Ludzie trenujący bieganie według planu treningowego chcący przebiec 100km

Jak przebiec 100 km – plan treningowy na ultra bieg

Biegi ultra mają 100km lub więcej i odbywają się na górskim terenie. Sprawdź, jaki plan treningowy przygotować, by bezpiecznie przebiec ultramaraton.

Ultramaraton stanowi jedno z najbardziej wymagających wyzwań sportowych. Często jednak osoby, które już niejednokrotnie uczestniczyły w maratonie i szukają dla siebie kolejnego celu, decydują się na to, by wystartować w biegu ultra. Jego dystans zazwyczaj wynosi 100 km lub więcej, co wiąże się z ogromnym testem zarówno dla wytrzymałości fizycznej, jak i psychicznej. Żeby wystartować w takich zawodach, należy precyzyjnie się do nich przygotować. Pomoże nam w tym dobrze opracowany plan treningowy. Jak może on wyglądać? Podpowiadamy.

Bieg ultra 100 km – kluczowe aspekty przygotowań

Pod pojęciem biegu ultra rozumie się wszystkie te zawody, których dystans przekracza maraton, czyli 42 km i 195 m. Najczęściej w tego typu konkurencjach należy pokonać 50 lub 100 km, chociaż zdarzają się także dłuższe trasy. Mogą one przebiegać zarówno po drogach gruntowych, asfalcie, jak i zróżnicowanym terenie, na przykład górskim. Warto wiedzieć o tym, że osoby startujące w takich konkursach zazwyczaj przygotowują się do nich od 6 do 12 miesięcy. Jeżeli chcemy ukończyć ultramaraton bez kontuzji, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w takim przypadku będziemy w ruchu przez przynajmniej kilkanaście godzin, a nawet kilka dni. Dlatego nasz trening musi zawierać stopniowy progres, ale również regenerację. Kluczowe aspekty szkolenia to:

rozwój siły biegowej – pod tym pojęciem rozumiemy zdolność do pokonywania oporu, jaki napotykają nogi podczas każdego kroku. W przypadku dystansów ultra mięśnie muszą pracować efektywnie przez wiele godzin. Dlatego elementem planu, powinny być również ćwiczenia wzmacniające te partie ciała. Najlepsze efekty może przynieść bieganie pod górkę, zwiększające siłę mięśni nóg i poprawiające ekonomię ruchu;

budowanie wytrzymałości na zmęczenie – ultramaratończycy muszą umieć radzić sobie ze zmęczeniem. Warto więc symulować warunki, jakie napotkamy w czasie zawodów. W tym celu możemy zaplanować długi jogging w różnorodnym terenie, obejmującym zarówno podłoże asfaltowe, gruntowe, jak i górskie czy leśne szlaki. Dzięki temu lepiej przygotujemy organizm na zmienną nawierzchnię, a także różnice wysokości, a więc czynniki, z jakimi spotkamy się podczas konkursu;

nauka gospodarowania energią – odpowiedni rozkład sił, a także korzystanie z zasobów energetycznych, odgrywa kluczową rolę na trasie 100 km. Dlatego warto uwzględniać sesje, podczas których nauczymy się zachować optymalne tempo w taki sposób, by mieć siłę na pokonanie całego dystansu. Aspekt ten obejmuje także umiejętność jedzenia w trakcie wysiłku, ponieważ nasz organizm będzie potrzebował stałego uzupełniania energii;

trening siłowy i stabilizacyjny – ultramaraton jest dużym obciążeniem dla układu mięśniowego. Dlatego w naszym planie poza joggingiem i interwałami, musimy uwzględnić również regularne sesje siłowe, które będą koncentrowały się na rozwoju siły mięśni nóg, core, czyli brzucha i pleców oraz stabilizacji. Możemy je wykonywać na siłowni lub w domu. Warto wprowadzić do planu przysiady, wykroki, martwy ciąg, a także sesje wzmacniające mięśnie odpowiedzialne za prawidłową postawę, a co za tym idzie, efektywne poruszanie się na długich dystansach;

odporność psychiczna – podczas długotrwałego wysiłku ważne jest nie tylko przygotowanie fizyczne, ale również psychiczne. Bieg na 100 km może prowadzić do zmęczenia, zwątpienia i frustracji, a także spadku motywacji. Dlatego w tym procesie, warto wykorzystywać również medytacje, techniki oddechowe, wizualizacje pozytywnych wyników oraz inne treningi mentalne. Istotne jest, by nauczyć się radzić sobie ze zmęczeniem i bólem, a więc uczuciami, które będą nieodłączne w takim konkursie.

