dziewczynka wykonująca mostek na macie do gimnastyki

Mostek dla początkujących - jak się przygotować? 

Wykonanie mostka wymaga odpowiedniego przygotowania. Dowiedz się jak zrobić mostek? Jakie ćwiczenia należy wykonać aby przygotować mięśnie kręgosłupa.

Mostek dla początkujących bywa często sporym wyzwaniem, ponieważ jego nauka wymaga odpowiedniego przygotowania i przebiega w trzech etapach. Żeby wykonać to ćwiczenie, trzeba opanować skłony do tyłu w pozycji leżącej, mostek z leżenia, a następnie ze stania. Jesteście ciekawi, jak wyglądają ćwiczenia przygotowujące do mostka? W poniższym artykule poznacie ćwiczenia, które nauczą tej figury gimnastycznej.

Mostek — co to za ćwiczenie?

Na pewno pamiętacie lekcje wychowania fizycznego, kiedy to musieliście wykonywać różne przewroty, stanie na rękach czy skoki przez skrzynię. Wśród nich nie mogło zabraknąć mostka, który dla wielu wydaje się prostym ćwiczeniem, ale w rzeczywistości wymaga sporych umiejętności fizycznych i koordynacji ruchowej. Mostek z pozycji leżącej czy ze stania może być szczególnie problematyczny dla osób z nadwagą i problemami z kręgosłupem. Ćwiczenie to polega na uniesieniu miednicy, z rękami i nogami opartymi na podłożu. Nogi w kolanach podczas wykonywania tej figury pozostają zgięte. W takiej pozycji napinamy kręgosłup do tyłu i wypychamy biodra do przodu. 

Zalety wykonywania mostka

- uelastycznia ciało,

- wzmacnia i wydłuża kręgosłup (robi się on bardziej elastyczny),

- zmniejsza sztywność pleców,

- nie potrzebuje specjalnego sprzętu (wystarczy kawałek podłogi),

- angażuje mięśnie klatki piersiowej i tym samym poprawia pracę serca,

- rozluźnia spięte biodra i stawy,

- poprawia funkcjonowanie układu nerwowego,

- wzmacnia ręce i barki oraz mięśnie brzucha,

- jogini twierdzą, że mostek wpływa pozytywnie na naszą psychikę.

Mocny kręgosłup jest niezbędnym elementem naszego zdrowia (stabilizacja ruchów tułowia i kończyn). To w konsekwencji wpływa na naszą sprawność i siłę.

kobieta w odziezy gimnastycznej wykonująca mostek z pomocą trenerki

Mostek dla początkujących - ćwiczenia wzmacniające kręgosłup

Istnieją trzy podstawowe ćwiczenia gimnastyczne, które wzmacniają mięśnie kręgosłupa. Należy je zrobić przed wykonaniem mostka. Są to skłony w klęku podpartym oraz pozycja syrenki i kobry.

Pozycja syrenki — połóż się na brzuchu, obie ręce ugnij w łokciach, a dłonie umieść blisko tułowia zaraz pod barkami. Następnie wyprostuj łokcie, odrywając od podłogi klatkę piersiową i brzuch, wyginając kręgosłup do tyłu i ugnij nogi w kolanach (próbując dotknąć stopami głowy). Głowa powinna być odchylona jak najdalej w tył. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie kilka razy.

Pozycja kobry — wygląda dokładnie tak jak w pierwszym ćwiczeniu, z tą różnicą, że wykonujemy ją bez uginania nóg w kolanach. Wygnij kręgosłup, odchylając się do tyłu, a głowę wychyl jak najdalej. Pierwsze próby mogą być nieco niekomfortowe.

Skłon w klęku podpartym — w tej pozycji mamy kolana ugięte pod kątem 90 stopni, nogi złączone, a uda i tułów znajdują się w jednej linii. Należy oprzeć ręce na biodrach, tak jakbyśmy chcieli podpierać od tyłu odcinek lędźwiowy. Następnie ostrożnie wyginamy kręgosłup jak najdalej w tył i próbujemy wytrzymać w tej pozycji. Ćwiczenie wykonuj, napinając brzuch, a jeśli poczujesz blokadę, nie pogłębiaj skłonu. Powtórz kilka razy.

