Kobieta robiąca pozycję dziecka na ból kręgosłupa

Czym jest lumbago? Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego – TOP 4 najlepsze ćwiczenia

Nagły i ostry ból kręgosłupa to dolegliwość dotykająca wiele osób. Czym jest lumbago? Jak unikać silnego bólu kręgosłupa lędźwiowego?

Ból lędźwi to częsta dolegliwość, która dotyka większość z nas. Żeby się z nim uporać, przygotowaliśmy dla Ciebie 4 skuteczne ćwiczenia, dzięki którym wzmocnisz dolne mięśnie pleców. Dzięki prostym gestom unikniesz wielu chronicznych dolegliwości.

Ból kręgosłupa lędźwiowego – objawy i przyczyny

Lumbago, to bardzo częsta dolegliwość, która dotyka wiele osób co najmniej raz w życiu. Co przyczynia się do stanu zapalnego kręgosłupa? Na co dzień bardzo dużo wymagamy od naszego kręgosłupa. W większości przypadków ból pleców ma mechaniczną przyczynę, czyli przeciążenie. Mogą to być przykurcze mięśni, zakłócenia na poziomie połączenia między dwoma kręgami (dyskopatia, kręgozmyk) lub choroba zwyrodnieniowa stawów (która pojawia się raczej po 40 roku życia). Wszystko to sprzyja bólom pleców.

Przyczyną lumbago może być również pozostawanie długo bez ruchu w złej pozycji, ale także wykonanie niezręcznego ruchu podczas wykonywanej czynności (mówimy wtedy o lumbago, które jest intensywnym i nagłym bólem). Dolegliwości bólowe pojawią się również na skutek urazów fizycznych, bądź często powtarzanych ruchów. Są też inne czynniki tłumaczące pojawienie się bólu pleców: brak aktywności fizycznej (niewystarczający tonus mięśni lędźwiowych, brak tonusu mięśni brzucha, niewystarczająca giętkość mięśni grupy tylnej uda), nadwaga czy stres.

Mężczyzna robiący wygięcie do tyłu z jogi na ból pleców

Lumbago a ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa

Słabość lędźwiowego odcinka kręgosłupa wymaga specjalnej troski. Mięśnie odcinka lędźwiowo-krzyżowego, znajdujące się w dolnej części pleców odgrywają zasadniczą rolę w podtrzymaniu kręgosłupa. Właśnie dlatego ćwiczenia wzmacniające mięśnie pozwolą Ci zapobiec i ulżyć napięciom pojawiającym się w kościach i stawach kręgosłupa.

Dolegliwości i ból mięśni – czym jest lumbago?

Lumbago to inaczej postrzał występujący w dolnym odcinku kręgosłupa. Objawy tej dolegliwości pojawiają się w sposób nieoczekiwany, a ból, który im towarzyszy może z czasem zacząć promieniować. Mogą one występować na tle mięśniowym, ale także nerwowym.

Pierwszym objawem lumbago będzie tzw. postrzał, czyli ostry ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowego odcinka. Ten silny ból kręgosłupa może częściowo wynikać z faktu, że usztywnione mięśnie podczas schylania lub nagłego ruchu spowodują nacisk na nerw, co skutkuje uczuciem kopnięcia.

Dodatkowymi objawami lumbago będzie sztywność pleców, ograniczona ruchomość czy nasilenie bólu podczas siadania lub schylania. Długotrwały ucisk tego odcinka przyczyni się również do powstania stanu zapalnego, dlatego tak ważne jest systematyczne wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych.

