Kobieta robiąca pozycję wojownika III

Joga – pozycje stojące w praktyce. Jak wykonać asany stojące?

Joga – pozycje stojące są w niej podstawą. Co dają asany stojące i jak je wykonać, aby wzmocnić plecy i całe ciało? Sprawdź wybrane pozycje jogi!

Chcesz wzmocnić mięśnie, rozciągnąć nogi i biodra, a także ujędrnić ramiona? Joga może Ci w tym pomóc! Stojące asany, idealne dla początkujących, budują siłę, równowagę oraz elastyczność, przygotowując ciało do trudniejszych pozycji. Dowiedz się, dlaczego warto włączyć je do swojej praktyki i jak mogą pomóc w rozwoju sprawności fizycznej!

Joga dla początkujących – pozycje stojące

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z jogą, wiesz już pewnie, jak ważne jest wzmocnienie mięśni grzbietu oraz elastyczność całego ciała. Nauka współpracy z własnym ciałem, połączona z odpowiednim oddechem, może wydawać się wyzwaniem – joga angażuje nie tylko ciało, ale i umysł. Właśnie dlatego na początek w praktyce jogi skupiamy się na pozycjach stojących. Pomagają one zbudować stabilność, siłę oraz równowagę, które są fundamentem dalszych, bardziej zaawansowanych asan.

Co dają asany stojące?

Z zasady asany stojące mają kilka zalet, dzięki którym praktykowane są przez początkujących. Jedną z głównych jest brak większych przeciwwskazań do ich wykonywania. Należy oczywiście unikać praktyki, która sprawia dyskomfort i ból, a także ograniczyć ćwiczenia podczas bólu głowy czy menstruacji oraz chorób. Poza tym jednak w jodze pozycje stojące mają głównie zalety.

Kobiety robiące pozycję wojownika w jodze

Zapobieganie sztywności stawów

Asany stojące pozwalają łagodnie rozruszać stawy. To szczególnie wskazane dla osób mających problem z nadmiernym napięciem albo prowadzących siedzący tryb życia. Ich praktyka dotyka praktycznie wszystkich części ciała, dlatego działanie jest kompleksowe.

Wzmocnienie postawy ciała

Jeżeli masz problem z nieprawidłową postawą ciała, co może objawiać się między innymi napięciem mięśni i bólem, odpowiedzią jest joga – pozycje stojące w szczególności. Choć są łatwe, wymagają zaangażowania całego ciała. Z tego powodu wzmacniają kręgosłup, a prawidłowo i regularnie wykonywane mogą pomagać w redukowaniu niektórych problemów, jak na przykład niewielkie wady ustawienia nóg czy ograniczony zakres ruchomości barków i bioder.

Przygotowanie do dalszej praktyki

Różnorodność pozycji stojących sprawia, że świetnie przygotowują one do trudniejszych asan. Wzmacniają mięśnie nóg, otwierają klatkę piersiową. W grupie pozycji stojących można znaleźć takie, które wprost uznawane są za wstęp do trudniejszych praktyk.

Redukowanie nieprzyjemnych dolegliwości

Regularnie wykonywane pozycje stojące w jodze redukują wiele nieprzyjemnych objawów i dolegliwości. Mowa na przykład o zaburzeniach koordynacji i równowagi czy problemach z trawieniem. Mogą poprawiać krążenie i ułatwiać oddychanie osobom cierpiącym na astmę. 

Wyciszenie i zmniejszenie poziomu stresu

Jak wszystkie praktyki jogiczne również pozycje stojące wpływają na wyciszenie organizmu. Tonizują układ nerwowy, dzięki czemu poprawiają jakość snu i zmniejszają poziom odczuwanego stresu. Z tego powodu mogą pomagać na przykład w utracie wagi i ujędrnieniu ciała. Dzięki uziemieniu, które występuje w pozycjach stojących, można zwiększyć pewność siebie i zapewnić sobie równowagę psychiczną.

Nie tylko vrksasana i tadasana – wybrane stojące asany w jodze

Pozycje stojące są obecne w praktycznie wszystkich praktykach, poczynając od hatha yoga, przez yogamudra, po iyengara. Różnią się formą wykonania. Niektóre wymagają, aby przenosić ciężar ciała na jedną nogę, podczas gdy inne zapewniają stabilność na obu stopach, w rozkroku. Niektóre pozycje jogi stojącej są inwersyjne, czyli głowa znajduje się poniżej serca. To zwykle ich dotyczą liczniejsze przeciwwskazania. Sprawdźmy, jakie pozycje są najbardziej znane.

Uttanasana – pozycja zgięcia do przodu w pozycji stojącej

Jest to pozycja inwersyjna, gdzie głowa jest niżej niż serce. Nie poleca się jej przy nadciśnieniu, problemach z kręgosłupem czy ciąży i menstruacji. Uczy, kiedy robić wdech i wydech z uwagi na ułożenie ciała i przepony. Wydłuża ciało, zwiększa jego elastyczność i zakresu ruchu, a także pomaga pracować nad postawą i się zrelaksować.

