Kobieta w stroju sportowym ćwicząca mostek biodrowy na macie

Mostki biodrowe (glute bridge) – jak wykonać to ćwiczenie?

Chcesz nauczyć się pozycji mostka biodrowego? Jak poprawnie wykonać ćwiczenie, by rozwinąć mięśnie pośladków i nóg? Sprawdź technikę!

Chcesz wzmocnić mięśnie pośladkowe? Włącz do swojego treningu mostek biodrowy. Ćwiczenie to można wykonać zarówno bez ciężaru, jak i z różnymi akcesoriami, dzięki czemu jest odpowiednie dla początkujących i zaawansowanych. Sprawdź technikę!

Mostek biodrowy – co to za ćwiczenie?

Czym jest glute bridge? Ćwiczenie to wykonuje się, leżąc na plecach z ugiętymi kolanami i unosząc biodra w stronę sufitu. Dzięki temu mocno zaangażowane są mięśnie pośladkowe oraz nóg, jednak nie tylko. Do tego pracują także dolna partia kręgosłupa i brzucha. Pozycja pozwala również ustabilizować miednicę, zwiększyć siłę pośladków i je ładnie ukształtować. Można ją robić zarówno na siłowni, jak i w domu, a także przy powrocie do sprawności po urazach kręgosłupa. Jest to prosta technicznie pozycja, którą wykona niemal każdy.

  • Mostki biodrowe (glute bridge) – jak wykonać to ćwiczenie?

    Wymagane akcesoria i sprzęt:

    mata do ćwiczeń, sztanga lub hantle

  • Mostki biodrowe (glute bridge) – jak wykonać to ćwiczenie?

    Skala zaawansowania:

    łatwy/średni (w zależności od dodatkowego ciężaru)

  • Mostki biodrowe (glute bridge) – jak wykonać to ćwiczenie?

    Partia mięśni:

    pośladki, tylna część ud, dolna część pleców, core

Rodzaje mostków biodrowych

Mostki można robić zarówno bez dodatkowego ciężaru, jak i z nim. Dzięki temu zintensyfikujesz rezultaty treningowe. Jakie zatem rodzaje glute bridge z obciążeniem warto znać? Sprawdź poniżej.

Kobieta wykonująca na macie mostek biodrowy z hantlem

Glute bridge z hantlami

Wygląda podobnie do wersji powyżej, jednak z użyciem hantli. Ten wariant jest łatwiejszy do ustawienia i kontrolowania, a także pozwala pracować nad rozwojem dolnej części ciała.

Glute bridge jednonóż

Ten wariant angażuje jedną stronę ciała na raz, pozwalając na jeszcze większą izolację mięśni pośladkowych oraz poprawę równowagi i stabilizacji. Unosi się jedną nogę w górę podczas unoszenia ciała. Jest to ruch przeznaczony dla bardziej zaawansowanych osób.

Jak się przygotować do ćwiczenia?

Zanim przystąpisz do wykonywania mostka, warto dodatkowo aktywować pośladki. Do planu treningowego włącz:

unoszenie bioder w podporze (hip thrust) z gumą do ćwiczeń – zakłada się ją nad kolanami. Ruch ten pozwala przygotować mięśnie do większego oporu, co przydaje się w bardziej zaawansowanych wersjach mostka,
przysiady sumo – aktywują pośladki, uda oraz wzmacniają odcinek lędźwiowy,
plank – wzmacnia mięśnie brzucha, które stabilizują korpus,
wymachy nóg – stojąc w lekkim rozkroku, wykonuj wymachy nóg w przód i w tył oraz na boki, by zwiększyć mobilność bioder.

Przed samym ćwiczeniem warto poświęcić kilka minut na ogólną rozgrzewkę, na przykład 5-10 minut marszu na bieżni lub jazdy na rowerku stacjonarnym. Dzięki temu zwiększysz przepływ krwi i przygotujesz mięśnie do intensywnej pracy. 

Kobieta ćwicząca na macie mostek biodrowy z obciążeniem

Glute bridge – technika. Jak poprawnie wykonać ruch?

Jak prawidłowo zrobić tę pozycję? Oto wskazówki krok po kroku.

