantlem na ławeczce

Glute bridge czy hip thrust – które z nich wybrać na pośladki?

Zastanawiasz się, czy lepiej wykonywać glute bridge, czy hip thrust? Co lepiej rozwija mięśnie pośladkowe? Sprawdź różnice i podobieństwa ćwiczeń.

Silne i wyrzeźbione pośladki to marzenie wielu osób, które regularnie uczęszczają na siłownię lub ćwiczą w domu. Aby to osiągnąć, można wykonywać zarówno glute bridge, jak i hip thrust. Które z nich wybrać podczas treningu? Oto wskazówki.

Glute bridge vs hip thrust – podobieństwa

Oba ćwiczenia mają na celu wzmocnienie oraz uaktywnienie mięśni pośladkowych, dzięki czemu są dobrym wyborem do budowania ich siły oraz kształtowania estetycznego wyglądu. W obu przypadkach pracuje szereg grup mięśni.

Mięsień pośladkowy wielki – główny mięsień odpowiedzialny za unoszenie bioder i prostowanie stawu biodrowego.
Mięsień pośladkowy średni i mały – wspierające stabilizację bioder i miednicy.
Mięśnie tylnej części uda – wspomagające ruch prostowania bioder.
Mięśnie brzucha – pracują w obu, choć ich zadanie nieco się różni. W mostku biodrowym mięśnie pracują jako stabilizatory. W drugim, szczególnie z obciążeniem, są wykorzystywane intensywniej.

Zarówno w hip thrust, jak i glute bridge ważne jest mocne napięcie mięśni pośladkowych oraz utrzymanie stabilności w dolnej części pleców i miednicy. W obu podczas treningu można z powodzeniem używać obciążenia, takiego jak sztanga czy hantle, acz przy tym pierwszym jest to zazwyczaj wygodniejsze. 

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca hip thrust na siłowni

Glute bridge a hip thrust – różnice

Choć oba ćwiczenia wyglądają podobnie, to między nimi jest kilka różnic. Pierwsza występuje już w pozycji wyjściowej. Glute bridge wykonuje się zazwyczaj w pozycji leżącej na macie, gdzie plecy i głowa pozostają na podłożu przez cały czas. W hip thrust natomiast konieczne jest podparcie górnej części pleców na ławce lub innej stabilnej powierzchni. 

Ruch bioder w glute bridge jest krótszy, ponieważ ciało leży bezpośrednio na ziemi. W drugim ćwiczeniu mają one możliwość pełniejszego unoszenia się, co zwiększa zakres ruchu i pozwala na intensywniejsze zaangażowanie pośladków. Hip thrust wymaga jednak jednocześnie więcej prawidłowej techniki i sprzętu.

Jeśli zależy Ci na różnorodności, hip thrust oferuje nieco więcej możliwości. Modyfikacji tego ćwiczenia jest kilka. Podstawowym wariantem jest ten ze sztangą, ale warto także spróbować wersję na jednej nodze, czy różne ustawienie stóp, które zmienia akcent na różne części mięśni pośladków. 

W wersji podstawowej glute bridge sprawdza się z hantlami lub mniejszym ciężarem, sztanga nie będzie dobrym wyborem. Dodanie gum treningowych nad kolanami zwiększy aktywację mięśni pośladków. Istnieje także wariant z jedną nogą uniesioną, który mocniej angażują mięśnie stabilizujące, oraz wersje z podwyższeniem pod stopami, co zwiększa zakres ruchu i intensywność treningu.

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca z obciążeniem na macie

Dla kogo glute bridge?

Glute bridge to ćwiczenie dla osób początkujących lub tych, które mają trudności z kontrolowaniem dolnego odcinka pleców i miednicy. Z uwagi na nieco łatwiejszą technikę i mniejszy zakres ruchu, jest bezpieczniejsze dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z treningiem siłowym lub powracają do ćwiczeń po przerwie. Zalety glute bridge to:

– łatwość wykonania,
– skupienie się na aktywacji pośladków dzięki stabilnemu ułożeniu ciała,
– dostępność dla osób z problemami pleców.

Kto powinien wybrać hip thrust?

Hip thrusty to ćwiczenie zalecane dla osób zaawansowanych, które chcą w pełni rozbudować siłę i wielkość pośladków. Większy zakres ruchu oraz możliwość wykorzystania większego obciążenia sprawia, że możliwy jest bardziej intensywny trening oraz lepsze efekty. Zalety hip thrust to:

– większa aktywacja mięśni pośladków,
– większe wyzwanie dla zaawansowanych osób. 

Niezależnie od tego, który wariant wybierzesz, będziesz mieć możliwość budowania siły, wzmocnienia mięśni pośladków oraz korpusu. Nie zapominaj, aby zawsze dbać o prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń oraz dobranie odpowiedniej liczby powtórzeń w trakcie treningu. Pamiętaj także, aby na początek budowania mięśni pośladków wybrać glute bridge, a dopiero potem przejść do hip thrust. 

Przeczytaj także:

Kobieta leżąca z wyciągniętymi rękami za głową na macie ćwicząca metodę fukutsudzi

Metoda Fukutsudzi – na czym polega? Co daje?

Metoda Fukutsudzi to japońskie ćwiczenie odchudzające, zapewniające płaski brzuch. Zapobiega też bólom kręgosłupa. Na czym polega? Sprawdź!

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca pozycję bird dog

Bird dog – ćwiczenie na prawidłową postawę w planie treningowym

Bird dog to ćwiczenie na prawidłową postawę, stabilizację kręgosłupa i wzmocnienie centralnych partii mięśni. Jak wykonać je z prawidłową techniką?

Mężczyzna leżący na ławce wykonujący ćwiczenia z gryfem łamanym

Ćwiczenia z gryfem łamanym na przedramiona i nie tylko

Ćwiczenia z gryfem łamanym pozwalają kształtować bicepsy i przedramiona. Sprawdź, jak do treningu siłowego wprowadzić sztangę łamaną.

Mężczyzna w stroju sportowym ćwiczący ze sztangą

Hantle czy sztanga – co wybrać na ćwiczenia klatki piersiowej?

Hantle czy sztanga lepiej sprawdzą się w ćwiczeniach na klatkę piersiową? Wyciskanie sztangi i trening z hantlami – co wybrać?

Mężczyzna wyciskający sztangę na ławce skośnej

Wyciskanie sztangi na ławce skośnej dodatniej

Wyciskanie sztangi na ławce skośnej dodatniej to jedno z ćwiczeń na górną część ciała. Sprawdź, jak prawidłowo je wykonywać.