Kobieta w stroju sportowym ćwicząca odwrotne rozpiętki na maszynie

Jak robić odwrotne rozpiętki na maszynie (Machine Reverse Fly)?

Odwrotne rozpiętki na maszynie (Machine Reverse Fly) to dobre ćwiczenie na barki. Jak je wykonywać? O czym pamiętać? Sprawdź wskazówki.

Odwrotne rozpiętki na maszynie to ćwiczenie, które dobrze wzmacnia wiele partii mięśniowych, a także poprawia postawę i stabilizację obręczy barkowej. Jak się do niego przygotować, a potem poprawnie wykonać? Oto kilka wskazówek.

Czym są odwrotne rozpiętki na maszynie?

Odwrotne rozpiętki na maszynie polegają na odwodzeniu ramion do tyłu i są wykonywane na specjalnej maszynie, która umożliwia precyzyjne kontrolowanie ruchu. Dzięki temu można je robić bezpiecznie, nawet przy większych obciążeniach. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozpiętek, które koncentrują się na klatce piersiowej, odwrotne aktywują mięśnie odpowiedzialne za prawidłową postawę, równowagę w górnej części ciała oraz stabilizację barków. Jeśli zaczniesz je regularnie wykonywać, zmniejszysz także napięcie w górnej części pleców i odcinku szyjnym kręgosłupa.

  • Jak robić odwrotne rozpiętki na maszynie (Machine Reverse Fly)?

    Wymagane akcesoria i sprzęt:

    maszyna peck deck lub dźwigniowa

  • Jak robić odwrotne rozpiętki na maszynie (Machine Reverse Fly)?

    Skala zaawansowania: 

    początkujący/średniozaawansowany/zaawansowany

  • Jak robić odwrotne rozpiętki na maszynie (Machine Reverse Fly)?

    Partia mięśni:

    tylna część barków, górna część pleców (mięśnie czworoboczne i mięśnie między łopatkami)

Jak się przygotować do ćwiczenia?

Choć ćwiczenie jest stosunkowo bezpieczne dzięki stabilizacji maszyny, odpowiednie przygotowanie do treningu, w którym znajdą się odwrotne rozpiętki, jest niezbędne. Warto wcześniej do planu treningowego włączyć takie ruchy jak:

face pulls, które poprawia siłę i stabilność obręczy barkowej,
wiosłowanie w opadzie tułowia, które zapewnia mocne plecy i stabilne barki,
– odwrócone wiosłowanie, poprawiające stabilizację i kontrolę nad ruchem odwodzenia ramion,
plank, który, choć angażuje głównie mięśnie rdzenia, to pozwala wzmocnić tułów, który zapewnia odpowiednią postawę i kontrolę podczas pozycji.

Przed treningiem na siłowni poświęć 5-10 minut na ogólną rozgrzewkę całego ciała. Skup się na ćwiczeniach na barki, ramiona i plecy. Możesz wykonać krążenia, unoszenie rąk w bok i przód i lekkie cardio, jak pajacyki.

Jak poprawnie wykonać odwrotne rozpiętki na maszynie?

Usiądź na maszynie do odwrotnych rozpiętek z klatką piersiową na oparciu. Powinna być w kontakcie z nim cały czas, by utrzymać stabilną postawę. Ustaw wysokość tak, aby uchwyty maszyny znajdowały się na wysokości ramion. Te z kolei powinny znajdować się równolegle do podłogi. Chwyć uchwyty w taki sposób, aby dłonie były skierowane do wewnątrz. Stopy są płasko na podłodze. Następnie:

– napnij mięśnie pleców i przygotuj się na wykonanie ruchu,
– rozpocznij ruch od odwodzenia ramion do tyłu, skupiając się na ściąganiu łopatek. Staraj się prowadzić łokcie po półkolistym torze, zamiast prostować je całkowicie,
– ruch powinien być wolny i kontrolowany. Staraj się nie szarpać,
– w szczytowym momencie ruchu, kiedy ręce są maksymalnie odprowadzane do tyłu, zbliż łopatki do siebie i zatrzymaj ruch na 1-2 sekundy,
– powoli wróć do pozycji wyjściowej, kontrolując napięcie. 

