Grupa osób robiąca powitanie słońca

Powitanie Słońca w praktyce jogi. Poznaj asany Surya namaskar

Joga Powitanie Słońca to najbardziej znana praktyka. Sprawdź asany surya namaskar i sprawdź, jakie są warianty tej sekwencji.

Powitanie Słońca, czyli w sanskrycie Surya namaskar, to zestaw dwunastu asan, które wykonywane są zazwyczaj na początku dnia. Mają za zadanie powitać wschodzące słońce, główne źródło energii i ciepła. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

Praktyka Powitania Słońca – co warto wiedzieć?

Powitanie Słońca jako sekwencja świętych słów, a jeszcze nie ruchów, było znane w czasach tradycji wedyjskiej. Mantry, bo o nich mowa, były wyśpiewywane o wschodzie słońca podczas oddawania mu pokłonów. Pierwsze informacje o praktyce fizycznej surya namaskar pochodzą jednak z XX wieku i pojawiły się w praktyce hatha jogi. Obecnie ta sekwencja w różnych wariantach jest praktykowana we wszystkich systemach.

Powitanie Słońca przede wszystkim na za zadanie nauczyć Cię uważności na połączenie ciała i umysłu, a także oddechu. To podstawowe zadanie jogi jest tutaj widoczne. Dodatkowo to świetna praktyka na rozgrzanie po pobudce, która może być łączona również z medytacją.

Surya namaskar – jak praktykować?

Sekwencja Powitania Słońca bywa trudna dla osób, które są początkujące. Z tego powodu czasami niektóre pozycje zastępuje się łatwiejszymi do wykonania. W ten sposób powstają warianty sekwencji, o których przeczytasz nieco niżej.

Ta joga powinna być praktykowana przede wszystkim o poranku – podczas wschodu słońca. Co ciekawe, sekwencje można wykonywać w dostosowanym do potrzeb tempie. Zrobione szybko, będą poprawiały krążenie. Wykonywane powoli, wzmacniają ciało i rozciągają mięśnie. 

Jak zawsze podczas praktyki jogi, warto pamiętać o odpowiednich akcesoriach, takich jak:

mata do jogi,
koszulka do jogi, która zapewni swobodę ruchów,
legginsy do jogi.

Do niektórych pozycji w łatwiejszych wersjach przydadzą się też krzesło czy kostki do jogi.

Kobieta-robiąca-powitanie-słońca

Warianty sekwencji

Chcesz dowiedzieć się, jak wykonywać łatwiejsze wersje sekwencji Powitania Słońca? Jest to możliwe, bo istnieje w sumie około 40-50 systemów bazujących na podstawowym surya namaskar. Oto nazwy niektórych z nich:

– Powitanie Słońca (Surya Namaskar),
– Powitanie Półsłońca (Ardha Surya Namaskar),
– Powitanie Słońca A (Surya Namaskar A),
– Powitanie Słońca B (Surya Namaskar B),
– Powitanie Słońca w pozycji siedzącej (Upavistha Surya Namaskar).

Istnieje również możliwość wykonania tej sekwencji na przykład z użyciem krzesła, dla wsparcia. To dobra opcja na Powitanie Słońca dla początkujących.

Joga Powitania Słońca – co daje?

Surya namaskar to praktyka, która oddziałuje na ciało i psychikę. Można ją dołączyć do dalszych, bardziej zaawansowanych sekwencji – wówczas jest świetną rozgrzewką. Szczegółowy opis Powitania Słońca pod kątem asan znajdziesz niżej, a tymczasem sprawdź, co daje ten rodzaj praktyki.

Poprawna postawa i mocniejsze mięśnie

Dzięki zróżnicowanej sekwencji ruchów w Powitaniu Słońca joga ta oddziałuje na praktycznie wszystkie partie mięśni. W ten sposób rozluźnia je i wydłuża, a jednocześnie wzmacnia. Ma to zbawienny wpływ na kręgosłup, a silniejsze mięśnie głowie wpływają na postawę ciała. Większy zakres ruchów i elastyczność również są ważne. W ten sposób możesz też wzmacniać swoją kondycję, przygotowując się do bardziej zaawansowanych sekwencji.

Poprawa odporności i usuwanie toksyn

Te sekwencje ruchów wpływają na poprawę krążenia. W efekcie zapewnia to szybsze odprowadzanie limfy oraz łatwiejsze odprowadzanie toksyn z organizmu. Jeśli zadbasz o oddychanie w zgodzie z ruchami, możesz dodatkowo zatroszczyć się o układ immunologiczny, dotleniając narządy i bezpośrednio wpływając na zdrowie.

Ujędrnienie ciała

Powitanie Słońca wzmacnia mięśnie, ale również ułatwia spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. To przekłada się na łatwiejsze usuwanie nadmiernych kilogramów z obszarów, z których zwykle trudno jest się ich pozbyć na przykład klatki piersiowej, szyi czy ramion. Układ trawienny jest aktywowany i pracuje intensywniej, dzięki czemu produkty przemiany materii są szybciej usuwane z organizmu.

Sprawne działanie narządów

Kompleksowa praktyka Powitania Słońca połączona z panowaniem nad oddechem sprawia też, że wiele gruczołów w organizmie działa po prostu sprawniej. Mowa na przykład o tarczycy czy przysadce mózgowej, ale nie tylko. Regularna praktyka może pomóc w uregulowaniu cyklu, zajściu w ciążę, a także poprawić funkcjonowanie układu krążenia.

