Kobieta leżąca na macie w stroju sportowym wykonująca ćwiczenia na motyle

Najlepsze ćwiczenia na motyle (mięśnie najszersze grzbietu)

Mięsień najszerszy grzbietu to największa partia pleców. Jakie są najlepsze ćwiczenia na motyle? Oto skutecznie ćwiczenia na mięśnie pleców!

Plecy to ogromna partia mięśniowa, która składa się z wielu mniejszych mięśni. Każda osoba, która trenuje siłowo, zdaje sobie sprawę, jak rozbudowany jest jej trening. Największą część pleców stanowi mięsień najszerszy grzbietu. To właśnie jego rozbudowanie odpowiada za tak zwane motylki. Jakie ćwiczenia na motyle? Poniżej prezentujemy najlepsze propozycje do wykonania w domu oraz na siłowni!

Motyle, czyli mięsień najszerszy grzbietu. Co warto o nim wiedzieć?

Prawdopodobnie każda osoba, która trenuje siłowo, doskonale wie, czym są motyle. Dla osób mniej zaangażowanych w świat fitnessu może być to jednak mniej zrozumiałe pojęcie. W takim razie spieszymy z odpowiedzią. Motylami nazywamy mięsień najszerszy grzbietu. To właśnie rozbudowanie tej partii mięśniowej odpowiada za upragnione przez wielu plecy w kształcie litery V. Co obowiązkowo trzeba wiedzieć o anatomii motyli?

Mięsień najszerszy grzbietu posiada dużo przyczepów. Rozciąga się on właściwie przez całe plecy. Jego początek znajduje się na wyrostkach kolczystych kręgów piersiowych, jest obecny na wszystkich wyrostach kolczystych kręgów lędźwiowych, a także grzebieniu krzyżowym pośrodkowym. Dalszy bieg obejmuje grzebień biodrowy kości miedniczej, ostatnie trzy żebra i kąt dolny łopatki. Przyczepy końcowe mięśnia kończą się na grzebieniu guzka mniejszego kości ramiennej.

Jaką rolę pełni mięsień najszerszy grzbietu w ciele? Do jego głównych zadań należy przywodzenie, prostowanie oraz obracanie ramienia do wewnątrz. Oprócz tego mięsień ten pełni funkcję pomocniczą podczas wdechu i wydechu. Aby wytrenować motyle, trzeba przede wszystkim trenować ogólnie plecy. Dopiero wraz ze wzrostem doświadczenia, można skupiać się na poszczególnych częściach mięśnia najszerszego grzbietu.

Mężczyzna podciągający się na drążku

Ćwiczenia na motyle w domu bez sprzętu

Od razu warto zaznaczyć, że trening pleców najlepiej jest wykonywać na siłowni. Mamy tam dostęp do specjalistycznych maszyn oraz hantli, które pomogą nam skutecznie rozbudować mięśnie grzbietu. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju treningu nie da się wykonać w domu. Wystarczy odrobina kreatywności. Poniżej prezentujemy domowe ćwiczenia na motyle bez sprzętu.

Naprzemienne wznosy ręki i nogi w klęku podpartym

Aby rozpocząć wykonywanie tego ćwiczenia, należy przyjąć pozycję klęku podpartego. Kolana powinny być rozstawione na szerokość bioder, a dłonie ustawione w równej linii z barkami. Ważne jest także ustawienie głowy. Musi ona w pewien sposób stanowić przedłużenie kręgosłupa. Dopiero po przyjęciu takiej pozycji można wykonać ćwiczenie.

Na początek należy napiąć brzuch oraz ściągnąć łopatki. Następnie unosimy wyprostowaną rękę przed siebie, jednocześnie podnosząc przeciwległą wyprostowaną nogę. W takiej pozycji wytrzymujemy około 1-2 sekundy i wracamy do pozycji wyjściowej. Tę samą procedurę powtarzamy z drugą ręką i nogą. W tym ćwiczeniu bardzo ważne jest stałe utrzymywanie napięcia mięśni brzucha i pośladków, a także kontrolowanie ruchów. Liczba serii treningowych powinna być dostosowana do naszych możliwości.

