kobieta w odzieży sportowej trenująca pilates na macie do ćwiczeń

Prawidłowa postawa ciała i redukcja bólu pleców – jakie ćwiczenia pilates na zdrowy kręgosłup warto wykonywać regularnie

Pilates to ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie oraz łagodzące ból pleców. Jakie ćwiczenia pilates na ból kręgosłupa i pleców warto wykonywać

Siedzący tryb życia, zbyt mała dawka regularnego ruchu i długo trwający stres sprawiają, że z coraz większa liczba osób skarży się na silny ból pleców. Szacuje się, że aż 90% (!) ludności choć raz w życiu musiało zmagać się z różnego typu bólami kręgosłupa. Zarówno fizjoterapeuci jak i lekarze zgodnie potwierdzają skuteczność aktywności fizycznej w zapobieganiu i leczeniu dolegliwości bólowych. Aby sport był skutecznym lekarstwem, należy jednak odpowiednio dobrać rodzaj aktywności. Większość zajęć fitness skupia się bowiem na wyszczupleniu sylwetki, utracie zbędnych kilogramów i ujędrnieniu ciała, nie zaś na jego uzdrawianiu i wzmacnianiu. W przeciwieństwie do pilatesu, który z założenia stworzony został w celu rehabilitacji. Regularne wykonywanie ćwiczeń pilates nie tylko świetnie wpływa na redukcję cellulitu, wysmuklenie sylwetki i wzmocnienie mięśni, ale również na umiejętność utrzymywania prawidłowej postawy ciała oraz łagodzenie dolegliwości związanych z bólem pleców. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w ćwiczeniu pilates na kręgosłup, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Trening pilates – rozciąganie, uelastycznienie i wzmocnienie mięśni

Metoda pilates jest bardzo korzystna zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Opiera się ona głównie o rozciąganie, uelastycznianie oraz wzmacnianie mięśni całego ciała. Ćwiczenia wykonywane są w rytm oddechu, który w przypadku pilatesu jest bardzo wolny. Głębokie, powolne oddychanie w połączeniu z rozciąganiem i wzmacnianiem mięśni daje naprawdę rewelacyjne rezultaty. Pilates łączy w sobie elementy jogi, ćwiczeń siłowych, baletu i gimnastyki. Podnosi ogólną sprawność fizyczną, redukuje poziom stresu i relaksuje. Jest więc świetną propozycją dla wszystkich, którym zależy na ogólnej poprawie stanu psycho-fizycznego.

Pilates na ból pleców – wpływ różnych rodzajów ćwiczeń pilates na samopoczucie

Wiele osób dotkniętych bólem pleców decyduje się na przyjmowanie środków przeciwbólowych i brak aktywności fizycznej. Jest to duży błąd. Co prawda, w niektórych przypadkach zaleca się odpoczynek i leczenie doraźne, jednak w naprawdę wielu bierność jest niewskazana. Dotyczy to zwłaszcza dolnego odcinka kręgosłupa, którego dolegliwości najczęściej wymagają odpowiedniej dawki konkretnego rodzaju ćwiczeń. Codzienna aktywność nie tylko łagodzi ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa, ale również zapobiega jego nawrotom. Dzięki pilatesowi, aktywna stabilizacja kręgosłupa lędźwiowego, która odpowiada między innymi za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, staje się kompletnie naturalna. To z kolei wpływa na redukcję bólu pleców i kręgosłupa.

Pilates na ból kręgosłupa – skuteczność pilatesu i jogi w walce o zdrowy kręgosłup

Wybierając pilates ćwiczenia na kręgosłup, wpływasz pozytywnie nie tylko na postawę ciała, ale również na ogólną poprawę samopoczucia. Efekty regularnych ćwiczeń rozciągających zauważalne są już po około 10 sesjach treningowych. Trenując pilates nie tylko uelastyczniasz mięśnie, ale także je i rozbudowujesz. W tym samym czasie rozciągasz różne partie pleców i wzmacniasz mięśnie głębokie (tak zwane core muscles), których zadaniem jest utrzymywanie kręgosłupa w odpowiednim miejscu. Ćwiczenia polegające na jednoczesnym rozciąganiu i wzmocnieniu mięśni pleców, pośladków i brzucha (które odpowiedzialne są za prawidłową postawę), nie tylko redukują ból, ale także zapobiegają jego nawrotowi.