Kobieta w stroju sportowym biegnąca w zawodach

Bieg na 100 km – czas

100 kilometrów to bardzo długi dystans. Dlatego już na początku treningów, musimy uwzględnić, że specyfika takich tras, biorąc pod uwagę możliwości fizyczne standardowego zawodnika, wymusza na nas bieg o stosunkowo niskiej intensywności. Czas, jaki zajmuje ukończenie ultramaratonu na 100 km, to najczęściej 17 godzin. Najlepsi sportowcy jednak utrzymują prędkość na poziomie 15-16 km/h, lecz nawet połowa startujących nie jest w stanie ukończyć ultra trasy.

Trening do biegu na 100 km – jakie fazy obejmuje?

Plan treningowy przygotowujący do biegu na 100 km, powinien zostać podzielony na poszczególne okresy ze względu na to, że czas, jaki musimy na niego poświęcić to minimum 4 miesiące, jeżeli jesteśmy już doświadczeni. Osoby początkujące mogą potrzebować przynajmniej 6 miesięcy, a w niektórych przypadkach roku, by zbudować siłę i wytrzymałość potrzebną podczas takich zawodów. Każdy powinien dopasować plan do swoich indywidualnych możliwości, a także kalendarza startowego. Warto jednak uwzględnić w nim poniższe fazy:

budowania wytrzymałości – należy poświęcić przynajmniej 8-12 tygodni na to, by skupić się na zwiększeniu objętości treningowej przy niskiej intensywności. Najpierw możemy wykonywać 3-4 biegi w tygodniu w strefie tlenowej, a 1-2 w tempie konwersacyjnym, dodając do planu również ćwiczenia siłowe;

intensyfikacji – powinna ona trwać minimum 6-8 tygodni. W tym czasie należy zwiększać intensywność, a także objętość jednostek. Oznacza to, że w naszym planie musi znaleźć się sporo podbiegów, interwałów czy ruchu w górskim terenie, aby przygotować organizm do wysiłku o wysokiej intensywności;

taperingu – to nic innego jak redukcja objętości ćwiczeń przy jednoczesnym utrzymaniu ich intensywności. To czas na 2-3 tygodnie przed zawodami, kiedy organizm powinien móc w pełni się zregenerować. Jest to kluczowy moment, pozwalający po ciężkim okresie treningowym utrzymać sportowcowi odpowiednią formę fizyczną, ale nie obciążać się nadmiernie przed ważnym startem.

Ludzie biegnący w ultramaratonie po mieście

Trening do ultramaratonu – jakie ćwiczyć biegi?

Całkowicie początkujące osoby muszą zacząć przyzwyczajać swoje nogi do długotrwałego wysiłku. Dlatego powinny uwzględnić w swoim planie nie tylko biegi, ale również marsze. Dzięki temu zaczniemy dostosowywać swój organizm do tego, że jest on długi czas w ruchu.

Kolejnym etapem treningów jest wysiłek o niskiej lub umiarkowanej intensywności, nazywany też rozbieganiem, wybieganiem czy truchtem. Może być on wykonywany zarówno na asfalcie, jak i leśnych ścieżkach. Ważne jest jednak, by podczas takiej aktywności, jej intensywność pozwalała nam swobodnie mówić. Dystans easy intensity tempo run powinien być dostosowany do naszej kondycji. Możemy zacząć od 4 lub 6 kilometrów, a następnie wdrożyć na przykład 8 km.

W planie powinno znaleźć się również bieganie w terenie pagórkowatym na naturalnej powierzchni, czyli na przykład na leśnych lub polnych ścieżkach czy górskich szlakach. Ważne jest, by rejon taki był bogaty w podbiegi i zbiegi. Trening easy intensity tempo run in cross-country docelowo powinien mieć około 12 km. Na początku jednak możemy zacząć od krótszych tras, nawet jednego czy dwóch kilometrów.

Z czasem do powyższych aktywności można dołączyć bieg easy intensity tempo run with uphill elements, czyli polegający na utrzymaniu tempa rozbiegania na płaskich odcinkach i przyśpieszaniu o 10-30 sekund na kilometr w podbiegach. Ważnym elementem przygotowania jest również jogging z wyższą intensywnością, niż ten, podczas którego możemy swobodnie mówić, a więc wersja medium intensity tempo run, a także taka aktywność w bardziej wymagającym terenie, czyli na przykład w lesie czy na górskich szlakach.