Utkatasana – pozycja krzesła

Kolejna pozycja stojąca, która wymaga nieco wcześniejszej praktyki. Układa się w niej ciało na sposób, jakby siedziało się na krześle, z twarzą skierowaną do sufitu. Świetnie wzmacnia nogi, zwłaszcza uda i stawy. Pomaga skupić się na oddychaniu, a przez to prowadzi do równowagi psychicznej. Jest też pozycją wyjściową między innymi do opisywanej wyżej garudasany.

Mężczyzna robiący pozycję drzewa

Vrksasana – pozycja drzewa

Pozycja drzewa w jodze – stanie na jednej nodze jest jedną z najbardziej znanych pozycji i wykonuje się ją z rękami wyciągniętymi ponad głowę. Świetnie wydłuża ciało i zwiększa zakres ruchu w stawach. Pozwala otwierać klatkę piersiową i poprawiać pozycję. Dodatkowo wycisza, jako że wymaga również równowagi fizycznej, a także odstresowuje.

Tadasana – pozycja góry

Tadasana jest asaną przemiany i rozgrzewki jednocześnie. Jest bardzo łatwa do wykonania dla osób, które nie mają dostatecznej siły czy sprawności, wymaganych do innych asan. Sama w sobie ułatwia naukę skupienia na oddechu przez niewielkie wymagania fizyczne. Jest świetna na początek, bo pozwala skorygować postawę i nauczyć koncentracji. Może być wykonywana przez dzieci, a jest polecana dla nastolatków. Nie ma przeciwwskazań, aby wykonywać ją w ciąży.

Urdhva hastasana – pozycja z rękami do góry

Ta pozycja opiera się na poprzedniej – aby ją rozpocząć, stań w tadasana, a potem wyciągnij dłonie ku górze. Asana świetnie uziemia i jest jedną z podstawowych pozycji w praktyce hatha jogi i innych gatunków. Stanowi dobrą rozgrzewkę. Jednocześnie relaksuje, odstresowuje oraz energetyzuje organizm, a także pomaga przywrócić równowagę emocjonalną. Ze względu na ułożenie ciała jest odradzana osobom, które mają problemy z równowagą lub równomiernym oddychaniem.

Pozycje stojące – o czym trzeba pamiętać?

Asany stojące mogą działać korzystnie dla ramion i barków, a także wszystkich innych części ciała, zależnie od sekwencji ruchów. Aktywują stawy, pozwalają poprawić koordynację ruchową i uzyskać równowagę psychiczną. Aby jednak wykonywać je bezpiecznie, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, takie jak:

mata do jogi,
skarpetki do jogi, które zapewnią stabilizację podczas części pozycji,
spodnie do jogi – wygodne i niekrępujące ruchów,
staniki do jogi dla kobiet, dla zapewnienia komfortu zwłaszcza przy większym biuście.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możesz bezpiecznie wykonywać wszystkie pozycje. Jeśli czujesz, że niektóre sprawiają Ci trudność, poradź się nauczyciela jogi. Pomoże Ci on dostosować je albo skoryguje Twoją postawę, jeśli jest to potrzebne. Jeżeli w jakiejś pozycji odczuwasz ból albo jesteś zirytowany, usuń ją z praktyki – być może Twoje ciało lub umysł nie są na nią gotowe.

Przeczytaj także:

Mężczyzna w odzieży do jogi wykonujący asanę na macie aby zostać instruktorem jogi

Jak zostać instruktorem jogi – przewodnik, kursy i certyfikaty

Marzysz o karierze instruktora jogi? Dowiedz się, jakie wymagania musisz spełnić, jakie kursy wybrać i jak zdobyć certyfikaty i uprawnienia.

Mężczyzna siedzący na poduszce do medytacji pokazujący kobietom ćwiczenia oddechowe na stres

Ćwiczenia oddechowe na stres – poznaj techniki oddychania

Jak regulować stres oddechem? Poznaj techniki oddychania i przekonaj się, jak w sytuacjach stresowych mogą pomóc ćwiczenia oddechowe.

kobieta i mężczyzna w odzieży do jogi wykonujący asany na matach do jogi w plenerze

Rodzaje jogi – czym się różnią style jogi? Poradnik

Jakie są rodzaje jogi? Czym jest ashtanga, hatha joga? Poznaj odmiany i style jogi oraz dowiedz się, czym się różnią od siebie.

kobiety relaksujące się podczas sesji jogi

W poszukiwaniu motywacji - znajdź czas dla siebie i ćwicz jogę

Nie wiesz jak skutecznie wyznaczać priorytety? Dowiedz się jak joga może pomóc w zarządzaniu czasem i jakie jeszcze korzyści płyną z jej uprawiania!

kobieta i mężczyzna w odzieży do jogi praktykująca akrojogę

AcroYoga – wszystko, co musisz wiedzieć

Acroyoga jest połączeniem klasycznych pozycji z tradycyjnej jogi oraz elementów akrobatyki i masażu tajskiego. Dowiedz się więcej o Acroyodze!