Kobieta ćwicząca na siłowni martwy ciąg rwaniowy

Martwy ciąg rwaniowy (snatch grip deadlift) – poznaj martwy ciąg chwytem rwaniowym

Martwy ciąg chwytem rwaniowym to odmiana martwego ciągu skupiająca się na sile chwytu i mięśniach nóg. Sprawdź, jak wykonywać to ćwiczenie.

Martwy ciąg rwaniowy to jeden z wariantów znanego większości bywalców siłowni klasycznego ciągu. Jest on jednak nieco trudniejszy do wykonania i wymaga większej siły. Świetnie sprawdza się w treningach dwuboistów, jednak może być także ciekawym elementem urozmaicającym trening osoby, która chce popracować nad mięśniami nóg i grzbietu. Martwy ciąg chwytem rwaniowym zwiększa także świadomość ciała i poprawia siłę.

Martwy ciąg rwaniowy – jak się przygotować do ćwiczenia?

Choć wydawałoby się, że nikomu nie trzeba o tym elemencie przygotowania do treningu przypominać, pragniemy to jednak podkreślić – rozgrzewka to klucz do udanego i bezpiecznego treningu. Przygotuj odpowiednio swoje mięśnie do wysiłku, rozgrzej je i spraw tym samym, że będą lepiej przygotowane do większego wysiłku a przy tym bardziej elastyczne i odporniejsze na kontuzje.

W przypadku rwaniowego martwego ciągu, warto by przygotowanie obejmowało także klasyczną wersję tego ćwiczenia. Dzięki temu wypracujesz prawidłową postawę ciała i będziesz musiał skupić się jedynie na modyfikacji niektórych etapów technicznych całego ćwiczenia – to duże ułatwienie. Warto też przed rozpoczęciem ćwiczenia dobrać odpowiedni ciężar. Co ciekawe, będzie on zwykle o 30-50% niższy niż w przypadku klasycznej wersji. Wszystko dlatego, że jest nieco bardziej wymagający i kontuzjogenny.

Przygotowując się do treningu nie zapomnij zabrać ze sobą dobrych butów sportowych. Dobrych, czyli jakich? Takich, które zapewnią Ci stabilność, utrzymają stopy w prawidłowym położeniu i nie będą utrudniać wykonywania poszczególnych elementów treningowych. Stabilizacja jest tu szczególnie ważna, gdyż stawy skokowe mogą być w tej wersji ciągu bardziej narażone na kontuzje.

Teraz gdy wiesz już, jak się przygotować do martwego ciągu, sprawdź  jak poprawnie wykonać - technika ma ogromne znaczenie.

  • Martwy ciąg rwaniowy (snatch grip deadlift)

    Wymagane akcesoria i sprzęt:

    sztanga

  • Martwy ciąg rwaniowy (snatch grip deadlift)

    Skala zaawansowania:

    średniozaawansowane

  • Martwy ciąg rwaniowy (snatch grip deadlift)

    Partia mięśni:

    mięsień czworogłowy uda, mięsień pośladkowy większy, mięśnie stabilizujące

Martwy ciąg chwytem rwaniowym – prawidłowa technika

Martwy ciąg w każdym wydaniu jest ćwiczeniem, w którym najważniejsza jest technika. Przekonaj się, jak właściwie wykonać wersję rwaniową:

1. Podejdź do sztangi leżącej na ziemi i ustaw stopy tak, by ich środek znajdował się pod gryfem. Rozstaw je szerzej niż na szerokość bioder,
2. Ugnij nogi i stawy biodrowe, by złapać sztangę nachwytem. Chwyć ją szeroko, nawet w niewielkiej odległości od talerzy,
3. Ściągnij łopatki, napnij brzuch i pośladki,
4. Weź wdech. Rozpocznij ruch od pięt i unieś biodra. Pamiętaj, że kąt pomiędzy plecami a podłożem powinien być taki sam, dopóki sztanga nie minie kolan,
5. Wyprostuj kolana i biodra, przyciągając sztangę do siebie,
6. Opuść sztangę na ziemię tym samym torem ruchu, wykonując wydech,
7. Powtórz ćwiczenie wymaganą liczbę razy.

