Mężczyzna w stroju sportowym ćwiczący odwrotne rozpiętki z hantlami

Odwrotne rozpiętki z hantlami (Dumbbell Reverse Fly) – poznaj to ćwiczenie!

Odwrotne rozpiętki z hantlami to dobry trening dla mięśni naramiennych i mięśni grzbietu. Sprawdź, jak je poprawnie wykonywać i czego unikać.

Odwrotne rozpiętki z hantlami to element treningowy chętnie wykorzystywany nie tylko na siłowni, ale także w domowym zaciszu. Świetnie sprawdzi się jako element treningu siłowego pleców i barków. Będzie odpowiedni zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, którym zależy na rozbudowie górnych partii mięśni.

Odwrotne rozpiętki z hantlami – jak się przygotować?

Przygotowanie do treningu rozpocznij od rozgrzewki całego ciała. Popracuj dokładnie nad każdą partią mięśni, a w szczególności nad tymi, które później będą najbardziej zaangażowane w głównej części Twojego treningu. Możesz dodatkowo je porozciągać, by zadbać o ich elastyczność i gotowość do dalszego wysiłku. Jeśli chcesz, możesz także wprowadzić kilka ćwiczeń siłowych na plecy i barki, co pozwoli jeszcze lepiej przygotować te partie mięśni. Możesz postawić na przykład na podciąganie na drążku czy wiosłowanie sztangą.

Kolejnym ważnym aspektem przygotowania będzie dobór właściwego ciężaru, który będzie odpowiedni względem Twoich możliwości. Zbyt duży ciężar może prowadzić do bolesnych urazów, zaś zbyt mały nie da tak spektakularnych efektów treningowych.

Warto podczas przygotowań pomyśleć o doborze
stroju sportowego. Powinien dawać Ci możliwość wykonywania pełnego zakresu ruchów, nie sprawiać dyskomfortu i odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Wybierz także dobre buty sportowe, które ustabilizują stopy i pozwolą na uzyskanie prawidłowej, stabilnej pozycji podczas treningu.

  • Odwrotne rozpiętki z hantlami (Dumbbell Reverse Fly)

    Wymagane akcesoria i sprzęt: 

    hantle,  ławka do ćwiczeń

  • Odwrotne rozpiętki z hantlami (Dumbbell Reverse Fly)

    Skala zaawansowania:

    średniozaawnasowany

  • Odwrotne rozpiętki z hantlami (Dumbbell Reverse Fly)

    Partia mięśni:

    mięśnie naramienne, mięśnie grzbietu (czworoboczny, obły mniejszy, podgrzebieniowy, równoległoboczny)

Odwrotne rozpiętki – jak je wykonać? Poznaj prawidłową technikę tego ćwiczenia

Jeśli głowisz się nad tym, jak wykonać odwrotne rozpiętki w opadzie tułowia, poniżej przedstawiamy schemat, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez to ćwiczenie.

1. Ustaw stopy na szerokości bioder, w dłonie weź hanlte.
2. Kolana lekko ugnij, a tułów pochyl do przodu (powinien znajdować się w pozycji niemal równoległej do podłoża).
3. Zachowaj naturalne krzywizny kręgosłupa, a głowę trzymaj tak, jakby była jego przedłużeniem. Ściągnij także łopatki i napnij mięśnie brzucha.
4. Unieś hantle na wysokość barków, wykonując wdech.
5. Utrzymaj tę pozycję przez krótką chwilę, a następnie z wydechem powróć ramionami do pozycji startowej.
6. Powtórz ćwiczenie wymaganą liczbę razy.

To ćwiczenie można także wykonywać, leżąc na ławce do ćwiczeń. Schemat ruchów jest niemal taki sam, różnicą jest położenie ciała – kładziemy się na brzuchu na ławce prostej. Reszta zasad jest taka sama.

Kobieta w pozycji zgiętej trzymająca w rękach hantle

Najczęstsze błędy – czego unikać w treningu na siłowni i nie tylko?

Dla wyraźnych efektów treningu koniecznie trzeba przestrzegać techniki ćwiczenia. Nie zawsze jednak trening jest pozbawiony błędów. Warto więc wiedzieć, jakich błędów należy się wystrzegać. Oto najczęstsze z nich:

nieprawidłowa postawa pleców – czyli tak zwane zaokrąglone plecy. Przyjęcie takiej postawy nie jest zdrowe dla Twojego kręgosłupa, a już na pewno nie przyniesie pozytywnych rezultatów,
niewłaściwe tempo – nie spiesz się i postaw w zamian na dokładność. Opuszczanie hantli powinno być dwa razy dłuższe, niż ich unoszenie. Wykonywanie tego ćwiczenia powoli da na pewno lepsze efekty niż niekontrolowane „machanie” sztangielkami,
przeprost w łokciach – Twoje łokcie powinny być cały czas lekko ugięte, nie doprowadzaj do ich nadmiernego wyprostowania, zwłaszcza z dużym obciążeniem – może to skończyć się urazem stawów.

Przydatne wskazówki dla początkujących i zaawansowanych

Szukasz wskazówek, które pomogą Ci usprawnić technikę i zwiększyć swoją siłę? Poniżej przedstawiamy kilka pomocnych rad, przydatnych na każdym poziomie zaawansowania:

wyobraź sobie, że głowa jest przedłużeniem kręgosłupa – to pozwoli Ci w łatwy sposób utrzymać jej prawidłową pozycję,
pamiętaj o spięciu mięśni – dzięki temu trening będzie bardziej efektywny,
skup się na właściwym oddechu – wbrew pozorom to bardzo istotna część treningu, warto o nią zadbać.

Odwrotne rozpiętki to ciekawe urozmaicenie treningu pleców i ramion. Spróbuj wprowadzić je do swojego planu treningowego i przekonaj się, jak wpłyną na rozwój Twojej siły.

Przeczytaj także:

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca rozpiętki na maszynie na siłowni

Rozpiętki na maszynie Butterfly (Pec dec fly) – ćwiczenia na klatkę

Sprawdź, jak prawidłowo wykonywać rozpiętki na maszynie Butterfly i spraw, że Twój trening klatki będzie bardziej efektywny.

Mężczyzna trenujący wyciskanie sztangi na podłodze

Wyciskanie sztangi na podłodze (Floor Press) – ćwiczenie na siłę

Wyciskanie sztangi na podłodze – sprawdź, co daje to ćwiczenie siły i jak je wykonywać prawidłowo.

Mężczyzna w odzieży sportowej ćwiczący na wioślarzu w domowej siłowni chcący doprowadzić organizm do epoc

Co to EPOC? Jak działa spalanie tłuszczu podczas odpoczynku?

Zastanawiasz się, czy można zwiększyć ilość kalorii spalanych po wysiłku? EPOC pomoże Ci zwiększyć metabolizm. Jak to działa? Sprawdź!

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca face pull na siłowni

Face pull, czyli ćwiczenie z wyciągiem. Jak ćwiczyć?

Face pull to ćwiczenie polegające na przyciąganiu liny do twarzy. Sprawdź, jakie są warianty ćwiczenia i co daje taki trening Twojemu ciału.

Kobieta leżąca na macie wykonująca dead bug ćwiczenie martwy robak

Dead bug, czyli martwy robak – ćwiczenie na brzuch

Dead bug, czyli martwy robak, ćwiczenie na mięśnie brzucha. Sprawdź, jak jest prawidłowa technika treningowa i jakie mięśnie angażuje ta pozycja.