Wyciszenie i regulacja emocji

Wiele pozycji medytacyjnych i praktyka, która łączy ciało i oddech, zapewnia równowagę psychiczną. Sekwencje ruchów w Powitaniu Słońca pomagają poradzić sobie z bezsennością i efektami długotrwałego stresu. Redukują też napięcie mięśniowe i pomagają w regeneracji układu nerwowego.

Mężczyzna robiący powitanie słońca

Asany Powitania Słońca

W Powitaniu Słońca sekwencja ruchów wykonywana jest w zgodzie z oddechem. Do zmiany asany prowadzi zawsze wdech albo wydech. Sprawdź, jakie asany wliczają się w Powitanie Słońca krok po kroku.

1. Pozycja modlitwy (pranamasana) – odmiana tadasany,
2. Pozycja z rękami uniesionymi do góry (hasta uttanasana),
3. Skłon do przodu (hasta padasana),
4. Pozycja jeźdźca (ashwa sanchalanasana),
5. Pozycja deski (phalakasana),
6. Pozycja powitania ośmioma cześciami ciała (astanga namaskar),
7. Pozycja kobry (bhujangasana),
8. Pozycja psa z głową w dół (adho mukha svanasana),
9. Pozycja jeźdźca (ashwa sanchalanasana),
10.Skłon do przodu (hasta padasana),
11. Pozycja z rękami uniesionymi do góry (hasta uttanasana),
12. Pozycja modlitwy (pranamasama).

Surya namaskar dla zaawansowanych i początkujących

Z zasady Asana Powitania Słońca jest praktyką dla osób zaawansowanych. Każdą z jej odmian można ćwiczyć, jeśli ma się dostatecznie silne ciało. Zależnie od wersji może ona usprawniać inne aspekty zdrowia między innymi krążenie krwi czy łączenie ruchu z oddechem. Wykonywanie trudniejszych pozycji należy zawsze dostosować do swoich możliwości, w tym tych związanych z wykonywaniem medytacji w ruchu.

Powitanie Słońca to seria trudna dla osób początkujących. Z tego powodu mogą one zdecydować się na szereg ułatwień:

– wykonywanie wariantu z krzesłem, który jest łatwiejszy dla osób mało zaawansowanych w praktyce,
– uginanie kolan w pozycjach, gdzie nogi muszą być proste na przykład pozycji psa z głową w dół,
– używanie koca lub kostek do jogi w pozycjach takich jak pozycja kobry – podkładamy je pod udami, co ułatwia utrzymanie pozycji i odciąża plecy.

Jeśli odczuwasz ból przy pozycjach, warto wykonywać je w innych wariantach albo poprosić o pomoc nauczyciela jogi. Podpowie on, jak uzyskać korzyści dla całego ciała przy ćwiczeniach.

Powitanie Słońca – przeciwwskazania

Wiesz już, na czym polega Powitanie Słońca, co daje i jakie pozycje wchodzą w jej skład. Jak każda sekwencja, również i ta ma swoje przeciwwskazania. Nawet jeśli poprawia samopoczucie, pozycja ta nie jest wskazana dla:

– kobiet w ciąży,
– osób, które cierpią na dyskopatię i inne choroby kręgosłupa,
– osób z nadciśnieniem i problemami z sercem,
– chorych cierpiących na zapalenie stawów,
– osób, które przeszły kontuzje nadgarstków i nie wyleczyły ich do końca,
– ćwiczących, którzy odczuwają osłabienie.

Można dokonywać dowolnej liczby powtórzeń tych pozycji jogi. Regularna praktyka Powitań Słońca znacznie poprawia nie tylko psychiczne nastawienie każdego dnia, ale również zwiększa elastyczność i jest świetną rozgrzewką przed aktywnym dniem.

Przeczytaj także:

Mężczyzna w odzieży do jogi wykonujący asanę na macie aby zostać instruktorem jogi

Jak zostać instruktorem jogi – przewodnik, kursy i certyfikaty

Marzysz o karierze instruktora jogi? Dowiedz się, jakie wymagania musisz spełnić, jakie kursy wybrać i jak zdobyć certyfikaty i uprawnienia.

Mężczyzna siedzący na poduszce do medytacji pokazujący kobietom ćwiczenia oddechowe na stres

Ćwiczenia oddechowe na stres – poznaj techniki oddychania

Jak regulować stres oddechem? Poznaj techniki oddychania i przekonaj się, jak w sytuacjach stresowych mogą pomóc ćwiczenia oddechowe.

kobieta i mężczyzna w odzieży do jogi wykonujący asany na matach do jogi w plenerze

Rodzaje jogi – czym się różnią style jogi? Poradnik

Jakie są rodzaje jogi? Czym jest ashtanga, hatha joga? Poznaj odmiany i style jogi oraz dowiedz się, czym się różnią od siebie.

kobiety relaksujące się podczas sesji jogi

W poszukiwaniu motywacji - znajdź czas dla siebie i ćwicz jogę

Nie wiesz jak skutecznie wyznaczać priorytety? Dowiedz się jak joga może pomóc w zarządzaniu czasem i jakie jeszcze korzyści płyną z jej uprawiania!

kobieta i mężczyzna w odzieży do jogi praktykująca akrojogę

AcroYoga – wszystko, co musisz wiedzieć

Acroyoga jest połączeniem klasycznych pozycji z tradycyjnej jogi oraz elementów akrobatyki i masażu tajskiego. Dowiedz się więcej o Acroyodze!