Pompki łopatkowe

To drugie ćwiczenie, które z powodzeniem można wykonać w domowym zaciszu. Ponownie rozpoczynamy od przyjęcia pozycji podporu przodem. Tym razem jednak ustawiamy dłonie pod barkami, a stopy rozstawiamy na szerokość bioder. Prawidłowa pozycja będzie wtedy, jeżeli ciało będzie tworzyło linię prostą od głowy aż do pięt.

Pozycja przyjęta? Można zaczynać! Następnym krokiem jest ściągnięcie ku sobie łopatek bez opuszczania bioder. Jednocześnie należy „wypchnąć” klatkę piersiową. Mięśnie brzucha powinny być cały czas napięte. Co ważne, podczas ruchu schodzenia się łopatek do siebie, nie można chować głowy lub wystawiać głowy do przodu. Należy skupić się na małym zakresie ruchu i pracy łopatek podczas niego.

Kobieta w stroju sportowym wykonująca deskę na macie

Deska

W rozwoju mięśnia najszerszego grzbietu może również pomóc popularna deska. Zaczynamy od przyjęcia pozycji podporu na przedramionach. Następnie ustawiamy łokcie na szerokość barków. Stopy powinny być rozstawione na równi z biodrami, miednica musi być podwinięta, a głowa ma stanowić przedłużenie tułowia. Całe ciało powinno tworzyć równą linię.

Kolejnym etapem wykonywania ćwiczenia jest mocne napięcie mięśni brzucha i pośladków. Bardzo ważne jest kontrolowanie pozycji, aby nie doprowadzać do wygięcia w odcinku lędźwiowym, a także nie opuszczać i nie unosić bioder. Osoby początkujące powinny zacząć od wytrzymania około 30 sekund w takiej pozycji. Im większe doświadczenie, tym dłuższy powinien być czas.

Ćwiczenia na motyle z hantlami w domu i na siłowni

Trening z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała jest dobrym pomysłem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z treningiem pleców. Jeżeli jednak posiadamy już pewien stopień sprawności mięśniowej, to nie wystarczy. Do treningu domowego lub na siłowni warto dołożyć obciążenie w postaci hantli. Jakie są najpopularniejsze ćwiczenia na mięsień najszerszy grzbietu z wykorzystaniem hantli? Oto kilka propozycji!

Wiosłowanie jednorącz

Ćwiczenie to jest wykonywane za pomocą jednej ręki, jednak trzeba pamiętać, że trenujemy obie strony. Bardzo ważną wskazówką, która odpowiada za poprawne wykonanie ćwiczenia, jest ściąganie łopatek. Pozwoli to dodatkowo zaangażować mięśnie czworoboczne i nasz docelowy najszerszy grzbietu. Ćwiczenie lepiej jest wykonać na mniejszym ciężarze, stawiając tym samym na technikę. Jak wygląda sam ruch?

Na początek chwytamy hantel za pomocą nachwytu. Wolą rękę oraz piszczel nogi po tej samej stronie opieramy o ławkę. Aby wypracować stabilną pozycję, drugą nogę należy oprzeć o ziemię, cofając nieco. Oprócz tego ważna jest postawa klatki piersiowej, która powinna być wypięta. Plecy przez cały czas wykonania ćwiczenia pozostają proste.

Pierwszą fazą całego ćwiczenia jest wykonanie dynamicznego ruchu koncentrycznego poprzez przyciągnięcie hantla do tułowia. Podczas ruchu łokieć powinien znajdować się możliwie najbliżej tułowia. Kolejnym krokiem jest powolny ruch ekscentryczny, czyli opuszczanie hantla w dół przy jednoczesnym rozciąganiu mięśni. Podczas fazy koncentrycznej należy wykonywać wydech, a w trakcie ekscentrycznej wdech.

Mężczyzna trenujący plecy na ławce z hantlami w domu

Wiosłowanie hantlami leżąc na ławce skośnej

To ćwiczenie wydaje się idealne dla osób, które dopiero rozpoczęły swoją przygodę z siłownią. Aby rozpocząć, należy ustawić ławkę do ćwiczeń pod kątem 45 stopni. Takie ustawienie pozwoli przyjąć pozycję kręgosłupa, która będzie sprzyjać trenowaniu mięśnia najszerszego grzbietu. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze kilka aspektów. Jak poprawnie wykonać wiosłowanie?

