Para wykonująca pozycję kija chaturanga dandasana na macie

Pozycja kija (Chaturanga Dandasana) – pozycja jogi na wzmocnienie górnych partii ciała

Chaturanga Dandasana, czyli pozycja kija, to jedna z pozycji jogi. Sprawdź, jak prawidłowo wykonać tę asanę i co można dzięki niej zyskać.

Joga to aktywność, która wszechstronnie rozwija nasze ciało, pomaga je wzmocnić i rozciągnąć spięte mięśnie. To także świetny trening mentalny – pozwala się wyciszyć, odprężyć i złapać balans w codziennym życiu. Praktyka jogi polega między innymi na wykonywaniu różnorodnych asan, czyli specjalnych pozycji. Jedną z nich jest pozycja kija, czyli Chaturanga dandasana. Sprawdź, jakie daje korzyści, jak prawidłowo wykonać Chaturangę w jodze i poznaj przydatne rady, które mogą ułatwić Ci jej zrozumienie i wprowadzenie do swojej sekwencji jogi.

Joga – pozycja kija. Na czym polega? Korzyści i efekty

Pozycja kija w jodze to jedna z kilku podstawowych asan. Jest przeznaczona zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych joginów. Jest częścią sekwencji Powitania Słońca. Jej nazwa w sanskrycie oznacza kolejno: chaturanga – o czterech kończynach, danda – kij, asana – pozycja. Jak sama nazwa wskazuje, podczas wykonywania tej pozycji, nasze ciało ma przypominać kij (czyli całe ciało powinno znajdować się w jednej linii), który ma podparcie w czterech kończynach (ciężar ciała rozkłada się na dłonie i stopy, a dokładniej nasady palców u stóp).

Jakie korzyści daje wykonywanie pozycji kija? Jest to przede wszystkim asana, która świetnie wpływa na rozwój górnych partii ciała, pomaga stabilizować postawę, świetnie energetyzuje i rozgrzewa, a także stanowi bardzo dobry wstęp do praktykowania nieco trudniejszych asan. Choć sama w sobie nie należy do najprostszych, prawidłowe opanowanie techniki pozwoli na właściwe jej wykonywanie i da dobry wstęp do dalszego rozwoju w praktykowaniu yogi.

  • Pozycja kija (Chaturanga Dandasana) – jak wykonać pozycję kija?

    Wymagane akcesoria i sprzęt:

    brak (możesz użyć kostek do jogi i pasów, by ułatwić sobie wykonywanie tej asany na początku)

  • Pozycja kija (Chaturanga Dandasana) – jak wykonać pozycję kija?

    Skala zaawansowania:

    średniozaawansowana

  • Pozycja kija (Chaturanga Dandasana) – jak wykonać pozycję kija?

    Partia mięśni:

    ramiona, barki, plecy, brzuch

Chaturanga Dandasana – jak się przygotować do tej pozycji?

Chaturanga nie jest prostą pozycją, w dużej mierze mogą wykonywać ją także osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z jogą. Aby dobrze się do niej przygotować, warto na początku zacząć od kilku innych asan, które pozwolą wprowadzić ciało w stan niezbędny do wykonania asany kija. Oto one:

pozycja deski (Khumbagasana) – jest bardzo podobna do asany kija, więc będzie świetnym do niej wstępem. Pomaga wzmocnić ciało, a przede wszystkim ramiona i mięśnie brzucha. Zrób podpór przodem, wyprostuj ramiona w łokciach i ustaw ciało w prostej linii, napinając jednocześnie brzuch,

pozycja psa z głową w dół (Adho Mukha Savasana) – skupia się na rozciągnięciu pleców i ramion, co pomoże stawić później czoła wysiłkowi w Chaturandze. Oprzyj całe dłonie i całe stopy na macie do jogi, a biodra unieś do góry, tworząc ciałem kształt odwróconej litery V,

pozycja kobry (Bhujangasana) – ułatwia otworzenie klatki piersiowej i wzmocnienie mięśni pleców oraz ud. Połóż się na brzuchu, oprzyj dłonie o matę i wyprostuj je w łokciach. Jednocześnie unieś tułów tak, by kolana nie dotykały ziemi, a ciężar opierał się na wierzchniej stronie stóp.

