kobieta w legginsach do jogi wykonujaca pozycję Virabhadrasana 1wojownik 1 podczas praktyki jogi

Joga – wojownik 1 (Virabhadrasana 1). Pozycja, którą warto poznać!

Pozycja wojownika 1 (Virabhadra 1) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych asan. Jej regularna praktyka nie tylko wzmacnia nogi. Poznaj jej korzyści.

Wojownik 1 (Virabhadrasana I) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych asan w jodze. Poznaj jej znaczenie, korzyści z wykonywania tego ćwiczenia, a także dowiedz się krok po kroku jak poprawnie go przeprowadzić. Oto kompleksowy poradnik!

Pozycja wojownik 1 – znaczenie

Nazwa wojownika 1 (Virabhadra) nie jest przypadkowa. Przedstawia bowiem mitycznego wojownika Virabhadry, stworzonego przez boga Sivę. Jest symbolem siły, męstwa oraz gotowości do działania. W praktyce jogi pozycja ta jest bardzo ważna, gdyż uczy odwagi i determinacji nie tylko na macie, ale również w życiu codziennym.

Tę pozycję warto praktykować na samym początku jogi, ponieważ rozgrzewa mięśnie nóg, ramion i tułowia przygotowując ciało do bardziej zaawansowanych asan.

Mężczyźni w odzieży do jogi wykonujący asanę wojownik 1 podczas praktyki jogi w plenerze

Joga – wojownik 1. Jakie przynosi korzyści?

Wzmocnienie nóg i pośladków to jedna z największych korzyści, jakie przynosi pozycja wojownika 1. Jeśli więc zależy Ci na wysmukleniu i ujędrnieniu tych partii ciała, to pozycja wojownika 1 powinna stać się jedną z często wykonywanych przez Ciebie asan.

Ćwiczenie nie tylko wzmacnia nogi, ale również rozciąga mięśnie głębokie biodrowo-lędźwiowe i pomaga rozładować napięcie w dolnej części pleców oraz miednicy. To dobra wiadomość dla kobiet, które borykają się z bolesnymi miesiączkami i bólami brzucha.

Uniesienie klatki piersiowej, rąk oraz wydłużenie pleców to znaczący krok w kontrolowaniu prawidłowej postawy ciała. Jeśli garbisz się, regularna praktyka tej pozycji pozwoli Ci wyeliminować ten problem.

Przyjęcie postawy wojownika przynosi również szereg korzyści emocjonalnych. Pomaga w budowaniu pewności siebie i poczucia własnej wartości. Utrzymanie tej pozycji, zwłaszcza rozkroku, wymaga skupienia i uważności, a regularna praktyka przynosi odprężenie. Wspomaga również koncentrację na osobistych celach oraz determinuje do ich realizacji. Praktykując tę pozycję, możesz nauczyć się wytrwałości potrzebnej do przetrwania trudnych momentów w życiu.

Mężczyzna i kobiety w odzieży do jogi wykonujący pozycję wojownik 1 na matach do jogi

Jak wykonać krok po kroju pozycję wojownika 1?

Chcesz wykonać pozycję wojownika 1? Nasz poradnik przedstawia to ćwiczenie krok po kroku. Oto co musisz zrobić:

1. Stań na macie do jogi z nogami razem i swobodnie opuszczonymi rękami w pozycji Tadasany. 

2. Wyprostuj kręgosłup, a obie stopy niech mocno przylegają do maty. 

3. Zrób duży krok w tył prawą nogą.

4. Obróć prawą stopę na zewnątrz pod kątem około 60 stopni i upewnij się, że pięta jest stabilnie położona na krawędzi maty.

5. Unieś ręce do boku, by znalazły się na wysokości ramion. 

6. Skręć w lewo klatkę piersiową, barki, tułów i miednicę. 

7. Zegnij lewe kolano – prawa noga prosta.

8. Unieś ramiona do góry i złącz dłonie w geście namaste.

9. Skieruj wzrok do przodu, delikatnie unieś głowę w dół i spójrz w górę na dłonie.

10. Skoncentruj się na głębokim oddechu. Pozostań w tej asanie przynajmniej przez 1 minutę.

Jak wyjść z pozycji wojownika 1? Na wydechu opuść ramiona i powoli wyprostuj kolano. Przesuń prawą nogę do przodu i wróć do pozycji Tadasany

Virabhadrasana I – uwagi dla początkujących i zaawansowanych

Pozycja wojownika 1 należy do przyjemnych ćwiczeń hatha jogi. Pamiętaj jednak o dostosowaniu rozstawu nóg do wzrostu oraz poziomu elastyczności ciała. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z jogą, nie musisz robić dużego kroku w przód. Z biegiem czasu możesz wydłużyć rozstaw nóg.

Unikaj także zbytniego wygięcia w dolnej części pleców. Jak to zrobić? Zaangażuj mięśnie brzucha, delikatnie wsuwając miednicę pod siebie. Jeśli masz z tym trudności, możesz delikatnie skręcić biodra (tak jak opisaliśmy to w kroku 6) lub zmniejsz rozstaw nóg.

Jeśli nadal masz trudności z utrzymaniem równowagi, to stań blisko ściany, dotykając jej lekko tylną nogą. W ten sposób będzie Ci o wiele łatwiej. 

Kto nie może ćwiczyć w pozycji wojownika 1? 

Mimo, że pozycja wojownik 1 należy do prostych i przyjemnych, to nie wszyscy mogą ją wykonywać. Przeciwskazaniem są problemy z kolanami i kręgosłupem, a także urazy bioder, kostek, barków i szyi. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby mające niskie ciśnienie krwi, gdyż trzymanie rąk w górze może powodować zawroty głowy, a nawet omdlenia.

Mamy nadzieję, że pozycja wojownik 1 stanie się jedną z Twoich ulubionych. Jej wykonanie jest proste. Wystarczy dobra mata do jogi, wygodne legginsy do ćwiczeń i odrobina chęci.

Przeczytaj także:

Kobieta robiąca pozycję wojownika III

Joga – pozycje stojące: wykonanie i działanie. Różne asany stojące

Joga – pozycje stojące są w niej podstawą. Co dają asany stojące i jak je wykonać, aby wzmocnić plecy i całe ciało? Sprawdź wybrane pozycje jogi!

Kobieta w odzieży sportowej wykonująca Kumbhakasanę pozycję deski w jodze

Kumbhakasana – pozycja deski w jodze. Jak ją wykonać?

Pozycja deski w jodze – Kumbhakasana, pomaga zwiększyć energię w organizmie i ma pozytywny wpływ na całe ciało. Jak ją wykonać? Oto porady.

Jogini praktykujacy jogę w wygodnych ubraniach do jogi

Joga – jak się ubrać? Przydatne wskazówki

Idziesz pierwszy raz na praktykę jogi? Zastanawiasz się, w co się ubrać? Oto wskazówki, jak wybrać strój do jogi.

Mężczyzna wykonujący pozycję odwróconą z użyciem paska do jogi

Joga – pozycje odwrócone. Jak działają? Przykłady asan

Joga – pozycje odwrócone w praktyce. Czym są pozycje odwrócone? Jak ćwiczyć je z pozycji stojącej? Przykłady asan: pies z głową w dół i inne.

Mężczyzna robiący jogę po treningu

Joga po treningu siłowym i nie tylko – jak wpływa na elastyczność?

Joga po treningu siłowym czy przed intensywnymi ćwiczeniami? Poznaj jej wpływ na giętkość ciała. Jak sprawdza się joga przed treningiem?