Jak zrobić mostek krok po kroku?

Mostek ze stania

Stań prosto z rękami uniesionymi do góry. Wypychając biodra do przodu, powoli zejdź w tył do pozycji mostka. Pozycję wykonuj stopniowo, najpierw odchylając do tyłu głowę, potem ręce i barki, a na końcu całe plecy. Ręce powinny znajdować się jak najbliżej głowy. Podczas pierwszych prób mostka ze stania, warto poprosić inną osobę, żeby Cię asekurowała. Aby wrócić do pozycji wyjściowej i wstać z mostka, musisz wysunąć biodra do przodu, przenosząc ciężar ciała na stopy, a potem napinając brzuch — unieść tułów aż do wyprostowanej pozycji. Mostku ze stania możesz nauczyć się, ćwicząc, np. przy drabinkach.

Mostek z leżenia

Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach, a stopy połóż jak najbliżej siebie. Ręce zegnij w łokciach i umieść po obu stronach głowy tak, aby palce były skierowane w stronę stóp. Następny krok to oderwanie ciała od podłoża (bioder). Robimy to, prostując jednocześnie nogi i unosząc tułów do góry. Na końcu wyginamy ciało w łuk (głowa musi być skierowana do środka). Jeśli chcesz wstać z mostka — ugnij kończyny i powoli opuść tułów na podłogę. 

kobieta w odzieży sportowej z uniesionymi rękami

Przeciwwskazania

Mimo że mostek ma wiele zalet to, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania: poważne uszkodzenie barków, problemy z ciśnieniem, choroby serca, uszkodzenie pleców, dyskopatia, mocne bóle głowy (migrena), zespół cieśni nadgarstka, biegunka.

Zanim zaczniesz robić mostek, a masz problemy z kręgosłupem — skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Przy niektórych ćwiczeniach wyginanie kręgosłupa może powodować nieprzyjemny ból. Pamiętaj, że mięśnie kręgosłupa są bardzo ważne, dlatego nie należy robić ćwiczeń za wszelką cenę! Jeśli podczas wykonywania mostka zaczniesz odczuwać jakiś dyskomfort, poproś drugą osobę o pomoc i przerwij ćwiczenie. Czujesz, że Twoje ciało nie daje rady wytrzymać napięcia podczas ćwiczeń? Wróć do pozycji wyjściowej i skup się na ćwiczeniach rozciągających. Pomogą one przygotować ciało do wykonywania mostka. Kolejna rada: nie rób gwałtownych ruchów, bo możesz nabawić się kontuzji.

Jeśli jesteś fanem gimnastyki i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się odzież do gimnastyki, akcesoria oraz wiele innych ciekawych produktów.

Przeczytaj także

kobieta wykonująca ćwiczenia rozciągające na macie do ćwiczeń

Ćwiczenia rozciągające - jak wykonać trening rozciągania?

Ćwiczenia rozciągające ⭐ Sprawdź, jak bezpiecznie i efektywne wykonać trening rozciągania ⭐ Poznaj podstawowe ćwiczenia rozciągające.

dziewczynki w strojach do gimnastyki wykonujące figury gimnastyczne

Figury gimnastyczne i ćwiczenia wykonywane na gimnastyce artystycznej

Figury gimnastyczne są elementem gimnastyki artystycznej. Zawodnicy wykonują układy z elementami tańca, angażując mięśnie całego ciała. Na czym polega

osoby wykonujące figury akrobatyczne w strojach do gimnastyki

Akrobatyka - na czym polega ta dyscyplina?

Akrobatyka to sport, który wymaga dużej zwinności i samozaparcia. Sprawdź jak zacząć już uprawiać oraz czego można spodziewać się na treningu.

mężczyzna i kobieta siedząca na macie gimnastycznej  ubrani  w stroje sportowe

Ćwiczenia gimnastyczne - jak wykonywać gimnastykę w domu?

Ćwiczenia gimnastyczne to najlepszy sposób na wzmocnienie mięśni i zadbanie o prawidłową postawę. Sprawdź jakie ćwiczenia gimnastyczne wykonasz w domu