Kobieta w stroju sportowym ćwicząca martwy ciąg z gumą

Martwy ciąg z gumą – jak wykonać to ćwiczenie na prostych nogach z gumą?

Martwy ciąg to znane ćwiczenie siłowe. Spróbuj wykonać go z gumą oporową dla lepszych efektów. Sprawdź, jak wygląda poprawne wykonanie ćwiczenia.

Martwego ciągu chyba żadnemu miłośnikowi treningu siłowego przedstawiać nie trzeba. To znane i lubiane ćwiczenie, które daje naprawdę zadowalające rezultaty. Można wykonywać je na wiele sposobów z różnymi ulepszeniami. Sprawdź, jak poprawnie zrobić martwy ciąg z gumą oporową i przekonaj się, co może przynieść taka modyfikacja tego ćwiczenia.

Martwy ciąg z gumami – co właściwie daje to ćwiczenie?

Martwy ciąg należy do grupy tak zwanych ćwiczeń wielostawowych. Znaczy to tyle, że podczas jego wykonywania, angażowanych jest do wysiłku kilka grup mięśniowych jednocześnie. Jest to więc świetne ćwiczenie siłowe, wpływające na rozwój niemal całego ciała. Wykonując martwy ciąg, możemy liczyć przede wszystkim na rozbudowę i ujędrnienie takich partii jak mięśnie ud, mięśnie pośladków i mięśnie grzbietu. Wpływa także na mięśnie brzucha, a do pracy angażuje również mięśnie ramion.

Poza znacznym wzrostem masy mięśniowej martwy ciąg gwarantuje również wzrost siły naszych mięśni. Sprawia, że jesteśmy w stanie unosić coraz większe ciężary. Mięśnie stają się mocniejsze, co skutkuje także prawidłową pozycją ciała.

Martwy ciąg robi się zwykle z obciążeniem – sztangą, hantlami czy kettlebellem. Nie jest to jednak jedyna opcja. Często wykorzystywaną metodą jest robienie martwego ciągu z gumami oporowymi. Sprawdza się to zwłaszcza jeśli ćwiczymy w domowym zaciszu i nie mamy wystarczająco miejsca na przechowywanie dużego sprzętu. Gumy oporowe pozwalają na aktywację wymienionych wcześniej partii ciała i ich modelowanie. Jest to metoda polecana zwłaszcza osobom początkującym i trenującym poza siłownią.

Mężczyzna w stroju sportowym ćwiczący martwy ciąg z gumą oporową na siłowni

Jak prawidłowo wykonywać martwy ciąg z gumami?

Jak większości wiadomo, martwy ciąg to przede wszystkim właściwa technika. Bez niej to ćwiczenie tak naprawdę mija się z celem i może wyrządzić więcej szkody, niż pożytku. Jak zatem właściwie wykonać martwy ciąg przy użyciu gum oporowych?

1. Połóż na podłodze taśmę oporową i stań na jej środku w lekkim rozkroku tak, by jej dwa końce można było swobodnie złapać dłońmi. Stopy rozstaw na szerokości barków, a ramiona opuść wzdłuż tułowia.
2. Weź wdech, wykonaj półprzysiad i złap końce gumy do ćwiczeń. Utrzymuj w tym czasie proste plecy, ściągnięte łopatki i napięte mięśnie pośladków oraz brzucha.
3. Utrzymując prawidłową pozycję, rozpocznij wyprost w stawach biodrowych i kolanowych. W tym czasie wykonaj wydech.
4. Utrzymaj tę postawę przez kilka sekund, a następnie weź kolejny wdech i wróć do pozycji wyjściowej. 
5. Powtórz ćwiczenie kilka razy, nie wypuszczając gum i pilnując prawidłowej postawy ciała.

To ćwiczenie możesz także wykonywać na prostych nogach. Wówczas skup się na odpowiednim ruchu w biodrach, by zachować właściwą technikę.

Jak się do tego przygotować? Możesz na przykład obejrzeć filmiki instruktażowe, które dokładnie objaśnią, jak wykonywać ruch w tym ćwiczeniu. Pamiętaj także o porządnej rozgrzewce.

Częste błędy i przydatne wskazówki – jak się przygotować?

Ten element treningowy z uwagi na wymagającą technikę, nie należy do najłatwiejszych. Niestety często pojawiają się błędy, które mogą zaburzyć działanie ćwiczenia. Wystrzegać się należy przede wszystkim wszelkim przeprostom w stawach, które całkowicie zmieniają tor działania martwego ciągu. Niezwykle ważne jest, by kontrolować pozycję pleców – nie możesz dopuścić do tak zwanego kociego grzbietu. Staraj się wyobrazić sobie, że Twoja głowa jest przedłużeniem kręgosłupa, wtedy łatwiej będzie wypracować właściwą postawę.

Warto też zwrócić uwagę na odpowiedni dobór gum. Powinny być wystarczająco długie i rozciągliwe, by umożliwić właściwe wykonanie ćwiczenia. Dobrze jest wyposażyć się w kilka rodzajów taśm, jeśli planujemy treningi w domu, by wzmocnić całe ciało i przy okazji mieć wystarczający wybór przy dobieraniu gum do martwego ciągu.

Spróbuj martwego ciągu z wykorzystaniem taśm do ćwiczeń i poznaj inny wymiar tego elementu treningowego. Pamiętaj o poprawnym wykonaniu ćwiczenia, a z pewnością już niedługo będziesz mógł cieszyć się świetnymi efektami!

Przeczytaj także:

Mężczyzna ćwiczący szrugsy ze sztangą

Szrugsy ze sztangą – jak wykonać poprawnie? Co dają?

Szrugsy ze sztangą to ćwiczenie, które pozytywnie wpływa na rozwój mięśni. Jak je poprawnie wykonywać? Sprawdź nasze wskazówki!

Mężczyzna w stroju sportowym ćwiczący szrugsy z hantlami na siłowni

Szrugsy z hantlami – jak wykonywać poprawnie? Wskazówki

Szrugsy z hantlami to proste ćwiczenie, które pozwala zbudować mięśnie czworoboczne, tak zwane kaptury. Sprawdź, jak je wykonywać poprawnie!

Mężczyzna po kontuzji wracający do biegania odpoczywający po treningu

Powrót do biegania po kontuzji – jak wrócić do treningów?

Powrót do biegania po kontuzji to dla każdego biegacza spore wyzwanie. Sprawdź, jak zacząć trening po urazie i wrócić do biegania.

Mężczyzna napinający mięśnie czworoboczne grzbiety prezentujący działanie ćwiczeń na kaptury

Ćwiczenia na kaptury – jak wzmocnić mięsień czworoboczny?

Interesują Cię ćwiczenia na kaptury? Chcesz rozwinąć mięsień czworoboczny? Sprawdź, jak wyglądają najlepsze ćwiczenia na kaptury!

Dziewczyna w stroju sportowym wykonująca ćwiczenie martwy ciąg

Czy martwy ciąg to ćwiczenie dla kobiet?

Martwy ciąg to ćwiczenie siłowe. Prawidłowo wykonywane angażuje między innymi pośladki. Sprawdź, czy to dobre ćwiczenie także dla kobiet.