Kobieta w legginsach do jogi wykonująca pozycję szczeniaka Uttana Shishosanę na macie do jogi

Joga – pozycja szczeniaka (Uttana Shishosana). Jak ją wykonać?

Pozycja szczeniaka w jodze, czyli Uttana Shishosana, to pozycja jogi odmiany vinyasa. Sprawdź, jak ją wykonać.

Pozycja szczeniaka w jodze może być praktykowana już na poziomie początkującym. Jest dość łatwa, a przy tym przynosi ulgę kręgosłupowi. Sprawdź, jak ją wykonać i kiedy to robić, aby dawała efekty dla ciała i ducha.

Joga – pozycja szczeniaka. Co warto o niej wiedzieć?

Pozycja szczeniaka w jodze stała się rozpoznawalna przede wszystkim dzięki odmianie vinyasa. Jest to rodzaj praktyki, który wziął się z jogi Ashtanga. Obecnie bardziej znana jest jako flow joga. Jest to o wiele bardziej dynamiczna, płynna praktyka. Wymaga nieco więcej umiejętności, jednak wiele pozycji można w niej wykonać samodzielnie bez nauczyciela jogi obok. Jedną z takich póz jest również Uttana Shishosana, czyli pozycja rozciągającego się szczeniaka. Warto wiedzieć, że jest ona obecna również w innych stylach między innymi Iyengar czy Yin.

Kobieta wykonująca asanę na macie do jogi

Wskazania do pozycji szczeniaka w jodze

Zanim zaczniesz praktykę w pozycji szczeniaka, dowiedz się jakie przynosi korzyści i kiedy warto wykonywać tę pozycję jogi. Poniżej przedstawiamy jak Uttana Shishosana wpływa na organizm.

Praca nad mięśniami głębokimi i elastycznością

Przede wszystkim wpływa ona na ​​​​​​​mięśnie głębokie, intensywnie je relaksując. Wykonywana przy tej pozycji praca tkanek sprawia, że można poczuć miłe wydłużanie kręgosłupa, a także rozciąganie mięśni ramion i klatki piersiowej. To sprzyja poprawie elastyczności całego ciała i uzyskaniu właściwej postawy.

Ulga przy bólach napięciowych

Pozycja szczeniaka może też poprawiać samopoczucie u osób, które cierpią z powodu dolegliwości narządów jamy brzusznej. Dotyczy to na przykład pęcherza, żołądka czy jelit, a także ogólnych bólów brzucha. Wykonywana w jej ramach sekwencja ruchów ułatwia przepływ gazów i treści pokarmowych, dlatego świetnie sprawdza się przy niestrawności.

Pozycja ta zalicza się do inwersyjnych, czyli takich, w których głowa znajduje się niżej niż serce. Oznacza to, że silnie energetyzuje, a przy okazji znacznie zmniejsza napięcie w obrębie zarówno ramion, jak i miednicy, która jest wówczas odciążona.

Kobieta w odzieży do jogi idąca na zajęcia jogi trzymając zwiniętą matę do jogi

Relaks i poprawa jakości snu

Przy odpowiednim torze oddechowym dzięki takiej praktyce jogi można uczyć się relaksu, a także uzyskiwania równowagi tak emocjonalnej, jak i fizycznej. Niższe położenie głowy i zmiana kierunku przepływu krwi sprawia, że ta pozycja pomoże Ci w zasypianiu, jeśli często cierpisz na bezsenność.

Otwarcie czakry serca

Od strony duchowej pozycja szczeniaka w jodze otwiera czakrę serca. W efekcie prowadzi do uwolnienia negatywnych uczuć i emocji, co sprzyja wyciszeniu umysłu. Dzięki niej możesz odczuć miłość własną, a także uzdrowić swoje „ja”.

Uttana shishosana – wskazówki dotyczące sekwencji ruchów

Nie masz czasu iść na zajęcia jogi? Oto krótki instruktaż, dzięki któremu samodzielnie przejdziesz do tej pozycji!

1. Uklęknij na podłodze, na macie do jogi, a dłonie wysuń przed siebie. Barki powinny znajdować się wyżej niż nadgarstki, a biodra bezpośrednio nad kolanami.

2. Przesuń dłonie do przodu na tyle, jak dalece pozwala Ci zakres ruchu.

3. Zrób wydech i jednocześnie przesuń biodra i pośladki w stronę pięt – nieznacznie, bez nagłych ruchów. Łokcie utrzymaj nad podłogą, na tej samej wysokości co dotychczas.

