Kobiety w odzieży do jogi wykonujące Marjaryasanę pozycję kota na macie w plenerze

Joga – pozycja kota (Marjaryasana). Poznaj jej niesamowite właściwości

Pozycja kota w jodze, czyli Marjaryasana pozwala rozciągać mięśnie. Często praktykowana jest w połączeniu z pozycją krowy. Sprawdź, jak ją wykonać.

Joga jest jednym z rodzajów treningu całego ciała w połączeniu z treningiem umysłowym. Dzięki jej wykonywaniu mamy szansę rozluźnić się i wpłynąć pozytywnie na postawę ciała i spokój ducha. Poznaj pozycję kota, sprawdź, na czym polega, jak ją wykonywać i co można dzięki temu zyskać.

Marjaryasana – na czym polega pozycja kota?

Marjaryasana, zwana także w jodze Billiasaną, Bidalasaną czy Viralasaną, to w wolnym tłumaczeniu pozycja kota (z sanskrytu Marjari – kot, Asana – pozycja). Nazwa nawiązuje do wyglądu ciała podczas wykonywania tej pozycji jogi przypomina ono kota, który wyciąga ku górze swój grzbiet. Zaliczana jest często do pozycji rozgrzewkowych, które mają za zadanie uruchomić ciało i przygotować je do dalszych, bardziej zaawansowanych sekwencji jogi. Warto praktykować ją w początkowych fazach sesji.

Kobieta w odzieży sportowej przygotowująca się do wykonia pozycji kota trenując jogę na macie

Korzyści płynące z wykonywania pozycji kota

Sekwencja jogi w pozycji kota niesie za sobą wiele pozytywnych skutków, które w znaczny sposób mogą poprawić sprawność naszego ciała. Jest to podstawowa i nieskomplikowana pozycja, której w łatwy sposób można się nauczyć. Polubią ją zapewne przede wszystkim osoby, które prowadzą siedzący tryb życia i uskarżają się na bóle pleców. Ta asana redukuje dolegliwości bólowe i pomaga wzmocnić mięśnie stabilizujące kręgosłup. Wpływa przede wszystkim na odcinek dolny i środkowy pleców, a także wspomaga szyję. Oto pozostałe korzyści z pozycji kota:

– Wspomaga utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Usprawnia przepływ krwi w kręgosłupie i okolicy miednicy.

– Marjaryasana wpływa na rozciągnięcie i uelastycznienie mięśni ramion oraz brzucha.

– Ma dobry wpływ również na ruchomość stawów, między innymi nadgarstków i kolan.

– Wspomaga świadome oddychanie przeponą, uaktywnia układ oddechowy i zwiększa aktywność płuc.

– Poprawia metabolizm, przyspiesza trawienie i stymuluje narządy wewnętrzne do intensywniejszej pracy.

– Pozwala zredukować napięcia, zrelaksować się i odprężyć.

– Wpływa łagodząco na przykład na bóle miesiączkowe u kobiet.

– Pomaga uśmierzyć ból związany z rwą kulszową.

– Pomaga usunąć blokady energetyczne.

Joga w pozycji kota – jak wykonać pozycję Marjaryasany?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie jest to skomplikowana asana i mogą wykonywać ją jogini już na poziomie początkującym. Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak należy wykonywać pozycję kota w jodze.

1. Do pozycji Marjaryasany przechodzimy z klęku podpartego. Uklęknij na macie do jogi  i oprzyj o nią dłonie. Kolana muszą być umieszczone pod biodrami, z kolei nadgarstki powinny znajdować się w tej samej linii co ramiona. Tułów powinien być równoległy do podłogi.

2. W pozycji klęczącej ciężar ciała przenieś na środek kręgosłupa.

3. Zrób wdech i w jego trakcie unoś plecy ku górze i wciągaj brzuch.

4. Przyciągnij szyję do wewnątrz, a wzrok skieruj na matę. Przyłóż brodę do klatki piersiowej.

5. Wyciągnij ramiona i plecy maksymalnie do góry, tworząc łuk. Wyobraź sobie, że pępek kieruje się w stronę kręgosłupa. Podwiń także kość ogonową, by Twoje plecy maksymalnie układały się we wspomniany łuk.

