Mężczyzna w odzieży sportowej siedzący na ziemi używający wałka do masażu

Najczęstsze kontuzje biegaczy – jakie urazy zdarzają się najczęściej początkującym biegaczom?

Jakie są najczęstsze kontuzje biegaczy? Jak duże jest ryzyko kontuzji i urazów podczas biegania? Poznaj najczęstsze urazy początkujących biegaczy.

Bieganie w ostatnich czasach bardzo zyskało na popularności. Nie podlega kwestionowaniu fakt, jak wiele korzyści niesie ono dla zdrowia. Jednak wypadki się zdarzają, a kontuzje i nieprzyjemne urazy niestety dosyć często zdarzają się biegaczom. Z jakimi dolegliwościami mają najczęściej do czynienia biegacze? Co jest przyczyną tych urazów? Jak się przed nimi chronić?

Kontuzje biegaczy – skąd się biorą?

Urazy mięśni i stawów, a czasami złamania kości, przy tym ból i doskwierający obrzęk... Urazy to bez wątpienia nic przyjemnego, zwłaszcza jeśli wykluczają nas na kilka dobrych tygodni z normalnego funkcjonowania i treningowej rutyny. Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania kontuzji podczas biegania?

Urazy mogą mieć źródło w wielu błędach treningowych.
Do uszkodzenia może dojść w wyniku źle dobranego treningu, zbytniego przeciążenia organizmu, niewystarczającej rozgrzewki czy niedoleczenia poprzednich urazów. Nieraz to po prostu nieszczęśliwy wypadek, za który obarczyć możemy własną nieuwagę, bądź los. Wystarczy tylko, że potkniemy się o jakiś obiekt lub niewłaściwie ułożymy stopę. Zła technika biegu także może prowadzić do przeciążeń, które prędzej czy później objawią się dolegliwościami bólowymi.

Mężczyzna masujący kolano po treningu biegowym

Najczęstsze kontuzje biegaczy

Jak nietrudno się domyślić, najbardziej narażoną na wszelkiego rodzaju uszkodzenia partią ciała podczas biegania są nogi. Kontuzje mogą dotyczyć tak naprawdę wszystkich części kończyn dolnych. Poniżej przedstawiamy te, które występują stosunkowo często.

Kontuzje biegaczy – kostka

Najczęściej występującym urazem w tym obrębie jest skręcenie stawu skokowego bądź jego zwichnięcie. Oba uszkodzenia cechują się bólem i obrzękiem oraz zmuszają do czasowego zawieszenia aktywności fizycznej. 

W obrębie dolnej części kończyny dolnej często można także zaobserwować zapalenie ścięgna Achillesa. Charakteryzuje się bólem ścięgna lub jego okolicy podczas aktywności. 

Jako kolejny uraz w obrębie stopy można wymienić zapalenie rozcięgna podeszwowego, które objawia się bólem w okolicy środka stopy i pięty. Najczęstszą przyczyną jest nieodpowiednia technika biegania bądź zbytnie przeciążenie podczas treningu.

Kontuzje biegaczy – łydka

Jeśli chodzi o kontuzje biegacza, łydki są na nie bardzo narażoną partią. Bardzo często występującą dolegliwością jest tak zwane shin splints, czyli uczucie napięcia przyśrodkowej strony kości piszczelowej. Wynika to ze zwiększonego napięcia mięśni i powięzi oraz powtarzających się mikrourazów głównie w obrębie mięśnia piszczelowego tylnego. 

Równie często może dochodzić do naderwania mięśni podudzia bądź zmęczeniowego złamania kości piszczelowej. Dotyczy to zwykle osób, prowadzących siedzący tryb życia, które mają słabe i nierozciągnięte mięśnie łydki.

Kontuzje biegaczy – udo

Do kontuzji w obrębie ud dochodzi najczęściej przez przetrenowanie, niepoprawny sposób biegania i nadmierne rozciąganie mięśni. Zwykle dotyczy to mięśnia dwugłowego uda, które może zostać naderwane

Sprinterzy mogą również cierpieć na ból i napięcie z tyłu uda, które spowodowane jest działaniem dużej siły na niedostatecznie rozciągnięte mięśnie.

Kontuzje biegaczy – kolano

Z uszkodzeniami kolan biegacze mają chyba w największym stopniu styczność. W obecnych czasach wiele osób cierpi na dolegliwości ze strony tej części ciała, biegacze dodatkowo je eksploatują i nadwerężają.