Kobieta leżąca na plecach na urządzeniu do rozciągania pleców

Jak leczyć lumbago? Domowe sposoby na ból pleców

W przypadku lumbago nie ma jednego rozwiązania, które mogłoby zmniejszyć ból w obrębie kręgosłupa. Często trzeba połączyć ze sobą leczenie farmakologiczne z fizjoterapią. Maści przeciwzapalne odgrywają tutaj szczególną rolę, gdyż mogą działać przeciwbólowo i przyczyniać się do rozluźnienia mięśni. Warto również zmienić styl życia. Należy odciążyć kręgosłup na co dzień, co wiąże się z koniecznością wykonywania odpowiednich ćwiczeń samodzielnie w domu. Ponadto trzeba unikać czynności nasilających ból mięśni kręgosłupa.

Ćwiczenia przy lumbago – fizjoterapia łagodząca sztywność

Poniżej prezentujemy 4 ćwiczenia wzmacniające i rozluźniające mięśnie dolnej części kręgosłupa i okolicy krzyża. Ćwiczenia te są proste i skuteczne – możesz bez problemu robić je w domu. Dla większej wygody zachęcamy do wykonywania ćwiczeń na podłodze z wykorzystaniem maty do ćwiczeń. Odczujesz pozytywne skutki ćwiczeń, wykonując je 2-3 razy w tygodniu.

Zalecenia:

—  Wykonuj ćwiczenia w formie cyklicznej. Powtórz ćwiczenia 4 razy – sesja trwać będzie od 15-20 minut.
—  Każde ćwiczenie wykonuj przez ok. 40 sekund, a następnie daj sobie 30 sekund na regenerację między każdym z nich.
—  Zakończ trening 3 minutami rozciągania.

Uwaga! Nie zaleca się tych podstawowych ćwiczeń osobom z pogłębioną lordozą. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Kobieta ćwicząca mięśnie lędźwiowe leżąc na brzuchu

Ćwiczenie numer 1: Lędźwie na ziemi

— Ćwiczone mięśnie: lędźwie

— Jak wykonać ćwiczenie: Leżysz na brzuchu, z głową ku ziemi i rękoma wzdłuż ciała. Jeżeli chcesz, żeby było Ci wygodniej, podłóż ręcznik pod czoło. Zrób wdech, a następnie wydech, jednocześnie odklejając tułów i nogi od podłogi. Następnie wróć do pozycji wyjściowej.

— Oddech: Weź wdech, będąc w pozycji wyjściowej, wydychaj powietrze podczas napinania mięśni.

— Ćwicz bezpiecznie: przez cały czas trwania ćwiczenia miej mięśnie brzucha wciągnięte, co spowoduje ich napięcie. Ochronisz w ten sposób kręgosłup.

— Powtórzenia: 40 sekund

Ćwiczenie numer 2: Podnoszenie ręki / przeciwnej nogi

— Ćwiczone mięśnie: lędźwie

— Jak wykonać ćwiczenie: Leżysz na brzuchu, z głową do ziemi i rękoma wyciągniętymi nad głową. Zrób wdech, a na wydechu równocześnie oderwij od podłogi rękę i przeciwną nogę (pamiętaj, żeby oderwać całą nogę i biodro od podłogi, z czubkiem stopy skierowanym do ziemi). Następnie wróć do pozycji wyjściowej.

— Oddech: Weź wdech, będąc w pozycji wyjściowej, wydychaj powietrze przy podnoszeniu ręki i nogi.

— Ćwicz bezpiecznie: Nie próbuj podnosić za wysoko ręki i nogi. Ruchy o bardzo małym zakresie w zupełności wystarczają dla wyćwiczenia mięśni pleców.

— Powtórzenia: 40 sekund z każdej strony

Ćwiczenie numer 3: Płaskie plecy

— Ćwiczone mięśnie: lędźwie, mięśnie grzbietu, mięśnie naramienne

— Jak wykonać ćwiczenie: Stoisz z lekko ugiętymi nogami. Wyciągnij wyprostowane ręce do góry, tak aby znalazły się w przedłużeniu tułowia. Podczas wykonywania ćwiczenia staraj się jak najbardziej wyciągnąć do góry. Pochyl się do przodu, aż tułów będzie równolegle do ziemi (a plecy płaskie). Wytrzymaj w tej pozycji 10 sekund, a następnie podnieś się, zachowując proste plecy.

