kobieta w staniku sportowym opierająca nogę na drążku rozporowym

Kalistenika dla kobiet w domu – plan treningowy dla początkujących

Czym jest kalistenika kobieca? Dlaczego warto zacząć treningi wykorzystujące własną masę ciała? Sprawdź, w poradniku!

Kalistenika kobieca to trening oparty na ćwiczeniach wykorzystujących masę własnego ciała. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem treningów? Odpowiedź na to i wiele innych pytań znajdziesz w naszym poradniku!

Trening kalisteniczny cieszy się coraz większą popularnością. Dlaczego? Przede wszystkim można wykonać go w każdym miejscu, ponieważ nie wymaga korzystania z dodatkowych sprzętów czy ciężarów w postaci sztang lub hantli. W dodatku ćwiczenia kalisteniczne są odpowiednie dla osób w każdym wieku i niezależnie od płci. W dalszej części tekstu wyjaśnimy, dlaczego warto uprawiać kalistenikę kobiecą oraz jak zacząć przygodę z tym sportem. 

Na czym polega kalistenika "street workout"? 

Słowo „kalistenika" wywodzi się z języka greckiego, oznacza „piękno i siłę”. To jedna z najstarszych dyscyplin sportowych, a wiele źródeł wskazuje na to, że była uprawiana już przez starożytnych Rzymian, Greków, a także przygotowujących się do walk gladiatorów. Obecnie kalistenika powraca ze względu na rosnącą popularność ćwiczeń w przestrzeni miejskiej określanych również jako street workout.

Na czym polega ta dyscyplina? Kalistenika to trening oporowy z wykorzystaniem własnej masy ciała. Łączy w sobie elementy gimnastyki, ćwiczeń siłowych oraz stretchingu. Brak konieczności korzystania z dodatkowych przyrządów sprawia, że jest to trening dostępny dla każdego. Mogą go bez przeszkód wykonywać zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Więcej miejsca poświęcimy tutaj właśnie aktywnościom, które będą odpowiednie dla pań. 

Kalistenika – efekty treningów

Kalistenika kobieca, choć bazuje na kilku podstawowych ćwiczeniach znanych wielu osobom jeszcze z zajęć wychowania fizycznego w szkole, doskonale wpływa na sprawność całego ciała. Regularne treningi siłowe prowadzą nie tylko do zwiększenia masy mięśniowej i kształtowania mięśni, lecz także do spalania nadmiernej tkanki tłuszczowej oraz wysmuklenia sylwetki. 

Jednak poprawa wyglądu ciała to nie jedyna zaleta płynąca z regularnego trenowania kalisteniki. Kolejną korzyścią jest to, że uprawianie tego sportu poprawia ogólną kondycję. Trening tego rodzaju zwiększa wytrzymałość organizmu, a przy okazji poprawia także koordynację ruchową. 

Wiele pań decyduje się na ćwiczenie kalisteniki w domu, by spalić dodatkowe kalorie, będąc na deficycie kalorycznym. Liczba kalorii spalanych w trakcie jednego treningu zależy przede wszystkim od twojej kondycji fizycznej oraz intensywności wykonywanych ćwiczeń kalistenicznych, jednak mieści się w przedziale od 200 do nawet 600 kalorii na godzinę.

kobieta w odzieży sportowej wykonująca pompki

Kalistenika dla kobiet – podstawowe ćwiczenia

Wszystkie ćwiczenia kalisteniki kobiecej wykonasz w domu bez sprzętu, dzięki czemu możesz zacząć treningi już dziś! Od których wariantów ćwiczeń warto rozpocząć?

Pompki

- Aby prawidłowo wykonać pompkę, oprzyj nogi i dłonie na podłożu, a następnie je wyprostuj.

- Powoli opuszczaj ciało, tak by klatka piersiowa niemalże dotykała podłogi.

- Utrzymaj tę pozycję przez chwilę, po czym powoli wróć do pozycji wyjściowej.


Brzuszki rowerowe

Brzuszki rowerowe to ćwiczenie, które pozwoli ci zadbać o mięśnie brzucha. Jak prawidłowo je wykonać?

-Zacznij od położenia się płasko na plecach i wyprostowaniu całego ciała, pamiętaj, by pępek był napięty i wciągnięty.

- Następnie połóż ręce za głową w taki sposób, by łokcie były skierowane do góry.

- Gdy przyjmiesz odpowiednią pozycję, przejdź do podniesienia i ugięcia kolan – uda powinny być w pozycji prostopadłej do ziemi, a łydki równoległej.

