Ludzie na siłowni ćwiczący martwy ciąg trap bar

Trap Bar Deadlift, czyli martwy ciąg ze sztangą heksagonalną – poznaj to ćwiczenie!

Martwy ciąg to popularne ćwiczenie na wypracowanie siły. Jednak czym jest martwy ciąg ze sztangą heksagonalną, czyli inaczej trap bar?

Martwy ciąg to jedno z ćwiczeń na siłowni służących do rozbudowy mięśni pośladków i nóg. Jego wykonanie rodzi czasem sporo technicznych kłopotów, jest jednak bardzo skuteczne. Czym jednak jest martwy ciąg trap bar? Jakie mięśnie angażuje i jakie właściwie korzyści daje? Sprawdź i przekonaj się, co może Ci dać wykorzystanie gryfu heksagonalnego martwym ciągu. Trap bar – ile waży?

Czym jest Trap Bar Deadlift i na czym polega?

Klasyczny martwy ciąg to dla wielu sportowców i miłośników siłowni chleb powszedni. Nie wszyscy jednak słyszeli o martwym ciągu trap bar, czyli takim, w którego wykonaniu nie używa się prostej sztangi, a tak zwanego gryfu heksagonalnego. Czym on właściwie jest? Charakteryzuje się tym, że gryf przypomina kształtem czworobok, do którego można swobodnie wejść. Zmienia to sposób chwytu i rozkład ciężaru, a także wymusza konkretną postawę ciała, co nieco ułatwia wykonanie tego ćwiczenia.

Trap bar nieco przypomina martwy ciąg hex bar, z tym że w drugiej z wymienionych opcji ćwiczenia sztanga jest w kształcie sześcioboku. Co więc odróżnia trap bar od klasycznej wersji martwego ciągu? Czy warto go wykonywać?

– Pierwszą ważną różnicą jest fakt, że martwy ciąg ze sztangą heksagonalną jest łatwiejszy do nauczenia dla początkujących bywalców siłowni. Fakt, że ćwiczący znajduje się niejako wewnątrz sztangi, pozwala mu w łatwiejszy sposób obrać odpowiednią technikę, gdyż kształt gryfu wyznacza odpowiednie granice toru ruchu. Trap bar może więc być wstępem do nauki klasycznej wersji martwego ciągu.

Martwy ciąg z trap bar jest bardziej bezpieczny, gdyż w tej wersji ćwiczenia o wiele trudniej o kontuzję. Dzięki przymocowanym po bokach uchwytom, postawa ciała jest bardziej spionizowana, co automatycznie odciąża narażone na uraz odcinki kręgosłupa. Zmniejsza się także ryzyko uszkodzenia mięśni ramion.

– Warto wiedzieć, że kształt trap bar sprawia, że martwy ciąg z jego wykorzystaniem przypomina nieco połączenie tego ćwiczenia z przysiadem. Większe wypchnięcie kolan do przodu przyczynia się do tego, że dużo większą pracę wykonują uda.

Kobiety w strojach sportowych wykonujące martwy ciąg trap bar na siłwoni

Jakie mięśnie pracują przy martwym ciągu ze sztangą heksagonalną?

By zrozumieć działanie martwego ciągu ze sztangą heksagonalną, warto przyjrzeć się grupom mięśni, które wykonują w tym ćwiczeniu największą pracę. Oto one:

– mięśnie uda, przede wszystkim dwugłowy i czworogłowy,
– mięsień pośladkowy wielki,
– mięśnie prostowniki grzbietu,
– mięsień przywodziciel wielki,
– mięśnie stabilizujące, czyli w tym przypadku najszerszy grzbietu, dźwigacz łopatki oraz mięśnie skośne i proste brzucha.

Ludzie na siłowni przygotowujący się do wykonania martwego ciągu trap bar

Poprawne wykonanie ćwiczenia ze sztangą Trap Bar

Choć ta wersja martwego ciągu jest łatwiejsza, nie znaczy, że nie liczy się w niej technika wykonania. Jak poprawnie zrobić ten element treningu siłowego?

