Unselected
Kolka podczas biegania - jak sobie z nią poradzić?

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

Kolka podczas biegania zdarza się każdemu biegaczowi. Utrudnia oddychanie i sprawiają przeszywający ból. Jakie są jej przyczyny? Sprawdź!

Unselected

Nagły, przeszywający ból podczas treningu to właśnie kolka. Niewiele osób wie, jak powstaje, ale większość chce się jej szybko pozbyć. Co to jest kolka przy bieganiu i czy można jej zapobiegać? A co najważniejsze – co zrobić, gdy już wystąpi? Sprawdź!

Unselected

Co to jest kolka przy bieganiu?

Każdy długodystansowiec choć raz w życiu zmagał się z jej atakiem. To ostry ból zlokalizowany tuż pod żebrami, przy przeponie. Zazwyczaj występuje po prawej stronie brzucha, choć u młodzieży i małych dzieci dość często atakuje także obszar pod lewym łukiem żebrowym. Atak pojawia się nagle i niemalże natychmiast zmusza sprintera do zwolnienia tempa – nawet do marszu. Co ciekawe, istnieje też kolka podobojczykowa, która zazwyczaj powodowana jest przez niedokrwienie nerwów okolicy splotu ramiennego.

Niekiedy ból jest tak intensywny, że uniemożliwia dalsze bieganie. Nieprzyjemne kłucie ustępuje jednak niedługo po zakończeniu wysiłku fizycznego. Wiesz już, jak objawia się ta dolegliwości. Teraz warto sprawdzić, jak powstaje kolka, bo w tym leżą podstawy jej unikania.

Kobieta biegająca na dworze
Unselected

Częstotliwość występowania kolki

Badania dotyczące kolki dotyczą również konkretnych dyscyplin sportów. Poniżej przedstawia się częstotliwość występowania kolki w poszczególnych dziedzinach sportu:

pływanie – 75%;

– bieganie – 69%;

jazda konna – 62%;

– aerobik – 52%;

koszykówka – 47%;

kolarstwo – 32%.

Analizy te nasuwają konkretne wnioski. Wygląda na to, że kolka występuje głównie w dyscyplinach polegających na długotrwałej jednostajnej aktywności. Ma to prawdopodobnie związek z procesami beztlenowymi zachodzącymi podczas uprawiania sportów o takim charakterze. Okazuje się bowiem, że aktywność nieregularna lub interwałowa zdecydowanie zmniejsza szansę na wystąpienie kolki.

Unselected

Kolka podczas biegu – przyczyny

Zazwyczaj przypadłość ta kojarzona jest ze zbyt wczesnym wyjściem na trening po spożyciu posiłku. To jednak błąd, bo nie wolno mylić jej z kolką jelitową, która powstaje po posiłku na skutek skurczu jelit. Medycyna sportowa wciąż szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego łapie kolka podczas biegania – i z jakiego powodu u jednych osób jest częsta, a u innych występuje bardzo rzadko.

Jeśli łapie Cię kolka podczas biegu, przyczyny mogą być najróżniejsze. Do listy rzeczy, które mogą powodować tak zwaną kolkę wysiłkową, zaliczamy:

– nieprawidłową dietę (tłustą, ciężką);
– brak odpowiednio długiej (od 1 do 3 godzin) przerwy między posiłkiem a treningiem – tutaj nadal konieczne jest ustalenie, czy atakuje Cię kolka jelitowa, czy wysiłkowa;
– urazy mechaniczne i uszkodzenia błony śluzowej jelit;
– wzdęcia;
– napięcie i skurcze mięśni gładkich brzucha;
– stany chorobowe między innymi owrzodzenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, obecność płynu w otrzewnej;
– stres;
– wady postawy, związane również z przeszłymi kontuzjami, a także takie jak na przykład kifoza;
– brak rozgrzewki przed aktywnością fizyczną;
– płytki, nieprawidłowy oddech, który zaburza krążenie krwi w trakcie biegu;
– niedostosowanie organizmu do wysiłku na przykład przez zbyt intensywny treningu;
– przerost mięśni przewodu pokarmowego;
– anomalie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych;
– wrodzone lub pooperacyjne zrosty w jamie brzusznej;
– podrażnienie nerwu przeponowego, który wywołuje ból pod żebrami.

Znając potencjalne powody występowania tego charakterystycznego bólu, jesteś w stanie zminimalizować ryzyko pojawienia się kolki. Dotyczy to jednak rzeczy, na które masz wpływ, jak odpowiednie nawodnienie, przygotowanie do treningu czy wreszcie moment, w którym postanowisz zjeść posiłek, zanim zaczniesz biegać. Jeśli jednak często łapie Cię kolka podczas biegania – nawet pomimo środków ostrożności – nie bagatelizuj tego. Idź do lekarza i zdiagnozuj problem, bo czasem może się okazać, że jest on poważniejszy, niż Ci się wydaje.