Mężczyzna ćwiczący na siłowni martwy ciąg rwaniowy

Najczęściej popełniane błędy w tej odmianie ciągu

To dosyć skomplikowane ćwiczenie, w którym można popełnić wiele błędów. Do najczęstszych można zaliczyć:

Nieprawidłowa postawa pleców – pamiętaj, że Twoje plecy przez cały czas powinny być proste. Garbienie się czy przeprosty w odcinku lędźwiowym nie są dobrym rozwiązaniem i mogą doprowadzić do urazów,
Wzrok skierowany w dół – taka pozycja naturalnie prowokuje zaokrąglenie pleców. Staraj się patrzeć przed siebie,
Zbyt niska pozycja startowa – warto pamiętać, że martwy ciąg to nie przysiad. Zbyt niskie ustawienie bioder uniemożliwia wykorzystanie pełnego potencjału tego ćwiczenia,
Sztanga zbyt daleko od ciała – gryf powinieneś prowadzić tuż przy ciele blisko piszczeli w linii prostej do góry. Upewnij się, że dobrze spiąłeś łopatki i mięśnie grzbietu.

Wiesz już, jakich błędów unikać podczas wykonywania martwego ciągu. Sprawdźmy zatem przydatne wskazówki dla początkujących.

Przydatne wskazówki dla początkujących i zaawansowanych

Potrzebujesz przydatnych wskazówek, które pozwolą Ci zaprzyjaźnić się z ciągiem rwaniowym? Oto one:

Ściśnij sztangę z całej siły – to pozwoli lepiej spiąć wszystkie mięśnie,
Zablokuj łokcie – upewnij się, że podczas treningu Twoje łokcie są zablokowane, w przeciwnym przypadku może dojść do uszkodzenia bicepsa,
Domknij chwyt – przy tak szerokim rozstawie ramion często może zdarzyć się, że zewnętrzna strona dłoni nie do końca przylega do gryfu. W takiej sytuacji lepiej jest chwycić sztangę nieco węziej.

Martwy ciąg rwaniowy to ćwiczenie, które pomoże Ci wypracować siłę mięśni i zwiększy Twoją świadomość ciała, a także z pewnością uatrakcyjni trening siłowy. Spróbuj tego wariantu ciągu i sprawdź, co może zmienić.

Przeczytaj także:

mężczyzna podnoszący sztangę

Martwy ciąg - technika, rodzaje, co daje, jak ćwiczyć?

Sprawdź, jak wykonywać martwy ciag. Zobacz, jak wygląda prawidłowa technika ćwiczeń. Dowiedz się więcej na temat tego ćwiczenia

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca martwy ciąg z kettlem

Martwy ciąg z kettlem – jak zrobić martwy ciąg z kettlebell?

Zastanawiasz się, jak zrobić martwy ciąg z kettlebell? Poznaj technikę treningową martwego ciągu z kettlem i odkryj nowy wymiar treningu siłowego.

Ludzie na siłowni ćwiczący martwy ciąg trap bar

Martwy ciąg trap bar, czyli martwy ciąg ze sztangą heksagonalną

Martwy ciąg to popularne ćwiczenie na wypracowanie siły. Jednak czym jest martwy ciąg ze sztangą heksagonalną, czyli inaczej trap bar?

Dziewczyna w stroju sportowym wykonująca ćwiczenie martwy ciąg

Czy martwy ciąg to ćwiczenie dla kobiet?

Martwy ciąg to ćwiczenie siłowe. Prawidłowo wykonywane angażuje między innymi pośladki. Sprawdź, czy to dobre ćwiczenie także dla kobiet.

Jak wykonać martwy ciąg na prostych nogach? Technika ćwiczenia

Jak wykonać martwy ciąg na prostych nogach? Technika ćwiczenia

Martwy ciąg na prostych nogach to ćwiczenie, które angażuje wiele mięśni – pośladki, uda czy grzbiet. Sprawdź, jak prawidłowo wykonywać martwy ciąg.