Kobieta w legginsach i staniku sportowym trenująca na orbitreku

Jak ćwiczyć na orbitreku – poznaj najważniejsze zasady treningu

Chcesz poznać ćwiczenia na orbitreku? Chcesz wykonać efektywny trening wydolnościowy? Poznaj nasze porady i prawidłowo zadbaj o swoją formę.

Orbitrek to popularne urządzenie treningowe, które można znaleźć na wielu siłowniach. Często używane jedynie do rozgrzewki i podwyższenia tętna tak naprawdę posiada wiele innych funkcjonalności. Idealnie sprawdzi się do poprawy wydolności czy spalenia tkanki tłuszczowej. Dodatkowo orbitrek nie obciąża stawów podczas treningu. Szukając bezpiecznej formy aktywności, warto postawić na najlepsze urządzenia, które sprawdzą się bardzo dobrze zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Poznaj najważniejsze zasady treningowe z wykorzystaniem orbitreka.

Jakie ćwiczenia na orbitreku sprawdzą się najlepiej w treningu?

Orbitrek pozornie może wydawać się prostym w użyciu urządzeniem. Wystarczy złapać uchwyty i stanąć na przygotowanych platformach na nogi. W rzeczywistości jednak właściwe wykorzystanie możliwości sprzętu wymaga zdecydowanie lepszego przygotowania.

Przede wszystkim kluczowa jest pozycja. Podobnie jak w innych ćwiczeniach właściwa postawa nie tylko pomaga uniknąć bolesnych kontuzji, ale także wspomaga proces budowania wymarzonej sylwetki. Podczas całego treningu z wykorzystaniem orbitreka należy zachować proste plecy, ściągnięte łopatki oraz wciągnięty brzuch. Należy pamiętać, aby podczas treningu nie pochylać się i nie ściskać uchwytów zbyt mocno. Zachowanie wyprostowanej i stosunkowo luźnej pozycji przyniesie najlepsze efekty i pozwoli oddziaływać treningiem na różne grupy mięśniowe.

Dodatkowo warto stosować ćwiczenia rozciągające. W przypadku trenowania 3 razy w tygodniu warto przynajmniej po 2 sesjach zadbać o stretching najważniejszych partii mięśniowych.

Wysportowany mężczyzna ćwiczący na orbitreku

Trening na orbitreku dla początkujących

Rozpoczynający swoją przygodę z aktywnością fizyczną powinni zacząć od luźniejszych treningów, które pomogą stopniowo rozwijać poszczególne partie mięśniowe.  Orbitrek dzięki szerokim możliwościom konfiguracji sprawdza się świetnie do tego, aby zacząć być aktywnym fizycznie. Trening najlepiej podzielić na fazę wysiłkową na maksymalnym możliwym tempie i spoczynkową, gdzie tempo powinno wynosić 50-60% możliwości. Najlepsze efekty przynoszą sesje treningowe trwające 20-30 minut. Taki czas ćwiczeń gwarantuje zaangażowanie wszystkich najważniejszych partii mięśniowych, a przy tym pozwala uniknąć przeciążenia organizmu. Przykładowy plan treningowy dla osób początkujących to:

– Tydzień 1-2. Na samym początku treningu warto postawić na interwały o umiarkowanym stopniu nasilenia. Trening najlepiej podzielić na fazę wysiłkową trwającą 15 sekund i odpoczynkową trwającą 60 sekund. Wykonanie 11 interwałów na samym początku będzie optymalną ilością. Trening najlepiej powtarzać minimum 3 razy w tygodniu.

– Tydzień 3-4. Po początkowym przygotowaniu organizmu można przejść do stopniowego zwiększania trudności. Przede wszystkim należy wydłużyć fazę wysiłkową do 30 sekund. Dzięki temu mięśnie dostaną dodatkowy bodziec do wzrostu, a także jeszcze bardziej poprawi się wydolność.

– Tydzień 5-6. Po miesiącu regularnych treningów interwałowych organizm zdecydowanie lepiej znosi obciążenia i lepiej radzi sobie z wysiłkiem. Skrócenie fazy spoczynkowej do 30 sekund będzie jak najbardziej odpowiednie. Pozwoli zwiększyć intensywność i nadal dostarczyć odpowiednie bodźce treningowe. Dodatkowo stopniowo można dodawać więcej interwałów.