- Następnie podnieś głowę oraz górną część brzucha, po czym dotknij swojego lewego kolana prawym łokciem, jednocześnie prostując prawą nogę. Powtórz tę czynność na drugiej nodze.


Podciąganie na drążku

-
Podciąganie na drążku zacznij od pełnego zwisu na nim.

- Następnie powoli unieś swoje ciało, w taki sposób, by twoja broda znalazła się tuż nad drążkiem – dopiero w tym momencie następuje pobudzenie i pełny skurcz mięśni.

- Powoli opuść się, aż do pełnego wyprostowania rąk.


Przysiady

Przysiady to jedne z najważniejszych ćwiczeń w kalistenice kobiecej. Jak wykonać prawidłowo to ćwiczenie?

- Zacznij od stanięcia w rozkroku na szerokości bioder ze stopami przemagającymi w całości do podłogi.

- Twoje plecy powinny być wyprostowane a brzuch wciągnięty.

- Ugnij kolana i opuszczaj się aż do chwili, gdy udo oraz łydka stworzą kąt prosty.

- Jeśli masz problemy z równowagą, wyciągnij ręce do przodu.


Mostek

Jak wykonać mostek?

-Na początku połóż się na plecach z nogami wygiętymi w kolanach. Dłonie powinny być położone na podłożu tak, by końcówki palców dotykały twoich ramion.

- Gdy przyjmiesz pozycję, przejdź do uniesienia pośladków i bioder, a następnie barków.

- Jeśli twoje ciało na to pozwoli, możesz oderwać od podłoża także głowę.


Pompki na poręczach

Pompki na poręczach to ostatnie ćwiczenie niezbędne do wykonania prawidłowego treningu kalisteniki kobiecej.

- Na początku znajdź dwa stabilne krzesła, które posłużą ci za poręcze (jeśli jesteś na siłowni, wykorzystaj znajdujący się tam sprzęt specjalistyczny).

- Złap poręcze wewnętrzną stroną dłoni, po czym podkurcz nogi, w taki sposób by w najniższej pozycji wciąż nie dotykały ziemi.

- Następnie prostując ramiona, unieś swoje ciało, zrób wdech i powoli opuść się do momentu, gdy odczujesz napięcie w barkach.

kobieta w legginsach i bluzce sportowej wykonująca przysiad

Kalistenika w domu bez sprzętu – plan treningowy dla początkujących

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z kalisteniką kobiecą? Poniżej znajdziesz idealny plan treningowy dla początkujących pań!

- przysiady – 10 razy;

- brzuszki rowerowe – 6 razy;

- pompki klasyczne – 8 razy;

- pompki na poręczach – 6 razy;

- podciągnięcia na drążku – 5 razy;

- mostek – 8 razy.

Osoby zdrowe, które wcześniej były aktywne fizycznie, mogą wykonywać taki trening co 2 lub 3 dzień w 3 bądź 4 seriach, w zależności od poziomu swojej sprawności fizycznej.

Już wiesz, jak zacząć swoją przygodę z kalisteniką kobiecą. Pamiętaj, że od intensywności ćwiczeń i liczby powtórzeń ważniejsza jest prawidłowa technika ich wykonywania. Nie zapominaj także o stopniowym zwiększaniu stopnia trudności mięśni, by nie doprowadzić do ich stagnacji.

Przeczytaj także

mężczyzna w odzieży sportowej trenujący kalistenikę na poręczach

Kalistenika – ćwiczenia i efekty treningu

Co to jest kalistenika? Ćwiczenia wykonywane podczas tego treningu siłowego bazują na wykorzystaniu ciężaru własnego ciała. Więcej w poradniku!

mężczyzna trenujący na drążku do podciągania

Kalistenika – jak zacząć? Plan treningowy dla początkujących

Kalistenika to trening, który wykorzystuje ciężar własnego ciała. Jak zacząć trenować? Sprawdź plan treningowy dla początkujących.

Trening Armstronga - jak podciągnąć się na drążku w 8 tygodni

Trening Armstronga - jak podciągnąć się na drążku w 8 tygodni

Trening Armstronga, czyli jak w 8 tygodni poprawić wynik w podciąganiu na drążku i pobić własny rekord

mężczyzna montujący drążek rozporowy w przejściu

Jak zamontować drążek rozporowy w futrynie?

Drążek do podciągania najlepiej zawiesić w futrynie lub na ścianach wąskiego holu. Sprawdź, jak trwale zamontować drążek rozporowy do ćwiczeń.