Mężczyzna robiący pozycję drzewa w jodze

Joga – pozycja drzewa (vrksasana). Wszystko, co musisz wiedzieć o tej asanie

Pozycja drzewa (vrksasana) to jedna z nielicznych asan stojących w jodze. Dowiedz się, jak utrzymać stabilność i równowagę, aby prawidłowo ją wykonać.

Chcesz odnaleźć równowagę fizyczną i psychiczną dzięki jodze? Wypróbuj pozycję drzewa (vrksasana). To asana zarówno dla początkujących, jak i dla średnio-zaawansowanych. Sprawdź, jak ją poprawnie wykonać i jakich błędów unikać. 

Pozycja drzewa joga – znaczenie

W dawnych czasach jogini często medytowali w lasach, ponieważ właśnie tam mogli liczyć na cień, wodę oraz pożywienie na przykład owoce czy orzechy. Las był dla nich przestrzenią, w której doświadczali wyciszenia oraz zbliżenia do matki natury.

Rozpoczynasz przygodę z jogą? Z pewnością wiesz, że asany mają głęboko ukryte znaczenie – pozycja drzewa również. W jodze symbolizuje ona stojący balans – podporę, czyli stabilność. Stopa, na której stoisz, jest niczym korzeń drzewa. Tułów wraz z głową to pień, który rośnie w stronę słońca. Natomiast ręce to gałęzie. 

Pozycja drzewa to również symbol życia i witalności, którą bierzemy ze słońca. Nawiązuje też do obfitości, jaką dają rośliny. Warto ją włączyć do sekwencji jogi dla dorosłych oraz jogi dla dzieci. Może być świetnym sposobem na rozpoczęcie sesji, ponieważ przygotowuje ciało i umysł. Zalecana jest zwłaszcza na początku przygody z tą aktywnością fizyczną.

Pozycja drzewa joga – co daje? Korzyści zdrowotne

Słyszałeś o pozycji drzewa w jodze? Jak wygląda? Zanim odpowiemy na to pytanie, chcemy przestawić Ci korzyści wynikające z praktykowania tej pozycji. Asana drzewo działa na ciało i umysł. Regularnie wykonując to ćwiczenie, możesz liczyć na wzmocnienie takich partii ciała jak nogi, plecy i ramiona. 

Praktykowanie pozycji drzewa dobrze działa także na mięśnie głębokie odpowiadające za stabilność i równowagę. Vrksasana rozciąga także kostki, uda oraz biodra, a prawidłowo wykonywana – rozluźnia mięśnie pleców i wzmacnia mięśnie nóg.

Aby utrzymać stabilność i równowagę w pozycji drzewa trzeba się skupić, czyli oczyścić umysł z nadmiaru myśli i bodźców. Taka forma medytacji jest polecana osobom, które mają problem z rozładowaniem emocji i często się denerwują.

Kobieta robiąca pozycję drzewa

Pozycja drzewa w jodzie – jak wykonać krok po kroku

Już wiesz jakie korzyści przynosi pozycja stojąca drzewa. Wykonanie tego ćwiczenia wcale nie jest trudne, ale wymaga skupienia i odpowiedniego przygotowania. Będzie Ci potrzebna mata do jogi oraz wygodny strój, mogą to być legginsy do jogi, które nie krępują ruchów ciała.

1. Teraz nadszedł czas poznać kroki pozycji drzewa dla początkujących. Oto co musisz zrobić:

2. Stań w Tadasanie i opuścić ręce wzdłuż tułowia.

3. Ugnij prawe kolano, a stopę oprzyj na wewnętrznej stronie lewego uda, jak najbliżej pachwiny. 

4. Wyprostuj nogę na której opierasz ciężar ciała. Lewa stopa niech w całości opiera się na macie.

5. Znajdź jeden punkt w oddali i to właśnie na nim skup wzrok. W ten sposób złapiesz równowagę. 

6. Unieś ręce nad głowę, złącz dłonie w gest Namaste i wyprostuj barki.
Gotowe! Jesteś w pozycji drzewa.

W przypadku pozycji jogi na stojąco wykonuj ćwiczenie przez co najmniej 1 minutę. Następnie powoli opuść ręce, nogę i wróć do Tadasany. Koniecznie przećwicz vrkasanę na lewą nogę – również pozostając w tej pozycji przez 1 minutę. 

Vrkasana – jakich błędów należy unikać?

Wiesz, jak prawidłowo wykonać pozycję drzewa. Mimo że kroki w pozycji drzewa nie są skomplikowane, to koniecznie pamiętaj o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim ćwicząc w ten sposób, plecy muszą być proste, a barki wciągnięte. Pamiętaj również o wyciągniętym kręgosłupie.

Prawa stopa powinna być mocno dociśnięta do uda, a palce lewej stopy szeroko rozstawione. Jeśli masz problem z dociśnięciem stopy do uda, możesz ułożyć ją pod kolanem. Nadal Ci się nie udaje? Spróbuj wykonać pozycję drzewo przy ścianie. 

Asana drzewo – kto nie może ćwiczyć na jednej nodze?

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak pozytywny wpływ na ciało ma joga. Pozycja drzewa to jedno z tych ćwiczeń, których wykonywanie niesie za sobą naprawdę spore korzyści. Niestety nie wszyscy mogą go wykonywać. Pozycja nie jest wskazana dla osób borykających się z przepukliną kręgosłupa czy bólem ramion. 

Vrksasana nie jest zalecana osobom cierpiącym na nadciśnienie i migreny, ponieważ trzymanie rąk nad głową może pogłębić ich dolegliwości. 

Z Vrksasany, czyli pozycji drzewa mogą czerpać duchową siłę i spokój ducha osoby początkujące oraz zaawansowane. Zachęcamy Cię do wykonania tego ćwiczenia oraz innych asan z hatha jogi. Z pewnością będziesz zachwycony z efektów, jakie przyniosą.

Przeczytaj także:

Mężczyzna w odzieży do jogi wykonujący asanę na macie aby zostać instruktorem jogi

Jak zostać instruktorem jogi – przewodnik, kursy i certyfikaty

Marzysz o karierze instruktora jogi? Dowiedz się, jakie wymagania musisz spełnić, jakie kursy wybrać i jak zdobyć certyfikaty i uprawnienia.

Mężczyzna siedzący na poduszce do medytacji pokazujący kobietom ćwiczenia oddechowe na stres

Ćwiczenia oddechowe na stres – poznaj techniki oddychania

Jak regulować stres oddechem? Poznaj techniki oddychania i przekonaj się, jak w sytuacjach stresowych mogą pomóc ćwiczenia oddechowe.

kobieta i mężczyzna w odzieży do jogi wykonujący asany na matach do jogi w plenerze

Rodzaje jogi – czym się różnią style jogi? Poradnik

Jakie są rodzaje jogi? Czym jest ashtanga, hatha joga? Poznaj odmiany i style jogi oraz dowiedz się, czym się różnią od siebie.

kobiety relaksujące się podczas sesji jogi

W poszukiwaniu motywacji - znajdź czas dla siebie i ćwicz jogę

Nie wiesz jak skutecznie wyznaczać priorytety? Dowiedz się jak joga może pomóc w zarządzaniu czasem i jakie jeszcze korzyści płyną z jej uprawiania!

kobieta i mężczyzna w odzieży do jogi praktykująca akrojogę

AcroYoga – wszystko, co musisz wiedzieć

Acroyoga jest połączeniem klasycznych pozycji z tradycyjnej jogi oraz elementów akrobatyki i masażu tajskiego. Dowiedz się więcej o Acroyodze!