Asana gołąb – korzyści z wykonywania tej pozycji
Jakie korzyści niesie pozycja gołębia? Praktyka tego ćwiczenia, jak i innych asan, poprawia samopoczucie, pozwala się odprężyć i zrelaksować. Jej praktykowanie to sposób na rozciągnięcie, zwiększenie mobilności bioder oraz wzmocnienie pleców. Pozycja wymaga wydłużenia tułowia, przez co otwiera klatkę piersiową i miednicę, rozciąga kręgosłup, poprawia krążenie, wzmacnia drogi oddechowe. Jej regularna praktyka może pomóc w leczeniu zaburzeń układu krążenia i układu oddechowego.
Utrzymywanie tej pozycji przez dłuższy czas napina oraz uelastycznia dolne partie ciała, zwłaszcza pośladki, mięśnie lędźwiowe, pachwiny, stawy kolanowe oraz stopy i kostki. Już po kilku praktykach z pewnością zauważysz, że Twoja sylwetka nabrała większej mobilności.
To jeszcze nie koniec zalet, bowiem asana gołąb stymuluje do pracy narządy podbrzusza, a w efekcie wspomaga również szybsze trawienie, co może wydać się atrakcyjne dla osób walczących o szczupłą sylwetkę. Dobrze działa na narządy rozrodcze kobiet i przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości związanych z PMS i bolesnymi miesiączkami.