Unselected

Jak uniknąć kolki podczas biegania?

Kiedy wiesz, czym jest kolka wysiłkowa i dlaczego występuje, jesteś w stanie jej zapobiegać.

Unselected

Trawienie a bieganie

Przede wszystkim zwracaj uwagę na czas pomiędzy spożyciem posiłku a biegiem. Bieganie tuż po posiłku może zwiększać ryzyko wystąpienia ataku bólu, zwłaszcza u amatorów, których organizm nie jest przystosowany do intensywnego wysiłku. Polecana przerwa między posiłkiem a bieganiem to od 1 do 3 godzin. Nie poleca się też spożywania zbyt obfitych posiłków. Warto wspomóc się raczej batonem energetycznym. Dlaczego to takie ważne?

Wbrew pozorom nie chodzi o same ruchy jelitowe, które zachodzą w trakcie trawienia, a o krążenie w obrębie jamy brzusznej. Mięśnie potrzebują większej ilości krwi podczas wzmożonego wysiłku. Kiedy w czasie treningu organizm „skupia się” na trawieniu, naczynia krwionośne w wątrobie lub śledzionie się zaciskają. Wszystko w celu ochrony organizmu przed zużyciem całej rezerwy krwi przez pracujące mięśnie.

Unselected
Kobieta robiący trening biegowy dostosowany do możliwości

Dostosowanie treningów do możliwości

Co zrobić, żeby nie mieć kolki, a jednocześnie móc trenować? Przede wszystkim należy pamiętać o stopniowaniu poziomu intensywności treningu. Początkujący biegacze mogą zapobiegać kolce, nie przeprowadzając forsujących treningów, których intensywność jest większa niż faktyczne fizyczne przygotowanie do nich.
Doskonałym sposobem na uniknięcie kolki jest udział w zajęciach biegowych prowadzonych przez doświadczonych trenerów, którzy pomogą dostosować intensywność treningu do Twojego poziomu. Takie zajęcia możesz łatwo znaleźć i zarezerwować za pośrednictwem Decathlon GO, co ułatwi Ci rozpoczęcie treningów pod profesjonalnym okiem.

Unselected

Oddychanie to klucz

Każdy, kto trenuje bieganie, wie, jak ważne jest prawidłowe oddychanie w trakcie treningu. Warto pamiętać, że to dzięki niemu tlen jest transportowany do komórek w ciele. Początkujący sprinterzy mają niestety tendencję do łapania szybkich i płytkich oddechów, co naraża ich na powstawanie kolki wysiłkowej.

Unselected

Właściwe nawodnienie jest ważne

W teorii każdy wie, że woda jest ważna – nie tylko w trakcie treningu, ale również dla zachowania odpowiedniego stylu życia i zdrowia na co dzień. Od ilości płynów może jednak zależeć też to, czy doświadczasz kolki. O zrównoważoną gospodarkę wodno-elektrolitową dbaj przez cały dzień, ale na około dwie godziny przed treningiem ogranicz ilość płynów. Możesz wspierać się wtedy małymi ilościami napojów izotonicznych, ale unikaj zwłaszcza dużej ilości wody, a także soków czy gazowanych produktów. Tak możesz zapobiegać występowaniu kolki w trakcie regularnych treningów.

Unselected

Wzmocnij mięśnie głębokie

Bardzo często kolka to nic innego jak skurcz przepony. Kłujący ból atakujący ten mięsień można zredukować, a atakom kolki w czasie biegu zapobiegać poprzez wzmocnienie przepony na co dzień. Warto trenować do trzech razy w tygodniu, wzmacniając przede wszystkim mięśnie głębokie. W ten sposób dodatkowo zwiększasz wydajność przepony, co przekłada się na efektywniejsze treningu i wyższe wyniki.

Unselected
Mężczyzna dbający o rozgrzewkę przed bieganiem

Zadbaj o rozgrzewkę

Rozgrzewka, na przykład skłony czy inne proste ćwiczenia rozciągające, są ważne nie tylko ze względu na kolkę. Redukcja takiego przygotowania do treningu sprzyja liczbie kontuzji. Wiele osób, które zaczyna przygodę ze sportem, temat kolki traktuje po macoszemu, podobnie jak właściwe rozgrzanie masy mięśniowej przed biegiem. Aby zmniejszać ryzyko kontuzji i kolki, jednocześnie stopniowo przygotowuj organizm na bieg poprzez ćwiczenia.

Unselected

Ogranicz stres

Jako sportowiec startujący w zawodach, postaraj się z kolei maksymalnie ograniczyć stres przed startem. Każdy ważny maraton czy bieg na krótszy dystans albo zwykła przebieżka mogą sprawiać, że sam na sobie będziesz wywierać zbyt dużą presję o dobry wynik. W ten sposób możesz go nie osiągnąć, ponieważ stres negatywnie wpływa między innymi na tor oddechowy i może sprawić, że złapie Cię kolka. Dlatego im mniej stresu, tym zdrowiej!