Mężczyzna wykonujący pozycję kija na macie w plenerze

Jak prawidłowo wykonać pozycję kija? Technika

By czerpać jak najwięcej korzyści z yogi i każdej pozycji, konieczne jest przyswojenie prawidłowej techniki jej wykonania. Chaturanga – jak zrobić tę pozycję właściwie? Poniżej przedstawiamy technikę, która podpowie, jak poprawnie wykonać ten element jogi.

1. Rozpocznij od pozycji deski. Dłonie ustaw tak, by zewnętrzna krawędź ramion była w tej samej linii co środkowe palce, nadgarstki zaś na linii dolnych żeber. Palce rozłóż szeroko i dociśnij do maty, łokcie utrzymuj jak najbliżej tułowia.
2. Stopy rozstaw na szerokość bioder, a palce podwiń tak, by stopy opierały się na nich.
3. Wyprostuj kolana, uda unieś jak najwyżej i obróć je nieco do środka.
4. Kość ogonową podwiń, a pośladki skieruj w stronę pięt.
5. Wzrok skieruj między dłonie, postaraj się wydłużyć kark i napiąć mięśnie brzucha.
6. Utrzymuj ciało w linii prostej.
7. Zwróć uwagę na to, że ciężar ciała powinien spoczywać równomiernie na dłoniach i stopach.
8. Pamiętaj, by głęboko oddychać i kontrolować swój oddech.
9. By wyjść z pozycji, opuść kolana i podeprzyj się nimi.

Najczęściej popełniane błędy w pozycji na górne partie ciała

Jako że technika Chaturangi nie należy do najprostszych, często zdarzają się odstępstwa od prawidłowego wykonania. Oto najczęściej popełniane błędy, których należy się wystrzegać:

zbyt mocne wysunięcie ramion do przodu i pochylenie ich w dół – warto cofnąć łopatki a ramiona lekko zrotować do zewnątrz,
odchylanie łokci w boki – Twoje łokcie podczas tej pozycji powinny znajdować się jak najbliżej ciała, staraj się ich nie odrywać,
nieprawidłowe ułożenie głowy – mowa tu o zbyt mocnym zadzieraniu do góry i przeciwnie – o zbyt dużym pochyleniu. Wyobraź sobie, że Twoja głowa jest przedłużeniem kręgosłupa – to pomoże utrzymać prawidłowe ułożenie,
zbyt wysoko uniesione biodra – tutaj pomóc może ściągniecie kości ogonowej i dokładniejsze spięcie mięśni brzucha,
brak aktywizacji nóg – powinieneś aktywnie wyprostować nogi w kolanach i pilnować tego ułożenia, by nie doprowadzić do ich zgięcia. To może spowodować, że cała pozycja przestanie być stabilna, a jej wykonywanie nie będzie niosło żadnych efektów.

Przeciwwskazania do wykonania asany kija

Chaturanga Dandasana niestety nie jest wskazana dla wszystkich miłośników jogi. Kto nie powinien podejmować się jej praktykowania? Oto najważniejsze przeciwwskazania do pozycji kija:

– kłopoty z kręgosłupem i dolnym odcinkiem pleców,
– urazy w obrębie nadgarstków, barków i ramion,
– niedawno odbyte operacje i zabiegi w obrębie brzucha, kręgosłupa czy ramion,
– stany zapalne stawów, w tym nadgarstków,
– ciąża, w niektórych przypadkach także menstruacja,
– kłopoty z układem krążenia takie jak nadciśnienie tętnicze,
– jaskra, kłopoty z oczami,
– osteoporoza,
– kłopoty z utrzymaniem równowagi i zawroty głowy.

Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój stan zdrowia pozwala na wykonanie Chaturangi, zawsze warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, który pomoże podjąć decyzję i wskazać bezpieczne formy aktywności fizycznej.