–Tydzień 7-8. Osoby zbliżające się do dwóch miesięcy treningów na orbitreku są już dobrze przygotowane wydolnościowo, a przy tym posiadają rozwinięte mięśnie. Efektywny trening w tym okresie powinien obejmować nawet 30 sekund treningu w maksymalnym tempie i jedynie 15 sekund odpoczynku. Liczbę interwałów można zwiększyć nawet do ponad 20. Szybsze wykonywanie ćwiczeń sprawia, że czas treningu nie ulegnie znacznemu wydłużeniu.

Plan treningowy na orbitreku dla zaawansowanych

Maszyny eliptyczne stanowią świetne narzędzie również dla osób doświadczonych. Trenując już ponad 2 miesiące z wykorzystaniem urządzenia, można przejść do systematycznego zwiększania stopnia trudności. Doskonale w tym sprawdzi się ustawianie dodatkowych oporów. Nowoczesne orbitreki magnetyczne mogą imitować wchodzenie pod górę lub oferować dodatkowe obciążenie. Przy jednoczesnym wydłużeniu fazy wysiłkowej i skróceniu spoczynkowej można uzyskać bardzo dobre efekty. Przede wszystkim wzmocnione zostaną mięśnie nóg i poprawie ulegnie ogólna wydolność.

Doskonała forma rozgrzewki przed treningiem

Orbitrek poza właściwym treningiem stanowi również świetną formę rozgrzewki. Pozwala rozgrzać mięśnie nóg, ramion, barków oraz zwiększyć tętno. Właściwe rozgrzanie zmniejsza ryzyko kontuzji już w trakcie właściwego treningu, a także przeprowadzić ten na zdecydowanie większej intensywności. Bez względu na staż treningowy warto skorzystać z tej opcji rozgrzewki, gdyż jako jedna z nielicznych pozwala aktywować wiele grup mięśniowych.

Kto powinien wykonywać treningi na orbitreku?

Za sprawą wysokiej uniwersalności trening na urządzeniu przynosi pozytywne efekty dla różnych grup osób. Zaangażowanie pośladków, nóg, ramion i mięśni brzucha sprawia, że orbitrek jest jednym z najbardziej odpowiednich urządzeń do prowadzenia treningów.

Kobieta ubrana w strój do ćwiczeń biegającana orbitreku

Idealny wybór dla osób z nadwagą

Zmagający się z nadmiarowymi kilogramami i chcący przeprowadzić trening cardio, mogą tego dokonać na orbitreku. Trening właściwy gwarantuje szybkie spalanie tkanki tłuszczowej dzięki zaangażowaniu wielu partii mięśniowych w jednym czasie. Dodatkowo możliwość dostosowania prędkości pozwala stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń cardio. Jako że orbitrek nie obciąża stawów w trakcie ćwiczeń, stanowi bardzo dobrym wybór na sam początek gubienia wagi. Orbitrek pozwala spalić aż 13 kalorii na każdą minutę aktywności. Zwiększając intensywność i wydłużając czas ćwiczeń, można dodatkowo zwiększyć tę wartość. Orbitrek pozwala zatem bardzo efektywnie walczyć o lepszą sylwetkę i pozbycie się tłuszczu.

Osoby chcące wzmocnić różne partie ciała

Treningi ogólnorozwojowe są coraz częściej wybierane przez osoby, które chcą zadbać o samopoczucie i poprawić pracę układu krążenia. W tym zadaniu orbitrek sprawdza się doskonale. Bez ryzyka kontuzji pozwoli wzmocnić mięśnie rąk, nóg, brzucha i ramion, a także spalić tłuszcz. Trening całego ciała jest zalecany dla wszystkich osób, które chcą rozpocząć aktywny tryb życia.

Dobry wybór dla osób starszych

Osoby starsze z uwagi na swój wiek mają utrudnione zadanie, jeżeli chodzi o aktywność fizyczną. Większość sportów wiąże się ze zbyt dużym obciążeniem stawów. Orbitrek natomiast łączy w sobie zalety treningu siłowego oraz cardio. Dodatkowo odciąża stawy. Dzięki temu nawet osoby w podeszłym wieku bez obaw o kontuzję mogą regularnie trenować. Możliwość kontrolowania tętna podczas ćwiczeń pomoże dodatkowo zachować bezpieczeństwo i przerwać aktywność we właściwym momencie.

Osoby ćwiczące na siłowni

Wykonujący klasyczne treningi siłowe i budujący masę mięśniową również powinni rozważyć orbitrek. Pomoże w rozgrzewce i przygotuje mięśnie na bardziej intensywny wysiłek. Pomoże także uzyskać właściwy puls do dalszej aktywności. Dodatkowo już po 20 minutach organizm zaczyna spalać zbędny tłuszcz. Orbitrek tym samym świetnie komponuje się z budowaniem sylwetki.