1. Połóż się na plecach na macie lub podłodze, z ugiętymi kolanami i stopami ustawionymi na szerokość bioder.
2. Ręce połóż wzdłuż tułowia lub na biodrach.
3. Wciśnij stopy w podłoże, zrób głęboki wdech i unieś biodra ku górze, aż ciało utworzy linię prostą.
4. Na szczycie zrób wydech, pamiętaj o napinaniu mocno pośladków. Przytrzymaj chwilę.
5. Powoli opuść biodra, kontrolując ruch, aż znajdą się nad podłożem. Nie odkładaj ich na matę do ćwiczeń do końca powtórzenia.

Jakich błędów unikać?

Najczęstszym błędem jest przesuwanie kolan na zewnątrz lub do środka podczas ruchu. Sprawia to, że napięcie w mięśniach pośladkowych jest nierównomierne, co może prowadzić do dysproporcji siłowych oraz nadmiernego obciążenia stawów biodrowych. Oprócz tego problemem jest niewystarczające napięcie pośladków w szczytowym momencie ruchu. Ogranicza to ich aktywację i skutkuje mniejszą efektywnością, a do tego przeciąża odcinek lędźwiowy.

Błędem jest także zbyt szybkie i niekontrolowane wykonywanie ćwiczenia. Zmniejsza to czas utrzymywania napięcia. Brak kontroli może zwiększyć także ryzyko urazów. Warto także pamiętać, by w pełni unosić biodra. Niepełny zakres ruchu ogranicza zaangażowanie i może prowadzić do niewłaściwej postawy.

Przydatne wskazówki dla początkujących i zaawansowanych

Jeśli jesteś początkującym, zaczynaj bez dodatkowego obciążenia, koncentrując się na prawidłowej technice oraz pełnym napięciu mięśni pośladkowych. Zalecane jest także stopniowe zwiększanie liczby powtórzeń, nim sięgnie się po dodatkowy ciężar. Nie zapominaj, aby robić ćwiczenie powoli i z pełną kontrolą.

Zaawansowani mogą spokojnie stosować obciążenia, by zwiększyć intensywność treningu. Warto spróbować szczególnie wariant jednostronny, który pozwala na jeszcze głębsze napięcie mięśni. Dobrym pomysłem jest także zwiększenie czasu napinania mięśni w górnej pozycji lub lekkie pulsowanie. 

Mostek biodrowy to wszechstronne ćwiczenie, które pozwala skutecznie wzmacniać i modelować mięśnie pośladków, a także wspierać stabilizację miednicy i kręgosłupa. Można go wykonywać zarówno w wersji podstawowej, jak i z różnymi modyfikacjami, co sprawia, że jest dostępny dla osób na każdym poziomie zaawansowania. Jeśli masz problemy z robieniem tego ćwiczenia, dobry trener personalny powinien Ci pomóc. 

Przeczytaj także:

Mężczyzna w stroju sportowym na tarasie wykonujący ćwiczenia na środek klatki

Ćwiczenia na środek klatki piersiowej

Rozbudowa środka klatki piersiowej to często cel osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę treningową. Sprawdź, jakie ćwiczenia mogą Ci pomóc.

Kobieta wykonująca ćwiczenia na nietrzymanie moczu na macie

Jakie ćwiczenia na nietrzymanie moczu? Ćwiczenia mięśni Kegla

Ćwiczenia mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy, to skuteczne ćwiczenia na nietrzymanie moczu. Warto zadbać o trening mięśni głębokich.

Mężczyzna leżący na ławce wykonujący ćwiczenia z gryfem łamanym

Ćwiczenia z gryfem łamanym na przedramiona i nie tylko

Ćwiczenia z gryfem łamanym pozwalają kształtować bicepsy i przedramiona. Sprawdź, jak do treningu siłowego wprowadzić sztangę łamaną.

Dziewczyna wykonująca ćwiczenia ze sztangą na siłowni

Ćwiczenia ze sztangą dla dziewczyn – przykładowy trening

Ćwiczenia ze sztangą dla dziewczyn owiane są wieloma mitami. Sprawdź, jak wykonywać taki trening dla korzyści widocznych w sylwetce.

Kobieta wykonujące ćwiczenia aktywacyjne plank na podłodze przed treningiem

Ćwiczenia aktywacyjne w treningu mięśni

Ćwiczenia aktywacyjne – czym jest ta część treningu mięśniowego? Poznaj sekrety aktywacji do pracy grup mięśniowych.