Kobieta robiąca ćwiczenia przy przepuklinie pępkowej

Jakie ćwiczenia przy przepuklinie pępkowej wykonywać? Porady

Borykasz się z przepukliną pępkową? Zastanawiasz się jak ćwiczyć w takim przypadku? Oto porady, które pomogą Ci utrzymać aktywność.

Przepuklina pępkowa to dolegliwość powodująca spory dyskomfort. Ćwiczenia przy tej przypadłości są ważne, by poprawić jakość życia. Które będą odpowiednie? Oto dobre ćwiczenia po operacji przepukliny brzusznej, które można wykonywać.

Przepuklina pępkowa – czy można ćwiczyć?

Bardzo ważne jest, aby w przypadku tej dolegliwości unikać pogłębiania istniejącej przepukliny pępkowej. Należy dobierać takie formy aktywności fizycznej, które przyczynią się do poprawy stanu zdrowia, a nie jego pogorszenia. Zawsze pamiętaj, by ćwiczyć rozsądnie

W przypadku przepukliny szczególnie ważne jest także zwracanie uwagi na obszary bardziej narażone na obciążenia, takie jak okolice pępka i pas brzuszny. Istotne jest również stosowanie odpowiednio dobranych ćwiczeń, które mogą przyczynić się do redukcji przepuklin i uniknięcia konieczności interwencji chirurgicznej.

Podczas treningu mającego na celu poprawę kondycji fizycznej powinieneś unikać ćwiczeń i działań powodujących wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Jest to jedna z najważniejszych zasad bezpiecznego treningu, o której należy pamiętać. Wzrost ciśnienia w jamie brzusznej może przyczynić się do pogłębienia problemu przepukliny. Dlatego zaleca się wybieranie bezpiecznych metod treningowych, które nie obciążają wrażliwych obszarów brzucha.

Zanim przystąpisz do ćwiczeń, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym. Zdecyduje on, czy możesz wykonywać samodzielne ćwiczenia, które będą pomocne w dochodzeniu do zdrowia. 

Kobieta robiąca ćwiczenia przy przepuklinie pępkowej

Jaki sport przy przepuklinie pępkowej można uprawiać?

Podczas wyboru odpowiedniej aktywności fizycznej przy przepuklinie pępkowej należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem i delikatnością. Biorąc pod uwagę obecność worka przepuklinowego, który może być wrażliwy na nadmierny nacisk na brzuch. Spacer, nordic walking oraz pływanie będą odpowiednie, ponieważ nie generują dużego ciśnienia narządów jamy brzusznej. Zaletą tych ćwiczeń jest to, że nie trzeba szczególnie specjalistycznego sprzętu; wystarczą wygodne buty i kijki nordic walking. Zalecane są także specjalnie dobrane zestawy ćwiczeń, takie jak te na zdrowy kręgosłup, które wzmacniają mięśnie brzucha i pleców, a tym samym mogą pomóc w zapobieganiu dalszym komplikacjom. 

Dobrym wyborem może być też pilates lub joga, acz ta ostatnia wymaga szczególnej ostrożności. Obejmuje ona różnorodne pozycje, które mogą pomóc we wzmacnianiu i rozciąganiu ciała, jednak niektóre mogą zwiększać ciśnienie wokół narządów jamy brzucha, co nie jest wskazane przy przepuklinie.

Przepuklina pępkowa u dzieci – ćwiczenia

Przepuklina pępkowa u dzieci jest dość powszechnym zjawiskiem i zazwyczaj nie wymaga intensywnej interwencji, chyba że nie znika samoistnie w miarę wzrostu dziecka lub powoduje poważne komplikacje. W przypadku zalecenia przez lekarza wykonywania ćwiczeń ważne jest, aby były one delikatne i bezpieczne. 

– Zachęć dziecko do leżenia na plecach, umieść jego dłonie na brzuchu i poproś, aby głęboko oddychało, skupiając się na unoszeniu rąk podczas wdechu i ich opuszczaniu podczas wydechu. To wzmacnia mięśnie brzucha i poprawia kontrolę nad oddychaniem.

– Leżąc na plecach na macie do ćwiczeń, dziecko może powoli przyciągać kolana do klatki piersiowej, jednocześnie kierując głowę i ramiona w stronę kolan. 