Osoby uprawiające sporty wydolnościowe

Praca nad wydolnością organizmu na trenażerze charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością. Dobierając właściwy czas trwania treningu i obciążenie na orbitreku można skutecznie zwiększać próg tlenowy. Chcąc poprawić kondycję, należy ćwiczyć w formie interwałów i zbliżać się do tętna maksymalnego.

Kobieta ubrana na sportowo biegnąca na orbitreku

Czy istnieją przeciwwskazania do treningu na orbitreku?

Mimo że sam trening na orbitreku jest w większości przypadków bezpieczny, to istnieją pewne przeciwwskazania. Tej formy aktywności powinny unikać przede wszystkim osoby z niewydolnością krążenia, zaawansowanym nadciśnieniem oraz problemami z sercem. Trzeba wiedzieć, że ćwiczenia na orbitreku prowadzą do podniesienia tętna. W związku z tym mogą stanowić zagrożenie dla osób z poważnymi problemami z sercem i układem krwionośnym.

Również osteoporoza oraz zapalenie stawów jest przeszkodą do wykonywania treningów. W takich sytuacjach lepiej postawić na ćwiczenia rozluźniające i dostosowane do stadium choroby. W doborze odpowiednich wsparcia udzieli lekarz.

Jakie są efekty ćwiczeń na orbitreku?

Orbitrek jest ceniony głównie za szerokie oddziaływanie na organizm i możliwość szybkiego zauważenia pozytywnych zmian. Pierwsze efekty pojawiają się już po mniej więcej dwóch tygodniach regularnej aktywności. Obejmują głównie poprawę wydolności i kondycji fizycznej. Zwłaszcza osoby początkujące zauważą, że zdecydowanie mniej się męczą i mogą pozwolić sobie na większą intensywność ćwiczeń.

Pozytywnym rezultatem jest także poprawa sylwetki. Nie trzeba wykonywać ćwiczeń siłowych, aby wzmocnić nogi, ramiona czy brzuch. Wystarczy jedynie dobrze wykorzystany orbitrek.

Trenażery magnetyczne wspierają także gubienie zbędnych kilogramów. W połączeniu z odpowiednią dietą pozwalają szybko pozbyć się tłuszczu.

Ostatnim efektem jest ogólne wsparcie dla układu ruchu. Orbitrek to urządzenie, które pomaga zwiększyć elastyczność ciała i zakres ruchu w wielu płaszczyznach. Przynosi wszechstronne efekty i pozytywnie działa na cały organizm.

Postaw na orbitrek w domu

Orbitrek to wyjątkowe urządzenie fitness, które z powodzeniem można wykorzystać w domu. Trenowanie na orbitreku bez konieczności wyjazdów na siłownię to świetny wybór dla osób, którym zależy na pełnej swobodzie treningów. Ćwiczenia w domu można wykonywać w dowolnym momencie. Orbitrek elektromagnetyczny dodatkowo świetnie sprawdzi się dla każdego domownika. Bez względu na ogólną sprawność pomoże w uzyskaniu dobrych efektów. Osoby początkujące mogą ustawić najmniejsze obciążenie i ćwiczyć bez wyraźnego obciążania organizmu. Bardziej zaawansowani natomiast zwiększając obciążenie, zrealizują intensywniejszy plan treningowy.

Przeczytaj także

Kobieta w staniku sportowym i leginsach jeżdżąca na rowerze eliptycznym

Jaki rower eliptyczny wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jaki rower eliptyczny wybrać? ⭐ Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Które parametry są najważniejsze dla początkujących aby trening był efektywny?

Sportowiec jadący na rowerku stacjonarnym, ma na sobie profesjonalną odzież sportową

Rower stacjonarny a odchudzanie. O spalaniu kalorii!

Rower stacjonarny to dobry sposób na odchudzanie. Należy jednak zaplanować intensywność treningów. Jak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym, aby schudnąć?

kobieta w stroju sportowym na rowerze stacjonarnym

Jaki rower stacjonarny wybrać i czy to dobry sposób na odchudzanie?

Rower stacjonarny to świetny sprzęt treningowy, który może okazać się dobrym sposobem na odchudzanie i poprawę kondycji. Podpowiadamy jaki wybrać

kobieta trenująca na trenażerze rowerowym w stroju i  butach rowerowych

Jaki trenażer wybrać do wirtualnej jazdy?

Jaki trenażer wybrać do wirtualnej jazdy? ✨ Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętu ⭐ Dowiedz się więcej na temat trenażerów