Unselected

Jak pozbyć się kolki podczas biegania?

Istnieje kilka sposobów na to, jak szybko pozbyć się kolki, która złapie Cię podczas treningu. Możesz ich spróbować, jeśli jednak dyskomfort jest zbyt silny, musisz się zatrzymać i odpocząć. Oczywiście profilaktyka jest kluczem do wyeliminowania problemu, ale nie zawsze wystarcza. Jak pozbyć się kolki podczas biegania?

W związku z powszechnością zjawiska każdy sportowiec ma własne wypracowane metody, które dają ulgę w przypadku kolki. Warto również pamiętać, że to zjawisko o charakterze indywidualnym, a sama przyczyna może kryć się pod wieloma czynnikami, dlatego też każdy trenujący powinien wypracować własne rozwiązanie.

Unselected

Co najczęściej pomaga na kolkę podczas biegania?

Do najczęściej stosowanych sposobów na kolkę należą:

– zwolnienie tempa biegu;
– uciskanie bolącego miejsca;
– rozciągniecie mięśni brzucha;
– głębokie wdechy i wydechy;
– wstrzymanie oddechu na kilka sekund;
– utrzymanie wyprostowanej postawy stojącej – nie należy siadać ani kucać;
– naprzemienne wypinanie i wciąganie brzucha.

Jeśli powyższe czynności zadziałają, to dadzą Ci też informacje, co jest przyczyną kolki jak na przykład zbyt płytki oddech. Jeśli jednak nie przynoszą ulgi, warto przerwać trening, by nie doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Bagatelizowanie występowania uporczywej kolki może skutkować trwałym pogorszeniem stanu mięśni gładkich.

Unselected

Czy istnieje lek lub suplement na kolkę?

Powszechność występowania problemu motywuje przemysł farmaceutyczny do nieustannych badań dotyczących kolki oraz jej profilaktyki i leczenia. Nadal jednak nie istnieje sposób na kolkę. Można jednak starać się redukować ryzyko jej powstawania. 

Jednym ze sposobów na zmniejszanie częstotliwości występowania kolki, o ile jest spowodowana skurczami mięśni gładkich, jest przyjmowanie magnezu. Warto dbać o prawidłowy poziom tego pierwiastka w organizmie, stosując dietę o wysokiej zawartości magnezu. Dobrym rozwiązaniem będzie również suplementacja, jednak przy doborze odpowiednich środków należy wziąć pod uwagę nie tylko skład, ale również przyswajalność tego mikroelementu. 

Unselected

Czy jesteśmy skazani na kolkę podczas biegania?

Pomimo że medycyna nadal jest bezradna w kwestii kolki biegacza, to da się określić czynniki, które sprzyjają jej wystąpieniu. Aby uniknąć nieprzyjemnego bólu, warto skupić się na ich wyeliminowaniu. Nie ma skutecznego remedium na kolkę biegacza. Można jednak szybko się jej pozbyć podczas biegania. Jeżeli często doświadczasz tej przykrej dolegliwości, wybierz się do lekarza. Być może konieczne będzie leczenie, a sama kolka jest tylko objawem poważniejszych problemów.

Unselected

Przeczytaj także:

mężczyzna biegnący na bieżni elektrycznej w stroju do biegania

Jakie efekty daje bieganie na bieżni i ile można schudnąć?

Trening na bieżni elektrycznej przynosi zaskakujące efekty osobom, które planują schudnąć. Sprawdź, jakie zalety dają regularne ćwiczenia na bieżni!

mężczyzna biegający po górach

Jakie buty do biegania po górach? Wskazówki

Chcesz kupić buty do biegania po górach? Jakie wybrać? Co sprawdzić? Oto wskazówki, jak znaleźć buty do biegania w górach.

mężczyzna i kobieta biegnący zimą w czapkach i strojach do biegania

Jak się ubrać na bieganie zimą? Czy zimowy trening jest bezpieczny?

Czy bieganie zimą jest bezpieczne? Jak dobrać strój do biegania w zimę? Czy można biegać po śniegu? Sprawdź jak powinien wyglądać zimowy trening.

mężczyźni biegający w odzieży i butach do biegania

Buty na maraton - jak wybrać najlepsze buty do biegania?

Dobrze wybrane buty na maraton to klucz do sukcesu. Ułatwiają bieganie i pozwalają uniknąć wielu kontuzji. Dowiedz się jak wybrać buty do biegania.

Sportowcy biorący udział w maratonie w butach treningowych

Jakie buty do maratonu wybrać? Charakterystyka butów startowych

Dobrze wybrane buty na maraton to klucz do sukcesu. Ułatwiają bieganie i pozwalają uniknąć wielu kontuzji. Dowiedz się jak wybrać buty do biegania.