Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca jogę na pośladki

Joga na pośladki – jakie pozycje wzmacniają mięśnie pośladków?

Chcesz wzmocnić mięśnie pośladków? Zastanawiasz się, jakie pozycje będą odpowiednie? Sprawdź, jak działa joga na pośladki!

Joga to świetny sposób na poprawę kondycji fizycznej oraz psychicznej, a także wzmocnienie różnych partii ciała. Czy warto zacząć praktykować ją, jeśli Twoim celem jest wyrzeźbienie pośladków? Sprawdźmy!

Praktyka jogi na pośladki – czy warto?

Ćwiczenia wzmacniające pośladki kojarzą się głównie z treningami siłowymi, takimi jak przysiady czy martwy ciąg. Jednak joga oferuje pozycje, które nie tylko wzmacniają mięśnie, ale także poprawiają ich elastyczność i ułatwiają regenerację. Praktyka może pomóc w wyrównaniu napięć mięśniowych, co jest szczególnie istotne dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Ponadto joga wzmacnia także mięśnie głębokie, które wspierają całą sylwetkę i wpływają na poprawną postawę ciała.

Kobieta ćwicząca jogę na macie na pomoście

Jak się przygotować do jogi na pośladki?

Przygotowanie się do jogi na pośladki nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy czas, spokojne miejsce, w którym można skupić się na ćwiczeniach oraz wygodny strój do jogi. W przypadku tego ostatniego warto wybrać elastyczny, który nie ogranicza ruchów. Przed każdą sesją warto zrobić krótką rozgrzewkę, która nie tylko przygotuje ciało, ale też zmniejszy ryzyko kontuzji. Dodatkowo warto zainwestować w matę do jogi, która zapewni stabilność i komfort podczas wykonywania pozycji. 

Kobieta ćwicząca jogę na pośladki

Jakie pozycje jogi na ćwiczenie pośladków wybrać?

Chcąc wyćwiczyć dolne partie ciała, warto do każdej sesji dołączyć poniższe asany:

poza wojownika (Virabhadrasana III) – stań na jednej nodze, a drugą unieś do tyłu i wyprostuj, aż ciało utworzy linię równoległą do podłoża. Ramiona wyciągnij przed siebie, utrzymując równowagę, a brzuch, uda i pośladki napnij, by utrzymać stabilność. Następnie zmień stronę,
poza półmostka (Setu Bandhasana) – połóż się na plecach i zegnij kolana. Stopy oprzyj na macie blisko bioder. Unieś miednicę w górę, utrzymując spięcie mięśni pośladkowych. Ramiona i barki powinny znaleźć się na podłożu. Zadbaj o równomierny oddech. W ten sposób wzmocnisz dolną część ciała,
poza deski bocznej z unoszeniem nóg (Setu Bandhasana) – podeprzyj ciało na jednej ręce i bocznej krawędzi stopy. Podnieś się, starając ustawić się w prostej linii. Napnij pośladki. Następnie powtórz na drugą stronę. W ten sposób dodatkowo poprawisz mobilność bioder,
pozycja krzesła (Utkatasana) – stań prosto i złącz stopy. Ugnij kolana, jakbyś chciał usiąść na niewidzialnym krześle. Wyciągnij dłonie w górę, utrzymując proste plecy,
pozycja psa z uniesioną nogą (Eka Pada Adho Mukha Svanasana) – z pozycji psa głową w dół podnieś lewą nogę w górę, utrzymując ją wyprostowaną. Zepnij pośladki i spróbuj zachować równowagę. Następnie zmień na prawą nogę.

Przydatne wskazówki dla początkujących i zaawansowanych

Osoby początkujące powinny skupić się przede wszystkim na technice i oddechu. Wykonywanie asan w odpowiednim tempie pozwoli im uniknąć przeciążeń w kręgosłupie i biodrach. Pamiętaj, że jeśli poczujesz dyskomfort, dostosuj pozę do swoich możliwości. Osoby zaawansowane z kolei mogą wprowadzać pewne modyfikacje i wydłużać czas trwania pozy. Warto podczas sesji wykorzystywać taśmy do jogi lub obciążniki, które dodatkowo zwiększą intensywność treningu. Po intensywnej praktyce nie zapominaj o pozach relaksujących, które będą pomagać Ci zregenerować ciało i umysł. 

Joga to sposób na poprawę elastyczności, oczyszczenie umysłu oraz codzienny trening, który dobrze wzmacnia pośladki. Pamiętaj o powyższych wskazówkach i wykonuj regularnie pozy w odpowiedni sposób, a z pewnością zauważysz efekty!

Przeczytaj także:

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca jogę menstruacyjną

Joga menstruacyjna – co daje praktyka jogi podczas menstruacji?

Nie wiesz, czy warto praktykować jogę podczas menstruacji? Czy praktyka zmniejsza bóle menstruacyjne? Sprawdź dobre asany w trakcie miesiączki!

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca jogę na płaski brzuch

Joga na płaski brzuch – jakie asany wykonywać?

Chcesz uzyskać płaski brzuch i silne mięśnie brzucha? Pomocna będzie w tym joga. Jakie asany możesz wykonać? Sprawdź!

Kobieta ćwicząca jogę na plaży w okresie menopauzy

Joga na menopauzę – czy pomaga?

Symptomy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca czy poty, można zniwelować dzięki ćwiczeniu jogi. Jak wpływa na życie kobiety w tym okresie? Zobacz!

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca jogę hormonalną na macie

Joga hormonalna – czym jest, jak działa, przykładowe asany

Joga hormonalna to praktyka i naturalna terapia wykorzystująca ćwiczenia jogi do zachowania równowagi hormonalnej. Sprawdź, jak działa.

Kobieta leżąca na poduszce na macie ćwicząca jogę restoratywną

Zyskaj spokój, czyli joga restoratywna – na czym polega?

Joga restoratywna to praktyka, która ma zrelaksować ciało i umysł, rozluźnić i pomóc w uzyskaniu spokoju. Sprawdź, na czym polega i jak ją praktykować