Pierwszym krokiem jest przyjęcie stabilnej pozycji ciała. W tym celu należy położyć się na ławce przodem do oparcia, napiąć mięśnie brzucha i pośladków oraz skierować wzrok w ziemię. Jednocześnie klatka piersiowa powinna wystawać nieco poza ławkę i pozostawać wypięta. Po właściwym ułożeniu się na ławce można przejść do samego ruchu.

Hantle powinny być trzymane za pomocą chwytu młotkowego. Ruch ramion powinien prowadzić blisko tułowia. Hantelki należy zatrzymać na wysokości biodra, a potem pozostać w tej pozycji na kilka sekund i rozpocząć opuszczanie. Ruch przez cały czas powinien być kontrolowany. Po powrocie do pozycji wyjściowej należy powtórzyć ćwiczenie.

Martwy ciąg z hantlami

Martwy ciąg to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń na mięśnie pleców. W klasycznej wersji wykonuje się je za pomocą sztangi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć hantli. Martwy ciąg znakomicie wpływa na rozwój mięśnia najszerszego grzbietu, a oprócz tego wzmacnia także mięsień pośladkowy, dwugłowy uda, półbłoniasty i półścięgnisty. W jaki sposób prawidłowo wykonać ćwiczenie?

Zaczynamy od ustawienia stóp blisko siebie. Ramiona powinny pozostać wyprostowane wzdłuż tułowia. To moment, w którym powinniśmy podnieść hantle. Podczas wykonywania ćwiczenia plecy cały czas powinny pozostawać proste. Na koniec lekko uginamy nogi w kolanach. Jest to prawidłowa pozycja, która pozwala na rozpoczęcie ruchu.

Już ze sztangielkami w rękach rozpoczynamy opad tułowia w przód. Powinno się to wiązać z jednoczesnym wysunięciem bioder w tył. Ta część ruchu obowiązkowo musi odbywać się na wdechu. Opadanie ma trwać do momentu, aż nie poczujemy rozciągania w mięśniach dwugłowych ud. Wtedy wróć do pozycji wyjściowej, powoli prostując tułów.

Najlepsze ćwiczenia na motyle – siłownia

Tak jak już wspominaliśmy – trening w domu z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała nie jest optymalny. W domowym zaciszu można również wykorzystać hantle, co będzie już nieco bardziej efektywne. Najlepiej jednak trenować mięsień najszerszy grzbietu na siłowni. Dlaczego? Ponieważ mamy tam dostęp do maszyn, hantli oraz innych akcesoriów. Oto dobre ćwiczenia na motyle, które można wykonać na siłowni!

Mężczyzna na siłowni ćwiczący podciąganie

Podciąganie na drążku nachwytem

Jednym z najskuteczniejszych ćwiczeń na mięsień najszerszy grzbietu jest podciąganie na drążku. Jego ogromną zaletą jest fakt, że to ćwiczenie wielostawowe, które angażuje nie tylko plecy, ale także bicepsy i mięśnie stabilizujące. Wymaga ono sporo siły oraz cierpliwości, ale z czasem każdy może sobie z nim poradzić. Jak wygląda prawidłowa technika?

To konkretnie ćwiczenie należy wykonać, chwytając drążek nachwytem. Dłonie należy rozstawić na szerokość nieco większą niż barki. Kolejnym krokiem jest spięcie łopatek i wykonanie dynamicznego ruchu podciągania. W końcowej fazie broda powinna znaleźć się na wysokości drążka. Na koniec pozostaje wykonanie fazy ekscentrycznej, czyli kontrolowane opuszczanie się aż do wyprostu ramion.

Ściąganie drążka wyciągu górnego do bioder

To kolejne ćwiczenie wielostawowe, które angażuje nie tylko mięsień najszerszy grzbietu. Innymi pracującymi partiami są mięsień podgrzebieniowy oraz tylna część mięśnia naramiennego. Podobnie jak w przypadku każdego ćwiczenia, kluczem do optymalnego wykonania jest prawidłowa technika. Poniżej prezentujemy instrukcję krok po kroku, jak zrobić to ćwiczenie.

