Kobieta w stroju sportowym ćwicząca na macie jogę dla biegaczy

Joga dla biegaczy – czy warto włączyć asany do treningu?

Lubisz biegać? Chcesz uzupełnić trening o rozciąganie, by zmniejszyć ryzyko kontuzji? Sprawdź, co daje joga dla biegaczy i czy warto ją praktykować.

Twoją ulubioną aktywnością fizyczną jest bieganie? Zastanawiasz się, czy dobrym uzupełnieniem będzie joga? Rozciąganie po bieganiu ma wiele zalet, jednak należy przy tym pamiętać o kilku kwestiach. Sprawdź jakich!

Joga i bieganie – czy to dobre połączenie?

Joga i bieganie to połączenie, które może przynieść wiele korzyści, jeśli jest odpowiednio zbalansowane. Rozciąganie wspomaga biegaczy, poprawiając elastyczność mięśni i zwiększając zakres ruchowy, co zmniejsza ryzyko kontuzji i urazów. Regularna praktyka pomaga także w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Uczy również kontroli oddechu, co przekłada się na lepszą wydolność i koncentrację. Ponadto, jako uzupełnienie treningu, może przyspieszyć regenerację.

Ważne jest jednak, aby stosować sesje jogi z umiarem i w odpowiednich momentach treningu. Mogą być szkodliwe, jeśli nie dostosuje się pozycji do indywidualnych potrzeb i istniejących urazów. Biegacze powinni wybierać odpowiednie sekwencje, które wspierają ich cele treningowe, a nie obciążają nadmiernie organizmu.

Kobieta ćwicząca na macie jogę z widokiem na jezioro

Joga po bieganiu czy przed?

Joga po bieganiu jest świetnym sposobem na przyspieszenie regeneracji i rozluźnienie całego ciała. Sesja skoncentrowana na delikatnym rozciąganiu i odprężeniu może pomóc w poprawie krążenia oraz zmniejszeniu sztywności. Relaksacyjne pozycje zniwelują napięcia w biodrach, ścięgnach i dolnej partii pleców, co przełoży się na szybszą regenerację i lepsze samopoczucie po treningu.

Joga przed bieganiem może być korzystna, ale trzeba stosować ją z umiarem. Zamiast długich, statycznych pozycji, lepiej skupić się na dynamicznych ruchach i delikatnym rozciąganiu, które pobudzą mięśnie i stawy, nie nadwyrężając ich przed biegiem. Należy unikać zbyt intensywnych póz, które mogą pogorszyć ich wytrzymałość i efektywność.

Joga a bieganie – jaki rodzaj praktyki będzie odpowiedni?

Joga regeneracyjna sprawdzi się po treningu długodystansowym i po krótkich dystansach, kiedy organizm potrzebuje do efektywnego odpoczynku i rozluźnienia. Te style skupiają się na długim trzymaniu pozycji, co pozwala na głębokie rozciągnięcie, poprawę elastyczności i relaksację. Pomagają również w regeneracji, zmniejszając ból i napięcie w ciężko pracujących mięśniach.

Rodzaje jogi dla biegaczy, którzy chcą włączyć je przed głównym treningiem, powinni wybierać dynamiczniejsze style, takie jak vinyasa czy power yoga. Polegają one na płynnym przechodzeniu między pozycjami. Warto się do nich przekonać, gdyż pomagają w rozgrzewce, poprawiając krążenie oraz mobilność i przygotowują całe ciało do wysiłku fizycznego. 

Możesz także rozważyć taki rodzaj, jak ashtanga. Jest ona intensywna, acz dobrze rozciąga miednicę i kręgosłup. Wykonanie jej w pełni to duży wysiłek, dlatego też, jeśli jesteś zmęczony biegiem, rozważ krótszą sekwencję na koniec biegu. 

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca na łonie natury

Jakie pozycje jogi po bieganiu?