6. Nie zapomnij o oddechu. W takiej pozycji wykonaj około 4 pełne oddechy za pomocą przepony.

7. Wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj kilka powtórzeń w czasie do trzech minut.
Pozycja kota często łączona jest także z pozycją krowy. Te dwie asany uzupełniają się, a ich pozycja wyjściowa jest taka sama. Wystarczy, że podczas wychodzenia z pozycji kota podniesiesz głowę, opuścisz brzuch i wyciągniesz szyję oraz klatkę piersiową do góry. Oddychaj przy tym równomiernie.

Przedstawiona wyżej pozycja kota jest podstawową wersją tej asany. Istnieje kilka odmian pozycji kota, które bazują na podstawowym układzie. Gdy już go opanujesz, możesz urozmaicić Marjaryasanę skrętami tułowia, zginaniem kolan czy wyprostami nóg.

Przeciwwskazania w pozycji kota

Pomimo ogromu korzyści, jakie niesie ze sobą pozycja kota w jodze, są sytuacje, w których warto unikać tej pozycji. Są to:

– Przewlekły i silny ból pleców.

– Urazy stawów i mięśni, a także bioder, kolan, szyi i pleców.

– Operacje bądź zabiegi w obrębie brzucha i pleców.

– Ciąża w pierwszym trymestrze. W późniejszych etapach warto wykonywać tę asanę bardzo powoli i bez mocnych napięć brzucha. Warto również upewnić się u specjalisty, czy takie ćwiczenia będą bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i matki.

– Osoby z wysokim ciśnieniem, migrenami czy zawrotami głowy również powinny wykonywać to ćwiczenie o wiele wolniej.

– Osobom z dolegliwościami bólowymi kolan poleca się stosowanie koców bądź poduszek, które zminimalizują ból podczas wykonywania tej pozycji. Można także w tym przypadku praktykować pozycję kota na siedząco, na przykład na krześle.

Pozycja kota jest bardzo prosta, przyjemna i niesie naprawdę wiele korzyści dla ciała i umysłu. Inspiracji i pomysłów na sekwencje Majaryasany możesz szukać nawet w internecie – wskazówki i sekwencje jogi dodane przez nauczycieli jogi pokazują wiele sposobów wykonywania tej asany, by móc wyciągnąć z niej maksymalne korzyści.

Przeczytaj także:

Kobieta w legginsach do jogi wykonująca Sarvangasanę pozycję świecy w plenerze

Pozycja świecy (Sarvangasana) w jodze. Co warto o niej wiedzieć?

Sarvangasana to pozycja jogi zwana asaną świecy. Sprawdź, jak ją wykonywać dla korzyści całego ciała i umysłu. Poznaj jej zalety.

Kobieta w odzieży do jogi leżąca na macie w pozycji Savanasana

Savasana w jodze – pozycja trupa. Praktyka relaksu i uważności

Savasana to asana relaksu, inaczej pozycja trupa, która pozwala usunąć zmęczenie, rozluźnić nerwy. Sprawdź, jak wykonywać tę pozycję jogi.

Kobieta w odzieży do jogi wykonująca Ustrasanę pozycję wielbłąda

Joga – pozycja wielbłąda (Ustrasana). Wygięcie do tyłu krok po kroku

Pozycja wielbłąda (ustrasana) zwana również jako wygięcie do tyłu to ćwiczenie, które wzmacnia klatkę piersiową, miednicę oraz kręgosłup.

Kobieta robiąca pozycję wojownika III

Joga – pozycje stojące: wykonanie i działanie. Różne asany stojące

Joga – pozycje stojące są w niej podstawą. Co dają asany stojące i jak je wykonać, aby wzmocnić plecy i całe ciało? Sprawdź wybrane pozycje jogi!

Jogini praktykujacy jogę w wygodnych ubraniach do jogi

Joga – jak się ubrać? Przydatne wskazówki

Idziesz pierwszy raz na praktykę jogi? Zastanawiasz się, w co się ubrać? Oto wskazówki, jak wybrać strój do jogi.