Mężczyzna w odzieży do jogi wykonujący Adho Mukha Svanasanę pozycję psa z głową w dół

Pies z głową w dół (Adho Mukha Svanasana) – jak wykonać?

Pies z głową w dół (adho mukha svanasana) to jedna z popularnych pozycji jogi. Sprawdź, jak poprawnie wykonać tę asanę. Dlaczego warto ją ćwiczyć?

Pies z głową w dół (Adho Mukha Svanasana) to jedna z najpopularniejszych pozycji w jodzie. Nie wiesz jak ją wykonać? Przeczytaj uważnie nasz poradnik.

Pies z głową w dół – charakterystyka pozycji

Na pierwszy rzut oka ćwiczenie pies z głową w dół wydaje się proste, a nawet banalne. Jest to mylne założenie, bowiem pozycja ta może sprawić kłopot osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z jogą, zwłaszcza jeśli prowadzą siedzący tryb życia. Jeśli dużo czasu spędzasz przed komputerem, mięśnie Twoich ramion z pewnością nie są elastyczne, podobnie jak nogi, których wyprostowanie przez dłuższy czas może być bolesne. Możesz narzekać również na bóle pleców i całego kręgosłupa.

Adho Mukha Svanasana, bo tak brzmi hinduska nazwa pozycji pies z głową w dół, wymaga właściwego przygotowania i to nie tylko fizycznego, ale również psychicznego. Miej to na uwadze i nie poddawaj się. Po kilku próbach na macie z pewnością sobie poradzisz, a ćwiczenie pies z głową w dół stanie się Twoim ulubionym elementem podczas praktykowania jogi. 

Kobieta w legginsach i staniku sportowym trenująca jogę wykonująca psa z głową w dół na macie do jogi

Joga pozycja psa – zalety

Asana pies z głową w dół to godna uwagi pozycja. Korzyści płynące z jej poprawnego wykonywania są naprawdę spore. Pod kątem fizycznym pomaga rozciągnąć całe ciało. Już po kilku sesjach zauważysz wzmocnienie ramion i pleców. Efektem tego będzie ogólna poprawa postawy ciała, czyli wyprostowanie sylwetki. 

Ta jedna z najważniejszych pozycji jogi nie tylko pomoże Ci zadbać o zdrowie i sprawność, ale również zatroszczy się o Twoje samopoczucie. W praktyce jogi niezwykle waży jest spokój ducha, wyciszenie i optymizm. Głęboki wdech, a później wydech spowalnia bicie serca, koi nerwy, a także ćwiczy mięśnie brzucha. 

W przypadku kobiet pozycja pies z głową w dół może łagodzić bolesne miesiączki oraz przykre objawy menopauzy jak napady gorąca, rozdrażnienie i zmęczenie.

Kobiety w odzieży do jogi wykonujące asanę pies z głową w dół

Pozycja pies z głową w dół – jak wykonać krok po kroku

Aby wejść w pozycję psa z głową w dół, potrzebujesz maty do jogi. To niezbędne akcesorium, które izoluje Twoje ciało od podłoża, przez co ułatwia wykonywanie sekwencji jogi. Przyda Ci się również wygodny strój – legginsy do jogi oraz stanik bądź koszulki czy topy do jogi.

Jak wykonać Adho Mukha Svanasana? Zacznij od klęku podpartego. Oderwij kolana od maty, unieś lekko pośladki, a pięty połóż na macie. Dłonie ustaw tak, aby były nieco szerzej, niż ramiona. Następnie delikatnie rozszerz palce, dociśnij dłonie do maty, stopy odstaw do tyłu, stań na palcach stóp i wyprostuj nogi.

Jesteś w tej pozycji? Teraz pora, żeby ją doszlifować. Oto prawidłowe wykonanie psa z głową w dół krok po kroku:

1. Odepchnij się mocno od podłoża, wyciągnij kręgosłup, wyprostuj ramiona, a następnie skręć je tak, aby oko łokcia było skierowane do przodu.

2. Odsuń barki od uszu.

3. Jak najwyżej unieś biodra w górę, jeśli to sprawia Ci dyskomfort, wyposaż się w paski do jogi. Umieść je na udach, pod pachwinami, a następnie zaczep pasek na drążku do podciągania. W ten sposób uniesiesz wyżej biodra i ustabilizujesz swoją pozycję.

4. Głowę i klatkę piersiową delikatnie opuść w stronę maty.

5. Uda zrotuj do wewnątrz. Napnij mocno mięśnie zarówno nóg jak i brzucha.

6. Wydłuż szyję i rozluźnij głowę.

7. Opuść pięty na matę, pamiętając o kręgosłupie, który ma być wydłużony.

W trakcie wykonywania pozycji pies z głową w dół pamiętaj o kontroli oddechu. Nabieranie powietrza powinno odbywać się przez nos przy zamkniętych ustach. Zostań w pozycji tak długo, jak pozwoli Ci na to Twoje ciało. Następnie przejdź do klęku podpartego, zakończ ćwiczenia lub przejdź do kolejnej pozycji w jodze.

