Mężczyzna w odzieży do jogi przygotowujący się do wykonania Hamsasany pozycji łabędzia w jodze

Hamsasana – pozycja łabędzia. Jak wykonać tę sekwencję jogi?

Pozycja łabędzia, Hamsasana, to asana z jogi, która pozwala dobrze się rozciągnąć. Jak ją wykonać? O czym pamiętać przy tej pozycji jogi? Sprawdź!

Poza łabędzia, znana jako Hamsasana, stanowi wyzwanie dla osób na średnio zaawansowanym poziomie praktyki jogi. Ta sana pozwala wzmocnić równowagę i siłę, a także zwiększyć koordynację. Nie wiesz, jak wykonać tę pozycję? Dowiedz się poniżej!

Pozycja łabędzia – joga dla średniozaawansowanych

Hamsasana, czyli pozycja łabędzia, to średnio zaawansowana asana jogi, która łączy elementy równowagi i siły. Jest podobna do Kumbhakasany (pozycji deski), lecz wymaga odmiennej pozycji rąk, co zwiększa jej stopień trudności. W tej asanie ciało jest wydłużone i zrównoważone na palcach nóg oraz dłoniach, z tym że ręce są zgięte w łokciach, a dłonie umiejscowione pod dolną ścianą brzucha, z palcami skierowanymi do przodu.

W przeciwieństwie do deski środkowa część ciała w Hamsasanie nie jest opuszczona prosto w dół, jak w pozycji do pompki, ale utrzymywana w lekkim pochyleniu do przodu, co ma na celu minimalizację ciężaru na palcach i symbolizuje przygotowanie do „lotu”.

Mężczyzna w odzież sportowej idący na praktykę jogi trzymając zwiniętą matę do jogi

Jakie korzyści zapewnia wykonywanie Hamsasany?

Wykonując Hamsasanę, możesz zyskać wiele korzyści, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Jakich? Oto, na co wpływa ta poza jogi:

– Elastyczność i siła: podczas Hamsasany angażowane są mięśnie ramion, nóg, bioder, brzucha i barków, w tym mięsień pośladkowy wielki oraz bicepsy i tricepsy. Regularna praktyka tej pozycji poprawia ich elastyczność i wzmacnia je. Ponadto nadgarstki, przedramiona, ramiona, mięśnie brzucha i mięśnie tułowia zyskują siłę i stabilność, co przygotowuje ciało do trudniejszych pozycji jogi.

– Skupienie i świadomość: początkowo pozycja dłoni i zgięcie nadgarstków mogą powodować niestabilność, co wymaga dużej koncentracji. Z czasem, świadomość oddechu oraz skurcze mięśni brzucha pomagają utrzymać równowagę i skupienie. Utrzymywanie wzroku na jednym punkcie zwiększa koncentrację i świadomość ciała.

– Stymulacja narządów: ucisk na brzuch i ciężar ciała stymulują narządy wewnętrzne, zwłaszcza żołądek. Ta pozycja pomaga w masowaniu i oczyszczaniu narządów z toksyn, co poprawia ukrwienie mięśni i odmładza tkanki. Dodatkowo poprawia funkcjonowanie innych organów, takich jak nerki, wątroba oraz trzustka.

Kiedy praktykować Hamsasanę?

Ćwiczenie Hamsasany, podobnie jak i innych asan jogi, należy dopasować do swojego indywidualnego harmonogramu oraz stanu zdrowia. Możesz wykonywać ją na przykład rano, gdy ciało jest wypoczęte, a umysł czysty, co ułatwia koncentrację. Jeśli jednak masz zbyt zajęte poranki, staraj się praktykować tę pozycję w godzinach popołudniowych lub wieczornych, gdy ciało jest już rozgrzane i bardziej elastyczne.

Pamiętaj, aby przed wykonywaniem pozy łabędzia odpowiednio się przygotować. Zadbaj o rozgrzewkę, wykonując mniej zaawansowane pozycje, które pozwolą Ci dobrze się rozciągać i uniknąć urazów. Zadbaj o regularność, a z pewnością zauważysz efekty w rozwoju siły, elastyczności i koncentracji. 

Jak wykonać pozycję łabędzia? Wskazówki

Wykonując pozę łabędzia, zwróć uwagę na staranne wykonywanie poszczególnych kroków. Jeśli jesteś osobą początkującą, zachowaj ostrożność. Oto wskazówki, jak wykonać tę pozycję:

Rozgrzewka: rozpocznij od kilku prostszych asan, takich jak pozycja psa, kota i krowy, by przygotować ciało do większego wysiłku i zwiększyć zakres ruchu w stawach. Połóż się i chwilę głęboko pooddychaj.

Rozpocznij w pozycji na stole. Nadgarstki, ramiona i łokcie powinny być w jednej linii, nogi na szerokości bioder, a kręgosłup ustawiony neutralnie. Oddychaj spokojnie.

– Wykonując wdech, zegnij łokcie, obniżając ciało między ramionami i delikatnie kładąc czoło na podłodze.

Obróć głowę, by jej czubek dotknął maty. Ustabilizuj pozycję.

Przesuń delikatnie biodra do przodu, kontrolując, jak korona głowy osadza się na macie do jogi.

– Utrzymując stabilne nadgarstki, zsuń łokcie do wewnątrz pod brzuch, blisko klatki piersiowej, zwiększając wsparcie.

Powoli przesuń ciężar ciała z tylnej części do przodu, angażując mięśnie brzucha i prostując prawe kolano i lewe, z palcami stóp zaciśniętymi na macie.

