Kobieta ćwicząca na wioślarzu w staniku sportowym

Jak ćwiczyć na wioślarzu? Technika ćwiczeń na ergometrze wioślarskim

Trening na ergometrze wioślarskim cieszy się dużą popularnością ze względu na efekty. Jak ćwiczyć na wioślarzu? Podpowiadamy!

Rynek maszyn treningowych oferuje mnóstwo sprzętów, które mają za zadanie pomóc nam w realizacji celów treningowych. Jedne z nich są przeznaczone do treningu cardio, natomiast inne do ćwiczeń siłowych. Istnieją jednak maszyny, które znakomicie łączą w sobie te dwie funkcje. Przykładem jednej z nich jest ergometr wioślarski, czyli popularny wioślarz. Co warto wiedzieć o tym urządzeniu, a także treningu na nim?

Czym jest ergometr wioślarski i jak działa?

Ergometr wioślarski – zwany popularnie wioślarzem – to niezwykle popularne urządzenie do ćwiczeń, które możemy znaleźć na większości siłowni. Urządzenie to symuluje ruchy wykonywane przez wioślarzy, stąd też jego nazwa. Pierwotnie był on używany przez sportowców zajmujących się wioślarstwem do treningów na lądzie. Obecnie jest powszechnie wykorzystywany jako maszyna, która łączy w sobie elementy treningu siłowego i cardio.

Wioślarz działa na zasadzie generowania oporu podczas wykonywania ruchów charakterystycznych dla wioślarzy. Osoba ćwicząca siada na siedzeniu, bierze w ręce uchwyt imitujący wiosło, a następnie wykorzystuje ruchy nóg oraz rąk do wiosłowania. Parametry dotyczące treningu są wyświetlane na specjalnym ekranie. Są to takie informacje jak między innymi czas treningu, liczba ruchów na minutę, moc oraz spalone kalorie.

Kobieta ćwicząca na ergometrze wioślarskim

Ergometr wioślarski – jakie mięśnie pracują?

Ergometr wioślarski to wszechstronne urządzenie, które angażuje wiele partii mięśniowych. To właśnie dlatego jest on chętnie wybierany przez wszystkie osoby, którym zależy na wzmocnieniu całego ciała, a jednocześnie skutecznym treningu cardio. Zobacz jakie mięśnie rozwija wioślarz:

1. Mięśnie nóg oraz pośladków. W trakcie ćwiczeń na ergometrze wioślarskim silnie angażowane są nogi, ponieważ ulegają one cyklicznego zginaniu i prostowaniu. Szczególnie mocno pracują uda, łydki, stopy oraz pośladki. Co ciekawe, pomimo intensywnej pracy nóg, wioślarz nie obciąża stawów kolanowych.

2. Mięśnie ramion i barków. Ergometr pozwala także na rozwinięcie ramion i barków. To właśnie ramiona odpowiadają za przyciąganie do siebie uchwytu. Aby rozwinąć te partie, konieczna jest precyzja wykonywanych ruchów. Ich płynność zapewni efektywny trening. Ramiona i barki będą pracowały skutecznie w momencie, kiedy nadgarstki i przedramiona będą ustawione w jednej linii. Łokieć warto wyprostować dopiero w ostatniej fazie ruchu.

3. Mięśnie pleców. Kolejną partią mięśniową, którą można skutecznie trenować na wioślarzu, są plecy. Mięśnie grzbietu mogą pracować przez cały trening, ale pod warunkiem przyjęcia odpowiedniej pozycji na siodełku.

4. Mięśnie brzucha. Wiosłowanie to również doskonałe ćwiczenie, które może pomóc w wypracowaniu kaloryfera na brzuchu. Aby tak było, należy zadbać o napięcie mięśni brzucha podczas wykonywania ćwiczenia. Oprócz tego niezwykle istotne jest utrzymywanie wyprostowanych pleców.

Mężczyzna robiąca trening na wioślarzu

Ćwiczenia na wioślarzu – jakie efekty daje trening?

Trening na ergometrze wioślarskim nie bez przyczyny uznawany jest za niezwykle skuteczną formę ćwiczeń. Korzyści dla zdrowia oraz formy fizycznej, które oferuje, można wymieniać bardzo długo. Ale konkretnie – co daje wioślarz?

