Budowa pośladków
W celu efektywniejszego wykonywania treningów warto poznać anatomię pośladków. Pozwoli to skuteczniej dobrać ćwiczenia, które pomogą w zbudowaniu wymarzonej sylwetki. Pośladki można podzielić na trzy główne grupy mięśniowe, które wymagają treningu:
– Pośladkowy wielki. Jest najsilniejszym mięśniem, który odpowiada za kształt pośladków, a także pełni wiele funkcji zdrowotnych. Pionizuje postawę, stanowi podporę kręgosłupa i wpływa na pracę stawu biodrowego. Nieprawidłowo rozwinięty może prowadzić do wielu dolegliwości zdrowotnych. Jest szczególnie aktywny podczas wykonywania przysiadów oraz wchodzenia po schodach.
– Pośladkowy średni. Mięsień pracujący głównie podczas odwodzenia nogi oraz chodzenia. Prawidłowo rozwinięty wzmacnia miednicę oraz kolana. Pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy. Najlepsze ćwiczenia rozwijające ten mięsień to lifty w bok z obciążeniem.
– Pośladkowy mały. Znajduje się najniżej i pełni zbliżoną funkcję do mięśnia pośladkowego średniego. Dobrze wyćwiczony pozwala na podkreślenie dolnej części pośladków.