Kobieta w odzieży do jogi wykonująca na macie Kurmasanę pozycję żółwia w jodze

Joga – pozycja żółwia (Kurmasana). Jak ją poprawnie wykonać?

Pozycja żółwia, czyli Kurmasana, to niezwykle ciekawa asana. Dowiedz się, jak ją poprawnie wykonywać.

Pozycja żółwia to asana, która łączy korzyści fizyczne z głębokim, duchowym znaczeniem. Koniecznie ją wypróbuj, ale zanim wykonasz to ćwiczenie, dowiedz się, jak to zrobić dobrze. Oto instrukcja krok po kroku. 

Pozycja żółwia – znaczenie praktyki kurmasany w jodze

Pozycja żółwia, znana również jako Kurmasana, to zaawansowane ćwiczenie o naprawdę ciekawym znaczeniu. Żółw to zwierzę o twardej skorupie, która chroni go przed urazami. W Kurmasanie ciało przypomina żółwia, co symbolizuje wycofanie się i ochronę przed światem zewnętrznym. Praktykując tę pozycję, możesz poczuć się bezpiecznie i niczym żółw schować się przed światem, a to pomaga w osiągnięciu głębszej medytacji. Ułożenie ciała w pozycji żółwia zachęca również do głębszego spojrzenia w siebie i skupienia się na tym, co dzieje się w naszym wnętrzu, a nie wokół nas.

Żółw często postrzegany jest jako symbol długowieczności i spokoju. Ćwiczenie tej pozycji wspomaga osiągnąć stabilność umysłu oraz ciała. Jest to kluczowe do utrzymania zdrowia psychicznego i fizycznego.

Pozycję żółwia należy praktykować po solidnym rozgrzaniu mięśni na przykład w środku praktyki jogi bądź w ramach sekwencji hip-opening.

Kobieta w Kurmasanie pozycji żółwia  w jodze

Kurmasana – jakie przynosi korzyści?

Kurmasana to jedna z tych pozycji, która rozciąga mięśnie nóg, pleców i ramion, przez co zwiększa ich elastyczność. Ponadto pozwala także wzmocnić klatkę piersiową, plecy oraz brzuch. Wspiera zdrową postawę ciała i stabilizuje tułów. Jest więc polecana dla osób, które przez większość dnia przebywają w pozycji siedzącej. 

To jeszcze nie koniec zalet – głębokie zgięcie w pozycji kurmasany masuje i stymuluje do pracy narządy wewnętrze, co wspiera trawienie i przyspiesza metabolizm. 

Korzyści zdrowotne to jedno, a mentalne to drugie. Z zajęć jogi z pewnością wyniesiesz wiele, zwłaszcza to jak się wyciszyć i wejść w stan duchowej równowagi. Utrzymywanie przez dłuższy czas pozycji żółwia i regularne oddychanie może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi oraz uspokić korę mózgową, co doprowadzi do uzyskania wewnętrznej harmonii i wycofania zmysłów. 

Jak wykonać pozycję żółwia krok po kroku? Podpowiadamy!

Kurmasana jest uważana za trudną pozycję, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed próbą wykonania tej asany, zaleca się rozgrzanie ciała, po to aby nie uszkodzić stawów barkowych. Możesz wykonać pozycję Baddha Konasana (szewca), czy Janu Sirsasana (głowa do kolana). W ten sposób dokonasz rozciągnięcia ramion oraz bioder.

Poniżej przedstawiamy jak wykonać kurmasanę krok po kroku.

1. Usiądź na macie z nogami wyprostowanymi przed sobą.

2. Rozstaw nogi na szerokość większą niż szerokość bioder.

3. Zegnij kolana i oprzyj stopy na podłodze.

4. Zsuń cały tułów do przodu, sięgając rękami w kierunku stóp. Trzymaj plecy prosto i miej wydłużony kręgosłup.

5. Ramiona przesuń pod udami, tak aby ręce znalazły się za łydkami, a dłonie dotykały podłogi. 

6. Staraj się wyprostować nogi.

7. Gdy Twoje ramiona są pod nogami, kontynuuj pochylanie się do przodu.

8. W miarę możliwości wyciągnij ręce na boki lub do tyłu za łydki. Trzymaj się nadgarstków lub jeśli dasz radę, połącz dłonie za plecami nóg. 

