Mężczyzna wykonujący pozycję odwróconą z użyciem paska do jogi

Joga – pozycje odwrócone. Działanie, przeciwwskazania, przykłady asan

Joga – pozycje odwrócone w praktyce. Czym są pozycje odwrócone? Jak ćwiczyć je z pozycji stojącej? Przykłady asan: pies z głową w dół i inne.

Joga obfituje w wiele różnych pozycji, które mogą wydawać się trudne do wykonania. Wszystkie mają dobroczynny wpływ na organizm, jednak niektóre miewają również przeciwwskazania. Do tej grupy zaliczają się w jodze pozycje odwrócone.

Czym są pozycje odwrócone?

Pozycje odwrócone to takie asany, w których głowa znajduje się poniżej poziomu serca. W praktyce zazwyczaj są to pozycje w staniu, ale nie tylko. Co więcej, wiele z nich wcale nie wymaga odrywania stóp od podłogi!

Bardzo ważne jest jednak, aby wykonywać te ćwiczenia bezpiecznie – pozycje odwrócone mogą być kontuzjogenne, jeśli nie są praktykowane prawidłowo. Warto zaopatrzyć się w sprzęt taki jak:

mata do jogi,
koszulki i topy do jogi, które będą odpowiednio obcisłe i nie będą opadały na twarz przy wykonywaniu asan,
kostki do jogi, dzięki którym łatwiej wykonasz niektóre pozycje.

Mężczyzna w odzieży do jogi praktykujący pozycję odwróconą na macie do jogi

Joga – pozycje odwrócone. Jak działają?

Ta wyjątkowa grupa asan, jeśli jest prawidłowo wykonywana, może mieć zbawienny wpływ na ludzki organizm. Ich najważniejszym zadaniem jest odwrócenie niekorzystnego wpływu grawitacji na ciało. Poniżej przedstawiamy jak dokładnie wpływają na organizm.

Układ krążenia

Pozycje odwrócone przede wszystkim wpływają na serce. Dzięki wykorzystaniu siły grawitacji krew swobodniej przez nie przepływa. Podczas wykonywania pozycji odwróconych krew żylna dopływa do serca bezwysiłkowo, co pozwala temu organowi na regenerację i wzmocnienie. W pozycjach z nogami w górze układ krwionośny jest dodatkowo wzmacniany i polepsza się krążenie, zwłaszcza kończyn dolnych z objawami żylaków czy pajączków.

Kobieta w legginsach do jogi wykonująca asanę odwróconą na macie do jogi

Poprawa wydolności płuc

Podczas pozycji odwróconych polepsza się krążenie płucne. Wynika to z faktu, że poprzez regularne, głębokie oddychanie w tej pozycji ćwiczony jest aparat dolnych dróg oddechowych. W efekcie z czasem zwiększa się pojemność płuc i ich wydolność. Z tego powodu pozycje te polecane są osobom z dusznościami. Co więcej, niektóre z nich, na przykład świeca, ułatwiają nauczenie się oddychania przeponą, a nie górną częścią klatki piersiowej.

Wzmocnienie odporności i redukcja obrzęków

Odwrócenie ciała ma wpływ nie tylko na wyżej wymienione układy. Dzięki poprawie przepływu limfy wzmacnia się również układ immunologiczny i przyspiesza usuwanie z organizmu produktów przemiany materii. Redukuje to też problem obrzęków.

Mężczyzna praktykujący jogę wykonując pozycję odwróconą w plenerze

Sprawniejszy układ nerwowy

Odwrócone asany mogą sprzyjać regulacji i regeneracji układu nerwowego. Wykonywanie tych pozycji we właściwy sposób wpływa na kilka różnych miejsc w ciele, w tym pobudza termoregulacyjne działanie podwzgórza. W efekcie można poczuć się odprężonym, zrelaksowanym i odstresowanym.

Wyregulowany układ hormonalny

Pozycje głową do dołu dotleniają między innymi tarczycę i gruczoły przytarczyczne, przez co regulują układ hormonalny. Dodatkowo przysadka i szyszynka również są odpowiednio dotlenione, co przekłada się na równowagę psychiczną i emocjonalną.