Pilates – trening poprzedzony rozgrzewką

Jak przed każdym treningiem sportowym, także przed ćwiczeniem pilatesu, należy wykonać rozgrzewkę. Wystarczy rozstawić stopy na szerokość bioder i ściągnąć barki do tyłu i w dół, a następnie pochylić głowę do przodu, po czym powoli odchylić do tyłu. Po kilku razach, ruch należy powtórzyć kierując twarz w prawo i lewo. Po chwili można zacząć krążenie głową, a potem przejść do krążenia bioder, ramion, nadgarstków, kolan i kostek. Potem dołącza się wymachy ramion oraz skłony, czyli rolowanie kręgosłupa, kręg po kręgu w dół, a następnie w górę. Po takiej rozgrzewce można przejść do ćwiczeń właściwych, których przykłady poznasz w dalszej części poradnika.

mężczyzna siedzący w stroju sportowym na macie do ćwiczeń

Pilates – ćwiczenia na zdrowy kręgosłup

Autor tej metody treningu, Joseph Pilates pracował w obozie jeńców wojennych jako pomoc medyczna. Rehabilitował żołnierzy rannych podczas I Wojny Światowej poprzez ćwiczenia fizyczne, skupiające się na rozciąganiu poszczególnych partii mięśniowych. W treningach Pilatesa ćwiczenia na kręgosłup są niezwykle istotne. Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części poradnika, niektóre mięśnie odpowiadają za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, co z kolei skutkuje redukcją bólu i podniesieniem ogólnej kondycji organizmu. Trudno wymienić je wszystkie, ponieważ Pilates był bardzo płodnym twórcą, dlatego postanowiliśmy skupić się na kilku podstawowych ćwiczeniach.

Opad tułowia na matę - 1 powtórzenie

Tytułowy opad jest ćwiczeniem, które wykonuje się tylko raz. Nie dlatego, że jest ono wymagające, ale dlatego, że pozwala ono na przejście z pozycji siedzącej do pozycji leżącej. Aby je wykonać:

- Usiądź i rozłóż stopy na szerokość bioder.

- Wraz z wdechem wyprostuj plecy tak, by czubek głowy był przedłużeniem kręgosłupa.

- Wyciągnij wyprostowane ręce do przodu i wraz z wydechem przyciągnij pępek do kręgosłupa i spraw, by Twoje plecy były zaokrąglone.

- Zaczynając od kości ogonowej, kładź kręgosłup na macie, pamiętając by ruch był wolny i płynny.


Zataczanie okręgów stopą - 12 powtórzeń

-
Połóż się na plecach, wyciągnij nogi a ręce rozstaw tak, by znajdowały się prostopadle w stosunku do tułowia.

- Zegnij jedną nogę w kolanie i przyciągnij ją do klatki piersiowej.

- Wyprostuj nogę tak, by palce wskazywały sufit (muszą być one obciągnięte).

- Jeżeli nie jesteś w stanie trzymać nogi w pełni wyprostowanej, lekko ją ugnij.

- Nie podnosząc pupy z maty, zataczaj wolne okręgi tak, jakbyś rysował/rysowała koła na suficie.

- Po 10 kółkach, zmień kierunek.

- Po zakończeniu wszystkich okręgów, zegnij kolano i odłóż nogę na matę.

- Ćwiczenie wykonaj na drugą stronę.


Wznos nogi w pozycji leżącej - 12 powtórzeń

-
Połóż się na brzuchu, wyciągnij ramiona przed siebie, ściągnij łopatki do tyłu i do siebie.

- Przyciśnij nieco kość ogonową do maty, wyprostuj obie nogi.

- Napinając udo, unieś jedną nogę tak, by jak największy jej odcinek znajdował się na podłogą.

- Przytrzymaj pozycję przez 10 sekund, zwracając uwagę na to, by napięte były zarówno mięśnie brzucha, jak i pośladków oraz uda.

- Odłóż napiętą nogę na matę, a następnie powtórz ćwiczenie drugą nogą.

dziewczynka w stroju sportowym wykonująca mostek

Pilates – ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy

W metodzie treningu Pilatesa ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy są niezwykle częste. Właściwie w zdecydowanej większości znajdują się elementy, które pozwalają redukować ból kręgosłupa lędźwiowego i zapobiegać jego nawrotowi. W poniższym zestawie ćwiczeń znajdziesz przykłady, które świetnie radzą sobie ze wspomnianymi dolegliwościami.

Mostek - 12 powtórzeń

-
Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach, stopy rozstaw na szerokość bioder, oddychaj głęboko.

- Przyciśnij stopy do powierzchni maty i wraz z wydechem zaciśnij pośladki i powoli, kręg po kręgu, unieś biodra do góry.

- Weź głęboki wdech i wytrzymaj chwilę, przez cały czas trzymając pośladki spięte.

- Wraz z wydechem wróć do pozycji wyjściowej, pamiętając by ćwiczenie wykonać dokładnie tak samo jak w pierwszą stronę, czyli kręg po kręgu.


Kołyska - 30 sekund

-
Połóż się na plecach i przyciągnij kolana do klatki piersiowej.

- Przytrzymaj je rękami i przenoś ciężar ciała z jednej na drugą stronę poprzez delikatne kołysanie na boki.