Na początek trzeba stanąć przodem do wyciągu i przyjąć stabilną pozycję. Następnie chwytamy drążek za pomocą nachwytu, rozstawiamy ręce na szerokość barów, a potem delikatnie uginamy stawy łokciowe i kolanowe. Kolejnym krokiem jest delikatne przechylenie całego ciała do przodu. W ten sposób jesteśmy już gotowi do wykonania ruchu.

W tym momencie należy rozpocząć dynamiczny ruch koncentryczny, który polega na ściągnięciu drążka do bioder. Podczas całego ruchu stawy kolanowe cały czas powinny pozostawać ugięte. Ta faza powinna także odbywać się podczas wydechu. Na koniec pozostaje wykonanie ruchu ekscentrycznego podczas wdechu. Musi być to ruch w pełni kontrolowany.

Wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia

Nieco wyżej opisywaliśmy wiosłowanie z wykorzystaniem hantli. W klasycznej wersji tego ćwiczenia używa się jednak sztangi. Ten wyjątkowy ruch angażuje nie tylko mięsień najszerszy grzbietu, ale ogólnie całe plecy. Wiosłowanie sztangą można wykonać za pomocą nachwytu lub podchwytu. Jeżeli zdecydujemy się na pierwszy wariant, zaangażujemy także klatkę piersiową oraz mięsień dwugłowy ramienia. Jak poprawnie wykonać ćwiczenie?

Na początek należy przyjąć pozycję wyjściową – lekki rozkrok oraz ugięte kolana. Następnie należy złapać sztangę nieco szerzej niż rozstaw ramion i pochylić tułów do przodu. To czas, aby wraz z wydechem wykonać ruch koncentryczny, polegający na przyciągnięciu sztangi do klatki piersiowej. Na koniec pozostaje wykonywany wraz z wydechem ruch ekscentryczny, gdzie opuszczamy sztangę do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenia na mięsień najszerszy grzbietu – wykonuj je wraz z akcesoriami z Decathlon!

Plecy w kształcie litery V to marzenie wielu osób stosujących trening oporowy. Wypracowanie rozbudowanego mięśnia najszerszego grzbietu to jednak długotrwały proces, który wymaga cierpliwości. Pomóc Ci w nim mogą liczne akcesoria dostępne w asortymencie Decathlon. Potrzebujesz stroju do ćwiczeń? A może hantli lub drążka do zamontowania w domu? Wszystko to znajdziesz w ofercie naszego sklepu. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy i stosuj własny zestaw ćwiczeń!

Przeczytaj także:

Trenerka masująca plecy dziewczynie przed ćwiczeniami na rwę kulszową, które wykonana na macie w domu

Ćwiczenia na rwę kulszową, które zrobisz bez wychodzenia z domu

Czy ćwiczenia na rwę kulszową są konieczne? Tak, jeśli chcesz skutecznie zmniejszyć ból. Poznaj i wypróbuj te proste ćwiczenia!

Aplikacja do ćwiczeń w domu i nie tylko – jaką wybrać?

Aplikacja do ćwiczeń w domu i nie tylko – jaką wybrać?

Nie masz pomysłu na plan treningowy? Jakie wykonywać ćwiczenia w domu? Sprawdź aplikacje do ćwiczeń na smartfon. Którą wybrać? Oto porady.

kobieta w odzieży fitness trzymająca hantle

Jak zacząć ćwiczyć na siłowni – trening dla początkujących

Ćwiczenia na siłowni dla początkujących – sprawdź, od czego zacząć swoją przygodę z siłownią by pierwszy trening Cię nie zniechęcił

Ćwiczenia izolowane w treningu siłowym – kiedy i jak wykonywać?

Ćwiczenia izolowane w treningu siłowym – kiedy i jak wykonywać?

Czym są ćwiczenia izolowane? Jak je wykonywać? Czy oddziaływanie w treningu na jedną partię mięśniową ma sens? Sprawdź, jak wpływają na mięśnie.

Jak pozbyć się tłuszczu na udach? Ćwiczenia na bryczesy

Jak pozbyć się tłuszczu na udach? Ćwiczenia na bryczesy

Bryczesy to tłuszcz, który gromadzi się na zewnętrznej stronie ud. Interesują Cię ćwiczenia na bryczesy? Sprawdź naszą propozycję treningu!