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca na maszynie odwrotne rozpiętki

Jakich błędów unikać podczas ćwiczenia?

Jednym z najczęstszych błędów jest wybieranie zbyt dużego ciężaru, co prowadzi do niekontrolowanego ruchu oraz angażowania niewłaściwych partii mięśniowych. Zmniejsza to także efektywność pracy i zwiększa ryzyko kontuzji. Częstym problemem jest także zbyt szybkie tempo ćwiczenia, co prowadzi do niepełnych, szarpanych ruchów.

Innym istotnym błędem jest niewłaściwa pozycja ciała, szczególnie odrywanie klatki piersiowej od oparcia maszyny. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią wysokość siedziska – zbyt niskie lub zbyt wysokie ustawienie zmienia tor ruchu, co prowadzi do nieprawidłowego zaangażowania partii mięśniowych. Ostatnim częstym błędem jest ograniczony zakres ruchu. Częściowe odwodzenie ramion zmniejsza efektywność ćwiczenia.

Przydatne wskazówki dla początkujących i zaawansowanych

Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego obciążenia, dopasowanego do Twoich możliwości. Początkujący powinni zacząć od lekkiego ciężaru, który pozwoli na poprawne opanowanie techniki. Zwykle warto zacząć od takiego, które umożliwi wykonanie 12-15 powtórzeń w pełnym zakresie ruchu, bez uczucia przeciążenia. Zaawansowani z kolei optymalny ciężar pozwoli zrobić poprawnie ćwiczenie 8-12 razy.

Poza tym ważne jest także tempo wykonywania ćwiczenia. Dobrym wyborem będzie poświęcenie 2 sekund na odwodzenie ramion do tyłu i 3 sekundy na powrót do pozycji wyjściowej. Taka metoda pozwoli lepiej zaangażować mięśnie i zwiększyć ich napięcie. 

Odwrotne rozpiętki to jedno z ćwiczeń, które wzmacnia tylne partie barków oraz górnej części pleców. Regularne ich wykonywanie przyczynia się do poprawy postawy, stabilizacji obręczy barkowej oraz zwiększenia siły i wytrzymałości. Dzięki stabilizacji, jaką zapewnia maszyna, jest to bezpieczne ćwiczenie, odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, które można łatwo dostosować do indywidualnych możliwości. Pamiętaj o odpowiednim tempie i ciężarze, a z pewnością zobaczysz efekty.

Przeczytaj także:

Mężczyzna w stroju sportowym ćwiczący odwrotne rozpiętki z hantlami

Odwrotne rozpiętki z hantlami (Dumbbell Reverse Fly)

Odwrotne rozpiętki z hantlami to dobry trening dla mięśni naramiennych i mięśni grzbietu. Sprawdź, jak je poprawnie wykonywać i czego unikać.

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca rozpiętki na maszynie na siłowni

Rozpiętki na maszynie Butterfly (Pec dec fly) – ćwiczenia na klatkę

Sprawdź, jak prawidłowo wykonywać rozpiętki na maszynie Butterfly i spraw, że Twój trening klatki będzie bardziej efektywny.

Mężczyzna trenujący wyciskanie sztangi na podłodze

Wyciskanie sztangi na podłodze (Floor Press) – ćwiczenie na siłę

Wyciskanie sztangi na podłodze – sprawdź, co daje to ćwiczenie siły i jak je wykonywać prawidłowo.

Mężczyzna w odzieży sportowej ćwiczący na wioślarzu w domowej siłowni chcący doprowadzić organizm do epoc

Co to EPOC? Jak działa spalanie tłuszczu podczas odpoczynku?

Zastanawiasz się, czy można zwiększyć ilość kalorii spalanych po wysiłku? EPOC pomoże Ci zwiększyć metabolizm. Jak to działa? Sprawdź!

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca face pull na siłowni

Face pull, czyli ćwiczenie z wyciągiem. Jak ćwiczyć?

Face pull to ćwiczenie polegające na przyciąganiu liny do twarzy. Sprawdź, jakie są warianty ćwiczenia i co daje taki trening Twojemu ciału.