Kiedy praktykować pozycję dziecka?
Pozycja ta jest uniwersalna i możesz ją wykonywać o każdej porze dnia. Oto, na jakie korzyści możesz liczyć, w zależności od pory dnia.
– Poranna praktyka – jest to sposób na łagodne rozbudzenie umysłu i ciała. Pozycja ta rozluźnia mięśnie po nocnym bezruchu, uspokaja umysł i pozwala Ci mentalnie przygotować się na czekające Cię w ciągu dnia wyzwania. Ranek to odpowiedni czas na to, by skupić się na oddechu i ustawić pozytywne intencje na cały dzień.
– Po treningu – po takich aktywnościach jak bieganie, jazda na rowerze czy intensywny trening siłowy, Balasana pomaga przyspieszyć regenerację mięśni pleców, bioder i nóg. Zmniejsza ich napięcie oraz pomaga je rozciągnąć. Unikniesz w ten sposób zakwasów i innych dolegliwości zazwyczaj występujących po wysiłku.
– Wieczorna praktyka – koniec dnia to odpowiedni czas na uspokojenie się i przygotowanie organizmu do snu. Wykonanie Balasany o tej porze dnia pozwala zredukować stres, jaki nagromadził się w mięśniach przez cały dzień. Uspokaja się i wycisza także umysł. Dzięki temu zaśniesz bez problemów, a sen będzie głęboki i relaksujący.
– W chwilach stresu – także w ciągu dnia, gdy zaczynasz czuć się przytłoczony natłokiem zajęć lub zestresowany, joga może Ci pomóc. Praktyka pozycji dziecka pozwala na relaks, oderwanie się od codzienności oraz skupienie się na uspokojeniu oddechu. A to z kolei wpływa w naturalny sposób na obniżenie poziomu stresu. Dzięki temu możesz przywrócić równowagę między yin i yang.