1. Wejść do środka sztangi, stopy ustawić na szerokości barków.
2. Chwycić sztangę w miejscach uchwytów (po obu stronach).
3. Napiąć łopatki oraz mięśnie brzucha, podnieść sztangę nad ziemię i wyprostować się.
4. Powtórzyć ruch ponownie wymaganą liczbę razy (w zależności od możliwości, celów treningowych i tak dalej).

Przydatna porada: jeśli zależy Ci bardziej na zaangażowaniu mięśni tylnej taśmy, czyli na przykład pośladków, ustaw biodra w pozycji wyższej niż kolana (tak, by piszczele były niemal prostopadłe do podłoża). Konieczne jest w takim przypadku także mocniejsze spięcie brzucha, by ruch był całkowicie bezpieczny.

Jak się przygotować? Najczęstsze błędy w treningu

Choć martwy ciąg ze sztangą heksagonalną jest stosunkowo prostym technicznie ćwiczeniem, nie jest wolny od błędów. Najczęstszym z nich jest, podobnie jak w klasycznej wersji, nieutrzymywanie prostych pleców. Taka pozycja jest niezwykle ważna dla prawidłowego oddziaływania na poszczególne partie mięśni, ale także dla zachowania zdrowego kręgosłupa.

Błędem, który także warto zaznaczyć, jest brak spięcia mięśni brzucha czy nierówne trzymanie sztangi. Warto zwracać uwagę na każdy aspekt ćwiczenia, by zawodnik miał szansę w pełni odczuć siłę tego elementu treningowego.

Jak należy prawidłowo przygotować się do Trap Bar Deadlift? Wystarczy porządna rozgrzewka i świadomość istoty poprawności technicznej. Warto też mieć na uwadze, że trening ze sztangą heksagonalną nie powinien zastąpić tradycyjnego martwego ciągu i przysiadów – może być świetnym urozmaiceniem, pomocą w nauce techniki czy sposobem na powrót do sprawności po kontuzji.

Wypróbuj martwy ciąg z gryfem heksagonalnym i przekonaj się na własnej skórze, co takiego może zaoferować. Rozwiń swoje treningi i postaw na bezbłędną technikę, a z pewnością dostrzeżesz efekty swojej ciężkiej pracy.

Przeczytaj także:

Kobieta w stroju sportowym podnosząca sztangę z ciężarem wykonująca trening góra dół

Trening góra dół – na czym polega? Przykładowy plan treningowy

Szukasz pomysłu na plan treningowy? Sprawdź trening góra dół i zwiększ masę mięśniową oraz siłę. Zobacz, jak trenować!

Mężczyzna wykonujący trening hst siedzący na ławce do ćwiczeń z hantlami w rękach

Trening HST, czyli trening na masę mięśniową

Trening HST, czyli hypertrophy specific training, to metoda treningowa na przyrost masy mięśniowej. Sprawdź, kiedy się sprawdzi i jak ją wykonywać.

Kobieta próbująca zrobić muscle up na drążku

Muscle up – jak zrobić wejście siłowe na drążek? Trening

Muscle up to trudne ćwiczenie, które jest połączeniem podciagania i dipów, wymagające siły i techniki. Dowiedz się, jak wykonać wejście siłowe na drąż

Kobiety wykonujące trening kondycyjny na siłowni ćwiczące z kettlebells

Trening kondycyjny na siłowni – jak zbudować kondycję?

Trening kondycyjny pomaga poprawić wytrzymałość i wypracować kondycję. Dowiedz się, jak wysiłek fizyczny cardio może wpłynąć na Twoją wydolność.

Mężczyzna w stroju sportowym ćwiczący wiosłowanie sztangą w domowej siłowni

Wiosłowanie sztangą (barbell row) – jak poprawnie ćwiczyć?

Nie wiesz, jak poprawnie wykonać wiosłowanie sztangą? Sprawdź nasze wskazówki! Pomogą Ci prawidłowo ćwiczyć barbell row.