— Oddech: Weź wdech, będąc w pozycji wyjściowej, wydychaj powietrze podczas pochylania się.

— Ćwicz bezpiecznie: Nigdy nie zaokrąglaj ani nie wyginaj pleców w trakcie ćwiczenia. Przez cały czas trwania ćwiczenia miej mięśnie brzucha wciągnięte, co spowoduje ich napięcie. Ochronisz w ten sposób plecy.

— Powtórzenia: 40 sekund wysiłku.

Kobieta i mężczyzna robiący planka

Ćwiczenie numer 4: Plank

—Ćwiczone mięśnie: mięsień poprzeczny i mięsień prosty brzucha.

— Jak wykonać ćwiczenie: Leżysz twarzą do ziemi, opierając się na łokciach i na czubkach palców. Podnosisz miednicę i pośladek tak, aby Twoje ciało było w jednej linii. Łokcie są zgięte i znajdują się pod stawami ramion. Pamiętaj, żeby maksymalnie wciągnąć brzuch, nie przestając przy tym oddychać.

— Możliwy wariant: Dla ułatwienia ruchu, możesz klęknąć, jednocześnie przesuwając miednicę (do przodu).

— Oddech: kontroluj swój oddech, oddychaj powoli i głęboko. Wdychaj powietrze przez nos, wydychaj przez usta.

— Ćwicz bezpiecznie: pamiętaj, żeby nie opuszczać za bardzo miednicy i pilnuj napięcie mięśni brzucha, żeby zapobiec ewentualnym bólom w dole pleców.

— Powtórzenia: Utrzymaj pozycję od 40 sekund do minuty, w zależności od Twojego poziomu.

O czym należy pamiętać w przypadku wystąpienia lumbago?

Ważne, abyś pamiętał, że systematyczne ćwiczenia to jedynie część aktywności, jakie powinieneś podjąć w związku z rwą kulszową. Zadbaj również o odpoczynek i unikaj gwałtownych ruchów i wykonywania czynności, które mogłyby nasilić ból. Do swoich codziennych ćwiczeń możesz wdrożyć jogę i pozycje, które nie będą nadwyrężać kręgosłupa. Wszystkie ćwiczenia wykonuj też na macie do ćwiczeń, mając zawsze u swojego boku butelkę na wodę, by nie zapomnieć o nawadnianiu organizmu. W przypadku powracających objawów koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Przeczytaj także:

mężczyzna w stroju do biegania

Ból głowy po wysiłku fizycznym - przyczyny, objawy, leczenie

Czy odwodnienie i niskie ciśnienie może być przyczyną bólu głowy po wysiłku fizycznym? Jak leczyć pulsujący ból głowy? A migrenę? Kiedy iść do lekarza

Jak ćwiczyć z zakwasami? Zdziwisz się, czym są zakwasy po treningu

Czy można ćwiczyć z zakwasami po treningu?

Głowisz się, czy ćwiczyć z zakwasami? Sprawdź, czym są zakwasy i jak przyspieszyć regenerację mięśni, aby nie musieć zrezygnować z treningu.

kobieta w odzieży sportowej trenująca pilates na macie do ćwiczeń

Pilates sposobem na ból pleców - ćwiczenia na zdrowy kręgosłup

Pilates to ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie oraz łagodzące ból pleców. Jakie ćwiczenia pilates na ból kręgosłupa i pleców warto wykonywać

Para wykonująca ćwiczenia na rozciąganie pleców

Ból pleców – przyczyny, objawy, ćwiczenia na kręgosłup

Dlaczego bolą plecy? Powodem może być brak ruchu lub poważna choroba. Poznaj najlepsze ćwiczenia na ból pleców i pozbądź się bólu na dobre.