4. Oprzyj czoło o podłogę, pozwól zrelaksować się mięśniom szyi. Upewnij się, że dolna część pleców pozostaje w lekkim łuku.

5. Dociśnij dłonie do podłogi, a biodra lekko wypychaj w stronę pięt, by wydłużyć kręgosłup w obu kierunkach.

6. Wytrzymaj w pozycji od 30 sekund do minuty.

7. Rozluźnij ciało, przenosząc pośladki na pięty. Weź kilka powolnych oddechów i powtórz pozycję.

Z pozycji rozciągającego się szczeniaczka możesz przejść do innych pozycji z sekwencji szczeniaka.

Kobieta w legginsach i staniku sportowym wykonująca pozycję dziecka podczas praktyki jogi

Ułatwienia dla początkujących

Jeśli przyjęcie pozycji szczeniaka w jodze jest dla Ciebie problematyczne, możesz spróbować kilku innych sekwencji ruchów na początek. Świetnym treningiem przed Uttana Shishosana będą:

– pozycja kota,
– pozycja psa z głową w dół,
– pozycja dziecka.


Jeśli masz problem ze sztywnością ramion, na początek wykorzystaj do treningu kostki do jogi. W takim przypadku ułóż je po dwóch stronach głowy i oprzyj na nich łokcie, a dłonie z rozpostartymi palcami złącz ponad głową.

Przeciwwskazania do pozycji rozciągającego się szczeniaka

Jak w każdej sekwencji ruchów w jodze, tak i w tej istnieją przeciwwskazania. Uttana Shishosana jest pozycją odradzaną osobom, które:

– cierpią na bóle kolan, w tym ich kontuzje,
– odczuwają podczas wykonywania tej pozycji ból kręgosłupa,
– mają odnawiające się kontuzje ramion,
– są w trzecim trymestrze ciąży.


Ta sekwencja ruchów nie będzie też wskazana dla osób doświadczających silnej sztywności ramion i słabych fizycznie – należy najpierw wzmocnić i rozciągnąć ciało w innych pozycjach. Jeśli trudno jest Ci zgrać oddech i ruchy, warto najpierw skupić się na tej kwestii, a dopiero potem przechodzić do wykonywania tej pozycji.

Pozycja szczeniaka jest dość znana we wszystkich odmianach jogi. Świetnie sprawdza się podczas bardziej dynamicznych ćwiczeń, na przykład w praktyce przepływowej. Dzięki możliwości ułatwienia sobie wykonywanej sekwencji ruchów będzie dobrym wyborem nawet przy ograniczeniach związanych z zakresem ruchów w ramionach czy wokół kręgosłupa.

Joga – pozycja szczeniaka (Uttana Shishosana)

Przeczytaj także:

Kobieta w odzieży do jogi leżąca na macie w pozycji Savanasana

Savasana w jodze – pozycja trupa. Praktyka relaksu i uważności

Savasana to asana relaksu, inaczej pozycja trupa, która pozwala usunąć zmęczenie, rozluźnić nerwy. Sprawdź, jak wykonywać tę pozycję jogi.

Kobiety i mężczyźni w odzieży do jogi praktykujacy jogę na trawienie z użyciem klocków do jogi

Joga na trawienie – jak ćwiczyć?

Chcesz poprawić pracę układu trawiennego? Zastanawiasz się jak ćwiczyć? Joga na trawienie może być dobrym wyborem! Sprawdź, jak Ci pomoże.

Jogini praktykujacy jogę w wygodnych ubraniach do jogi

Joga – jak się ubrać? Przydatne wskazówki

Idziesz pierwszy raz na praktykę jogi? Zastanawiasz się, w co się ubrać? Oto wskazówki, jak wybrać strój do jogi.

Mężczyzna wykonujący pozycję odwróconą z użyciem paska do jogi

Joga – pozycje odwrócone. Jak działają? Przykłady asan

Joga – pozycje odwrócone w praktyce. Czym są pozycje odwrócone? Jak ćwiczyć je z pozycji stojącej? Przykłady asan: pies z głową w dół i inne.

Kobieta robiąca pozycję wojownika III

Joga – pozycje stojące: wykonanie i działanie. Różne asany stojące

Joga – pozycje stojące są w niej podstawą. Co dają asany stojące i jak je wykonać, aby wzmocnić plecy i całe ciało? Sprawdź wybrane pozycje jogi!