Twist - 12 powtórzeń

To ćwiczenie wymaga użycia małego ręcznika, poduszki lub innego podparcia pod głowę, na przykład piłki lub kostki do pilatesu.

- Połóż się na macie na boku, pod głowę włóż podpórkę, złącz oba kolana ze sobą i ugnij je tak, by zachować kąt około 90 stopni przy jednoczesnym utrzymaniu stóp w jednej linii z głową oraz pośladkami.

- Wraz z wdechem unieś żebra do góry (czyli w kierunku sufitu), a następnie podnieś do góry zewnętrzną rękę.

- Przez czas, w którym unosisz ramię, patrz w kierunku dłoni.

- Odłóż na matę łopatkę, następnie bark a potem całe ramię, wykonaj głęboki wdech.

- Wraz z wydechem powróć do pozycji wyjściowej.

- Po wykonaniu całej serii, zmień stronę.

kobieta i mężczyzna w pozycji dziecka na macie do ćwiczeń

Zakończenie – ćwiczenia relaksujące na koniec każdego treningu

Większość treningów kończy się rozciąganiem. Jako, że pilates składa się w dużej mierze z ćwiczeń rozciągających, treningi tą metodą kończy się zazwyczaj relaksacją. Jest naprawdę wiele różnych ćwiczeń relaksacyjnych, dlatego opiszemy jedynie przykładowe ćwiczenia, które idealnie sprawdzają się na sam koniec zmagań.

Pozycja dziecka - 30 sekund

-
Uklęknij na macie, złącz kolana i duże palce stóp i usiądź pupą na piętach.

- Lekko rozłóż kolana na boki (na szerokość bioder) i wyprostuj plecy.

- Wraz z wydechem zegnij się do przodu tak, by klatka piersiowa dotknęła ud, a głowa podłogi.

- Ruch zacznij od miednicy, zakończ kładąc czoło na macie.

- Ramiona skieruj do tyłu tak, by dłonie znajdowały się przy piętach.

- Rozluźnij plecy, łokcie, nadgarstki, palce i szyję.


Postawa Konstruktywnego Odpoczynku - bez limitu czasowego

-
Połóż się na plecach, zegnij nogi w kolanach i ustaw stopy na szerokość bioder.

- Pozwól, by kolana opadły na siebie.

- Rozrzuć ręce lekko od ciała tak, by luźno leżały kilkanaście centymetrów od bioder.

- Skieruj dłonie wewnętrzną stroną do sufitu.

- Głową lekko kołysz na boki aż ruch zaniknie a głowa sama się zatrzyma. Zamknij oczy.

- Rozluźnij wszystkie mięśnie ciała, zwróć szczególną uwagę na to, czy nie zaciskasz dłoni, szczęki i oczu.

- W tej pozycji leż tak długo, jak masz ochotę.

- Chwilę przed zakończeniem treningu, delikatnie zacznij poruszać delikatnie stopami, potem dłońmi a na końcu głową.

- Otwórz oczy, przewróć się na bok i delikatnie oprzyj się na przedramieniu.

- Usiądź po turecku i pooddychaj chwilkę, zanim wstaniesz.

Niezależnie od tego na jakim etapie zaawansowania w ćwiczenia jesteś, niezbędne jest właściwe wyposażenie. W ofercie sklepów Decathlon, jak i w naszym sklepie internetowym znajdziesz m.in.: wygodną odzież do treningów, maty do pilatesu oraz akcesoria fitness.

Przeczytaj także

Pilates - efekty ćwiczeń rozciągających

Pilates - efekty ćwiczeń rozciągających

Ćwiczenia pilates ⭐ Poznaj ćwiczenia rozciągające, aby wzmacniać kręgosłup, które pozwalają m.in. wyrzeźbić smukłą sylwetkę ⭐ Sprawdź

kobieta w odzieży sportowej trenująca pilates  na macie do ćwiczeń

Trening pilates - zestaw ćwiczeń na płaski brzuch i boczki

Pilates na brzuch: zestaw ćwiczeń na mięśnie głębokie i poprzeczne, które wykonywać może każda zdrowa osoba. Zapraszamy na trening na płaski brzuch

Ćwiczenia na mięsień poprzeczny brzucha

Ćwiczenia na mięsień poprzeczny brzucha

Ćwiczenia na mięsień poprzeczny brzucha ⭐ Sprawdź, jakie ćwiczenia warto wykonywać i jakich efektów się spodziewać ⭐ Odwiedź nas

kobieta trenująca pilates na macie do pilatesu

Ćwiczenia pilates dla początkujących - czy warto zacząć trenować

Dlaczego warto ćwiczyć pilates w domu? Na czym polega trening pilates dla kobiety w ciąży? Sprawdź nasz zestaw ćwiczeń pilates dla początkujących!