Motyle, czyli mięsień najszerszy grzbietu. Co warto o nim wiedzieć?
Prawdopodobnie każda osoba, która trenuje siłowo, doskonale wie, czym są motyle. Dla osób mniej zaangażowanych w świat fitnessu może być to jednak mniej zrozumiałe pojęcie. W takim razie spieszymy z odpowiedzią. Motylami nazywamy mięsień najszerszy grzbietu. To właśnie rozbudowanie tej partii mięśniowej odpowiada za upragnione przez wielu plecy w kształcie litery V. Co obowiązkowo trzeba wiedzieć o anatomii motyli?
Mięsień najszerszy grzbietu posiada dużo przyczepów. Rozciąga się on właściwie przez całe plecy. Jego początek znajduje się na wyrostkach kolczystych kręgów piersiowych, jest obecny na wszystkich wyrostach kolczystych kręgów lędźwiowych, a także grzebieniu krzyżowym pośrodkowym. Dalszy bieg obejmuje grzebień biodrowy kości miedniczej, ostatnie trzy żebra i kąt dolny łopatki. Przyczepy końcowe mięśnia kończą się na grzebieniu guzka mniejszego kości ramiennej.
Jaką rolę pełni mięsień najszerszy grzbietu w ciele? Do jego głównych zadań należy przywodzenie, prostowanie oraz obracanie ramienia do wewnątrz. Oprócz tego mięsień ten pełni funkcję pomocniczą podczas wdechu i wydechu. Aby wytrenować motyle, trzeba przede wszystkim trenować ogólnie plecy. Dopiero wraz ze wzrostem doświadczenia, można skupiać się na poszczególnych częściach mięśnia najszerszego grzbietu.