– Cofnij łokcie tak, aby opadały po bokach podbrzusza. Pozostań w tej pozycji, ile możesz.

– W kolejnym wdechu odsuń ramiona od uszu, pchając pięty do tyłu i delikatnie podnosząc głowę, jednocześnie angażując rdzeń.

Podtrzymuj napięcie w uniesionych pośladkach i udach, aby zachować stabilność. Nie przeciążaj szyi.

– Delikatnie opuść się na podłogę, a następnie podnieś się i usiądź w pozycji bohatera (Virasana). Wyprostuj palce u stóp.

– Na zakończenie praktyki zrelaksuj się w pozycji dziecka (Balasana), pozwalając ciału na regenerację i odpoczynek. Możesz powtórzyć ćwiczenie, jeśli masz jeszcze siłę, by odpowiednio się ułożyć i oprzeć na dłoniach.

Joga – pozycja łabędzia (Hamsasana). Jak wykonać tę sekwencję jogi?

Wskazówki dla początkujących i zaawansowanych

Osoby zaawansowane mogą bezpośrednio przechodzić do pozycji, bez kładzenia korony na macie. W tym wypadku należy zacząć od siedzenia w pozycji pioruna (Wadżrasana), a następnie położyć dłonie przed sobą na macie i unieść biodra z kostek.

Średniozaawansowani z kolei mogą oprzeć się o ścianę, aby wykonać tę asanę. W tym wypadku należy zacząć od położenia się na brzuchu, trzymając stopy prosto i upewniając się, że palce u nóg i pięty dotykają ściany. Następnie przyjmuj pozycję na stole i postępuj zgodnie z instrukcjami powyżej.

Początkujący mogą sprawdzić śpiącego łabędzia. Poza ta rozciąga, wzmacnia i wydłuża mięśnie otaczające biodra, szyję, plecy, czy nogi. Jest to forma łagodnego otwierania bioder, polegająca na siedzeniu z jedną nogą wyprostowaną do tyłu, a drugą zgiętą w biodrze. Ciało pochyla się w stronę podłogi.

Przeciwskazania

Choć Hamsasana przynosi masę korzyści, to wymaga także ostrożności. W przypadku pewnych sytuacji zdrowotnych unikaj tej pozycji. 

– Urazy: Hamsasana wywiera nacisk na ramiona, nadgarstki, barki, brzuch, biodra, klatkę piersiową i dolną część pleców. Osoby, które doznały urazów mięśni, więzadeł, stawów, czy innych uszkodzeń w tych obszarach, powinny unikać tej pozycji.

– Operacje: po operacji narządów jamy brzusznej, bioder, kolan, ramion lub nadgarstków również warto znaleźć zamiennik tej pozy.

– Osłabione stawy: w tym wypadku należy wykonać porządną rozgrzewkę, zanim przystąpi się do wykonania pozycji. 

– Ciąża: umieszczenie łokci nad brzuchem w Hamsasanie wywiera nacisk na macicę, co może być niebezpieczne w czasie ciąży, po porodzie lub podczas menstruacji. W takiej sytuacji należy opuścić tę pozycję w swoim treningu. 

– Inne schorzenia: Hamsasana nie jest także polecana w przypadku wysokiego ciśnienia krwi, przepukliny, chorób zapalnych jelit, zespole jelita drażliwego, chorób serca, problemów z nerkami lub wątrobą oraz migreny. 

Hamsasana oferuje szansę na pogłębienie umiejętności koncentracji oraz stabilizacji. Jest to praktyka do rozciągania i wzmacniania odcinka lędźwiowego. Regularne ćwiczenie tej asany przyniesie Ci mnóstwo korzyści! 

Przeczytaj także:

kobieta w legginsach do jogi wykonujaca pozycję Virabhadrasana 1wojownik 1 podczas praktyki jogi

Joga – wojownik 1 (Virabhadrasana 1). Pozycja, którą musisz poznać!

Pozycja wojownika 1 (Virabhadra 1) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych asan. Jej regularna praktyka nie tylko wzmacnia nogi. Poznaj jej korzyści.

Jogini praktykujacy jogę w wygodnych ubraniach do jogi

Joga – jak się ubrać na zajęcia jogi? Przydatne wskazówki

Idziesz pierwszy raz na praktykę jogi? Zastanawiasz się, w co się ubrać? Oto wskazówki, jak wybrać strój do jogi.

Kobieta w odzieży do jogi praktykująca jogę przy użyciu wałka do jogi

Jaki wałek do jogi wybrać? Porady

Do praktykowania jogi potrzebne są różne akcesoria, w tym wałek. Jak wybrać odpowiedni? Sprawdź, na co zwrócić uwagę kupując wałek do jogi.

Mężczyzna wykonujący pozycję odwróconą z użyciem paska do jogi

Joga – pozycje odwrócone. Jak działają? Przykłady asan

Joga – pozycje odwrócone w praktyce. Czym są pozycje odwrócone? Jak ćwiczyć je z pozycji stojącej? Przykłady asan: pies z głową w dół i inne.

Kobieta w odzieży do jogi wykonująca Ustrasanę pozycję wielbłąda

Joga – pozycja wielbłąda (Ustrasana). Wygięcie do tyłu krok po kroku

Pozycja wielbłąda (ustrasana) zwana również jako wygięcie do tyłu to ćwiczenie, które wzmacnia klatkę piersiową, miednicę oraz kręgosłup.