chłopiec wykonujący salto na trampolinie

Jak zrobić salto w przód i tył na trampolinie?

Salto w przód i w tył to akrobacje, których nauczysz się robić, jeśli tylko poświęcisz czas na treningi. Od czego zacząć naukę?

Salto w przód (frontflip) i salto w tył (backflip) to elementy gimnastyki, które mają różne formy i techniki. Jeśli zastanawiasz się, jak poprawnie wykonywać te ćwiczenia, żeby dobrze wylądować — ten artykuł jest dla Ciebie. Pierwsze skoki w powietrzu są najtrudniejsze, ale warto poświęcić nieco czasu na naukę, aby móc cieszyć się akrobatycznymi umiejętnościami. 

Jak nauczyć się salta w przód i tył?

Zanim zdecydujecie się na pierwsze próby zrobienia salta, ważne jest wcześniejsze przygotowanie ciała, aby uniknąć ewentualnej kontuzji. Salto to wbrew pozorom trudny trick, do którego potrzebujecie bezpiecznej przestrzeni podczas trenowania. Umiejętne przygotowanie mięśni to klucz do sukcesu. Wśród aktywności, które poleca się do wykonania salta, są: przewroty, wyskoki, wznoszenie nóg, podciąganie nóg, deska oraz brzuszki. Należy zadbać o odpowiednią koordynację ruchów. Istotne są również ćwiczenia rozciągające poszczególnych partii ciała (brzucha, pleców, bioder). Naukę należy rozpocząć od przewrotu w przód z wydłużoną fazą lotu.

Na początku musisz mieć pewność, że podłoże, na którym trenujesz, jest miękkie. To bardzo ważne, przy pierwszych próbach! Salto w przód możesz wykonać na początku do basenu z gąbkami, do piasku lub na trampolinie. To nie tylko zmniejszy ryzyko kontuzji, ale wzbudzi w trenującym poczucie bezpieczeństwa. Pierwszy etap nauki salta to opanowanie poprawnego przewrotu w przód. Następny krok to przewrót w przód z wydłużoną fazą lotu — kiedy opanujemy te umiejętności, możemy spróbować wykonać salto w powietrzu. 

chłopiec wykonujący salto na trampolinie

Nauka salta w przód — krok po kroku 

Zanim przystąpimy do nauki salta, musimy się dobrze rozgrzać i zapewnić bezpieczne miejsce do ćwiczeń. Nie próbujcie tego w domu, oczywiście, dopóki nie opanujecie tego tricku w stu procentach. Na początku skorzystajcie z pomocy instruktora, który przeprowadzi z wami rozgrzewkę i nauczy na początek poprawnych przewrotów w przód. Przy salcie w przód na najważniejsze jest jak najwyższe wybicie się do góry i oczywiście poprawne lądowanie.

- Stajemy na trampolinie.

- Robimy kilka wysokich podskoków (jak najwyżej). Brzuch pozostaje napięty.

- Podnosimy ramiona do góry, a potem opuszczamy je wzdłuż tułowia, co zapewnia nam odpowiednią rotację.

- Następnie mocno zaokrąglamy tułów, broda idzie do klatki piersiowej. Robimy zamach.

Kolejno chwytamy kolana i przyjmujemy pozycję kuczną i w niej robimy przewrót w powietrzu do przodu.
Lądujemy na stopach, ręce trzymając do góry.

Jak zrobić salto w tył? 

Salto w tył wydaje się znacznie trudniejszą ewolucją i wzbudza w wielu osobach pewne obawy. Nie należy się jednak martwić, ponieważ odpowiedni trening pomoże przełamać strach (przed upadkiem na głowę) i nauczy Was skakać jak zawodowcy. Jednak zanim rozpoczniecie naukę salta w tył, musicie mieć dobrze opanowany przewrót w tył (podobnie jak w przypadku salta w przód). Najważniejsze, żeby podczas lotu nogi były podkurczone, bo w innym wypadku możecie narazić się na upadek.

- Pierwszy krok to odbicie się do góry, z uniesionymi i wyprostowanymi ku górze rękami.

- Brzuch w momencie odbijania — powinien pozostać napięty. 

- Kolejny krok to dociągnięcie kolan do klatki piersiowej i złapanie ich rękami.

- Wykonujemy obrót, a po wykonanej rotacji otwieramy ciało.

- Lądujemy stabilnie na stopach z rękami uniesionymi do góry.

Nie próbujcie tego sami! Najlepiej będzie na wszelki wypadek poprosić o nadzór instruktora, który będzie Was asekurował (oczywiście, gdy zajdzie taka potrzeba). Najważniejsze to przełamać się psychicznie i pozwolić sobie na błędy, które niestety się nieuniknione.

Rodzaje salta w przód

Salto w przód może być wykonywane z wybicia, naskoku z miejsca lub krótkiego rozbiegu. Frontflip dzielimy na:

- salto w przód (łamane) - nogi przyciągnięte do klatki piersiowej, a głowa pod kolanami. Nogi w trakcie lotu powracają do pierwotnej pozycji,

- salto w przód (proste) - w trakcie akrobacji nie uginamy ani nie podkurczamy nóg, a ciało podczas lotu pozostaje ciągle w takiej samej pozycji,

- salto w przód tzw. grupowane — w tej akrobacji rękami chwytami za kolana, kostki lub piszczele, a głowa i nogi przyciągnięte są do klatki piersiowej.

Pamiętajcie, że akrobatyka sportowa wymaga naprawdę silnej psychiki, dlatego mówi się, że pozwala pokonywać własne słabości.
Ponadto tego rodzaju sport uczy pewności siebie i kształtuje silny charakter. Na plus działa również wszechstronność treningów, więc jeśli zaczynacie swoją przygodę ze sportem, to warto zastanowić się nad tą dyscypliną.  Jeśli jesteś fanem gimnastyki i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się odzież, akcesoria oraz wiele innych ciekawych produktów.

Przeczytaj także

dziewczynka wykonująca mostek na macie do gimnastyki

Jak zrobić mostek krok po kroku? Poradnik dla początkujących

Wykonanie mostka wymaga odpowiedniego przygotowania. Dowiedz się jak zrobić mostek? Jakie ćwiczenia należy wykonać aby przygotować mięśnie kręgosłupa.

kobieta wykonująca ćwiczenia rozciągające na macie do ćwiczeń

Ćwiczenia rozciągające - jak wykonać trening rozciągania?

Ćwiczenia rozciągające ⭐ Sprawdź, jak bezpiecznie i efektywne wykonać trening rozciągania ⭐ Poznaj podstawowe ćwiczenia rozciągające.

dziewczynki w strojach do gimnastyki wykonujące figury gimnastyczne

Figury gimnastyczne i ćwiczenia wykonywane na gimnastyce artystycznej

Figury gimnastyczne są elementem gimnastyki artystycznej. Zawodnicy wykonują układy z elementami tańca, angażując mięśnie całego ciała. Na czym polega

dziewczyna w stroju gimnastycznym

Gimnastyka artystyczna - co to za dyscyplina? Jaka jest historia?

Gimnastyka artystyczna to dyscyplina sportu, która łączy w sobie taniec i akrobatykę. Sprawdź najważniejsze informacje nt. tej dyscypliny!