Kobieta ćwicząca pozycję kija na klockach do jogi

Chaturanga Dandasana a Kumbhakasana

Te dwie asany mogą wydawać się łudząco podobne, zwłaszcza dla początkujących joginów. Jednak nie są one tym samym. W przypadku Kumbhakasany mamy do czynienia z pozycją, w której ramiona w łokciach są cały czas wyprostowane. Wielu z nas może kojarzyć ją jako ćwiczenie na mięśnie brzucha, czyli plank. Z kolei Chaturanga odznacza się tym, że podczas jej wykonywania łokcie są zgięte i utrzymują kąt 90 stopni

Jak udało nam się wcześniej wspomnieć, deska jest bardzo dobrym ćwiczeniem przygotowawczym do Chaturangi, stąd można uznać, że jest od niej nieco łatwiejsza w wykonaniu, choć również nie należy do najprostszych pozycji jogicznych.

Przydatne wskazówki dla zaawansowanych i początkujących

Chcesz zacząć swoją praktykę jogi i szukasz pomocnych wskazówek? A może swoje początki masz już dawno za sobą i zależy Ci na podszkoleniu techniki? W takim razie poniższe rady mogą okazać się pomocne:

– jeśli klasyczna wersja Chaturangi sprawia Ci duży kłopot, możesz zacząć od praktykowania jej z kolanami podpartymi o podłoże. To pomoże ustabilizować ciało i stopniowo zwiększać siłę ramion i pleców,

użyj kostek i pasów do jogi, by ułatwić sobie praktykę. Pasy pomogą w utrzymaniu pleców w prawidłowym ułożeniu, kostki zaś odciążą nadgarstki,

– jeżeli Chaturanga jest już przez Ciebie dobrze opanowana, możesz ją sobie nieco utrudnić, by bardziej wzmacniać mięśnie. Spróbuj na przykład wykonać ją, odrywając od podłoża jedną z rąk lub nóg,

– pamiętaj, by w każdej sytuacji słuchać swojego ciała i nie ignorować sygnałów, które Ci wysyła,

– podczas praktyki staraj się także wyciszyć umysł i uspokoić pędzące w Twojej głowie myśli.

Joga to z pewnością świetny sposób na aktywność fizyczną, która ma możliwość wspierać budowę siły naszych mięśni. Spróbuj wprowadzić Chaturanga Dandasanę do swojej praktyki jogi i przekonaj się na własnej skórze, jak wiele może zdziałać!

Przeczytaj także:

Para w strojach sportowych ćwicząca jogę vinyasa w plenerze na matach

Styl joga vinyasa – dynamiczna praktyka jogi

Joga vinyasa to dynamiczna praktyka jogi, która ma wielu swoich zwolenników. Sprawdź, na czym polega ten styl jogi i jak go praktykować.

Kobiety w odzieży sportowej ćwiczące yin jogę na macie

Yin joga, czyli joga powięziowa – praktyka elastyczności

Yin joga to praktyka, pozwala zwiększyć elastyczność mięśni, ścięgien i powięzi. Sprawdź, jaki wpływ ma na ciało i umysł ta praktyka jogi.

Kobieta leżąca na poduszce na macie ćwicząca jogę restoratywną

Zyskaj spokój, czyli joga restoratywna – na czym polega?

Joga restoratywna to praktyka, która ma zrelaksować ciało i umysł, rozluźnić i pomóc w uzyskaniu spokoju. Sprawdź, na czym polega i jak ją praktykować

Kobiety i mężczyźni w odzieży do jogi praktykujacy jogę na trawienie z użyciem klocków do jogi

Joga na otwarcie klatki piersiowej – asany na otwieranie klatki

Joga pomaga otworzyć klatkę piersiową i sprawić, że lepiej i głębiej oddychamy. Sprawdź, jakie asany otwierają klatkę.

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca poranną jogę na dworze

Poranna joga – zdrowie a regularna, poranna praktyka jogi

Poranna praktyka jogi to sposób na rozpoczęcie dnia i dawkę dobrej energii na całą jego resztę. Sprawdź, co może dać Ci poranna joga.