Pozycja motyla: stopy złączone przed sobą, kolana rozłożone na boki. To ćwiczenie delikatnie rozciąga i wzmacnia mięśnie wokół pachwin i brzucha.

– Dziecko leży na plecach, stopy na podłodze, kolana zgięte. Następnie powoli unosi miednicę do góry, tworząc linię od kolan przez biodra do klatki piersiowej.

Jeśli przepuklina została stwierdzona u niemowlaka, specjaliści zalecają, aby kłaść niemowlę na brzuchu i obserwować czy wypukłość się zmniejsza. Ta pozycja sprzyja aktywizacji i wzmacnianiu mięśni brzucha. Dodatkowo leżenie na brzuchu pomaga w delikatnym ucisku jelit, co utrudnia ich przemieszczanie się poza obręb jamy brzusznej. 

Mężczyzna ćwiczący nordic walking z przepukliną pępkową

Odpowiednie ćwiczenia na przepuklinę pępkową dla dorosłych

Bezpieczne ćwiczenia, które można wykonywać, to przede wszystkim te w pozycji stojącej oraz siedzącej. Możesz postawić na ćwiczenia w basenie w ramach aerobiku wodnego. Są one mało obciążające i pomogą Ci wzmocnić osłabione mięśnie. Oto kilka przykładowych ćwiczeń, które warto wykonywać:

Leżąc na plecach z ugiętymi kolanami i rękoma wzdłuż ciała, delikatnie przyciągnij pępek w kierunku kręgosłupa i klatki piersiowej. Utrzymaj napięcie przez kilka sekund, a następnie zrelaksuj mięśnie brzucha. Możesz położyć dłoń na brzuchu, aby odczuć pracę mięśni.
– Przytrzymując napięcie w mięśniach brzucha z pierwszego ćwiczenia, powoli podnieś jedną nogę, zginając ją w kolanie w kierunku klatki piersiowej, a potem powoli opuść ją z powrotem. Powtórz to samo dla drugiej nogi.

–Nie zmieniając pozycji z pierwszego ćwiczenia, napnij mięśnie brzucha i delikatnie przesuń nogę na bok, zachowując napięcie mięśni. Powróć do pozycji wyjściowej, a następnie zrelaksuj się. Jest to dobre ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha.

Stań z ramionami skrzyżowanymi na wysokości pępka, chwytając dłońmi brzuch. Na wydechu powoli oddal łokcie od siebie, przysuwając jednocześnie dłonie w stronę linii środkowej ciała. Możesz także użyć ręcznika owiniętego wokół talii dla mocniejszego wsparcia.

Wypróbuj koci grzbiet. Na wdechu przyjmij neutralną pozycję miednicy, bez pogłębiania lordozy. Na wydechu skoncentruj się na przyciąganiu brzucha do kręgosłupa, delikatnie zaokrąglając plecy. To ćwiczenie pomaga w delikatnym rozciąganiu i wzmacnianiu mięśni pleców oraz brzucha.

Pamiętaj, by zachować ostrożność i skupić się na oddechu, nie tylko podczas ćwiczeń z przepukliną, ale też wykonywania codziennych czynności. Jego regulacja zmniejszy ciśnienie w brzuchu.

Przepuklina pępkowa a trening na siłowni

W przypadku niewielkiej przepukliny w obrębie brzucha, można trenować na siłowni, jednak należy dopasować ruchy do swoich możliwości. Wyklucz przede wszystkim ciągi, przysiady klasyczne, wyciskanie na stojąco i leżąco oraz wiosłowanie ze sztangą. Unikaj podnoszenia ciężarów. Jeśli wykonujesz ćwiczenia wielostawowe, skonstruuj je w taki sposób, aby ograniczyć pracę tłoczni brzusznej. Dobrym pomysłem jest także zmniejszenie ilości powtórzeń w serii. Pamiętaj o rozsądku także podczas treningu fitness, a unikniesz powikłań. 

Ćwiczenia na przepuklinę brzuszną – których aktywności sportowych unikać?

