kobieta w odzieży sportowej podciągająca się na drążku

Podciąganie na drążku – co lepiej stosować, podchwyt czy nachwyt

Sprawdź, w jaki sposób podciąganie na drążku stosując nachwyt lub podchwyt pomoże ci wzmocnić mięśnie grzbietu i mięśnie ramion.

Podciąganie na drążku to jedno z ćwiczeń siłowych, które angażuje wiele mięśni górnej części ciała, w tym mięśnie grzbietu, ramion i klatki piersiowej. Wielu sportowców stosuje podciąganie na drążku w swoim treningu, aby zwiększyć siłę i wytrzymałość mięśni, poprawić postawę ciała i ogólną kondycję fizyczną. Jednym z kluczowych czynników wpływających na efektywność tego ćwiczenia jest wybór techniki chwytu – czy stosować podchwyt, czy nachwyt. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym dwóm rodzajom chwytu i ich wpływowi na mięśnie, które są angażowane podczas podciągania na drążku. Porównamy także zalety i wady stosowania każdego z tych chwytów, aby pomóc Ci wybrać lepszy wariant dla Twojego treningu.

Dla kogo podciąganie na drążku?

Podciąganie na drążku to ćwiczenie siłowe, które może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i sylwetki. To jedno z najbardziej popularnych ćwiczeń siłowych, które angażuje wiele mięśni górnej części ciała, w tym mięśnie pleców, ramion i klatki piersiowej. Dlatego też osoby trenujące siłowo powinny rozważyć włączenie tego ćwiczenia do swojego planu treningowego. Jest ono chętnie wykorzystywane w treningu zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Nie powinny się go bać także osoby początkujące. Jeżeli na początku nie są one w stanie wykonać samodzielnego podciągnięcia, mogą wspomóc się np. gumą oporową.

Ćwiczenia tego typu to także znakomita opcja dla osób, którym zależy na poprawie sylwetki – podciąganie pochwytem, jak i nachwytem to skuteczne ćwiczenie na budowanie siły i masy mięśniowej w górnej części ciała (szczególnie mięśni ramion). Może również być pomocne w poprawie postawy ciała i redukcji tkanki tłuszczowej. W treningu z pochwytem i nachwytem ważna jest odpowiednia technika i potrzeba pewnej siły i wytrzymałości, dlatego osoby regularnie ćwiczące, z dobrym ogólnym stanem zdrowia powinny być w stanie wykonywać to ćwiczenie.

mężczyzna w stroju sportowym wykonujący  podchwyt na drążku do podciągania

Jakie są korzyści z podciągania na drążku?

Podciąganie na drążku to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń na górną część ciała. Zwiększa siłę i buduje mięśnie. Ten rodzaj aktywności świetnie sprawdza się podczas wzmacniania górnych partii ciała takich jak bicepsy, mięsień najszerszy grzbietu, mięsień naramienny tylny, mięsień podgrzebieniowy, ramienno-promieniowy, mięsień czworoboczny, mięsień obły większy i prostownik grzbietu (mięśnie pleców), a także mięśnie klatki piersiowej, mięsień skośny, romboidalny, przedramion i brzucha. Korzyści płynące z podciągania się jest wiele, od zwiększenia siły mięśni i poprawienie ogólnej sprawności po zwiększenie pewności siebie. Oto najważniejsze zalety podciągania:

- pomaga rozbudować mięśnie pleców, klatki piersiowej i ramion,
- pozwala ustabilizować rdzeń,
- wzmacnia wszechstronny rozwój i ogólną siłę,
- może sprzyjać poprawie gęstości kości,
- nie wymaga skomplikowanego sprzętu,
- pomoże Ci spalać kalorie,
- może stanowić dobre wyzwanie.

Technika podciągania się na drążku – jak rozpocząć naukę ćwiczenia?

Trening dla początkujących zazwyczaj zaczyna się od martwego zwisu – zawieś się na drążku i postaraj się wytrzymać 15-20 sekund. Z czasem będziesz stopniowo zwiększać czas spędzony w zwisie. Czas na naukę podciągania. W tym celu chwyć drążek z dłońmi rozstawionymi na szerokość barków. Zawieś się na drążku, tak aby ramiona były proste, rdzeń napięty, a ciało w linii prostej. Ściśnij łopatki i zegnij łokcie, aż klatka piersiowa znajdzie się w pobliżu drążka. Powoli opuść się z powrotem do pozycji wyjściowej. W miarę rozwoju mięśni obręczy barkowej będzie zwiększać się zakres ruchu i możliwości. Osoby zaawansowane w podciąganiu się wykonują około 3 serie w trakcie jednego treningu po 8-12 powtórzeń. W przypadku początkujących można rozłożyć sobie ćwiczenia na więcej serii po np. 5 powtórzeń.

kobieta wykonująca nachwyt na drążku do podciągania

Czym jest nachwyt i jakie są zalety tej metody?

Podciąganie nachwytem to ćwiczenie polegające na podnoszeniu się na rękach poprzez podciąganie się do poziomego drążka zamocowanego nad głową. Aby wykonać podciąganie nachwytem, musisz umieścić dłonie na drążku od góry i podnieść stopy, aby swobodnie zwisać. Następnie trzeba unieść ciało w górę z pozycji martwego zwisu, aby umieścić brodę nad drążkiem.

Nachwyt może być trudniejszy dla kobiet ze względu na około połowę mniejszą siłę mięśni w ich górnej części ciała. Nie oznacza to jednak, że kobiety nie powinny go wykonywać, ponieważ wiele z nich bardzo dobrze radzi sobie z tym ćwiczeniem.

