Kobieta w stroju sportowym ćwicząca martwy ciąg z kettlem

Martwy ciąg z kettlem – jak zrobić martwy ciąg z kettlebell?

Zastanawiasz się, jak zrobić martwy ciąg z kettlebell? Poznaj technikę treningową martwego ciągu z kettlem i odkryj nowy wymiar treningu siłowego.

Martwy ciąg jest zaraz obok przysiadu jednym z ćwiczeń wielostawowych. Stosuje się go najczęściej podczas treningu siłowego. Jego prawidłowe wykonywanie może przynieść naprawdę zadowalające efekty sylwetkowe, zarówno u początkujących, jak i zaawansowanych bywalców siłowni. Sprawdź, jak wykonać martwy ciąg z kettlebellem, dowiedz się, jakie przynosi efekty i czego należy unikać.

Martwy ciąg z kettlebell – jak go właściwie wykonać? Poprawna technika

Martwy ciąg nie należy do najprostszych ćwiczeń z uwagi na fakt, że w jego wykonywaniu liczy się przede wszystkim prawidłowa technika. To właśnie na nią kładzie się największy nacisk, ponieważ jest kluczem do osiągania dostrzegalnych i satysfakcjonujących efektów. Na co wpływa martwy ciąg? Angażuje tak naprawdę całe ciało, ale największą pracę wykonują:

mięsień dwugłowy uda,
mięsień czworogłowy uda,
mięsień pośladkowy wielki,
mięsień prostownik grzbietu.

Wybierając więc martwy ciąg do swojego planu treningowego, wprowadzasz element na pośladek, uda i plecy jednocześnie. Co więcej, wpływasz też na między innymi mięśnie brzucha czy ramion.

Jak wykonać właściwie martwy ciąg z kettlem?

1. Stań naprzeciwko kettla, stopy rozstaw na szerokość bioder.
2. Napnij mięśnie brzucha oraz pośladków, a łopatki ściągnij w tył.
3. Weź wdech i pochyl tułów, sięgając oburącz rączki odważnika. Zejście powinno odbywać się poprzez wypchnięcie bioder do tyłu i lekkie ugięcie kolan. Zwróć uwagę, że to właśnie biodra mają wykonywać przy tym ruchu największą pracę, nie kolana. Utrzymuj przez cały czas proste plecy.
4. Następnie wykonując wydech, wyprostuj się i unieś ciężarek wyprostowanymi ramionami. Tutaj ruch też powinien odbywać się z bioder.
5. Utrzymaj pozycję wyprostowaną przez kilka sekund i powtórz ruch.

Deadlift z kettlem można wykonać także na jednej nodze (wówczas ciężar trzymamy w jednej ręce, stajemy na przeciwległej nodze, a schemat ruchów jest taki sam jak w klasycznej wersji) lub ze stepu (wtedy ustawiamy kettlebell na podwyższeniu, co minimalizuje głębokość ruchu do przodu).

Jak się przygotować do wykonania ciągu z kettlem? Zrób przede wszystkim porządną rozgrzewkę, która przygotuje wszystkie mięśnie do wysiłku. Wybierz też taki strój do treningu, który nie będzie ograniczał Twoich ruchów ani w żaden sposób uwierał. Buty możesz śmiało zdjąć – wykonanie ciągu na boso pomoże w większej stabilności.

Mężczyzna ćwiczący martwy ciąg z kettlem

Korzyści z robienia martwego ciągu z kettlem

Poza rozbudową mięśni, o których wspominaliśmy już wcześniej, martwy ciąg z kettlem pozwala wypracować większą siłę mięśni, a przede wszystkim właściwy schemat ruchu w tym ćwiczeniu. Poleca się jego wykorzystanie przede wszystkim osobom początkującym, które dopiero uczą się prawidłowej techniki. 

Co więcej, wykorzystanie obciążnika w postaci kettla sprawia, że ruchy są podczas treningu nieco bardziej naturalne, a ciężar trzymany między nogami ułatwia kontrolowanie ruchu. Co więcej, nie istnieje także ryzyko poobijanych piszczeli, co w przypadku ciągu ze sztangą często może się zdarzyć, zwłaszcza podczas nauki.

Najczęstsze błędy i przydatne wskazówki do treningu

Jako że martwy ciąg to wymagający technicznie element treningu, nie jest wolny od błędów, które dosyć często można zaobserwować na siłowni. Czego warto unikać?

– Najczęstszym błędem jest nieprawidłowa postawa pleców. Tak zwany koci grzbiet powoduje, że mięśnie nie pracują tak, jak w martwym ciągu powinny. To także zwiększa ryzyko kontuzji kręgosłupa, której nikt nie chciałby się nabawić.

– Równie często spotyka się przeprosty w odcinku lędźwiowym. Polega to na tym, że osoba wykonująca ruch prostujący, nie zatrzymuje się w momencie uzyskania pozycji prostopadłej do podłoża i wygina plecy do tyłu. To także może doprowadzić do urazu. Taka nieprawidłowa technika niweluje pozytywne efekty ciągu.

– Nieprawidłowe jest także zadzieranie głowy i wręcz przeciwnie – patrzenie w dół. Wyobraź sobie, że Twoja głowa jest przedłużeniem kręgosłupa, a Twój wzrok powinien wędrować przed siebie.

O czym warto pamiętać, robiąc martwy ciąg z kettlem? Przede wszystkim o tym, by stabilnie stać na nogach i rozkładać równomiernie cały ciężar. Skup się na oddechu i wczuj w każdy ruch, który wykonuje Twoje ciało. 

Martwy ciąg może zapewnić Ci naprawdę świetne efekty, jeśli tylko wystarczająco przyłożysz się do poprawnego wykonania tego elementu treningu. Spróbuj wykonać ciąg z kettlem i odkryj nowy wymiar tego ćwiczenia.

Przeczytaj także:

Mężczyzna podciągający się na drążku

Kim jest najsilniejszy człowiek świata?

Tytuł najsilniejszego człowieka świata jest pożądany przez wielu siłaczy i strongmanów. Sprawdź, do kogo należy rekord.

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca martwy ciąg z gumą

Martwy ciąg z gumą – jak go wykonać?

Martwy ciąg to znane ćwiczenie siłowe. Spróbuj wykonać go z gumą oporową dla lepszych efektów. Sprawdź, jak wygląda poprawne wykonanie ćwiczenia.

Para ćwicząca przysiad z sumo z kettlami

Przysiad sumo – jak go prawidłowo wykonać? Atlas ćwiczeń

Przysiad sumo to popularne ćwiczenie na mięśnie ud i pośladków. Sprawdź, jak je prawidłowo wykonywać i czego możesz się po nim spodziewać.

Mężczyzna ćwiczący szrugsy ze sztangą

Szrugsy ze sztangą – jak wykonać poprawnie? Co dają?

Szrugsy ze sztangą to ćwiczenie, które pozytywnie wpływa na rozwój mięśni. Jak je poprawnie wykonywać? Sprawdź nasze wskazówki!

Mężczyzna w stroju sportowym ćwiczący szrugsy z hantlami na siłowni

Szrugsy z hantlami – jak wykonywać poprawnie? Wskazówki

Szrugsy z hantlami to proste ćwiczenie, które pozwala zbudować mięśnie czworoboczne, tak zwane kaptury. Sprawdź, jak je wykonywać poprawnie!