Warto w swoim planie, kiedy poczujemy się na to gotowi, uwzględnić również biegi znacznie przewyższające tempo startu docelowego, czyli o wysokiej intensywności, a także trening wytrzymałości szybkościowej. Ważne jest, by przed startem w biegu ultra, przynajmniej raz w tygodniu, w wolnym tempie jednorazowo przebiegać dystans 40-50 km. Na taki krok powinniśmy zdecydować się jednak dopiero kiedy zbudujemy odpowiednią wydolność na krótszych trasach.

Trening na 100 km – ćwiczenia siłowe dla biegacza

Zoptymalizowany trening przed startem w ultramaratonie, musi uwzględniać też ćwiczenia siłowe. Przynajmniej raz w tygodniu, należy wykonać te koncentrujące się na nogach, pośladkach oraz strefie core. Ze względu na to, że bieg na 100 km wymaga dużo wytrzymałości i siły mięśni, warto skoncentrować się na wzmacnianiu dolnej część ciała, poprzez wypady czy przysiady. Zwiększą one siłę nóg, poprawią kondycję nerwowo-mięśniową, ekonomikę ruchu, a także zminimalizują ryzyko kontuzji. 

Jak zażywać żele energetyczne kiedy trenujemy bieganie ultra?

Odpowiednie odżywienie ma duży wpływ na rozwój siły biegowej, a także wytrzymałość na zmęczenie i gospodarowanie energią. Dlatego wielu sportowców przygotowując się do konkursu, współpracuje również z dietetykiem. Jadłospis zawodników musi być bogaty w węglowodany, ale również dobrze przyswajalne białko, witaminy i minerały. 

Odpowiednio strategia żywieniowa może znacząco poprawić nasze wyniki. Dlatego stosuje się żele energetyczne, batony, izotoniki czy proste produkty, takie jak banany lub orzeszki, które pozwalają utrzymać wysoki poziom energii podczas zawodów. Trening ultra musi obejmować również próby jedzenia w trakcie długich sesji, by organizm nauczył się trawienia w czasie wysiłku. Żel energetyczny można zjeść po około 12 lub 18 km biegu. Najlepiej popić go kilkoma łykami wody lub napojem izotonicznym.

Mężczyźni trenujący bieganie w strojach sportowych

Przykładowy plan treningowy na 100 km

Rozpiska treningowa skierowana do nowicjuszy, powinna dostarczyć im wszystkich niezbędnych informacji, być przejrzysta i czytelna oraz uwzględniać ich aktualny poziom kondycji fizycznej. Dlatego, jeśli zdecydujemy się na podjęcie współpracy z profesjonalnym opiekunem, sprawdźmy, czy dokument taki uwzględnia te elementy. Opracowany poniżej plan przede wszystkim dla osób początkujących, które mają przed sobą pierwszy bieg ultra, jest przykładowy.

Należy pamiętać, że musimy zachować progresję. Dlatego taki harmonogram trzeba zmieniać. Niektórzy sportowcy uczestniczący w tego typu imprezach rekomendują, by przygotowując się do trasy ultra, wykonać dwa 12-tygodniowe bloki z co najmniej 10-dniowym taperingiem. Ważne są również długie wybiegania. Jednak początkujące osoby muszą zacząć od krótszych dystansów, nieprzekraczających 8-10 km. Przykładowy plan przedstawiono poniżej.

Poniedziałek – we wstępnej fazie może to być lekka aktywność, taka jak joga lub odpoczynek. W miarę zwiększania intensywności, warto postawić na jogging regeneracyjny na przykład na 45 minut, a w fazie taperingu na odpoczynek.

Wtorek – na początku postawmy na ruch tlenowy 60-90 minut. W miarę zwiększania intensywności – na interwały, na przykład 6 x 800 m w tempie maratońskim, a w fazie taperingu na nieco krótsze interwały – 30 minut.

Środa – niezależnie od tego czy jesteśmy początkujący, w fazie rozwoju, czy taperingu, wykonajmy trening siłowy na nogi i core.

Czwartek – zarówno na początku, jak i 2-3 tygodnie przed zawodami, postawmy na jogging regeneracyjny na około 45 minut. Zwiększając intensywność planu – wybierzmy tlenowy na 90 minut.

Piątek – to dobry czas na ćwiczenia na siłowni lub interwały, a podczas zwiększania intensywności na bieg z podbiegami na 60 minut. Jeśli do startu zostało 2-3 tygodnie – tego dnia odpocznijmy.