Ćwiczenia na brzuch przy przepuklinie pępkowej, takie jak brzuszki, nie są wskazane. Powodują duży wzrost ciśnienia w jamie brzucha, co może pogłębić problem, a tym samym spowodować ból i ucisk. Osoby z przepukliną powinny unikać ćwiczeń obejmujących pchanie, takich jak pompki czy wyciskanie oraz zawierających ciągnięcie. Te ostatnie to podciąganie lub ukośne skręty. Należy unikać także takich sportów jak zapasy czy piłka nożna. 

Ćwiczenia dla osób z przepukliną pępkową powinny być przemyślane i bezpieczne, by nie doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Ważne jest, aby wybierać te formy aktywności, które nie zwiększają ciśnienia w ścianach brzucha, a jednocześnie zapewniają wzmocnienie mięśni i poprawę ogólnej kondycji. Pamiętaj o konsultacji z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń, aby upewnić się, że są one odpowiednie i bezpieczne.

Trenerka Kasia Bigos

Trenerka personalna: Kasia Bigos

Trenerka i szkoleniowiec w Polskim Centrum Fitness, ekspertka ds. efektywnego rozciągania i holistycznego podejścia do pracy z ciałem, autorka licznych kursów online i specjalistycznych programów fitnessowych i stretchingowych.

Sprawdź wypowiedź Kasi o ćwiczeniach na mięśnie kegla.

Przepuklina pępkowa to nie przekleństwo i choć wiem, że wiele osób obawia się trenować, nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do aktywności fizycznej. Warto pamiętać, że każdy przypadek jest inny. Prowadzę wiele osób mających przepuklinę (najczęściej pociążową) i ponieważ często towarzyszy jej rozejście mięśnia prostego brzucha widzę jak różnie może pracować tłocznia brzucha u każdej osoby. Faktycznie warto unikać ćwiczeń, które wzmagają wzrost ciśnienia śródbrzusznego takie jak brzuszki, podpory przodem, podciąganie na drążku, ćwiczenia typu toes to bar czy praca z dużym obciążeniem. Warto także zwrócić uwagę na ćwiczenia rozciągające mocniej przednią taśmę jak wygięcia w tył.

Z doświadczenia wiem jednak, że odpowiednia rehabilitacja, nauka oddechu i kontroli pracy tłoczni brzusznej pozwala na umiejętne włączenie wielu ćwiczeń w plan treningowy. Najważniejsze to mądre rozpoczęcie treningu i obserwowanie ciała i jego reakcji. Dobrze jest też wzmocnić mięśnie głębokie w tym mięśnie dna miednicy, mięsień poprzeczny i usprawnić przeponę we właściwych, wspierających wzorcach oddechowych.

Przeczytaj także:

mężczyzna w pozycji planka

Ćwiczenia izometryczne – na czym polegają? Przykładowe treningi!

Co to są ćwiczenia izometryczne? Jakie korzyści przynosi trening izometryczny? Poznaj specyfikę i typy tego rodzaju ćwiczeń. Zapraszamy na blog!

sphere media background sample

Najlepsze sposoby na trening pośladków na maszynie

Maszyny idealnie sprawdzają się do treningu pośladków. Poznaj najlepsze ćwiczenia, dzięki którym wzmocnisz tę partię i poprawisz jędrność.

Ćwiczenia mięśni Kegla – trening mięśni dna miednicy

Ćwiczenia mięśni Kegla – trening mięśni dna miednicy

Ćwiczenia mięśni Kegla mogą pomóc przy problemie nietrzymania moczu. Jest też ważną partią mięśniową w ciele kobiety. Dowiedz się, jak je trenować.

Kobieta robiąca ćwiczenia przeciwdziałające rozejściu mięśnia prostego brzucha

5 ćwiczenia na rozejście mięśnia prostego brzucha

Rozejście mięśnia prostego brzucha, zwane także rozstępem, występuje czasami u kobiet w ciąży. Oto zestaw praktycznych ćwiczeń na mięśnie brzucha.

Dłoń kobieca dotykająca piłeczki do rehabilitacji dłoni w celu ćwiczenia cieśni nadgarstka

Ćwiczenia na cieśń nadgarstka – plan rehabilitacji

Zespół cieśni nadgarstka wymaga leczenia i rehabilitacji. Dowiedz się jakie ćwiczenia cieśni nadgarstka pomogą Ci odzyskać zdrowie.