Redukcja napięcia i problemów ze snem

Ten rodzaj asan nie tylko wzmacnia organizm, ale też pomaga regulować problemy ze snem. Dzięki niemu możesz łatwiej sie wyciszać, a gdy to potrzebne, przy odpowiedniej sekwencji ruchów również energetyzować

Układy jamy brzusznej

Dzięki formie wykonywania asan pozycje odwrócone w jodze wpływają również na układ pokarmowy, wydalniczy i moczowy. Przede wszystkim redukują ucisk na dno miednicy, częsty przy opadaniu organów z wiekiem czy po porodach. Regularnie wykonywany trening to odwrócenie negatywnego działania grawitacji i znaczna poprawa komfortu życia, od problemów z nietrzymaniem moczu, przez zagazowanie jelit, po funkcjonowanie wątroby.

Mężczyzna pomagający kobiecie wykonać pozycję odwróconą podczas treningu jogi

Przeciwwskazania do wykonywania asan odwróconych

Świadomość swojego ciała nie wystarcza, aby móc bezpiecznie wykonywać podczas praktyki jogi pozycje odwrócone. Istnieje bowiem szereg przeciwwskazań, o których warto pamiętać przed przystąpieniem do treningów. Są to:

– zaćma,
– jaskra,
– chroniczne bóle głowy,
– gorączka w chwili treningu,
– dyskopatia,
– zwyrodnienia kręgosłupa, zwłaszcza w obrębie szyjnym,
– problemy z ciśnieniem – zarówno zbyt niskim, jak i zbyt wysokim,
– menstruacja.

Pozycje odwrócone – przykłady ćwiczeń

Najbardziej znaną pozycją inwersyjną jest sirsasana, czyli asana stania na głowie. Jest jednak też dość trudna i na pewno nie będzie dobrym wyborem dla początkujących. Warto, aby przy jej wykonywaniu na początku pomagał nauczyciel jogi, jako że może być trudna w realizacji. Część osób potrzebuje też dodatkowej asekuracji – jest to bowiem asana, w której całkowicie odrywasz stopy od podłoża. A jakie jeszcze pozycje odwrócone można praktykować? Są to:

– sarvangasana, czyli świeca,
– adho mukha svanasana, czyli pies z głową w dół,
– halasana, czyli pług,
– uttanasana – pozycja skłonu do przodu,
– vrksasana – pozycja stania na rękach,
– baddha hasta uttanasana – wisząca poza.

Jak widać, pozycje odwrócone w jodze dostosowane są zarówno do potrzeb osób początkujących, jak i zaawansowanych praktyków. Istnieją jednak przeciwwskazania, które sprawiają, że nie każdy może wykorzystywać te sekwencje ruchów. Zapoznaj się z nimi przed rozpoczęciem praktyki, aby nie zaszkodzić swojemu ciału!

Przeczytaj także:

Kobieta robiąca pozycję wojownika III

Joga – pozycje stojące: wykonanie i działanie. Różne asany stojące

Joga – pozycje stojące są w niej podstawą. Co dają asany stojące i jak je wykonać, aby wzmocnić plecy i całe ciało? Sprawdź wybrane pozycje jogi!

Mężczyzna robiący pozycję drzewa w jodze

Pozycja drzewa (vrksasana) – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Pozycja drzewa (vrksasana) to jedna z nielicznych asan stojących w jodze. Dowiedz się, jak utrzymać stabilność i równowagę, aby prawidłowo ją wykonać.

Mężczyzna wykonujący Padmasanę pozycję kwiatu lotosu w plenerze

Pozycja kwiatu lotosu (Padmasana) – jak poprawnie ją wykonać?

Kwiat lotosu (Padmasana) to pozycja najbardziej kojarzona z uprawianiem jogi. Dowiedz się, co daje i jak poprawnie ją wykonać.

Kobieta w odzieży do jogi wykonująca Balasanę pozycję dziecka na macie do jogi

Salamba bhujangasana, czyli pozycja Sfinksa w jodze

Pozycja Sfinksa w jodze, czyli salamba bhujangasana, zapewnia charakterystyczne wygięcie do tyłu kręgosłupa w podparciu. Co daje?

Mężczyzna w odzieży do jogi wykonujący asanę na macie aby zostać instruktorem jogi

Jak zostać instruktorem jogi – przewodnik, kursy i certyfikaty

Marzysz o karierze instruktora jogi? Dowiedz się, jakie wymagania musisz spełnić, jakie kursy wybrać i jak zdobyć certyfikaty i uprawnienia.