Chcesz praktykować jogę po bieganiu? Twoja sesja może składać się z takich asan jak:

poza gołębia – połóż jedną nogę zgiętą przed sobą, a drugą wyciągnij prosto za siebie. Pomoże Ci to uniknąć kontuzji i zwiększyć ruchomość stawów;

poza dziecka – głęboko relaksująca poza, która rozciąga dolną część pleców, biodra i uda. Usiądź na piętach, wyciągnij ręce przed siebie i połóż czoło na macie do jogi, pozwalając ciału się wyciszyć;

poza psa z głową w dół – rozciąga plecy, łydki i ścięgna podkolanowe. Ustaw ciało w pozycji odwróconej litery „V”, opierając ręce i stopy na ziemi, z biodrami unoszonymi do góry;

poza leżącego gołębia – leżąc na plecach, załóż kostkę jednej nogi na kolano drugiej i przyciągnij nogi do klatki piersiowej. Ta pomaga rozciągnąć biodra i pośladki;

skłon do przodu w siadzie – usiądź z wyprostowanymi nogami przed sobą i powoli pochyl się do przodu, starając się sięgnąć do stóp. Ta pozycja rozciąga tylne partie nóg, szczególnie ścięgna podkolanowe i dolną część pleców;

pozycja martwego ciała – kończąca sesję pozycja całkowitego odprężenia. Połóż się na plecach, rozłóż ręce i nogi, zamknij oczy i oddychaj głęboko, pozwalając ciału się zregenerować.

Jakie asany jogi przed bieganiem?

Jedną z polecanych póz dla biegaczy, którzy chcą ćwiczyć asany przed treningiem biegowym, jest Powitanie Słońca. Rozpoczyna się od asany góry, gdzie stoisz prosto z dłońmi złączonymi przy klatce piersiowej. Następnie unosisz ręce nad głowę i wykonujesz skłon do przodu, dotykając dłońmi ziemi. Z półskłonu przechodzisz do deski i opuszczasz ciało, po czym unosisz klatkę piersiową w psa z głową w górę i przechodzisz do psa z głową w dół. Potem powracasz do pozy wyjściowej, wyciągając ręce w górę.

Oprócz tego warto także dodać takie pozy jak:

wykrok z wyciągnięciem – z pozy klęczącej zrób duży wykrok do przodu i unieś ręce nad głowę;
poza krzesła – stojąc, zegnij kolana, jakbyś chciał usiąść na krześle, i wyciągnij ręce w górę; 
poza wojownika – stojąc w szerokim rozkroku, zrób wykrok, ustawiając jedną nogę zgiętą, a drugą wyprostowaną, jednocześnie unosząc ręce do góry. 

Joga to doskonałe uzupełnienie treningu biegowego, które może przynieść wiele korzyści zarówno w zakresie poprawy siły i elastyczności, jak i wytrzymałości. Wybierając odpowiednie asany, możesz także walczyć z przykurczami, zwiększyć zakres ruchu oraz wzmocnić powięzi i uelastyczniać stawy, w tym skokowe. To także dobry sposób, by zadbać o rozciągnięcie górnej i dolnej części ciała. Zanim dodasz jogę do swojego planu, warto skonsultować się z trenerem lub przeczytać dodatkowe poradniki.

Przeczytaj także:

Kobieta w stroju sportowym siedząca na macie na plaży patrząca w morze praktykująca metodę wim hofa

Wim Hof – metoda, która poprawia jakość życia

Metoda Wima Hofa to przede wszystkim technika oddechowa i ekspozycja na zimno. Jak to działa? Sprawdź, co opracował Wim Hof.

Kobieta trzymająca kubek w ręku pijąca kawę przed bieganiem

Kawa przed bieganiem – czy warto ją pić przed treningiem?

Zastanawiasz się, czy możesz wypić filiżankę kawy przed bieganiem? Jak kofeina wpływa na organizm? Sprawdź, czy warto pić kawę przed treningiem.

Mężczyzna pijący przedtreningówkę dla biegaczy przed treningiem

Przedtreningówka dla biegaczy – jaką wybrać przed bieganiem?

Jaka przedtreningówka dla biegacza będzie dobra do treningu? Które suplementy brać przed bieganiem? Oto porady, jaką wybrać przedtreningówkę.

Kobieta w stroju sportowym biegnąca poboczem będąca na keto diecie

Bieganie na keto – czy można biegać bez węglowodanów?

Jesteś na diecie keto i zastanawiasz się, czy możesz biegać? Jaką intensywność treningów wybrać? Oto porady dla biegaczy na diecie ketogenicznej.

Kobieta trenująca chodzenie po schodach

Dlaczego warto wchodzić po schodach?

Chodzenie po schodach przynosi wiele korzyści zdrowiu. Jest to forma aktywności fizycznej, którą można wykonywać nawet w domu. Sprawdź, czy warto.