Ćwiczenie pies z głową w dół – błędy początkujących

Pozycja psa jest jedną z najłatwiejszych, ale wystrzegaj się kilku błędów. Zwróć uwagę na palce u stóp i całe stopy, które muszą stabilnie przylegać do maty. Wyposaż się w antypoślizgową matę do jogi. W ten sposób zadbasz o maksymalną stabilność.

Najczęstsze błędy podczas wykonywania tej pozycji to również skierowanie kolan do wewnątrz i zadzieranie głowy. Postaraj się wyprostować kolana i łokcie, napiąć brzuch i pośladki. Pamiętaj, że całe nogi muszą stać na macie, Ta umiejętność nie pojawia się natychmiast, ale w wyniku regularnej praktyki. Dlatego ćwicz kilka razy w tygodniu, a z pewnością zaczniesz wyłapywać drobne błędy i w końcu wykonasz poprawny skłon. 

Pies z głową w dół – porady dla początkujących i zaawansowanych

Pies z głową w dół to pozycja, w której chodzi przede wszystkim o wydłużenie pleców. Zwracaj na to uwagę niezależnie od tego, czy jesteś osobą początkującą, czy od dłuższego czasu praktykujesz jogę.

Masz trudność z dotknięciem piętami ziemi, Twoje nogi są zgięte w kolanach, a plecy zaokrąglone? Popracuj nad mięśniem dwugłowym i napiętymi mięśniami łydek. W przerwach od jogi możesz wykonywać inne ćwiczenia rozciągające oraz masaże. W ten sposób rozluźnisz napięte partie ciała. 

Kolejna rada: gdy nabierzesz już doświadczenia, rozkładaj równomiernie ciężar ciała między kciukiem a podstawą wszystkich palców i pamiętaj o wciągniętym pępku. Staraj się odnaleźć stabilność i równowagę.

Instruktor jogi pomagający wykonać uczniowi Adho Mukha Svanasanę pozycję psa z głową w dół

Asana pies z głową w dół – przeciwwskazania do wykonania tego ćwiczenia

Pies z głową w dół należy do najbardziej znanych pozycji w hatha joga. Niestety nie wszyscy mogą wykonywać to ćwiczenie. Unikaj tej asany, jeśli cierpisz na bóle głowy lub masz zatkane zatoki. Przeciwskazaniem jest również uszkodzenie nadgarstków, miednicy, kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, bóle ramion, łopatek i ból w dolnej części pleców.

Osoby po przebytym udarze również nie mogą wykonywać tego ćwiczenia na zajęciach jogi, ani w domu. 

Oprócz przeszkód fizycznych wynikających z chorób i ewentualnych kontuzji, z pozycji pies z głową w dół powinny zrezygnować osoby, które mają problem z trzymaniem rąk i stóp równolegle do krawędzi maty. Z tymi kłopotami zmagają się najczęściej osoby otyłe.

Pozycja pies z głową w dół otwiera klatkę piersiową, wzmacnia górną część ciała, brzuch, pośladki oraz nogi. Oprócz tego pozwala się odprężyć i wyciszyć. Nie jest trudna, choć wymaga zwrócenia uwagi na kilka istotnych szczegółów. Zachęcamy Cię do wypróbowania tej asany. Z pewnością to ćwiczenie sprawi Ci przyjemność. 

Przeczytaj także:

Kobieta robiąca jogę z dzieckiem w domu

Joga dla dzieci – zdrowy start w życiu

Odkryj zalety jogi dla dzieci! Dowiedz się, jak praktyka ta może wspierać prawidłowy rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny najmłodszych.

Mężczyzna w odzieży do jogi wykonujący asanę na macie aby zostać instruktorem jogi

Jak zostać instruktorem jogi – przewodnik, kursy i certyfikaty

Marzysz o karierze instruktora jogi? Dowiedz się, jakie wymagania musisz spełnić, jakie kursy wybrać i jak zdobyć certyfikaty i uprawnienia.

kobieta i mężczyzna w odzieży do jogi wykonujący asany na matach do jogi w plenerze

Rodzaje jogi – czym się różnią style jogi? Poradnik

Jakie są rodzaje jogi? Czym jest ashtanga, hatha joga? Poznaj odmiany i style jogi oraz dowiedz się, czym się różnią od siebie.

Kobieta w odzieży do jogi wykonująca Balasanę pozycję dziecka na macie do jogi

Salamba bhujangasana, czyli pozycja Sfinksa w jodze

Pozycja Sfinksa w jodze, czyli salamba bhujangasana, zapewnia charakterystyczne wygięcie do tyłu kręgosłupa w podparciu. Co daje?

Kobieta w odzieży do jogi wykonująca Balasanę pozycję dziecka na macie do jogi

Pozycja Wojownik II (virabhadrasana II) – joga dla początkujących

Pozycja wojownika II (virabhadrasana II) to ćwiczenie dla początkujących. Rozciąga plecy i aktywuje do pracy mięśnie nóg oraz cały tułów.