1. Kompleksowy trening całego ciała. Jak już wspomnieliśmy, trening na ergometrze wioślarskim skutecznie rozwija wiele partii mięśniowych. Regularne ćwiczenie na nim sprawia więc, że możemy skutecznie wzmocnić właściwie całe ciało.

2. Poprawa kondycji. Nie można zapominać, że oprócz rozwoju mięśni, trening na ergometrze wioślarskim to znakomite cardio. Sprawia to, że niezwykle skutecznie rozwija on kondycję poprzez poprawę wydolności serca oraz płuc. Poprawie ulega także siła oraz ogólna wytrzymałość mięśniowa.

3. Skuteczny sposób na spalenie kalorii. Trening na wioślarzu jest również bardzo skuteczny w redukcji tkanki tłuszczowej. Pozwala on spalić dużą liczbę kalorii w stosunkowo krótkim czasie. Tempo spalania zależy od takich czynników, jak płeć, wiek, wzrost czy masa ciała, ale solidne ćwiczenia na ergometrze pozwalają spalić nawet do 1000 kcal na godzinę.

4. Korzyści psychiczne. Ćwiczenia na wioślarzu podobnie jak każda intensywna aktywność fizyczna ma także pozytywny wpływ na psychikę. Regularne praktykowanie treningów może przyczynić się między innymi do redukcji stresu, ogólnej poprawy nastroju – i co za tym idzie – zdrowia psychicznego.

Trening na ergometrze wioślarskim – prawidłowa technika ćwiczeń

Jak ćwiczyć na wioślarzu, żeby schudnąć? Wymaga to opanowania konkretnej techniki. Nie jest to skomplikowany ruch, jednak trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby pierwszy trening na wioślarzu był w pełni efektywny. Jakie fazy ruchów możemy wyróżnić? Jak prawidłowo ćwiczyć na wioślarzu?

1. Faza chwytu. Aby ją rozpocząć, należy usiąść na siodełku oraz ugiąć nogi. Jest to pozycja wyjściowa. Siodełko powinno znajdować się w pobliżu koła zamachowego, a nogi muszą być ugięte w ten sposób, aby piszczele były prostopadłe do podłoża. W tej fazie ramiona pozostają w pełni wyprostowane, a nadgarstki muszą znajdować się na tej samej wysokości, co przedramiona. Tułów pochylamy delikatnie do przodu.

2. Faza przyciągania. Rozpoczynamy ją od wyprostowania nóg, tym samym odjeżdżając siodełkiem w tył. Ramiona cały czas pozostają wyprostowane, skupiamy się przede wszystkim na pracy nóg. W momencie, kiedy uchwyt znajdzie się za kolanami, do ruchu włączamy ramiona, uginając je w łokciach i przyciągając drążek do klatki piersiowej.

3. Faza odchylenia. Tułów odchylamy do tyłu dopiero w momencie, kiedy nogi są w pełni wyprostowane. Należy wtedy przyciągnąć wtedy uchwyt do brzucha. Ramiona powinny być wtedy ustawione równolegle do podłoża.

4. Faza powrotu. Na koniec pozostaje lekko pochylić się do przodu, jednocześnie prostując ręce. W momencie, kiedy uchwyt znajdzie się nad kolanami, uginamy je, zbliżając się do koła zamachowego.

Trening na wioślarzu – plan treningowy dla osób początkujących

Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ergometrem wioślarskim, w pełni wystarczające będą trzy treningi w tygodniu. Pomiędzy nimi obowiązkowo należy zaplanować dzień przerwy, aby pozwolić mięśniom się zregenerować i nie doprowadzić do kontuzji. W przypadku treningów na wioślarzu mniejsze znaczenie ma czas ćwiczeń, a większe ich intensywność. Dlatego też nasz plan treningowy uwzględnia czas, liczbę podciągnięć oraz opór. Oto wskazówki dla początkujących.

Przykładowy plan treningowy dla osób początkujących:

1. Poniedziałek (15 minut) – 20-22 podciągnięć na minutę – opór na poziomie 5-6.

2. Środa (2 × 10 minut) – 20-22 podciągnięć na minutę – opór na poziomie 6-7.