9. Wytrzymaj w tej pozycji od 30 sekund do 1 minuty.

10. Na wdechu powróć do pozycji wyjściowej. 

Pozycja żółwia powinna być wykonywana bardzo powoli ze świadomością ruchu ciała. Nie należy podejmować prób na siłę, ponieważ może to skończyć się bolesnymi urazami nie tylko kręgosłupa, ale również szyi i ud.

W przypadku praktyki Kurmasany regularność to podstawa. Nie zrażaj się – może minąć kilka tygodni, a nawet miesięcy, zanim Twoje ciało zacznie przypominać skorupę żółwia.

Kobieta w legginsach do jogi wykonująca asanę żółwia podczas praktyki jogi na macie

Kurmasana – wskazówki dla początkujących i zaawansowanych

Chcesz wprowadzić do sekwencji jogi pozycję żółwia? Oto kilka pomocnych wskazówek, dzięki którym praktyka jogi będzie jeszcze przyjemniejsza. 

Jeśli nie możesz w pełni wyprostować nóg, bądź zbliżyć klatki piersiowej do podłogi, wykonuj asanę ze zgiętymi kolanami. Polecamy Ci użyć pasków do jogi, aby w ten sposób złapać się za kończyny. Podczas wykonywania tej asany przełóż ręce pod kolanami i skup się na zgięciu bioder. Staraj się unikać zbyt dużego nacisku na dolny odcinek pleców. 

Pamiętaj również, że pogłębianie tej pozycji powinno odbywać się z wdechem. Oddech jest bardzo ważny – nie zapominaj o nim. Gdy już poprawnie wykonasz pozycję żółwia, możesz przejść do następnego etapu, czyli do Supta Kurmasana (pozycji śpiącego żółwia). 

Kto nie powinien ćwiczyć pozycji żółwia?

Joga niestety również ma ograniczenia. Tej asany nie mogą wykonać osoby, borykające się z dyskopatią, ponieważ głębokie zgięcie może nasilić ich dolegliwości bólowe. Skolioza oraz inne chorzenia kręgosłupa również wymagają konsultacji z instruktorem jogi przed podjęciem próby wykonania tej pozycji.

Kontuzje bioder i kolan – aby nie przeciążać tych części ciała, zrezygnuj z pozycji żółwia. Kurmasana wywiera także duże obciążenia na kolana, barki oraz szyję. 

Jesteś w ciąży? Zanim rozpoczniesz ćwiczenia, skonsultuj się z lekarzem. Kurmasana nie jest polecana w zaawansowanej ciąży, bowiem może powodować ucisk na brzuch, ograniczając przestrzeń dla rozwijającego się dziecka.

Zainspirowała Cię pozycja żółwia? Koniecznie postaraj się ją wykonać. Już wiesz, jak to zrobić. Teraz pora na praktyczne ćwiczenia.

Przeczytaj także:

kobieta w legginsach do jogi wykonujaca pozycję Virabhadrasana 1wojownik 1 podczas praktyki jogi

Joga – wojownik 1 (Virabhadrasana 1). Pozycja, którą musisz poznać!

Pozycja wojownika 1 (Virabhadra 1) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych asan. Jej regularna praktyka nie tylko wzmacnia nogi. Poznaj jej korzyści.

Kobieta w legginsach do jogi wykonująca pozycję szczeniaka Uttana Shishosanę na macie do jogi

Joga – pozycja szczeniaka (Uttana Shishosana)

Pozycja szczeniaka w jodze, czyli Uttana Shishosana, to pozycja jogi odmiany vinyasa. Sprawdź, jak ją wykonać.

Jogini praktykujacy jogę w wygodnych ubraniach do jogi

Joga – jak się ubrać na zajęcia jogi? Przydatne wskazówki

Idziesz pierwszy raz na praktykę jogi? Zastanawiasz się, w co się ubrać? Oto wskazówki, jak wybrać strój do jogi.

Kobiety i mężczyźni w odzieży do jogi praktykujacy jogę na trawienie z użyciem klocków do jogi

Joga na trawienie – jak ćwiczyć?

Chcesz poprawić pracę układu trawiennego? Zastanawiasz się jak ćwiczyć? Joga na trawienie może być dobrym wyborem! Sprawdź, jak Ci pomoże.

Kobieta w odzieży do jogi praktykująca jogę przy użyciu wałka do jogi

Jaki wałek do jogi wybrać? Porady

Do praktykowania jogi potrzebne są różne akcesoria, w tym wałek. Jak wybrać odpowiedni? Sprawdź, na co zwrócić uwagę kupując wałek do jogi.