Jakie dolegliwości najczęściej stoją za bólem kolan? Jedną z nich jest tak zwane kolano skoczka – objawia się bólem pod rzepką. Powoduje je bieganie po trudnym terenie, które z kolei wymusza przeciążenia mięśni. 

Podobnie jak w przypadku kostki, staw kolanowy również może zostać skręcony. Wówczas więzadła zostają zerwane i konieczna jest pomoc specjalisty w dojściu do zdrowia i pełnej sprawności.

Jak zapobiegać urazom?

Mawia się, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Wielu urazom podczas biegania można skutecznie zapobiec, wdrażając kilka nawyków do swojego planu treningowego. Oczywiście nie wszystko da się przewidzieć, ale warto dołożyć starań, by przebieżki były dla nas jak najbardziej bezpieczne. Na co więc warto zwrócić uwagę?

Odpowiednie przygotowanie do treningu i rozgrzewka

Rozgrzewka to klucz do sukcesu, czyli bezpiecznego treningu. Jak wiadomo, to właśnie dzięki ćwiczeniom rozgrzewkowym mamy szansę dać sygnał naszemu ciału, by było gotowe na większy wysiłek. Dzięki temu mamy szansę stopniowo wprowadzać poszczególne partie ciała na coraz wyższe obroty, by ostatecznie móc biec bezpiecznie.

Odpowiednie przygotowanie obejmuje także zbilansowaną dietę, regenerację, sen i nawadnianie organizmu. Trzeba działać na wielu płaszczyznach jednocześnie, by dostrzegać efekty i cieszyć się dobrym zdrowiem na długo.

Dobrze dobrane obuwie

W związku z tym, że to nogi pracują w bieganiu najintensywniej, powinniśmy zatroszczyć się o nie ze szczególną uwagą. Dobór odpowiedniego obuwia może pozwolić na uniknięcie wielu niechcianych kontuzji. Gdy but odpowiednio stabilizuje kostkę i ścięgno Achillesa, a także w żaden sposób nie uciska podbicia stopy i jest dobrze wyprofilowany do jej podeszwy, wówczas rośnie komfort biegu, a ryzyko kontuzji spada. Warto by buty do biegania były zrobione z oddychającego materiału, a ich podeszwa pochłaniała wstrząsy. Zwróć uwagę także na pozostałe elementy ubioru dla biegacza, by cały trening przebiegał Ci przyjemnie i wygodnie. 

Bieganie to bez wątpienia jedna z najbardziej przystępnych form aktywności fizycznej. Mimo wszystko kontuzje zdarzają się. Warto wiedzieć, co zrobić, by ich unikać i uprawiać bieganie jak najbezpieczniej.

Przeczytaj także:

Kobieta w stroju sportowym masująca masażerem bolącą łydkę po bieganiu

Bolące łydki po bieganiu – co oznaczają i jak im zaradzić?

Przyczyną bólu łydek po bieganiu może być naderwany mięsień, uszkodzone ścięgno lub inny uraz. Wiemy, jak zapobiegać i jak leczyć. Sprawdź!

Masowanie stawu skokowego piłką do mobility

Uraz stawu skokowego – objawy, leczenie i rehabilitacja

Jak leczyć skręcenie kostki? Wszystko zależy od stopnia urazu stawu skokowego. Czas na rehabilitację kostki to jednak zawsze przerwa w treningach.

Kobieta w odzieży do biegania rozciągająca nogi w celu uniknięcia naderwania mięśnia trzymając się poręczy

Leczenie naderwanego mięśnia – na czym polega?

Naderwanie mięśnia to bolesne doświadczenie. Taka kontuzja to zazwyczaj skutek intensywnego wysiłku. Sprawdź, jak zadbać o ten uraz mięśniowy.

Grupa ludzi biegnąca w sportowych ubraniach

Naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda

Naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda to kontuzja biegacza i nie tylko. Co powinieneś widzieć o tym urazie? Sprawdź!

Rowerzyści jadący na rowerze po rozgrzewce

Ból kolan a jazda rowerem. Dlaczego kolana bolą po rowerze?

Cierpisz na ból kolan po rowerze? Możliwe, że doszło do przeciążenia stawów kolanowych. Jak poradzić sobie z bólem kolan podczas jazdy na rowerze?