3. Piątek (2 × 5 minut) – 24-28 podciągnięć na minutę – opór na poziomie 8-9.

Wraz ze wzrostem wytrzymałości zachęcamy do modyfikowania powyższego planu. Można to zrobić, zwiększając czas treningu, liczbę podciągnięć lub stosowany opór. Regularne progresowanie po czasie zapewni zadowalające efekty.

Mężczyzna ćwiczący na wioślarzu w domu

Wioślarz – efekty po miesiącu

Miesiąc to już wystarczający czas, aby zauważyć pierwsze efekty treningów na ergometrze wioślarskim. Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem koniecznym jest regularność, a także systematycznie zwiększanie obciążenia. Jeśli jednak te warunki zostały spełnione, po pełnym miesiącu ćwiczeń można spodziewać się już widocznych efektów swojej pracy. Jakich konkretnie?

Na początek należy powiedzieć, że na pewno nie zobaczymy rozbudowy mięśni. Jest to po prostu zbyt krótki okres na takie postępy. Z całą pewnością można się jednak spodziewać wytracenia wody zgromadzonej w organizmie, a także rozpoczęcia spalania samej tkanki tłuszczowej. Efekty tego procesu zobaczymy w postaci spadającej wagi. W zależności od różnych czynników, o których wspominaliśmy wyżej, może być to utrata nawet 3-4 kg.

Czy jest to zadowalający wynik? Każdy musi już to ocenić samodzielnie. Nie można jednak zapominać, że odchudzanie to proces długotrwały, podczas którego kluczowa jest cierpliwość. Należy więc kontynuować treningi, ponieważ kolejne tygodnie oraz miesiące systematycznych treningów przyniosą nie tylko utratę kolejnych kilogramów, ale także zdecydowaną poprawę samej sylwetki.

Jak trenować na wioślarzu? Podsumowanie

Ergometr wioślarski to znakomita maszyna do ćwiczeń dla osób, które chcą połączyć trening cardio z siłowym. Dzięki kompleksowej pracy całego ciała pozwala on na spalenie dużej liczby kalorii. Aby praca nad sylwetką była skuteczna, trzeba jednak zadbać o odpowiednią technikę ćwiczeń na wioślarzu. Program treningowy należy z kolei dostosować do swoich aktualnych możliwości. Marzy Ci się zakup ergometru wioślarskiego do domu i zaczęcie treningów na własną rękę? Najlepsze modele znajdziesz w ofercie Decathlon.

Przeczytaj także:

Mężczyzna robiący trening z linami nazywany battle rope

Trening z linami (battle rope) – co daje i jak wykonać ćwiczenia?

Popularny trening z linami to świetny sposób na wzmocnienie organizmu i uzyskanie świetnych efektów. Poznaj najciekawsze ćwiczenia dla każdego.

Kobieta ćwicząca trening ABT z hantlami

Na czym polega trening ABT? Wszystko, co warto wiedzieć

Dowiedz się, na czym polega trening ABT. Dowiedz się jak wzmocnić brzuch, uda i pośladki. Przygotuj się do aktywności i ciesz się efektami.

kobieta i mężczyzna podczas treningu na worku bokserskim w odzieży sportowej

Trening na worku bokserskim – jak trenować?

Trening na worku bokserskim to świetny sposób na ćwiczenie wytrzymałości i szybkości. Podejmij rękawicę i sprawdź, co może dać trening bokserski.

Kobieta robiąca przysiady z wyskokiem w trakcie treningu plyometrycznego

Co to są ćwiczenia plyometryczne i dla kogo trening plyometryczny?

Poznaj ćwiczenia plyometryczne. Rozwiń mięśnie i popraw swoje wyniki na siłowni. Wykonaj efektywnie trening plyometryczny z najlepszymi poradami.

Mężczyzna leżący na ławeczce wyciska sztangę ćwicząc trening typu split

Trening split – na czym polega i jakie daje efekty?

Trening split to wyjątkowy sposób na zbudowanie wymarzonej sylwetki. Poznaj przykładowy plan treningowy split i zadbaj o rozwój całego ciała.