Sobota – już we wstępnej fazie warto postawić tu na długie wybieganie (około 3-4 h). W miarę zwiększania intensywności planu może ono zajmować 4 godziny i dobrze, jeżeli częściowo będzie przebiegało w górzystym terenie. Dwa tygodnie przed zawodami, skróćmy ten dystans do około 90 minut.

Niedziela – to czas na godzinny ruch regeneracyjny lub spacer (zarówno w fazie początkowej, jak i końcowej przygotowań). Jeśli jesteśmy na etapie 8-12 tygodni przed startem, wybierzmy 2-godzinny marszobieg.

Trening na 100 km – o czym jeszcze pamiętać?

Jeżeli do startu w zawodach mamy sporo czasu, możemy budować wydolność organizmu nie tylko w trakcie biegu, ale również stawiając na inne aktywności, takie jak na przykład jazda na rowerze. Ważne jest, by na początku przyzwyczaić ciało do ciągłego ruchu, a nie jego konkretnej formy.

Żeby wziąć udział w ultramaratonie, należy mieć se sobą nie tylko setki wybieganych kilometrów miesięcznie, ale również umieć w bezpieczny sposób rozporządzać swoimi zasobami energetycznymi. Właściwe odżywianie, zarówno na etapie przygotowań, jak i podczas długiego joggingu jest kluczową kwestią. Dzięki niemu utrzymamy odpowiedni poziom glikogenu w mięśniach, niezbędny, by pobiec dobrze na tak długim dystansie. Niezależnie, jaki kilometraż wybierzemy, żele energetyczne, mogą być przydatne już po godzinie.

Istotna jest również ekonomika ruchu, czyli sposób wykorzystania tlenu. Im więcej czasu spędzimy biegając tlenowo, tym wyższa będzie nasza wydolność, czyli zdolność do transportowania sporych ilości tego pierwiastka do mięśni. W wypracowaniu tego elementu może nam pomóc trening interwałowy lub szybkościowy.

Rozciąganie to aspekt, o którym nie można zapominać. Stretching warto wykonać nie tylko przed i po treningu, ale również w jego trakcie, zwłaszcza jeśli planujemy spory kilometraż. Wówczas na przykład można zacząć od 5 km truchtu, po którym stawiamy na pięciominutowe rozciąganie, a następnie właściwy bieg. Ostatni, lecz kluczowy element to regeneracja i sen.

Przygotowanie do biegu na 100 km zajmuje wiele miesięcy nawet osobom, które bez problemu są w stanie przebiec maraton. Plan przed konkurencją ultra, musi być dobrze zbilansowany i uwzględniać różnorodne rodzaje treningów, a więc nie tylko długie i interwałowe dystanse, ale również rozciąganie czy ćwiczenia siłowe. Przed startem warto zadbać o odpoczynek, przyszykować pożywienie i nawodnienie, a także właściwy strój.

Przeczytaj także:

Zawodnicy biegnący w ultramaratonie w butach do biegania

Jakie buty do biegania na ultramaraton? Amortyzacja na biegi ultra

Ultramaraton to wyzwanie, które wymaga dobrania butów do biegania z odpowiednią amortyzacją. Jakie wybrać najlepsze buty na bieg ultra? Sprawdź!

Ludzie przygotowujący się do półmaratonu chcący go przebiec w 2h trenujący według planu treningowego

Plan treningowy do półmaratonu – trening na wynik 2h

Chcesz biegać półmaraton w 2 godziny? To wymaga treningu. Przedstawiamy plan treningowy do półmaratonu, który pozwoli Ci go przebiec w 2h!

mężczyzna biegnący w stroju i butach do biegania

Jak przebiec półmaraton? Jak przebiec ponad 21 km!

Przygotowujesz się do półmaratonu? Systematycznie zwiększaj dystans na treningach i zadbaj o regenerację mięśni. Dowiedz się, jak biec maraton!

Ludzie w odzieży i obuwiu sportowym biegnący w ultramaratonie

Ultramaraton – jak przebiec długi dystans? Jak biegać ultra?

Biegi ultra to długie dystanse przewyższające znacznie długość maratonu. Sprawdź, ile km ma ultramaraton i jak go przebiec.

Kobieta w stroju sportowym sprawdzająca czas na zegarku podczas treningu przed półmaratonem

Plan treningowy na półmaraton w czasie 1 godzina i 30 minut

Chcesz przebiec dystans półmaratonu w czasie 1 godzina i 30 minut? Takie wyzwanie wymaga solidnego treningu. Oto nasz plan treningowy!