Podciąganie z nachwytem będzie głównie stanowić wyzwanie dla mięśni górnej części pleców, najszerszych i obłych. Jednak w dużej mierze angażuje również mięsień ramienny.

Na wcześniejszym etapie Twojej podróży treningowej – kiedy jesteś jeszcze początkujący – podciąganie z podchwytem jest prawdopodobnie lepszym wyborem. W przypadku podchwytu ułożenie dłoni i chwyt wymagają nieco mniejszej siły bezwzględnej i stabilności ramion. To sprawia, że ten ruch jest bardziej dostępny dla początkujących ćwiczących niż podciąganie nachwytem. W tym przypadku środek pleców nie jest tak mocno zaangażowany, jak w przypadku nachwytu.

Podciąganie z podchwytem możesz wykonywać, trzymając dłonie szerzej niż na szerokość ramion. Ten sposób podciągania bardziej angażuje wszystkie mięśnie górnej części pleców i w porównaniu z nachwytem mocniej angażuje biceps.

kobieta w odzieży sportowej podciąga się na drążku

Nachwyt czy podchwyt – co wybrać?

Efekty podciągania podchwytem i nachwytem będą zauważalne. Wzrośnie Twoja siła i sprawność. Podciąganie nachwytem i podciąganie podchwytem są czasami nieświadomie używane zamiennie. W końcu oba ćwiczenia polegają na chwytaniu drążka i podciąganiu podbródka nad nim. Jednak jeśli chodzi o korzyści, możesz spodziewać się różnych w zależności od tego, który rodzaj podciągania wybierzesz.

Pozornie drobny szczegół, jakim jest rodzaj chwytu, wpływa na pracę poszczególnych mięśni, nad którymi chcesz pracować. Rodzaj chwytu jest też uzależniony od doświadczenia treningowego i poziomu wytrenowania. Najbardziej oczywistą różnicą między nachwytem a podchwytem jest sposób, w jaki układasz dłonie na drążku.

Podczas podciągania z nachwytem chwytasz drążek od góry, a podczas podciągania podchwytem chwytasz drążek od dołu. Ta podstawowa różnica wpływa również na to, jak blisko będziesz rozstawiać dłonie. Wykonując podciąganie nachwytem, zacznij od rozstawienia dłoni mniej więcej na szerokość barków (z czasem, gdy Twój poziom wytrenowania wzrośnie, możesz rzucić sobie wyzwanie i chwycić drążek szerszym chwytem). Podciąganie podchwytem jest łatwiejsze, jeśli będzie wykonane chwytem na szerokość barków lub węższym. Biorąc pod uwagę pozycję i ułożenie dłoni, podciąganie z nachwytem nieco utrudnia wykorzystanie bicepsów, co zmusza pozostałe grupy mięśni do cięższej pracy. Podchwyt będzie więc bardziej wskazany dla osób, które oprócz mięśni pleców chcą aktywnie ćwiczyć bicepsy. Z drugiej strony podciąganie z podchwytem jest mniej ograniczony przez stożki rotatorów niż nachwyt. Dlatego może skuteczniej wykorzystać siłę ramion.

Podsumowanie

Pamiętaj, że wykonywanie obu rodzajów podciągania wymaga pewnej siły i wytrzymałości. Chcąc efektywnie wykonywać oba ćwiczenia, warto najpierw wzmocnić ciało, głównie mięśnie pleców i bicepsy. Możesz w tym celu ćwiczyć odwróconego wioślarza oraz inne ćwiczenia fitness mogące aktywować grzbiet. 

Aby wykonać podciąganie z podchwytem, potrzebujesz mniejszej siły i stabilności stożka rotatorów niż w przypadku nachwytu. Ze względu na inny chwyt i ułożenie dłoni, podciąganie z podchwytem może okazać się łatwiejsze do ustabilizowania. Z tego względu ten rodzaj podciągania jest uważany przez osoby ćwiczące siłowo za łatwiejszy. Podsumowując, oba rodzaje ćwiczeń pozwalają na uzyskanie wysokiego poziomu siły pleców i stabilności całego ciała. Nieco większą siłę i stabilność ramion uzyskuje się dzięki podciąganiu nachwytem, jednak warto od czasu do czasu rotować pomiędzy wersjami.

Przeczytaj także

mężczyzna w odzieży sportowej trenujący kalistenikę na poręczach

Kalistenika – ćwiczenia i efekty treningu

Co to jest kalistenika? Ćwiczenia wykonywane podczas tego treningu siłowego bazują na wykorzystaniu ciężaru własnego ciała. Więcej w poradniku!

Jaki sprzęt do kalisteniki w domu jest potrzebny?

Jaki sprzęt do kalisteniki w domu jest potrzebny?

Jaki sprzęt do kalisteniki wybrać? Jak wykonać najpopularniejsze ćwiczenia kalisteniczne? Sprawdź w naszym poradniku treningowym!

mężczyzna trenujący na drążku do podciągania

Kalistenika – jak zacząć? Plan treningowy dla początkujących

Kalistenika to trening, który wykorzystuje ciężar własnego ciała. Jak zacząć trenować? Sprawdź plan treningowy dla początkujących.

mężczyzna w odzieży sportowej wykonujący przysiady

Trening nóg w kalistenice - ćwiczenia w STREET WORKOUT.

Co buduje kalistenika? Nogi także można wzmocnić poprzez trening siłowy, dzięki któremu zbudujesz imponującą masę mięśniową kończyn dolnych